خاتمی: دادگاه مغایر با قانون اساسی بود

خاتمی: دادگاه مغایر با قانون اساسی بود

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، جلسه برگزار شده جهت رسیدگی به اتهام های بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران را نمایشی خواند و اعترافات مطرح شده را فاقد اعتبار عنوان کرد.


خاتمی بلندمرتبه ترین مقام ایران است که از جلسه برگزار شده چنین صریح انتقاد کرده است.

آقای خاتمی در دیداری که در سایت اینترنتی او "با جمعی از فعالان سیاسی و نمایندگان فعلی و ادوار مجلس" توصیف شده، به شدت از روند برگزاری جلسه محاکمه انتقاد کرد و با تکیه بر حق و حرمت مردم، دادگاه را مغایر با قانون اساسی دانست.

روز شنبه اول اوت (دهم مرداد) نزدیک به 100 نفر از افرادی که در جریان ناآرامی های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده بودند، در جلسه ای در دادگستری تهران مقابل دوربین تلویزیون ایران قرار گرفتند و معاون دادستان تهران در کیفرخواست خود آنها را به تلاش برای سازماندهی و اجرای طرحی برای کودتای مخملی متهم کرد.

محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر آقای خاتمی در هنگام فعالیت او به عنوان رئیس جمهور ایران، در کنار برخی سیاستمداران برجسته اصلاح طلب از احزاب جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و کارگزاران سازندگی به عنوان متهم در جلسه حضور داشت و در کیفرخواست متهم بود که با تکیه بر بروز تقلب در انتخابات در سازماندهی آشوب ها نقش داشته است. آقای ابطحی همچون دیگر شخصیت های سیاسی حاضر در جلسه محاکمه، از معترضان به نتیجه اعلام شده برای انتخابات ریاست جمهوری بود، اما در جلسه بروز تقلب در انتخابات را ناممکن دانست.

بشنوید

خاتمی: 'اعتراف در شرایط خاص اعتبار ندارد'

آقای خاتمی بلندمرتبه ترین مقام ایران است که از جلسه برگزار شده چنین صریح انتقاد کرده است.

او گفت: "آنچه نام دادگاه متهمان حوادث اخیر بر آن نهادند مغایر با قانون اساسی، قوانین عادی و حقوق شهروندی است."

آقای ابطحی از اعضاء اصلی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی، نامزد ریاست جمهوری بود که آقای کروبی در کنار میرحسین موسوی با مطرح کردن اتهام بروز تقلب در انتخابات خواستار ابطال شده بود. از این رو اظهارات آقای ابطحی در جهتی کاملا متفاوت با موضعی که پیش از دستگیری ابراز کرده بود و مواضعی که کارشناسان به او منتسب می دانند قرار داشت.

محمد خاتمی با گفتن اینکه "تکیه بر اعترافاتی که در شرایط خاص بیان شده است، از نظر قانونی هیچ گونه اعتباری ندارد" با اشاره به بی اطلاعی وکلای متهمان و محاکمه شوندگان از زمان دادگاه و محتوای پرونده، شرایط برگزاری جلسه را حاکی از "مخدوش بودن شرایط واقعی یک دادگاه علنی" دانست.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران:
آنچه نام دادگاه متهمان حوادث اخیر بر آن نهادند مغایر با قانون اساسی، قوانین عادی و حقوق شهروندی است.

آقای خاتمی درباره محاکمه برگزار شده گفت: "در این جریان به جای ایراد اتهام جدی به متهمان، به اصل نظام، مردم و بسیاری از شخصیت های موثر و معتبر که بیش از همگان برای اسلام و نظام ملت ایران دلسوزی داشته اند اهانت شد و در واقع تکرار مطالبی بود که به کرات برخلاف موازین قانونی و شرعی از برخی تریبون های خاص ابراز شده بود."

"دانه درشت ها"

اظهارات محمد خاتمی در حالی اعلام شد که یکی از اعضاء شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران، پس از انتشار اظهارات افراد متهم شده به سازماندهی ناآرامی ها و "اعتراف" به ناممکن بودن بروز تقلب در انتخابات، عنوان کرده بود که "اکنون که دانه ریزها در دادگاه اعتراف کردند باید به سراغ دانه درشت‌ها و کسانی که دستور برپایی این اغتشاشات را داده بودند، رفت."


دفتر آقای رفسنجانی تنها "هم قسم" شدن او با محمد خاتمی و میرحسین موسوی را تکذیب کرد

برخی افراد صاحبنظر درمسائل سیاسی ایران معتقدند که عبارت "دانه درشت ها" به مهدی کروبی، میرحسین موسوی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی اشاره دارد.

در بخشی از سخنان نقل شده از آقای ابطحی در جلسه دادگاه، به تشکیل جلسه ای اشاره شده بود که در آن آقای هاشمی رفسنجانی با محمد خاتمی و میرحسین موسوی "هم قسم" شده است.

اما دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام که آقای هاشمی رفسنجانی ریاست آن را به عهده دارد پس از برگزاری جلسه محاکمه با انتشار اطلاعیه ای این سخنان را "از اساس کذب محض" خوانده که "معلوم نیست در چه شرایط و ملاحظاتی بیان شده است".

با این حال از سوی آقای هاشمی رفسنجانی، که آشکارا اعتراض خود را به نحوه برخورد با معترضان در نماز جمعه تهران هم اعلام کرده بود، نظری درباره روند جلسه محاکمه منتشر نشده است و مهدی کروبی و میرحسین موسوی هم تا کنون نسبت به این ابراز عقیده نکرده اند.

bij - المان - المان
بالاخره دادگاه یا بی دادگاه؟! مشکل کجاست، اکثر دانه درشتهای اصلاحات در زندانند، تکذیب اعتراف چیست؟! این حرفها چیزی جز ترمز حرکت جنبش سبز نیست که بسیاری حتی جان خود را هدیه داده اند. سیاست بازی تا کی اقایان رفسنجانی و خاتمی!! مشکل اساسی برای شما، همان قانون اساسیتان است! به خود بیاید که فردا برای شما دیر است!!!
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

iran-azad - ایران - تهران
امیدوارم با باز شدن دانشگاهها نیروی جدیدی به جنبش سبز تزریق شود هدف از بومی کردن دانشگاهها کوچک کردن خوابگاههای دانشجویی است خوابگاههای دانشجویی محل بسیار مناسبی است برای بحث و گفتگو درباره مسایل سیاسی یادش بخیر یه شب بر سر مقاله سروش توی اتاق آنچنان بحثی درگرفت که از اتاق بغلی در زدند گفتند دارید دعوا می کنید؟ گفتیم نه فقط بحث می کنیم
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
من به عنوان یک ایرانی خارج از میهن نمیتوانم برای ملت نسخه بنویسم اما می‌‌گویم اگر این شعله خاموش شود ملاّ یان خونخوار سالیان دراز به جنایت خود ادامه خواهند داد. مستر خاتمی امیدوارم تو و مو سوی و بقیه ی خوش خیال‌ها بدانند حکومت اسلامی همین است!!! فریب کافیست.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
خاتمی بی ناموس مگر این حکومت قانون هم دارد؟ این حکومت هرج و مرج و حسینقلیخانی شما ملاها با حکومت کثیف هیتلر هیچ تفاوتی ندارد. مرگ بر اسلام و استفراق اسلامی شما آخوندک های بی شرافت حرامزاده. تف به ریش و پشمتان
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
آفرین بر تو.
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

mr. fair - انگلستان - منچستر
والا اون مملکت اگه قانون داشت که اسمش جمهوری اسلامی نبود
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

ali moosavi - ایران - ایران
درود. خاتمی وجود این حکومت غیر قانونی است وتو به دادگاه گیر میدهی این حکومت و قانونش باید برود... ایران و ایرانی برقرار باد(ماهستیم)
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

ali483 - ایران - کرج
خیانت بزرگی که خاتمی بر مردم ایران در طول 8 سال ریاست جمهوری خود کرد بر همگان پوشیده نیست . اون موقع هم در مقابل زندانی کردن یاران خود سکوت میکرد و الان هم سکوت کرده .
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

shnasahand - دوبی - الاهلی
مردم وخوانندگان عزیز وفهیم ایا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که ممکن است کسان دیگری را گریم کرده به شکل ابطحی عطریانفر وهر کدام دیگر در اورده واین جعلیات را به اسم انان بخورد ملت میدهند؟ امثال جنتی احمد خاتمی ودیگر دزدان بیت المال ابایی از این که در زمره دیگر خونخواران تاریخ همچون چنگیز اتیلا هیتلر ودیگر جنایتکاران تاریخ قرار گرفته اند ندارند اما بهتر است این سخن مرحوم بهشتی را بیاد داشته باشند که:بکشید ما را ملت ما بیدار تر میشوند همه ما مردم میدانیم کارهایی که به اسم حفظ امنیت میکنید چیزی جز ارضای خونخواری ذاتی شما نیست
پنج‌شنبه 5 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.