پاسخ روابط عمومی ‌بهشت زهرا به جسدهای بی‌‌نام‌و‌نشان در قطعه ۳۰۲ + فایل صوتی

پاسخ روابط عمومی ‌بهشت زهرا به جسدهای بی‌‌نام‌و‌نشان در قطعه ۳۰۲

رادیو فردا : مردادماه وب سایت خبری نوروز نزدیک به جبهه مشارکت ایران اسلامی از دفن ۴۴ جسد بی نام و نشان در قطعه ۳۰۲ بهشت زهرا خبر داده بود.

این خبر از سوی فرهاد تجری نماینده اصول گرای مجلس هشتم و عضو کمیته ویژه پی‌گیری وضعیت بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات تکذیب شد.

با این حال پایگاه اطلاع رسانی نوروز نزدیک به اصلاح طلبان تصاویری از این قبرها را به صورت فیلم کوتاه منتشر کرده است.

درباره دفن ۴۴ جسد بی نام و نشان در قطعه ۳۰۲ بهشت زهرا با اسماعیل دانش پژوه مسئول روابط عمومی سازمان بهشت زهرا گفت و گو کرده‌ایم:

اینها افراد مجهول‌الهویه‌ای هستند که مورد شناسایی قرار نگرفته‌اند و از پزشکی قانونی به بهشت زهرا منتقل شده اند و بهشت زهرا هم اینها را دفن کرده و شماره قبر و شماره جواز پزشکی قانونی را زده است. در همه قطعات بهشت زهرا و از بدو تأسیس آن، افراد مجهول الهویه وجود دارند.

چون در شروع دفن متوفیان در قطعه ۳۰۲ وقفه افتاد، ابتدا مجهول الهویه‌ها را آوردند. این افراد بیشتر کارتن خواب‌ها، تصادفی‌هایی که شناسایی نمی‌شنوند و اوراق شناسایی ندارند و یا معتادها هستند. پزشکی قانونی از اینها تصویر می‌گیرد و به صورت یک پرونده نگه می‌دارد و چند روز بعد که ظرفیت پزشکی قانونی پر شد، آنها را به بهشت زهرا می‌فرستد.

اگر بستگان این افراد مراجعه کرده و تصویرها را شناسایی کنند، پزشکی قانونی آنها را به بهشت زهرا می‌فرستد. اکنون نام چند تن از افرادی که شما اشاره کردید، در سایت اطلاعات درگذشتگان بهشت زهرا وجود دارد. یعنی خانواده‌های آنها پیدا شده‌اند اما هنوز پلاک قبر تغییر نکرده است.

گفته می‌شود این مجهول الهویه‌ها کسانی هستند که در تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کشته شده‌اند و بعد در قطعه ۳۰۲ دفن شده اند. این مسئله درست است؟

من فکر نمی‌کنم این طور باشد . ما هر که را دفن کنیم بر اساس مدارک قانونی ارائه شده از طرف پزشکی قانونی است و مدارک آن موجود است که می‌توانند تحقیق کنند. فایل‌های تصویری آن هم در خود پزشکی قانونی موجود است.

این که یک باره چنین تعدادی در یک قطعه خاص و به صورت جمعی به خاک سپرده می‌شوند، به نظر شما عجیب نیست؟

اینها به صورت جمعی نبوده و تاریخ‌های آن با هم متفاوت است. قرار بود از اول تیرماه دفن روزانه شهر تهران در قطعه ۳۰۲ آغاز شود. یعنی قطعه عمومی روز بود، اما چون سرویس بهداشتی منتهی در ضلع جنوب غربی قطعه آماده نبود، گفتند صاحبان اموات معترض می‌شوند، پیمانکار هم نتوانسته بود در زمان موعد سرویس بهداشتی را آماده کند، به همین دلیل ابتدا حدود یک ماه مجهول الهویه‌ها را آنجا دفن کردند و بعد از آماده شدن سرویس‌ها، افراد شناسایی شده را دفن می‌کنند.

در صورتی که صحبت شما درست باشد، خانواده‌های افراد مجهول الهویه چگونه می‌توانند بستگان خود و جسد یا قبر متعلق به آنها را شناسایی کنند؟

کسی که مفقودی دارد ابتدا باید به پزشکی قانونی مراجعه کند و فایل‌های تصویری آنجا را ببینند، وقتی تصویر متعلق به اقوام خود را شناسایی و تایید کرد، پزشکی قانونی به بهشت زهرا نامه می‌دهد مبنی بر این که این شماره جواز فلان شخص است.

ما هم هزینه‌های مربوطه را دریافت می‌کنیم و سپس اسم این شخص را از لیست مجهول الهویه‌ها خارج می‌کنیم و در سایت بهشت زهرا و روی پلاک‌ها و یا سنگ قبر هم آن را تصحیح می‌کنیم.

اطلاعات مربوط به این افراد وارد سامانه شما شده است؟

بله تمام اطلاعات در سامانه وارد شده است. هم شماره‌های مربوط به قبر و هم شماره‌های جواز پزشکی قانونی و تاریخ و علت فوت اینها ثبت شده است.

سایت «نوروز» که نزدیک به جبهه مشارکت است، در گزارشی اعلام کرده که افرادی از نیروهای امنیتی در اطراف قطعه ۳۰۲ گمارده شده اند و قطعه را زیر نظر دارند.

حفاظت ازهمه قطعات بهشت زهرا تحت نظر دژبان ارتش است. برای این که روند مرگ و میر و سایر مسایل درست انجام شود و کسی از بستگان متوفی وجوهی خارج از ضوابط نگیرد، همیشه یکی از سربازان دژبان بستگان متوفی را تا قطعه همراهی می‌کند. این قطعه هم چون جدید است، نیروهای حفاظتی بهشت زهرا در آن حضور دارند.

پس شما ارتباط این افراد مجهول الهویه را با جریانات اخیر ایران و کشته شدگان در تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات تکذیب می‌کنید؟

بله، این مسئله نادرست است.اسماعیل دانش پژوه:
arsene lupin - ایران - برزخ
چقدر به فکر خانواده ها! دستشویی نبوده؟ مورد اعتراض خانواده ها قرار می گرفته؟ عجب.. راستی شاید فیلتر نشدن این ادرس به خاطر اینه که کسانی که از ایران پیغام می گذارن رو پیدا کنن.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
توروح خمینی توگوربابات خامنه ای خونخواااااااررررررررررررررر
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

tehranboy - کانادا - ادمونتون
اقای روابط عمومی بهشت زهرا : تو که راست میگی ..هر چی تیر چراغ برق.............................................بقیه اش رو خودیتون حدس بزنید.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

xabrisham - ایران - اسلو
اینها رو نگی .چی بگی؟!
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
عجب اتفاقی 44 نفر کارتن خوابهای بدون کارت شناسایی در تهران همگی تصمیم خودکشی گرفتن و البته درست همان موقع کشتار ملت بیدفاع بدستور گدا علی شیره ای هم بوده!!!! آخه این حرامزاده های احمق واقعا انقدر بیشعورند؟!!!!!!!! این چرندیات را هر بچه ای هم میتونه بفهمه دروغ و جفنگ است.جوانان را آنقدر شکنجه دادن و زدند و .......که تکه پاره شدن و بگفته خودشان مانند تصادفیهای تکه تکه شده میماندند!!!!خرا جگر گوشه هایتان را تکه تکه مند که اینجور ناجوانمردانه مانند درندگان وحشی و بی احساس ...ملت را شهید کردید.نه تنها مات بلکه خدا هم از گناهان و جنایات و تجاوزات شما نمیگذرد.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
حال کسی هم برای شناسایی مفقود خود به پزشکی قانونی بره با نشان دادن چند عکس بدبخت بیچاره معتاد و یا افراد کشته شده در تصادفات طوری وانمود خواهند کرد که این 44 شهید اینان بوده اند تا با اظهارات روابط عمومی بهشت زهرا مطابقت داشته باشد ٬ فقط با نبش قبر آنها ٬ آن هم با حضور نمایندگان تمام گروه ها میتوان چهره کثیف و متجاوز رژیم منحط آخوندی را بیشتر نمایان کرد. مرگ بر علی گدای سرطانی ٬بامید روزی مثل حکیم خبر به درک واصل شدنت رو بشنویم.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

ماهی سیاه کوچولو - ایران - تهران
چقدر وقیح!!!. این حرومزاده ها فکر نمیکنن که یه روز میمیرن؟
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر ملا دینش خدای خونخوارش.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

parvaz88 - ایران - تهران
آره جون خودت تو یکی که مثل اربابات احیانا دروغ نمی گی؟ واقعا مایه شرمساری است .
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

ADNAN ŞENSES - امریکا - فولرتون کالیفرنیا
یه امریکایی اومد ایران و از یه ایرانی پرسید چرا شما همه رو خواهر یا برادر صدا میکنید . طرف گفت آخه سال 57 یکی اومد ...ر مملکت رو .....د مدارکشم موجوده .
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

mlowes - آمریکا - واشینگتن-دی سی
جالبه کا این احمق در ابتدا میگه «من فکر نمی‌کنم این طور باشد» یعنی در لحظات اول مصاحبه به خودش مسلط نبوده. به علاوه مگه حالا اینقدر دستشویی رفتن مهمه که بخاطر اون یک قطعه را تعطیل کنند؟؟؟
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.