داوران دوباره فدراسیون فوتبال را تهدید کردند : اعتصاب در هفته پنجم

داوران دوباره فدراسیون فوتبال را تهدید کردند : اعتصاب در هفته پنجم

افزایش صد هزار تومانی دستمزد داوران، نتوانست جامعه داوران را راضی کند و آنها یک بار دیگر فدراسیون فوتبال را تهدید کردند اگر در میزان حق الزحمه شان تجدید نظر نشود از قضاوت بازی های لیگ برتر دست می کشند. داوران از چند هفته پیش به دفعات به پایین بودن دستمزدهایشان اعتراض و صحبت از اعتصاب کردند. در فصل گذشته دستمزد هر داور برای قضاوت بازی های لیگ برتر 200 هزار تومان بود که به اعتقاد تمامی داوران این دستمزد باید افزایش پیدا می کرد. حتی در مجمع فدراسیون فوتبال مسعود مرادی اعلام کرد باید این مبلغ به یک میلیون تومان تغییر کند. در پی این درخواست مرادی و اعتراض تمامی داوران و تهدید به اعتصاب سرانجام فدراسیون دستمزد داوران را اضافه کرد. مهدی تاج نایب رئیس فدراسیون فوتبال پس از نشست دوشنبه فدراسیون با داوران از افزایش دستمزد این گروه از اعضای جامعه فوتبال خبر داد؛ «پس از جلسه یی که روز گذشته با داوران داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که داور وسط 300 هزار تومان، کمک داور 200 هزار تومان، داور چهارم، نماینده فدراسیون و ناظر بازی هر کدام 100 هزار تومان دریافت کنند که مجموع پرداختی برای یک بازی یک میلیون تومان می شود.»

این افزایش صد هزار تومانی با اعتراض شدید داوران روبه رو شد. سعید مظفری زاده معتقد است در حقیقت دستمزد او و همکارانش چندان بیشتر نشده است؛ «فدراسیون فوتبال پایین تر از 100 هزار تومان مبلغ دستمزد داوران را افزایش داده اما نکته جالب اینکه قرار است حق روزانه و حق ماموریت داوران در تصمیمی جدید از دستمزد داوران حذف شود که این موضوع در کنار افزایش دستمزد اندک آنها عملاً هیچ افزایش حقوقی محسوب نمی شود.» سایر داوران هم دیروز مصاحبه هایی علیه این اقدام فدراسیون انجام دادند و اعلام کردند اگر به این مبلغ اضافه نشود در هفته پنجم لیگ برتر قضاوت نخواهند کرد. خداداد افشاریان این تهدید داوران را کاملاً جدی می داند؛ «همه داوران متحد شده اند که حق واقعی شان را از فوتبال بگیرند. متاسفم که بعضی ها همه چیز را در اضافه شدن حق الزحمه ما می بینند در صورتی که این مساله تمام مشکل ما نیست. جامعه داوری به دنبال راهی است که به طور اساسی به حق و حقوق خود برسد.» این داور مشهدی عملکرد فدراسیون را در قبال داوران ناعادلانه قلمداد کرد؛ «هیچ وقت به عدالت درباره ما رفتار نکرده اند. یک مربی یا بازیکن در فوتبال ما 500 میلیون قرارداد می بندد. سود ماهیانه پول مربیان یا بازیکنان حداقل 15 میلیون است اما آقایان حتی برای اضافه کردن حق الزحمه داوران نیز ما را با چشم منت نگاه می کنند. ما هم تصمیم خودمان را گرفته ایم. اگر زور ما به فدراسیون نمی رسد حداقل اختیار خودمان را داریم. به همین دلیل در هفته چهارم با تمام وجود بازی های لیگ را قضاوت می کنیم اما در هفته پنجم امکان ندارد وارد زمین شویم.» هدایت ممبینی، سعید مظفری زاده و چند داور دیگر هم دیروز در مصاحبه هایی جداگانه این صحبت های افشاریان را تایید کردند و گفتند اگر اعتصابی در کار باشد آنها هم در هفته پنجم قضاوت نخواهند کرد. بازی های هفته پنجم پنجشنبه و جمعه هفته آینده برگزار می شود و فدراسیون برای اینکه تا آن روز به این مشکل پایان دهد، یک هفته وقت دارد. قرار است امروز جلسه یی بین علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال با مسعود مرادی و خداداد افشاریان برگزار شود. رئیس فدراسیون فوتبال قصد دارد به هر شکلی که شده این دو داور را متقاعد کند که انتظارات خود را پایین بیاورند.

فدراسیون؛ پول بیشتر نمی دهیم

در شرایطی که داوران لیگ برتر قویاً اعلام کردند با حقوق 300 هزار تومانی در لیگ برتر قضاوت نخواهند کرد، در آن سو علی کفاشیان و مهدی تاج عنوان می کنند با توجه به مشکلات مالی، فدراسیون نمی تواند حقوق بیشتری برای داوران در نظر بگیرد. مهدی تاج درباره مشکلات فدراسیون توضیح داد؛ «در مجموع 2583 بازی در طول یک فصل در فوتبال ایران برگزار می شود. در لیگ برتر بانوان هم 104 بازی، در دسته اول 24 بازی، دسته های دوم و سوم 42 بازی و در مجموع 960 بازی برای بانوان برگزار می شود. برای فوتسال هم 1062 داوری داریم که در مجموع به رقم 4304 بازی در سال می رسد. جمع هزینه هایی که برای داوری ها در طول یک فصل پرداخت می شود، چهار میلیارد و 760 میلیون تومان است که اگر بخواهیم 10 درصد به دستمزد داوران اضافه کنیم، باید 470 میلیون تومان دیگر به این پول پرداختی اضافه کنیم.» تاج تاکید کرد دستمزد داوران در یک سال بیش از هفت میلیارد خواهد بود؛ «یک میلیارد و 200 میلیون تومان پول خورد و خوراک می شود و بقیه پول دستمزد پرداختی به داوران است. این رقم بسیار قابل توجهی است. در این شرایط ما با درخواست افزایش دستمزد داوران روبه رو شدیم که انصافاً درخواست بحقی بود و با افزایش دستمزدها مجموع پرداخت ها به داوری به هفت میلیارد و 300 میلیون تومان خواهد رسید.» به گفته تاج اسپانسر داوری برای قراردادی سه ساله مبلغ 900 میلیون تومان به فدراسیون فوتبال می پردازد و مابقی دستمزد داوران را باید فدراسیون تامین کند. کفاشیان هم با اظهارنظری مشابه نشان داد که فدراسیون قصد ندارد بیش از اینها به دستمزد داوران اضافه کند؛ «ما در سال بیش از چهار میلیارد تومان هزینه داوری می کنیم و برای افزایش حقوق داوران باید منابع مالی هم تامین شود. در ضمن تنها فقط حقوق داوران مطرح نیست و هزینه های دیگری هم مثل گرفتن بلیت، هتل یا دیگر مسائل وجود دارد به هرحال ما هم مشکلات خاص خودمان را داریم و نمی توانیم مطابق با خواسته های آنها عمل کنیم. من باید باز هم با آقای عنایت صحبت کنم تا همه چیز به طور کامل مشخص شود.» به هر حال باید دید تکلیف این تهدیدها به کجا می انجامد، شاید در جلسه امروز کفاشیان چند درصد دیگری به حقوق داوران اضافه شود و این غائله خاتمه پیدا کند.

Luciano Pvarroti - مونیخ - الما ن - مونیخ
یک مشت دهاتی‌های هیچی‌ نفهمو تازه به دوران رسیده تو این مملکت شدن فوتبا لیست و پول‌های آنچنانی‌ که حتی تو خواب هم نمیدیدند و بلد نبودند حتی صفر هاش رو بشمرند باید وضع شون این باشه بد این داور‌های بدبخت که حالا چند کلاس سواد هم دارند بر عکس این بیسودا، باید این جوری باشند! خاک بر سر کثافت این دولت گدا پرور کثیف.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
زنده باد داوران .این لیگ مسخره را تعطیل کنید
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.