سیاست ایران در روزهای رمضان

سیاست ایران در روزهای رمضان

برخی از گروه های سیاسی در ایران از آداب و سنت های ماه رمضان برای تداوم تحولات به سود خود بهره می برند.


علی لاریجانی، رییس مجلس ایران از سیاستمداران خواسته است تا با استفاده از آنچه "ظرفیت های اصلاح معنوی " نامیده است برای همگرایی استفاده کنند.


محمود احمدی نژاد که کابینه خود را برای گرفتن رای اعتماد به عنوان رییس جمهوری ایران به مجلس معرفی کرده است در میهمانی های افطار از گروه هایی از نمایندگان پذیرایی می کند.

اگرچه در این مهمانی ها چهره های برجسته مجلس حضور نداشته اند اما بحث در باره وزرای پیشنهادی از موضوعات بحث میان آقای احمدی نژاد و نمایندگان تلقی شده است.


ارزیابی های متناقض


با وجود سانسور گسترده مطبوعات در ایران برخی از روزنامه های منتقد از پذیرفتن اعترافات سر باز زده اند و وقوع آن را در ماه رمضان نشانه ای از بی اعتنایی به جنبه های معنوی ماه رمضان دانسته اند.


دعای ربنا خوانشی از چند آیه قرآن است که آقای شجریان در تابستان 1358 در رادیو ایران خوانده است
برخی از وبلاگ ها از محدود شدن پخش دعای معروف ربنا از رادیو وتلویزیون خبر داده اند که این موضوع از دید برخی وبلاگ نویسان نتیجه همراهی محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی با معترضان دانسته شده است.

دعای ربنا خوانشی از چند آیه قرآن است که آقای شجریان در تابستان 1358 در رادیو ایران خوانده است و از آن زمان در هرماه رمضان به هنگام افطار از تلویزیون پخش شده است.


ادامه فعالیت معترضان


صرف نظر از جناح های حاکم بر دولت ، به نظر می رسد فضای اجتماعی و فرهنگی ماه رمضان که بر برخی از فضاهای اجتماعی حاکم است از طرف گروه هایی از معترضان هم برای ادامه اعتراضات به کار گرفته شده است.


رسیدن ماه رمضان برای ایرانیان معترضی که آداب سنتی آن را به جا می آورند فرصتی بوده است تا اعتراضات خود را همراه با به جا آوردن سنت های متداول در میان روزه داران ایرانی ادامه دهند.


تجمع خانواده های بازداشت شدگان در اعتراضات در کنار دیوار زندان اوین از روش های اعتراضی بود که در ماه رمضان به شکل پهن کردن سفره افطار در کنار دیوار زندان اوین ادامه یافته است.

برخی از وبلاگ های معترضان در قالب آنچه موج آفرینی سبز نامیده اند، روش های اعتراضی را مطرح کرده اند که از پختن غذاهایی به رنگ سبز تا پیاده روی پس از افطار را در بر می گیرد.

رضا گنجی، مستند ساز معتقد است که جنبه های دینی اعتراضات باعث شده است که گروهی از معترضان اهداف خود را همسو با معنایی بدانند که برای ماه رمضان قایل هستند.

آقای گنجی به بخش فارسی بی بی سی می گوید: " به دلیل پویایی جامعه ایران مردم درکی فعال از مذهب دارند که روحیه مخالفت با نادرستی را در آن ها بر می انگیزد."


آقای گنجی همچنین می گوید: "معترضان از ماه رمضان برای ادامه اعتراضات خود استفاده کرده اند اما دولت هم بر شدت کنترل های انتظامی و امنیتی در ماه رمضان افزوده است."


به گفته آقای گنجی، " نه تنها بر تعداد گشت در فضاهای شهری و بازدید بدنی و بازداشت ها در سطح خیابان افزوده شده بلکه نهادهای مدنی خیریه هم مورد کنترل بیشتر قرار گرفته اند." وی می گوید حتی انجمن مدنی خانه کودک شوش که وابسته به سازمان غیر دولتی کار کودکان است از جمله نهادهای مدنی است که دچار محدودیت شده است."


شب های قدر و راهپیمایی روز قدس


برخی اقدامات در روزهای گذشته نشان می دهد که مقامات معتدل خواهان نوعی دلجویی از معترضان هستند. آزادی برخی از بازداشت شدگان و ملاقات نمایندگان مجلس با مهدی کروبی نامزد معترض در باره رسیدگی به آزار جنسی بازداشت شدگان، از جمله اقدامات تعدیل کننده تلقی شده اند.


برخی از ناظران نزدیک به معترضان گفته اند که تلاش های دولت برای کاستن از فضای اعتراضی ناشی از تلاش های معترضان برای استفاده از مراسم های سنتی شب های قدر و راهپیمایی روز قدس است که در سایت های اینترنتی معترضان مطرح شده است.

علی اصغر رمضانپور - بی بی سی

delfakar - ایران - مشهد
یه سوال برای من هست که این آقایون رو میگن که تحت فشار وادار به عقب نشینی شدن و اینجور حرف زدن تو دادگاه ولی آقای هاشمی چی شده که اینگونه صحبت کرده؟ آیا ایشان هم در زندان بوده اند که اینگونه تغییر رویه داده اند؟ به هیچ عنوان نمیشه قبول کرد که سعید حجاریان تحت فشار این حرفا رو زده باشه تا بخواد خودش رو خلاص بکنه تنها میشه اینجور قبول کرد که حقیقتا برگشته و اصلاح طلبان فقط حرف خودشون رو قبول دارند و این در واقع همون روش فاشیستاست. نمونه برخورد فاشیستی رو میشه با مرآتی دید. کسانی که به آزادی بیان اعتقاد دارند نتونستن قبول کنند که او اینجور باشه و اطمینان دارم که روش فاشیستی که اصلاح طلبان پیش گرفتن تنها به کندن گور خودشون می انجامه. تو تاریخ اگر نگاه کنیم معروف ترین فاشیستا رو میشه دید که الآن منفور همه هستن و این روش اصلاح طلبان در واقع زنده کردن دوچه و هیتلر میتونه باشه. خاتمی و موسوی و کروبی هم در واقع سربازان پیاده و بی مقداری تو این جریان هستند حتی اینا لایق نیستن که کسی تف بندازه تو صورتشون چون اینقدر انسانهای رذل و بی مقداری هستند
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

persianshadow1 - انگلستان - برایتون
فرا رسیدن ماه نامبرک رمضان را به همهٔ ایرانیان میهن دوست تسلیت میگم. هر وقت اعراب مهرگان و نوروز را جشن گرفتن، من هم روزه میگیرم
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

msforugh - ایران - تهران
بزرگترین اشتباه اینکه جنبش سبز خودش را با راهپیمائی روز قدس همگام کنه چون همه چی در اختیار رژیم است و انها از هر حرکتی به نفع خود بهره سیاسی میبرند . راهپیمایی روز قدس مال آنها است نه مال ما
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
به همه بگید بیرون نرن روز قدس! ببینیم حامیان خامنه ای و احمدی نزاد چند نفره.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

bahareiran - ایران - ایران
روز قدس یادتون نره همه بریزیم تو خیابون اگه چندین ملیون نفر بریزن بسیجی زیر پا له خواهد شد
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
من یک سوال از رهبر و طرفدارانش دارم در مورد روزه. اگر درزندان که زندانی ها مجبورن روزه بگیرن یکی از نگهبانان اول وضو بگیره و بعد نماز بخونه و بعد بره به اون زندانی که روزه اجباری گرفته تجاوز کنه یا روزه اون زندانی شکسته یا نه؟ اگر شکسته چندتا ضربه شلاغ لاز داره تا دیگه اجازه نده بهش تجاوز کنند. در ضمن اون نگهبان باید بعد از تجاوز دوباره وضو بگیره و دوباره نماز بخونه یا اینکه خدا و محمد همون وضو و نماز قبل از تجاوز را قبول دارن؟. میدونم سوال خیلی سرپیچیدهای هست ولی شنیدم که خدای شما خیلی دانا هست و اسلام خیلی دین کاملی هست پس حتما قضیه جاوزاسلامی به زندانیان سیاسی را حل کرده.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
ببخشید که هتک کلام میکنم, ولئ روزه و نماز و عبادتئ که به یه گ.....بنده , همون بهتر که ادا نشه..
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

ایران برای ایرانی - ایران - مشهد
از قدیم گفتن نترس از آن که های وهوی دارد بترس از آن که سر به تو دارد. اون وقت اینا خودشونو اونم از نوع شیعه ی مرتضی علی«ع» حساب می کنن و میگن سنی ها به مردم ظلم میکنن یک عمر غافل ازین بودیم که تمام بدبختی های ما به خاطر همین به اصطلاح شیعیان است
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

arsene lupin - ایران - برزخ
از رفسنجانی نمیشه انتظار زیادی داشت ولی اگر کمی دقت کنی میبینی که داره کار خودش رو می کنه. رفسنجانی سیاست مدارترین ادم ایرانه ولی قدرت رهبری که ارتش و قوه قضاپیه و سپاه داره بیشتره.. ضمنا ما ایرانی ها عادت داریم بنشینیم کنار تا دیگران برامون کاری بکنند. ما چی کار کردیم؟
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

sarahvp - ایران - زنجان
چقدر گفتیم نرین رای بدین اینا به نفع خودشون سو استفاده میکنن گوش نکردین گفتین اینده مملکتو خودمون بسازیم نتیجش این شد گفتن ملت به خاطر جمهری اسلامی اومدن پای صندوق مشت محکم زدن بر دهان بیگانه و از این اراجیفا حالا روز قدس لعنتی برین راهپیمایی که باز مزخرف تحویلمون بدن.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
دین فروشها
جمعه 6 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
روز قدس اسرایئل تاسیسات ایران را با خاک یکسان می کند حالا ببین
جمعه 6 شهریور 1388

dariush09 - رو سیه - مسکو
این اعتقاد به اسلام هم بازیچه ای شده,تا مردم ما رو به این صورت ... فرض کنن.از این طریق با ما بازی میکنن,متاسفم برای  ما مردم ساده لوح.
شنبه 7 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.