خاتمی: کسانی که مردم را به رگبار بستند محاکمه شوند

خاتمی: کسانی که مردم را به رگبار بستند محاکمه شوند

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، با انتقاد شدید از مسببان رویدادهای پس از انتخابات خواستار محاکمه علنی کسانی شد که  مردم را «درخیابان‌ها به رگبار بستند» و بار دیگر تاکید کرد که اصلاح‌طلبان باید در صحنه سیاسی ایستادگی کنند.

رئیس جمهور پیشین ایران در دیدار بار اعضای جبهه اصلاحات با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات ۲۲ خرداد گفت: «آن چه که در این ایام رخ داده خود دلیلی است محکم برای حضوری قوی‌تر در صحنه با شعار اصلاح‌طلبی؛ چرا که ما همه دلبسته به انقلاب هستیم، نه پشیمان از انقلاب.»

محمد خاتمی هشدار داد که در صحنه سیاسی ایران برخی از «مدعیان» که خود را «انقلابی» می‌دانند «درصدد مسخ و تحریف» انقلاب هستند که به گفته او از این رهگذر «جمهوریت» و «اسلامیت» نظام مورد تهدید قرار گرفته است.

محمد خاتمی تصریح کرد: «امروز باید مصمم‌تر از پیش بر خواسته به‌حق جنبش اصلاح‌طلبی یعنی تغییر پای فشاریم. مراد ما از تغییر همان گونه که از ابتدا گفتیم و در انتخابات اخیر هم بر آن تاکید کردیم بازگشت دوباره به اصول قانونی اساسی و آرمان‌های امام و انقلاب است.»

محمد خاتمی بار دیگر یادآور شد که  شرایط به گونه‌ای شده است که «شائبه بی‌اثر شدن رای مردم در نظام» به وجود آمده و خواستار ترمیم «اعتماد خدشه‌دار شده مردم» شد؛ محمد خاتمی  پس از انتخابات برای برون‌رفت جمهوری اسلامی از بحران پیشنهاد کرده بود که در ایران «رفراندوم» برگزار شود.

محمد خاتمی و بسیاری از چهره‌های سیاسی و از جمله دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات در حالی  از «خدشه‌دار» شدن اعتماد مردم سخن می‌گویند که آیت‌ الله خامنه‌ای و مقامات و دستگاه‌های زیر نظر وی هم‌چنان انتخابات ۲۲ خرداد را بدون نقص دانسته و به شدت معترضان را تحت فشار قرار داده‌اند؛ در جای جای کیفرخواستی که در محاکمات علیه چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب خوانده شد این افراد به تشکیک در انتخابات برای ایجاد «انقلاب مخملی» متهم شده‌اند.

محمد خاتمی در ادامه با تاکید به بازگرداندن اعتماد مردم گفت: «اتفاقاً این حرف، حرف انقلابی است و هرکس خلاف آن را دنبال کند، بر ضد انقلاب و مسیری که امام و مردم در انقلاب برگزیدند، حرکت می‌کند.»

رئیس جمهور پیشین ایران تصریح کرد که پس از انتخابات به نظر «خیرخواهان» بی‌اعتنایی شد و جمهوری اسلامی به دلیل برخوردهای «نامناسب» دچار «زیان‌های هنگفت» شد.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، و شماری دیگر از مراجع، شخصیت‌ها و احزاب پس از انتخابات از مسئولان جمهوری اسلامی خواستند که برای  بازگرداندن  اعتماد مردم تلاش کنند تا کشور از بحران خارج شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی به‌ویژه
در آخرین نماز جمعه خود، در ۲۶ تیرماه، با انتقاد از شورای نگهبان، صدا وسیما و قوه قضاییه، نهادهایی که همگی زیر نظر رهبری هستند، خواستار بازگرداندن اعتماد مردم و آزادی زندانیان شده بود.

با این حال آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم تنفیذ محمود احمدی‌نژاد در ۱۲ مردادماه ضمن این که اعتراض‌ها به انتخابات را «تقلید مغلوط» از انقلاب ۵۷ خواند تصریح کرد که  برخی از «خواص» نیز در جریان انتخابات «مردود» شدند.

محمد خاتمی در ادامه سخنان خود  با «توهم» خواندن نسبت دادن «حرکت آرام و متین مردم در اعتراض به نتایج انتخابات به اغتشاشی که عامل بیرونی دارد» تصریح کرد: «تهاجم یک‌طرفه به مردم و نیروهای مورد علاقه مردم و تبلیغات ناجوانمردانه تمامی‌ دستگاه‌ها و تریبون‌های در دست حکومت علیه چهره‌های محبوب و ارزشمند کشور و وابسته نشان دادن اعتراضات مردمی ‌به جریانات پلید و خطرناک تنها با هدف توجیه برخوردهای خشن، غیرقانونی و انحصارطلبانه است.»

محاکمه‌های اخیر اشتباهی بزرگ بود

محمد خاتمی که هم‌اکنون چند تن از مقام‌های دولتش به همراه شمار زیادی از اعضای احزاب پشتیبان وی در زندان هستند، محاکمات موسوم به «کودتای مخملی» را «اشتباه بزرگ» خواند و گفت: «جریانی خاص امروز به هر روشی و با هر نسبت ناروایی قصد دارد چهره‌های خوش‌سابقه نظام را به جرم دفاع از حقوق مردم دشمن معرفی کند.»

وی افزود: «این مایه سرافکندگی است که کسانی امروز به خاطر دفاع از حقوق مردم و خواست تطبیق روش‌ها با اصول قانون اساسی، آیین دادرسی و حقوق شهروندی مورد حمله‌ای این چنین ناجوانمردانه قرار گرفته‌اند.»

محمد خاتمی به از برخی از خطیبان نماز جمعه نیز به‌شدت انتقاد کرد و گفت: «تریبون مقدس نماز جمعه در اختیار عده‌ای قرار گرفته که به شخصیت‌های برجسته نظام و مراجع بزرگوار شیعه اهانت کرده و حتی در مقام دادستان خواستار برخورد با آنان می‌شوند، حال آن که خود در پیشگاه وجدان عمومی ‌متهم به خیانت در امانت‌اند. مگر همین‌ها نبودند که با گستاخی تمام مرجعی بزرگوار را که افتخار عالم تشیع است دست‌نشانده انگلیس معرفی کردند؟ و بحمدالله در نزد مردم هم از اعتباری برخوردار نیستند.»

احمد جنتی و احمد خاتمی دو خطیب موقت نماز جمعه تهران پس از ۲۲خرداد به شدت به معترضان حمله کرده و خواستار برخورد هر چه شدیدتر با آنها شده‌اند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، از سوی مهدی کروبی و میرحسین موسوی به طرفداری از محمود احمدی‌نژاد در انتخابات متهم شده است. احمد جنتی پیشتر همچنین طی سخنانی آیت‌الله سیستانی، مرجع برجسته شیعه، را دست‌نشانده انگلیس خوانده بود.
 
آیت‌الله شاهرودی نخواست یا نتوانست

رئیس جمهور پیشین ایران هم‌چنین گفت که وی در جریان رویدادهای پس از انتخابات به آیت‌الله شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضاییه، «تذکر» داده و خواستار «رعایت اصول قانون اساسی و موازین آئین دادرسی و حقوق شهروندی در برخوردها» شده بود.

محمد خاتمی گفت: «صد افسوس که ایشان در پایان دوران مسئولیت‌شان که به اعتقاد من می‌توانستند بسیار پرشکوه‌تر منصب را ترک کنند نخواستند یا نتوانستند اقدام کنند.»

رئیس جمهوری پیشین ابراز امیدواری کرد که رئیس جدید قوه قضاییه از «سم‌پاسی و فضاسازی برای تخریب افراد با نسبت‌های ناروا و یک‌سویه خلاف قانون و شرع» جلوگیری کند.

دادگاه‌های علنی برای رسیدگی به جنایات مسلم و مشمئزکننده‌

محمد خاتمی که پیش از این نیز رویداد‌های پس از انتخابات و به‌ویژه وقایع بازداشتگاه کهریزک را «جنایت» خوانده بود صریحا خواستار محاکمه مسببان رویدادهای اخیر شد.

رئیس جمهوری پیشین ایران گفت: «انتظار مردم تشکیل دادگاه‌های علنی برای رسیدگی به جنایات مسلم و مشمئزکننده‌ای است که همگان شاهد آن بوده‌اند از جمله به رگبار بستن مردم در خیابان‌ها، دستگیری‌های خلاف قانون، بازداشتگاه‌های غیراستاندارد، جنایات مسلمی‌که مورد اعتراف همه است و آن چه که موجبات لطمات سنگین روحی به ملت و خدشه به اعتماد عمومی‌ شده است.»

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی اخیر خود گفته است که «عده‌ای ظلم بزرگی را که پس از انتخابات به مردم و نظام اسلامی شد و هتک آبروی نظام در مقابل ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و مسئله کهریزک یا کوی دانشگاه را قضیه اصلی قلمداد می‌کنند، اما این نگاه خود یک ظلم آشکار است.»

محمد خاتمی با طرح این پرسش که «آیا این بود آن چهره اسلام رحمانی که مدعی دفاع از اخلاق و حقوق اساسی مردم و آزادی بیان و امنیت در جامعه بود؟» اظهار داشت: «همواره سخن ما در مجامع بین‌المللی دفاع از اسلام به عنوان مدافع حقوق مردم و ارزش‌های انسانی بود و الگو و نمونه کار جمهوری اسلامی ‌ایران بود، در مقابل سایر جریان‌های متحجر، افراطی و ضدانسانی که به نام اسلام شکل گرفته بود؛ اما با این رفتارها چه جای دفاعی باقی گذاشته‌اند؟»

محمد خاتمی در پایان سخنان خود تاکید کرد که با وجود «تمام فشارهایی که برای بیرون کردن اصلاح‌طلبان و عقلای منصف از صحنه وارد می‌شود در صحنه بمانیم و با فریاد زدن، تذکر دادن و مذاکره هزینه‌ها را برای بازگشت انقلاب به مسیر اصلی خود کاهش دهیم».

msforugh - ایران - تهران
مموتی خر است . حوصله ام سر رفته بود گفتم یک چیزی بنویسم
شنبه 7 شهریور 1388

Rose1975 - کانادا - لندن
با امید ایرانی ازاد از اسلام .
شنبه 7 شهریور 1388

xosrov - انگلیس - منچستر
برو بابا بخواب حال نداری، مردیکه موزی، شیاد، دودره باز. ضربه‌ای که تو نامرد به مردم زد هیچ آخوند کثیفی نزد.
شنبه 7 شهریور 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
جوک نگو بابا . زمون تو جلو چشای خودم جوونها رو گله ای تو میدون پونک گرفتن و شبش تو اومدی گفتی اینا اسم جوونهای ما رو بدنام می کنن و باید به اشد مجازات برسن ! (معلوم نبود اون جوونهایی که میگفتی بدنام میشدن اصلا کیا بودن) خلاصه اینکه 8 سال پیش که می گرفتن و دمار از روزگار جوونها درمیاوردن توی دو رو طرفداری می کردی . خوب معلومه الان بعده 8 سال که کسی جلودارشون نبوده به رگبار هم می بندن . خوشم میاد از محمود بی مخ که اولا مثل تو دو رو نیست و ثانیا چهره اصلی نظام رو به همه دنیا نشون داده
شنبه 7 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
زنده باد روشنفکر عصر ما خاتمی عزیز و دوست داشتنی...یاس را پاس بداریم...
شنبه 7 شهریور 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
نمیدانم چرا اینان خوابنما شده اند تا مادامیکه پست و مقامی دارند خفه کار میکنند و ذوب در ولایت میشوند و وقتی هم که خلع قدرت میشوند تازه یادشان می افتاند که باید اعتراض کنند نه برای حقوق ضایع شده مردم بلکه به خاطر بخطر افتادن منافع شخصی خودشان . مرگ بر علی چلاق تریاکی ٬ احمقی عنتر و مزدوران این حکومت اسهالی.
شنبه 7 شهریور 1388

‎Hitman - ایران - بجد
msforugh - ایران - تهران خوب نوشتی
شنبه 7 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
درود بر خاتمی
شنبه 7 شهریور 1388

tabeshesahar - ایران - تهران
وقتی تلویزیون عوام فریب جمهوری اسلامی را تماشا می کنی با خود میگویی چه کسانی این همه اراجیف و دروغ ها را باور می کنند و بر سادگی و به معنی واقعی عوام بودن طرفداران حکومت افسوس می خوری.ولی متاسفانه در جبهه مخالفان حکومت هم آدمهای عامی کم نداریم.مگر گورباچف خود یکی از افراد رده بالای حزب کمونیست نبود که با اصلاحات خود باعث فروپاشی حکومت کمونیستی شوروی وپس از آن دیگر حکومت های کمونیستی شد؟پس کسانی که خود را به صورت دو آتشه مخالف حکومت ولایت فقیه میدانند به جای توهین به سران اصلاحات راه کارهای عملی برای نابودی هر چه سریعتر حکومت ارایه کنند.
شنبه 7 شهریور 1388

a30 - ایران - تهران
جمهوری اسلامی یعنی ایمان به سوره شریفه حمد وعمل به آن نه تابلوی تو خالی که روی آن حک شده باشد الله با تزریق ایده های مانیفست روسیه کمونیست وانگلیس پیر استعمار هدایت شود
شنبه 7 شهریور 1388

playboy972 - ایران - گرگان
ایران عزیز آزاد خواهی بود. تا کی باید جور وستم بر ایران حاکم باشد؟ بالاخره این وضعیت تمام میشود و ایران ما جاوید و آزاد و پایدار میماند.
شنبه 7 شهریور 1388

iranianfarshad - ایران - تهران
سخنانش به دل میشینه اگه این آقا هم فردا با دو روز بازداشت نیاد توبه نامه بخونه و از محضر شید علی طلب عفو کنه
شنبه 7 شهریور 1388

*ali* - ایران - تهران
اول از همه باید خودت محاکمه بشی. نگران نباش شب دراز است و قلندر بیدار.
شنبه 7 شهریور 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
مارمولک تو هم از این سفره ماهی بگیر.شما و موسوی.رفسنجانی و غیره به مردم با صدای بلند بکوئید.ولایت خلیفه بازی باید بماند یا باید برود. اسلام و این حکومت باید نابود شود.
شنبه 7 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
msforugh - ایران - تهران! منم کلئ خندیدم . مرسئ
شنبه 7 شهریور 1388

jamsil - کره - سئول
ایران ازاد..
شنبه 7 شهریور 1388

tiam1983 - ایران - اصفهان
خدایا 30 سال چند ماه همه اش خبرای بد میشنویم دیگه حالم از زندگی داره به هم میخوره کاش ما هم تو این اتفاقات با اونایی که رفتند میرفتیم و این روزها رو نمیدیدیم
شنبه 7 شهریور 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
bluestar - ایران - تهران . گور اون خمینی آتیش بگیره .هر چی بدبختی و جنایت و دزدی و دیکتاتوری و جهالت و عوامفریبی و تجاوز به ناموس ملت و عربپرستی و عقب افتادگی در.......را در ایران پایه گذاری کرد و حکومت جمهوری اسهال که موجت اصلی نابودی ملت و کشور است را بنا نمود.تمام این بی..سهای جنایتکار دزد وطتفروش و.......هم در نهایت دفاع از همین حکومت اسهالی و ولایت وقیح خواهند کرد.بجز ور زدن و عوامفریبی چه ...خوردن؟!!!!!و در پشت پرده برای برای بدست آورن پست و مقام دست به هر جنایتی و دزدی و تجاوز به ناموس و مال ملت و کشور زدند و....
شنبه 7 شهریور 1388

dariush09 - رو سیه - مسکو
این خاتمی زیادی حرف میزنه وخودش هم با اونهاست
شنبه 7 شهریور 1388

اینترنت ندیده - ایران - ایران
بیشتر از اونی که ناراحت این جوونا باشم ناراحت مردمی هستم که نمیدانند و این کثافتا را مثل قدیسه میپرستند خطاب به مسئولین سایت : شما را به هرکسی و هرچیزی که قبول دارین یه کاری کنین تا این ویدیوها به دست مردم برسه بشه بلوتوث کنی رو گوشیها تا کی میخواین اشک ما رو در بیارین آقا مردم ایران نمییییییییییدانند و حرف تلویزیون و رادیو را قبول دارند و بس از دوستان سایت هم همین خواهش را دارم یکیتون زحمت بکشید این مستندات جنایت را به مردم ایران به همه برسانید مدیونین اگه بتونین و کاری نکنین شما که خارج از ایرانید بهتر میتونین به این جلادان ضربه بزنین اینقد هم به همدیگه نپرید دوستانی که مخالف نظر شما چیزی مینویسند دلیلش اینه که بی اطلاع هستند و اون چیزی که شما میدانید نمیدانند پس دیگه به هم بد و بیراه نگیم این همون چیزیه که دشمن من و شما میخواد شما را به خون همین شهیدان وطن قسمتان میدهم یه کاری کنید
شنبه 7 شهریور 1388

niagara - ایران - تهران
حالا مثلا جنابعالی چه گلی به سر این مملکت زدی؟مگه همین فاجعه کوی دانشگاه زمان تو اتفاق نیفتاد؟مگه کلی اعتراف تلویزیونی پخش نشد؟تا اگه میخاستی کاری کنی همون موقع که.... بودی باید میکردی نه حالا که دستت از همه جا کوتاه شده.حیف ما که گول تورو خوردیم اون موقع بهت رای دادیم.حالا هم....مفت نکن.مردم ایران دیگه امیدی به شما اخوند جماعت ندارن و خودشون راهشونو پیدا میکنن.در ضمن منم موافقمmsforugh - ایران - تهران مموتی واقعا خر است
شنبه 7 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
اگر ایرانی هستید باید بدانید کسی که عمامه ی این دین جهل جنایت شکنجه شهوترانی را بر سر دارد نه تنها ایرانی نیست بلکه چون///تقیه دروغ رسمی در اسلام مجاز است.........هر ادعای مثبتشدروغ محض. همین.
شنبه 7 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
سر دسته همه لات ها خامنه ای- احمدی نژاد و فیروز ابادی وو
شنبه 7 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
*ali* - ایران - تهران -! تو هم اگه ن....شئ شب درازه !! صبر کن شاهنامه اخرش خوشه
شنبه 7 شهریور 1388

persian_diamond - ایران - تهران
jesus-is-savior.com/False Religions/.../signs/signs_of_satan2.htm. حتما به این آدرس بروید و رابطه شیطان با ا.ن را ببینید!!
شنبه 7 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
*ali* - ایران - تهران . خوشحالم که دستت برای همه داره رو میشه . تو نظر خودتو نمیدی بلکه از قول اربابات نظر میدی
شنبه 7 شهریور 1388

جنبش سبزایران - ایران - شیراز
درود بر خاتمی ودرود بر موسوی و درود و صد درود بر کروبی چون او بود که کهریزک را تعطیل کرد نه دیکتاتور خامنه ای
شنبه 7 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.