آیا کودک شما هم گاز می گیرد؟!

آیا کودک شما هم گاز می گیرد؟!

بیشتر کودکان کوچکتر از 3 سال اطرافیان خود را حداقل یک مرتبه گاز می گیرند. بیشتر همین کودکان این عادت خود را به خودی خود از دست می دهند. اما اگر این عادت بعد از سن 3 سالگی هنوز ادامه یابد و مرتبا تکرار شود نیاز به توجه و درمان دارد.

گاز گرفتن همیشه عمدی و آگاهانه نیست و به ندرت ممکن است باعث آسیب جدی به دیگران شود و یا بیانگر خطر جدی باشد.
چرا کودکان گاز می گیرند؟
دلیل کودکان برای این کار متفاوت است و این وابسته به سن آنها می باشد.
-    کودکان بین سنین 5 تا 7 ماه: کودکان در این سن اطرافیان خود را گاز می گیرند به خصوص اگر احساس ناراحتی در اطراف دهان خود داشته باشند وی ا گر به دلیل دندان در آوردن دچار درد باشند.در این حالت اغلب پرستار خود یا مادر را در هنگام شیردهی گاز می گیرند.خبر خوب اینکه در چنین مواقعی به محض دیدن و یا شنیدن عکس العمل اطرافیان یاد می گیرند که دیگر گاز نگیرند.
-    کودکان بین سنین 8 تا 14 ماهگی: این کودکان معمولا اطرافیان خود  را گاز می گیرند تا هیجان خود را بروز دهند. در این حالت بیشتر پرستار و یا کودکان دیگر در اطراف خود را هدف قرار می دهند که البته با شنیدن کلمه "نه"از این کار دست می کشند.
-    کودکان بین سنین 15 تا 36 ماهگی:  کودکانی که در این فاصله سنی گاز می گیرند اغلب به دلیل عصبانیت و یا تنها به خاطر داشتن قدرت کنترل دیگران این کار را انجام می دهند. در این سن اغلب کودکان دیگر را گاز می گیرند و کمتر پرستار مورد  هدف قرار می گیرد. کودکان دراین سن بعد از آموزش یاد می گیرند که این رفتار صحیح و مورد قبولی نیست.
-    بعد از سه سالگی: کودکان هنگامی که احساس ضعف و یا ترس کنند گاز می گیرند.  مثلا موقعی که در جنگ و جدالی بازنده شوند و یا زمانی که از اسیب و ازار دیگران بترسند.کودکانی که در این سن به طور مرتب دیگران را گاز می گیرند نیاز به توجه و درمان دارند. این نوع گاز گرفتن در این سن می تواند دال بر داشتن مشکل در بروز احساسات کودک باشد و یا عدم توانایی در کنترل خویشتن.

گاز گرفتن در شرایط مختلف اتفاق می افتد، به خصوص زمانی که کودکان دور همدیگر جمع باشند. در امریکا بزرگترین مشکل مراکز مراقبت از کودک ناشی از همین عادت ناپسند آنها است.  اغلب مواقع می توان با کمک به کودک در بروز احساساتش به طور صحیح مانع از این رفتار ناخوشایند وی شد. البته کودکانی که به طور مداوم این حرکت را انجام می دهند نیاز به مراقبت ویژه دارند و بهتر است که دورتر از کودکان دیگر مورد مراقبت واقع شوند.
گاز گرفتن در کودکان بعدها معمولا منجر به مشکلات رفتاری نمی شود. اما کودکانی که مرتب گاز می گیرند و یا سایر رفتار های خشونت آمیز را از خود نشان می دهند و به خصوص زمانی که بزرگتر از 3 سال هستند ممکن است دچار مشکلات عاطفی و یا بالینی باشند که نیاز به درمان ویژه دارد.

sourena1b - ایران - ایران
جواب سوال تیتر از زبان مادر محمود : آره بابا هر کاری هم کردیم از سرش نیفتاد روم سیاه ملت ایران
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

dannni - سوئد - استکهلم
مادم میگفت توهرگز گاز نمی گرفتی ولی ای چند سال اخیر از روزیکه اخبار درباره احمدی نژاد پیگیری میکنم شر کردم به گاز گرفتن
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

amirmontreal - کانادا - مونتریال
احمدی نژاد هم وقتی شیر می خورد ......باباشو گاز میگرفت
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
باید عنتری شیر الاغ خورده باشه که چون سگ گاز میگیره، گاهی هم از بابای اولاغش خامنه ای شیر خورده که اینجوری قاطی داره. ایا تا کنون پست تر از اینها در گزشته زمان بوده؟
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

keykhosro - ایران - شیراز
دختر من دو سال و نیمشه وقتی میخواد خودشو لوس کنه تا یه چیزی از سوپر محل کاسب شه گوشمو با دندون میگیره (گاز نمیگیره) این لحضه ایه که هر چی بخواد ازم پیاده میکنه آخه من از این کارش لذت میبرم و.........
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

kooye daneshgah - ایران - تهران
دلایل گاز گرفتن فاطی رو هم بررسی کنند خوبه ! همه رو گاز میگیره لامروت
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

ariobarzan - انگلستان - اکسفورد
نه توله سگ ما بچه ما را گاز میگیرد.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

anita14 - هلند - دهانهاخ
احمدی نژاد هنوز گاز میگرئ هرچه دنیا تلاش میکنه بی نتجه مانده دسته خامنه هم گازکرفته ممحوتی خاک بر سرت
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

aspiran - ایتالیا - میلان
وقتی عکس احمدی نژاد رو میبینه لگد هم پرتاب میکنه.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

گویا - ایران - تهران
والا تو این دوره زمونه بزرگ ها هم گاز میگیرن چه برسه به این جوجوها
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

iran-azad - ایران - تهران
محمود ما هم گاز می گیره هم جفتک می اندازه
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.