طبخ کباب و مصرف گوشت ها

طبخ کباب و مصرف گوشت ها

یکی از چهار گروه اصلی غذایی، گروه گوشت‌ها هستند که شامل گوشت انواع ماهی‌ها و آبزیان، مرغ و طیور و چهارپایان اهلی بوده و هر کدام بسته به نوع، مقدار و زمان مصرف دارای فواید و مضرات کاملاً متفاوتی هستند. میزان مصرف کل گوشت‌ها تقریباً 60 تا 150 گرم برای هر فرد نسبت به شرایط و سنشان در 3 تا 4 وعده در هفته توصیه می‌شود که می‌توان آن را بین گوشت قرمز و سفید تقسیم کرد...

دو نوع آهن برای جذب در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکی آهن هِم و دیگری آهن غیرهِم. منبع آهن هِم یا نوع حیوانی آن در گوشت‌ها بوده و آهن غیرهِم در غلات، حبوبات و سبزیجات یافت می‌شود. گوشت سفید نیز آهن هِم دارد مخصوصا در قسمت ران به خاطر تحرک بیشتر حیوان، بنابراین کم‌خون‌ها بهتر است به جای سینه مرغ، گوشت ران را میل کنند.

اگر بخواهیم درباره این موضوع که خوردن گوشت قرمز برای چه کسانی ضروری است بپردازیم، باید بگوییم میانسالان باید در مصرف این ماده غذایی مقدار حداقل را برگزینند زیرا چربی آن از نوع کلسترول‌دار است و دریافت زیاد این نوع چربی عواقبی چون افزایش احتمال بیماری‌های قلبی و عروقی و چاقی را به دنبال دارد اما کودکان، افراد در حال رشد و زنان باردار و شیرده باید سهم مشخصی از برنامه غذایی شان را به این ماده غذایی اختصاص دهند.

در علم تغذیه به روش‌های پخت انواع گوشت‌ها توجه خاصی شده است و بنابراین گوشت قرمز را نیز به روش‌های مختلف می‌توان طبخ کرد. یکی از این روش‌های پخت کباب کردن است که روش مناسب و مفیدی بوده به شرطی که در شرایط استاندارد تهیه شود به طور مثال، گوشت در حرارت بالا و آتش تند طبخ نشود، فاصله سیخ گوشت با زغال رعایت شده باشد و با سبزیجاتی نظیر انواع فلفل، پیاز و گوجه‌فرنگی همراه شود که در این صورت وعده‌ای مغذی را پیش رو خواهید داشت. در ضمن، کباب باید آبدار و مغزپخت باشد در حقیقت خشک و زغالی شدن گوشت، مواد حلقوی سرطان‌زایی را به بدن می‌رسانند که سلامت مصرف کننده را به مخاطره خواهند انداخت. به علاوه، خوردن ریحان همراه با کباب به هضم بهتر این غذا کمک می‌کند.

در آخر به شما یادآور می‌شویم که مصرف گوشت قرمز برای هیچ کس در شرایط عادی ممنوع نیست بلکه باید محدودیتی در مصرف آن رعایت شود. به علاوه، گوشت سفید به نوع قرمز آن ارجحیت داشته و باید حداقل به نسبت مساوی میل شوند. خیلی‌ها این تصور غلط را دارند که خوردن هر چه بیشتر منابع غذایی آهن، موجب رفع سریع تر کم خونی آنها می‌شود در حالی که 48 ساعت زمان لازم است تا آهن موجود در حد نیاز جذب و بقیه دفع شود. بنابراین، عزیزانی که به این ماده معدنی بیش از هر کس دیگری نیاز دارند باید به این فاصله زمانی توجه کنند تا به جذب آهن بیشتری دست پیدا کنند.

دکتر مسعود کیمیاگر متخصص تغذیه
sourena1b - ایران - ایران
پیش بینی کامنتهای ماه آینده - سوال‌: ندا کی بود و چیکار کرد؟ جوابها : اولی یادم نیست اما فکر کنم اسمشو توی برنامه آشپزی شنیدم دومی : نه بابا مجری تلویزیونیه راستی شما یه راه واسه لاغر شدن سراغ ندارید؟ سومی : دومی عزیز کمتر بخور چهارمی : ........... و من هم ممکنه یادم رفته باشه ندا و سهراب و ...... واسه چی شهید شدند مثل شهدای کوی دانشگاه و ..............
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

dannni - سوئد - استکهلم
sourena1b - ایران - ایران. ندا ژاندارک ایران بود
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
گشنم شد.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

del tange iran - امرپکا - هوستون
کم گوشت بخورید.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

Luciano Pvarroti - مونیخ - الما ن - مونیخ
من هم خیلی‌ از کشته شدن ندا ناراحت شدم ولی‌ اگه یک ذره فکر عاقلانه کنیم میبینیم که بنا بگفتهٔ خانواده خودش ندا داشته گذری از اونجا رد میشده و اصلا هم قصد تظاهرات نداشته و حتی رای هم نداده بود حالا منظورتون از (ژاندارک) چی‌ واقعا! اگه قرار باشه که قهرمان پروری کنیم اسم سهراب و امثال سهراب رو باید بزرگ کرد که با قصد قبلی‌ به به بالین شهادت رفتند نه از روی تصادف.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

azadi - ایران - کرج
sourena1b - ایران - ایران . انهایی که باید یادشون بمونه هیچ وقت فراموش نمیکنند. نه فقط ندا یا سهراب مختاری ها :پوینده ها:میکاپیلیان ها وووووو اینها هیچ وقت فراموش نمیشوند.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

rozaneh - ایران - تهران
ببخشیدا ولی عکس چلوکباب به این کامنت ها چه ربطی داره؟؟؟!!
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

azadi - ایران - کرج
Luciano Pvarroti - مونیخ - الما ن - مونیخ . در تآیید فرمایش جنابعالی. قصدم کم ارزش کردن شهادت خانم ندا اقا سلطان نبوده و نیست به صرف اینکه مظلوم واقع شدند برای من انگیزه ارزشمندی ایجاد میکنه که در پی احقاق حقوق او ودیگر مظلومان باشم . ندا و دیگران امثال میرزا اقا خان کرمانی؛میرزا جهانگیر خان صور اسرافیل؛و صدها اسم دیگر که میتونم بگم چه با انگیزه و جه بی انگیزه شهدای راه ازادی ایران بوده و هستند و احترام به تک تک این افراد احترام به ازادی و تفکر دگر اندیش هست.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

azadi - ایران - کرج
Luciano Pvarroti - مونیخ - الما ن - مونیخ . هر وقت عکس سهراب عزیز و مادر بزرگوار و محترمشان را میبینم و یا هر وقت یاد قبر بی سنگ و بی نام و نشان صور اسرافیل می افتم که علامه دهخدا ان شعر زیبا را برایش سروده و یا به مرگ میرزا اقا خان کرمانی فکر میکنم نیروی تازه ای برای رسیدن به ازادی در خودم احساس میکنم. این احساس همواره زنده هست ولی اگر فکر کردیم که ازادی یک شبه بوجود میاد و برای ان بهای نا چیزی باید پرداخت کرد کاملا در اشتباهیم خوشبختانه ضربات عقیدتی مهلکی به این تفکر و به این رژیم خورده ولی هنوز تا پیروزی واقعی فاصله داریم و از پا نباید بیفتیم چون در مقابل نسلهای بعدی مسول هستیم.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

sourena1b - ایران - ایران
azadi - ایران - کرج . من هم یادم نمیره منظور من از این کامنت بیان دردی بود که از فراموشکار بودن تاریخ دارم اگه به اخبارهای مندرج در همین سایت طی ماه گذشته و ماه جاری با دقت نگاه کنی میبینی که اخبار پرشور جنبش سبز جای خودشو به کباب کوبیده و مارمالاد خرمالو و زولبیا بامیه داده این موضوع تقصیر کسی نیست جز ذهن فراموشکار تاریخ واقعا متاسفم
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

azadi - ایران - کرج
sourena1b - ایران - ایران. دوست من قصد بدی از این صحبت ها نداشتم ملت ما ارام ارام از رخوت و خواب بیدار میشوند. با این که از خاتمی اصلا رضایت ندارم ولی بزرگترین خدمت را خاتمی به این مردم کرد که همان ((قدرت نه گفتن مردم))به رژیم بود احمدی نژاد هم یک خدمت بزرگ به این مردم کرد ((نشان دادن چهره واقعی این رژیم به دنیا و به مردم))شاید کمی زود باشه چون 30 سال این مردم را با انواع و اقسام حیله ها روح و جسم شان را ازار داده و نابود کرده اند؛ولی کم کم مردم از خواب غفلت بیدار میشوند البته باز هم تاکیید میکنم هنوز خیلی درسها را باید یاد بگیریم. اولین و مهمترین درس به نظر من سخن نلسون ماندلا رهبر جنبش مساوات و ضد نژاد پرستی افریقای جنوبی هست. ((:می بخشم؛اما فراموش نمی کنم)). یا به عبارتی دوری از هر گونه افزاطی گری
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.