شکلات چیست؟

شکلات چیست؟

شکلات (بصورت خام یا فرآوری شده)ماده غذایی است از دانه درخت گرمسیری کاکائو به دست می آید. اولین استفاده ثبت شده از شکلات به سال 1100 قبل از میلاد باز میگردد. در ابتدا اقوامی مانند مایا ها و آزتک ها از شکلات نوشیدنی می ساختند که به ان نامی به معنای "آب تلخ" داده بودند. دانه درخت کاکائو مزه بسیار تلخی دارد و حتما باید جوشانده شود تا طعمش تغییر یابد.


شکلات شامل ترکیباتی است که بر فیزیک انسان اثر می گذارد و ممکن است باعث آرامش و خواب آلودگی شود.

اواخر قرن 18 بود که این ایده مطرح شد که می توان از شکلات به عنوان شیرینی یا چاشنی دسرها استفاده کرد. اروپایی ها (بریتانیایی ها) اولین کسانی بودند که این کار را ابداع کردند.پس از آن شیرینی فروشی های سوییس و دانمارک و ایتالیا نیز از شکلات به عنوان شیرینی استفاده نمودند.

شکلات بصورت شیرینی اولین بار در سال 1847 در اولین بار (کافی شاپ) شکلات استفاده شد. شکلات در آن زمان تلخ و شیرین بود و ریچارد کدبری اولین جعبه آورد. شیر شکلات قیمت این محصول را پایین آورد چون کره کاکائو کمتری استفاده می کرد و به دلیل طعم کرم مانندش مشتریان آن را دوست داشتند و می خریدند.

در اوایل 1900 آمریکایی ها شروع به مخلوط کردن مواد دیگر در شکلات کردند و در تنسی اولین نوع این مخلوط به نام گو گو کلاسترز مخلوطی از بادام زمینی و کارامل با رویه ای از میلک چاکلت به بازار آمد.

در همان دوره ماشین آلات صنعتی برای تولید شکلات پیشرفت کرد، ماشینها می توانستند شکلات را بسیار سریعتر از کارگران درون کاغذ بپیچند و به همین دلیل قیمت شکلات بسیار ارزانتر شد و مردم معمولی قادر به خرید آن شدند.

با اینهمه محبوبیت و فراوانی شکلات بعد از جنگ جهانی اول به دست آمد. زیرا شکلات جیره اصلی و میان وعده سربازها در میادین جنگ بود. وقتی سربازها به خانه برگشتند از شکلات تعریف می کردند و به این ترتیب در سال 1930 چهل هزار نوع شکلات تولید شد.

در جنگ جهانی دوم شکلات برای نیروهای خارج از کشور فرستاده می شد تا به این ترتیب به جیره آنها کمکی شده باشد.

بعضی از مردم می پرسند آیا شکلات سفید واقعا شکلات است؟ تنها ترکیبی که از شکلات گرفته می شود و نبودش علت سفیدی شکلات است، لیکور میباشد (که الکل نیست) در نتیجه شکلات سفید نه طعم و نه رنگ شکلات را خواهد داشت.

شکلات اکثرا در سه حالت تیره، شیری و سفید می آید و انواع دیگر آن مغزدار، جویدنی، ترش، خامه ای، میوه ای و ... است و میتوان شامل روکشی از شکلات تیره، سفید یا شیری باشد.

یکی دیگر از افزودنی هایی که امروزه به شکلات اضافه می شود و قیمت آن را پایین می آورد موم پارافین است، شاید تشخیص آن به سادگی میسر نباشد اما یکی از نشانه های این افزودنی نامطلوب این است که شکلات به سرعت در دهان آب نمی شود.

شکلات شامل ترکیباتی است که بر فیزیک انسان اثر می گذارد و ممکن است باعث آرامش و خواب آلودگی شود. اما همین ترکیبات در بدن بعضی حیوانات مانند سگ و گربه تولید سم می کند و برای آنها مضر است. از میان شکلاتها، شکلات تیره برای سلامتی مفید تر است زیرا به دلیل آنتی اکسیدان مانع تولید رادیکال های آزاد در بدن می شود.

امروزه بعضی از بزرگترین تولید کنندگان شکلات یکصدمین سال تولید خود را جشن می گیرند.

بهدین - آمریکا - نشویل
نمیدونم چه‌ حکمتیه‌ هر چی مفیده‌ بد مزه‌ست. شکلات تیره‌ رو هم نمیشه‌ خورد مگر با یه‌ من عسل
جمعه 6 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
اگز میخواهید آسیب کمتری به بدن خودتون بزنید شکلات تلخ بخورید.
جمعه 6 شهریور 1388

Ezhaq - ایران - تهران
خیلی جالب بود نمی دانستم بعضیها به آن پارافین هم اضافه می کنند. البته در سس سفید شنیده بودم نوعی پارافین اضافه می کنند. پس برای سگ گربه ها خوب نیست سگ و گربه هایه نظام توجه کنند که برای آنها موجب مسمومیت می شه.
جمعه 6 شهریور 1388

tehranboy - کانادا - ادمونتون
یک نفر پیدا شه یک کم شکلات قاطی غذای علی چلاق ومحمود انترکنه تا از شر اینها همه راحت بشند.
جمعه 6 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.