نامه بازپرس چند پرونده مربوط به کشته‌شدگان حوادث اخیر به آیت‌الله لاریجانی

نامه بازپرس چند پرونده مربوط به کشته‌شدگان حوادث اخیر به آیت‌الله لاریجانی

بازپرس ویژه‌ قتل تهران با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله صادق لاریجانی و با اشاره به حوادث اخیر پس از انتخابات، پیشنهادهایی را به روسای قوه‌ قضاییه و مقننه ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، قاضی محمدحسین شاملو که رسیدگی به چند پرونده مربوط به کشته‌شدگان حوادث اخیر را نیز به عهده دارد، در این نامه با عرض تبریک به مناسبت انتصاب آیت‌الله لاریجانی، برای رییس جدید قوه قضاییه در جهت اجرای اصول قانون اساسی، قوانین عادی، تحکیم حاکمیت قانون و تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی آرزوی توفیق کرده است.

وی همچنین به حوادث پس از انتخابات و از جمله موضوع بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک، بازداشت‌های غیرموجه و برخوردهای غیرشرعی با برخی افراد بازداشت‌شده و کشته شدن برخی افراد اشاره و این مسائل را ناشی از تغافل، بی‌درایتی و مسامحه‌ی برخی مسوولان دانسته است.

این قاضی سپس پیشنهادهای خود را در چند ماده به لاریجانی ارائه کرده است:

ماده‌ی 1: الزام معاینه‌ی متهم توسط یک پزشک معتمد (ترجیحا پزشک قانونی) در فاصله‌ی حداکثر یک ساعت پس از بازداشت به تقاضای متهم یا وکیل یا اعضای خانواده وی. صورتجلسه‌ معاینه باید ضمیمه پرونده شده و یک نسخه نزد پزشک باشد. در صورت تقاضای وکیل متهم یا بستگان وی تصویری از آن به متقاضی تسلیم شود.

تبصره: حق مذکور در این ماده باید کتبی و قبل از شروع بازجویی به متهم تفهیم شود. تخلف از این ماده موجب بطلان تحقیقات مقدماتی است.

ماده‌ی 2: انعکاس وضعیت ظاهری متهم از حیث سلامت یا وجود آثار ضرب و جرح، بی‌حالی، بدحالی، خستگی شدید توسط بازجویان و قاضی تحقیق در زمان تحقیق از متهم یا حضور وی نزد قاضی الزامی است.

ماده‌ی 3: بازداشتگاه‌ها از پذیرش افرادی که آثار ضرب و جرح یا بدحالی و ضعف شدید در آنها دیده می‌شود ممنوع هستند. در این صورت ضمن انعکاس در دفاتر مربوط مراتب را به مقامات بالاتر گزارش می‌نمایند. در این صورت مقام بالاتر ضمن انعکاس فوری موضوع به قاضی رسیدگی‌کننده، اقدامات درمانی لازم انجام و در صورت تایید قاضی بر مبنای نظریه‌ی پزشک معتمد بازداشتگاه‌ها با درج شرح وضعیت متهم در سوابق مربوط، وی را با قرار کتبی مقام قضایی پذیرش خواهد کرد.

ماده‌ی 4: بازداشت، دستگیری و نگهداری و تحقیق از متهمان توسط غیرضابطان خاص دادگستری ممنوع است. تخلف از این ماده در حکم بازداشت غیرقانونی است و تحقیقات انجام شده واجد هیچ اثری نخواهد بود.

ماده‌ی 5: نگهداری متهمان در غیر بازداشتگاه‌های تحت نظارت سازمان زندان‌ها ممنوع می‌باشد. تخلف از این ماده در حکم بازداشت غیرقانونی است.

ماده‌ی 6: در غیر جرایم تروریستی تحقیق و بازجویی از متهمان در شب‌ها ممنوع است. در جرایم تروریستی چنانچه تحقیق از متهم برای کشف سلاح و مواد منفجره و جلوگیری از اقدامات خرابکارانه و بمب‌گذاری و عملیات مسلحانه و نیز دستگیری سایر عوامل شبکه‌ تروریستی لازم باشد، تحقیق بلامانع است.

ماده‌ی 7: اسامی متهمان، نوع اتهامات، محل دستگیری و نگهداری ایشان باید ظرف سه ساعت از زمان دستگیری از طریق دورنگار به اطلاع دادستان برسد.همچنین اگر بازداشت در ساعات اداری باشد، متهم به همراه پرونده به دادسرا اعزام والا در نزدیک‌ترین ساعت فعالیت کشیک مقامات قضایی، نزد قاضی ذیصلاح حاضر شود. تخلف از این تکلیف در حکم بازداشت غیرقانونی است.

ماده‌ی 8: ظرف مدت حداکثر 24 ساعت در جرایم غیرتروریستی مراتب بازداشت متهم و محل نگهداری وی باید به اطلاع خانواده او برسد. این امر درجرایم تروریستی ظرف یک هفته انجام خواهد شد.

ماده‌ی 9: در اولین ساعات دستگیری و بازداشت برای اطمینان خانواده‌ی متهم از سلامتی وی با معرفی متهم یا خانواده‌ی او، وکیل منتخب می‌تواند به مدت حداکثر نیم ساعت با وی ملاقات حضوری داشته باشد.

ماده‌ی 10: در غیر جرایم تروریستی متهم می‌تواند در پایان سومین روز بازداشت خود به مدت نیم ساعت با وکیل خود ملاقات و مشاوره داشته باشد. این امر در جرایم تروریستی در پایان دهمین روز بازداشت می‌باشد.

تبصره: موارد مذکور در این ماده مانع همراهی وکیل در مراجع قضایی نمی‌باشد.

ماده‌ی 11: در غیر موارد قرار بازداشت موقت، چنانچه قرار تامین صادره منتهی به بازداشت متهم شده باشد، مقام قضایی مکلف است به طریق مقتضی مراتب را به وکیل یا اعضای خانواده‌ی وی ابلاغ کند تا چنانچه وثیقه یا کفیل دارد معرفی کند.

ماده‌ی 12: در موارد صدور قرار بازداشت موقت و اعتراض متهم به آن، پرونده فورا در دادگاه صالح مطرح و دادگاه مکلف است خارج از نوبت و حداکثر ظرف یک هفته در مورد آن اتخاذ تصمیم نماید. تصمیم دادگاه در تایید قرار بازداشت موقت باید موجه، مستدل و مستند به مقررات مربوط باشد.

ماده‌ی 13: مداخله و ورود مامورین نظامی و انتظامی به خوابگاه‌های دانشجویی و مراکز آموزش عالی و مدارس ممنوع می‌باشد مگر در موارد وقوع جرم مشهود یا جرایم تروریستی به تقاضای کتبی رییس دانشگاه و یا رییس مرکز آموزشی و اجازه‌ی کتبی دادستان. در هر صورت ورود و مداخله‌ی مامورین برای برخورد با تجمعات صنفی یا اعتراض دانشجویان و دانش‌آموزان در مکان‌های فوق ممنوع است.

ماده‌ی 14: در مواقع کنترل تجمعات و راهپیمایی‌ها، مضروب کردن افراد شرکت‌کننده از ناحیه‌ی کمر و بالاتر و نیز نقاط حساس بدن ممنوع است.

ماده‌ی 15: منظور از جرایم تروریستی در این مواد غیر از مواردی که در قوانین دیگر ذکر شده است، ارتکاب بمب‌گذاری، حمله‌ی مسلحانه به مراکز نظامی، عمومی و صنعتی و منازل مردم، ترور اشخاص، قتل و راهزنی و نیز جاسوسی می‌باشد.

sheyvar - ایران - تبریز
محمدحسین جان. این موارد را ماها در خواب و شماها در کتابها خواهیم دید .
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

‎Hitman - ایران - بجد
به امید روزی که مرگ تک تک شما رو ببینیم .
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

palmera - ایران - اصفهان
حاج آقا دلت خوشه ها اگه اینا رعایت می شد که مملکت مدینه فاضله بود!
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ماده 15 که مربوط به خود شما جرثومه های فساد و جنایت اسلامی هست بس کنید این تاترهای تهوع اور را// بعد از این همه تجاوز شکنجه و قتل تازه به فکر تبصره و ماده افتاده اید ای نامردمان کثیف؟!!
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

darius mis - انکلستان - لندن
ناقوس هجوم همه جانبه به فعالین دانشجوءی کارگری واجتماعی بار دیگر به صدا در آمده است. اما فعالین کارگری و اجتماعی ودانشجوءی چنانکه تا کنون ثابت کرده اند تا رسیدن به اهداف آزادیخواهانه و ایجاد جامعه ای انسان مهور از مبارزات خود دست بر نخواهند داشت.سرنگون باد رژیم اسلامی
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
کتاب محمد این کتاب شیطانی را بسوزانید تا ایران را از شر خرافات و بی عدالتی که جامعه را در بر گرفته نجات دهیم. .
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

کله شق - ایران - تهران
فقط یک کلمه نه کمتر نه بیشتر خر خودتونید -------خرخودتونید---------
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

کله شق - ایران - تهران
خدایا زمانی که اینها را می افرییییییییدی به چی فکر میکردی ؟ هرچی نگاه می کنم نمی توانم به چیز ی تشبیه شان کنم .یکی ازیکی کریهتر و تهو اور تر اوق ق ق ق
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

xabrisham - ایران - اسلو
ایت دولا پشمک میرزا .تو روح جد ابادت .خون اشام تازه نفس
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

p_dariush - ایران - یزد
اینها هزار فامیل از طایفه غیر ایرانی هستند که هر کاری دلشان بخواهد میکنند و چون به هم وابستگی فامیلی دارند هر جرم وجنایتی میکنند. ایا تازه از این به بعد میخواهند مثلا این قوانین حقوق بشر رارعایت کنند.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
منظور آقای شاملو یعنی اینکه از این ببعد مملکت قوانین دارد و تا بحال هر جنایت و تجاوز و .....شده بود پشم!!!!!!!!آیا این ماده ها در قوانین بوده یا از روی معده جناب شاملو در آمده؟!!!پس دستورات گدا علی و دکی و رادان و مرتضوی و......که یکی از یکی جنایتکارتر و بیناموستر و......هستند چه؟!!!!!جواب ملت که این همه شهید و ....دادن و تجاوزات چه؟!!!!!!خوب شد دیگه بعد از این بسیجیها و لباس شخصیهای رژیم بعد از تجاوز ظرف یک ساعت با همون حال بد و خون آلودو...متهم را میبرن پزشک قانونی و یک مدرک دامادی هم تو پرونده میگذاند تا پروند با اشکال قانون اسهال ترای رسیدگی مواجه نشود!!!!!!
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

kaweh2009 - کانادا - تورنتو
ما می دانیم که جنبش خانواده های داغدیده برای رهایی فرزندانشان از سیاهچال های رژیم اسلامی به جنبشی سراسری برای درهم کوبیدن همه قتل گاهها و زندان های این رژیم تبدیل خواهد شد که سه دهه است از میان عاشق ترین انسان های این جامعه قربانی می گیرد. ما می دانیم که بزودی نوبت ماست. .
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

kaweh2009 - کانادا - تورنتو
. افشای سند دیگری از جنایت های رژیم اسلامی در زندان مرکزی اصفهان. . خبر منتشره حاکی از تجاوز و قتل خواهر و برادری در زندان اصفهان توسط مزدوران جمهوری اسلامی می باشد. خبر مذکور حاکی است خواهر و برادری جوان با نام های "ارغوان و زاهد" در روز 30 تیر ماه توسط ماموران امنیتی رژیم در شهر اصفهان بازداشت و به زندان مرکزی این شهر انتقال می یابند. ماموران امنیتی رژیم برادر یعنی "زاهد" را در مقابل دیدگان خواهرش مورد وحشیانه ترین شکنجه قرار داده اند و هنگامی که با مقاومت وی روبرو می گردند، "ارغوان" را در مقابل چشمان وی تهدید و مورد تجاوز قرار داده و سپس زاهد را به شیوه وحشیانه ای می کشند. لازم به ذکر است در پی این جنایت رژیم "ارغوان" از زندان آزاد شده است اما گفته می شود نامبرده کاملا روانی شده و در آستانه مرگ قرار دارد.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
ماده ئ 16- عزل رهبرئ و جمهورئ اسلامئ. تبصره هم ندارد !!
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

palachinka - بلغارستان - صوفیا
اینها چنان پشتشان گرم بود که فکر نمیکردن مردم یک روزی اینجوری توی روشون به ایستند.واسه همین از 30 سال پیش تا حالا چنین موادی در قانون اخوندی نداشتیم.البته 1 ماده کمه و اون هم اینه که قبل از ورود طلاب به حوزه های علمیه مونتاژ اخوند و بعد از مونتاژ و فارغ التحصیلی حتما معاینه مقعدی بشن که خدایناکرده غیر اوپن بیرون نرن.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
تو رو خدا از این قوانین کمتر وضع کنین، مردم باورشون میشه ها!. در ضمن این یارو هنوز از راه نرسیده شد آیت الله؟ جل الخالق!
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

2tia - ایران - تهران
آخه مردک مگه همین قوانین ناقص فعلی اجرا میشه که چند بند دیگه بهش داری اضافه میکنی ؟!!! برای مثال کجای قانون خودتون آمده که یک مشت بسیجی مغز شسته حق دارند به مردم حمله کنند . به ناموس مردم تجاوزکنند . زن باردار را زندان کنند. و ..... ( مرگ بر حکومت اسلامی)
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

khaneyeh parsian - ایران - شیراز
ای اقا دلت خوشه ها.ماهی از سر گنده گردد نی ز دم.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

shnasahand - دوبی - الاهلی
ها قل مراد ای که وگفتی یعنی چه؟؟؟؟مو که ایدونم وختی لباس شخصیهای حرومزاده کاری ایکنن تو مسیولیت نوداری
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

پریستوک - ایران - تهران
مثلاْ اگه این قانونا تصویب بشه رعایت می کنید یا واسه ننه من نوشتید؟
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
amo danial - نروژ - اسلو. کتاب محمد شیطانی نیست،شیطان در نفس توست که چنین حرفی میزنی،روز قیامت چه بخوای و نخوای فرا میرسه،دولت احمدی نژاد و سران آن شیطانی هستند که قران را به نفع منافع شخصی خودشان تفسیر کردند،درصورتیکه اگر تفسیر درست از آن میشد و به آن عمل میگردید ما الان اینهمه مشکل پیدا نمیکردیم
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

parang - سوید - سوندسوال
مبین.رشت - ایران - رشت. این قصه ها دیگه مسخره شده جمع کن بابا حال نداریم.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
آخه ما که قانون کم نداریم . مشکل مااینه که هر وقت دلتون خواست قانون رو رعایت نمی کنید. به عنوان مثال می خواهید ما باور کنیم که با بازجوهای متخلف برخورد قانونی میشه ؟ خر خودتونید
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
مبین.رشت - ایران - رشت. عقب مونده مذهبی! 1400 سال وقت کافی نیست تا احکام جنایبار و قرون وسطایی این طاعون بشری برای شما بی مغزان متعصب روشن شود؟. چند صد مدل اسلام لازم دارید تا نمونه واقعی آنرا بشناسید؟! اسلام طالبان و ملا عمر، ‌اسلام وهابی آل سعود، ‌اسلام بن لادن، اسلام حسن سگ الله در لبنان و اسماعیل بخیه در فلسطین،‌ اسلام فلاکت بار شیعی در یمن و مالزی و سودان و تمام گداخانه های بزرگ دنیا و بالاخره اسلام ولایت وقیح خمینی و خامنه ای جلاد کافی نیست؟!. شرم و حیا هم خوب چیزیه که شما مسلمانان شیاد و شیعیان رافظی ندارید! در این 1400 سال یک نفر دانشمند از طرف جهان اسلام به دنیا معرفی شده؟ بجز جانی و روانی و فاسد و شکنجه گر و دزد چیز دیگری از آستین اسلام نکبتی بیرون آمده؟! ننگ بر شما عرب پرستان بی وطن و بی مغز!
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
مبین.رشت - ایران - رشت. داستان خدا و روز قیامت و بهشت و دوزخ و شیطان و فرشته و این مهملات را برای عقب ماندگان ذهنی چون تو درست کرده اند که یک عمر مثل .. دنبال آخوند بدوی و افسار فرومایگی ات را به هر طرف کشیدند بروی. این افسانه های احمقانه را برای هر بچه دبستانی امروزی تعریف کنی آنقدر سوال پیچت میکند که به سفسطه روی بیاوری! برو یک جو عقل پیدا کن که هر خری از راه رسید با مشتی لاطایلات آسمانی آن یک ذره هوش و حواسی را هم که اشتباها به ارث بردی از سرت به در نکند!. دین یعنی توهین به شعور انسانهای خردمند.
جمعه 6 شهریور 1388

homeless - انگلیس - لندن
بورو جلو بابا بزار باد بیاد!!!! این قانونها تا امروز کجا بودند???. حالا یکجوری نوشته اینگار از فردا صبح اینها در سراسر ایران اجرا خواهند شد!!!!. مرگ بر جمهوری اسهالی علی گدا و ماموت اسهالی نژاد!!!
جمعه 6 شهریور 1388

ایران برای ایرانی - ایران - مشهد
بچه ها بیایید به جای توهین به آیین همدیگه بکوشیم تا اتحاد را در خودمان تقویت کنیم امید را به دل خودمان برگردانیم
جمعه 6 شهریور 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
مشکل کشور ما قانون نیست مشکل ما اجرای قانون و کسانی که این قوانین را اجرا میکنند هست....
جمعه 6 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.