نامه ۲۹۳ روزنامه نگار و فعال کشور: در برابر کودتا متحد شوید؛ یا امروز یا هیچ وقت

نامه 293 روزنامه نگار و فعال کشور:
در برابر کودتا متحد شوید؛ یا امروز یا هیچ وقت

حدود ۳۰۰ نفر  از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی در نامه‌ای خطاب به مراحع تقلید، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از آنها خواسته‌اند، به جای « نامه و بیانیه و سخنرانی» به «اقدام عملی» برای مقابله با «کودتاگران علیه جمهوریت نظام» مبادرت ورزند.

در این نامه که به امضای ۲۹۳ نفر از روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی ایرانی رسیده، از آنچه پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران روی داده به عنوان «سیاه‌ترین برگ‌های تاریخ کشور» نام برده شده است.

به دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران و گسترش اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، شمار زیادی از فعالان سیاسی و مطبوعاتی و نیز تظاهرکنندگان بازداشت شدند.

در حالی که آمارهای رسمی از مرگ حدود سی نفر حکایت دارد، فعالان حقوق بشر در ایران می‌گویند که دست کم صد نفر در رویدادهای پس از انتخابات کشته شده‌اند.

پیشتر، علیرضا بهشتی نماینده میرحسین موسوی در کمیته رسیدگی به وضعیت بازداشت‌شدگان در گفت و گو با رادیو فردا اعلام کرده بود، فهرست ۶۹ نفر از قربانیان را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی داده است.

در نامه شماری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی خطاب به رهبران جنبش اصلاح طلبی ایران و نیز مراجع تقلید همچنین آمده است: «مردم ایران از مراجع دینی و نخبگان سیاسی خود به حق انتظار دارند تا تمام توان خود را برای خدمتی تاریخی به کشور به کار ببندند و هم‌چنان که در طول تاریخ پشتیبان ملت بوده‌اند، این بار نیز رسالت خویش را به انجام رسانند.»

در ادامه این نامه با استقبال از موضع‌گیری‌های برخی از«مراجع عظام تقلید و شخصیت‌های سیاسی تاثیرگذار کشور» در هفته‌های اخیر در باره تحولات پس از انتخابات از آن به عنوان نشانه همراهی و همگامی مراجع و شخصیت‌های سیاسی با مردم یاد شده است.

امضا کنندگان این نامه در عین حال این موضع‌گیری‌ها را کافی ندانسته و با ابراز نگرانی از «ادامه مسیر ویرانگر توسط کودتاگران» تاکید کرده‌اند:« ما نگرانیم که اگر این مسیر پیموده شود، آن‌گاه نه تاکی باقی بماند و نه تاک‌نشانی که مراجع عظام تقلید و نخبگان سیاسی کشور بر آن تکیه زنند.»

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به بازداشت و محاکمه «چهره‌های شناخته‌ شده، دلسوز و معتقد سی سال گذشته کشور» و اعتراف گرفتن از آنها آمده است:«ما نیز چون شهروندان دیگر این مرز و بوم این اعترافات را بی‌ارزش و بی‌اعتبار و تکرار سناریوهای هرگز پذیرفته نشده‌ پیشین می‌دانیم که در باور هیچ عقل سلیمی نمی‌گنجد.»

امضا کنندگان این نامه  از ادامه «روند برنامه‌ریزی شده کنونی» و فراتر رفتن آن از «سطح برخورد با چند روزنامه‌نگار یا فعال سیاسی و اجتماعی» به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این نامه همچنین ضمن درخواست از «هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و دیگر چهره‌ها و شخصیت‌های دلسوز کشور» به انجام اقدام عملی به«مراجع تقلید و روسای نهادهای انقلابی و دیگر چهره‌های ملی کشور» هشدار داده شده است که چه بسا خود آنها هم «در آینده متهم به براندازی نرم و کودتای مخملین شوند.»

پیشتر، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و از حامیان سرسخت محمود احمدی‌نژاد در خطبه‌های نماز جمعه تهران خواستار بازداشت «سران اغتشاشات» شده بود.

همچنین احمد خاتمی دیگر امام جمعه تهران نیز با اشاره به میرحسین موسوی و مهدی کروبی از قوه قضاییه خواسته بود، «با سران اغتشاش که سر در آخور آمریکا و اسرائیل دارند قاطعانه و بی‌رحمانه برخورد کند.»

 متن کامل نامه 293 روزنامه نگار و فعال کشور
  به مراجع تقلید و هاشمی، خاتمی، موسوی و کروبی:
 

إنا لله وإنا إلیه راجعون
خدمت مراجع عظام تقلید در قم
 
و آقایان هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی

 
در روزهایی که مردم شریف و دلیر ایران برای اعاده‌ی حقوق حقه‌ی خویش با رساترین نداها و نجیبانه‌ترین رفتارها به خیزش برخاسته‌اند، در کمال تاسف و شرم‌ساری شاهد آن هستیم که برخی نشستگان بر مسند قدرت نظام برآمده از انقلاب آزادی‌خواهانه‌ی همین مردم در سال 1357، با تمام قوا و توان به مقابله با ملت شهیدپرور ایران برخاسته‌اند.
 
آن‌چه در 60 روز گذشته بر سر این ملت رفته، یورش به خوابگاه‌های دانشجویی و خانه‌های مردم، خون‌های پاک ریخته شده در خیابان‌ها، جنایت‌های رخ‌داده در بازداشت‌گاه‌هایی چون کهریزک و بازداشت گسترده‌ی فعالان خوش‌نام سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و جمع کثیری از شهروندان ایران زمین بی‌تردید بخشی از سیاه‌ترین برگ‌های تاریخ کشور ماست و به همین سبب مردم ایران از مراجع دینی و نخبگان سیاسی خود به حق انتظار دارند تا «تمام توان» خود را برای خدمتی تاریخی به کشور به کار ببندند و هم‌چنان که در طول تاریخ پشتیبان ملت بوده‌اند، این بار نیز «رسالت» خویش را به انجام رسانند.
 
خوش‌بختیم که این انتظار بی‌مناسبت نبوده و در این هفته‌ها مراجع عظام تقلید و شخصیت‌های سیاسی تاثیرگذار کشور، با سخنان و بیانیه‌هایی درخور توجه نشان داده‌اند که هم‌راه و هم‌گام با مردم شریف خود هستند و تن به خواسته‌های نامشروع بخش تمامیت‌خواه حاکمیت نمی‌دهند.
 
آقایان؛
 
اما این کافی نیست! آن‌چنان که شاهد هستید، کودتاگران علیه جمهوریت نظام نه‌تنها با وجود مقاومت تحسین‌آمیز ملت ایران از ادامه‌ی این مسیر ویران‌گر دست نکشیده‌اند که هر روز بیش از گذشته خط و نشان می‌کشند و بازی‌ها و نمایش‌های تازه‌ای را برای مایوس ساختن مردم به‌راه می‌اندازند تا از این ره به خواست بنیادین خود دست یابند. ما نگرانیم که اگر این مسیر پیموده شود، آن‌گاه نه تاکی باقی بماند و نه تاک‌نشانی که مراجع عظام تقلید و نخبگان سیاسی کشور بر آن تکیه زنند.
 
این روزها نیز می‌بینیم، به جای محاکمه‌ی کسانی که علیه جمهوریت نظام و رای مردم دست به کودتا زدند و در پی ایستادگی ملت از خون‌ریزی ابایی نداشتند، چهره‌های شناخته‌ی شده، دلسوز و معتقد سی سال گذشته‌ی کشور را به هم‌راه دیگر شهروندانی که گناهی جز پاسداری از جمهوریت نظام، قانون اساسی و رای خود ندارند، به دادگاهی نمایشی کشانده و پس از 50 روز بازداشت در شرایطی ویژه به اعتراف علیه خود، دوستان، شخصیت‌های ملی و جنبش سبز مردم وادار کرده‌اند.
 
ما نیز چون شهروندان دیگر این مرز و بوم این اعترافات را «بی‌ارزش و بی‌اعتبار» و تکرار سناریوهای هرگز پذیرفته نشده‌ی پیشین می‌دانیم که در باور هیچ عقل سلیمی نمی‌گنجد اما از آن سو به‌شدت نگران هستیم که روند برنامه‌ریزی شده‌ی کنونی از سطح چند روزنامه‌نگار یا فعال سیاسی و اجتماعی فراتر رفته و آشکارا مقام‌های شناخته شده‌ی پیشین را هدف قرار می‌دهد و نشان‌گر آن است که اگر در همین جا متوقف نشود، دیری نخواهد پایید که دیگر هیچ کس از تیررس تمامیت‌خواهان مصون نخواهد بود و چه بسا در آینده، مراجع تقلید و روسای نهادهای انقلابی و دیگر چهره‌های ملی کشور نیز متهم به «براندازی نرم» و «کودتای مخملین» شوند!
 
آقایان؛
 
مدارا با قانون‌شکنان و کودتاگران علیه قانون اساسی و جمهوری اسلامی ، کافیست! در همین نقطه باید پیش‌روی اقتدارگرایان متوقف شود تا کشور از ویرانی نجات یابد. در این راه، در غیبت تدبیر عالیه، تنها شما هستید که می‌توانید با هم‌دلی و «اتحاد» و بهره جستن از تمامی امکان‌ها و ابزارها، مردم را تا پیروزی در جنبش سبز هدایت و راهبری و رسالت خویش را در قبال میهن، مردم، انقلاب و اسلام ادا کنید.
 
ما و مردم ایران چشم به راه گذر از نامه و بیانیه و سخنرانی و «اقدام عملی» تمامی مراجع عظام تقلید و آقایان هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و دیگر چهره‌ها و شخصیت‌های دلسوز کشور هستیم. در تاریخ ایران نمونه‌های اقدام‌های عملی متحد مراجع تقلید و روحانیون و شخصیت‌های سیاسی و چهره‌های ملی در دسترس است و می‌توان به گام‌های تاریخی زمان مشروطه یا جنبش ملی شدن صنعت نفت چونان نمونه‌های موفق و آزمایش شده نگریست. یا باید همین امروز اقدام فرمایید و یا هیچ‌وقت دیگری برای رسالت دین خود نخواهید یافت.
 
امضا کنندگان:
آدینه‌وند احمد، فعال سیاسی
آذر شعله، مترجم
آذر شکوفه، روزنامه‌نگار
آرمان‌فر نینا، خبرنگار
آشتیانی زهره، خبرنگار
آصف فروزان، روزنامه‌نگار
آقازاده مازیار، روزنامه‌نگار
آقایی ساسان، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر
آقایی سامناک، روزنامه‌نگار
آقایی مسعود، فعال اجتماعی
آیین‌دار جمشید، فعال کمپین یک میلیون امضا
ابراهیم‌زاده فرزانه، روزنامه‌نگار
ابراهیمی زهرا، روزنامه‌نگار
ابراهیمی‌زاده فرزانه، خبرنگار
ابوالمعصومی سارا، خبرنگار
احمدیان امین، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
اسحاقی امیر، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
اسدی‌زیدآبادی حسن، عضو کمیته بازداشت‌های خودسرانه و عضو شورای مرکزی سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
اسکندری صادق، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
اسکندریان زویا، فعال جنبش زنان
اسلامپور علی‌محمد، روزنامه‌نگار و سردبیر روزنامه نوای وقت کرمانشاه
اسلام‌زاده مرتضی، خبرنگار آزاد
اسماعیل‌بیگی بهرام، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
اسماعیلی رشید، روزنامه‌نگار و فعال دانشجویی
اسماعیلی کوهزاد، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
اعتمادی مهرنوش، آموزش‌گر و فعال جنبش زنان
افشارنیک مهدی، روزنامه‌نگار
اقتنائی امیر، عضو سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت در مشهد
اکرمی علی، عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران
امامی پروین، روزنامه‌نگار
امیرآبادیان نزهت، روزنامه‌نگار
امیرخسروی اروند، کارشناس محیط زیست
امیرزاده سعید، خبرنگار
امین‌زاده فاطمه، فعال اجتماعی
امینی‌زاده مهدی، فعال سیاسی و عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم
انجم‌روز علی، دبیر خانه احزاب استان گیلان و سردبیر پیشین هفته‌نامه گیلان بهتر
انصاری الناز، روزنامه‌نگار و فعال جنبش زنان
انصاری‌راد رضا، روزنامه‌نگار
انواری امیرهادی، خبرنگار
ایاز لیدا، خبرنگار
ایرانشاهی حامد، فعال سیاسی
ایران‌مهر امید، خبرنگار
ایکدر سولماز، فعال جنبش زنان و عضو ستاد میرحسین موسوی
بابایی سما، خبرنگار
باقری داود، روزنامه‌نگار
باکری حسن، فعال دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر
براتیان پوریا، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
براهویی‌نوخط بهنام، فعال دانشجویی در زاهدان
بوذری رحمان، روزنامه‌نگار
بهرامی نجات، فعال سیاسی
بهکام نگین، خبرنگار
بهمنی آرش، فعال دانشجویی و روزنامه‌نگار در گیلان
پاکنهاد ایمان، روزنامه‌نگار
پیغمبرزاده زینب، عضو کمپین یک میلیون امضا و کمیسیون زنان تحکیم
تابش هایده، فعال کمپین یک میلیون امضا
تاج‌دین بهرنگ، روزنامه‌نگار
تخیری نسرین، روزنامه‌نگار
ترکتاز آرزو، خبرنگار
توکلی حسین، فعال اجتماعی
جاوید امیر، خبرنگار
جعفری حمید، روزنامه‌نگار
جمالی علی، فعال سیاسی
جوالچی رضا، فعال روزنامه‌نگار و دبیر انجمن حمایت از حیوانات
جواهری، جلوه، فعال حقوق زنان و همسر کاوه مظفری، زندانی سیاسی
جهان‌بین شیدا، فعال حقوق بشر
چالاک فرانک، فعال سیاسی
حاج‌سیدجوادی احمدصدر، فعال سیاسی
حجتی جلال، فعال سیاسی
حسن‌نیا آرش، روزنامه‌نگار
حسین‌خواه مریم، روزنامه‌نگار و فعال جنبش زنان
حسینی علی‌رضا، فعال دانشجویی در دانشگاه خواجه نصیر
حسینی ملیحه، خبرنگار
حیدریان فخرالدین، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
حیدری‌زاده مقدم، فعال سیاسی
خاموشی فرشید، روزنامه‌نگار
خانزادی ابوالحسن، فعال اجتماعی
خانزادی شقایق، فعال اجتماعی
خردپیر علی، روزنامه‌نگار
خرم امیر، فعال سیاسی
خزعلی مهدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی
خسروانی نازنین، روزنامه‌نگار
خسروی سروش، روزنامه‌نگار
خسروی مازیار، روزنامه‌نگار
خسروی مصطفی، فعال سیاسی
خسروی‌مقدم نسیم، فعال جنبش زنان
خلعتبری میترا، روزنامه‌نگار
خیرابی ناهید، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر
خیرخواه اکرم، فعال جنبش زنان در آذربایجان
دلیری جواد، روزنامه‌نگار
دهقان علی، روزنامه‌نگار
دهقان مصطفی، خبرنگار
راد نیما، شاعر
راست‌منش آذر، روزنامه‌نگار
رجعتی مهسا، فعال اجتماعی
رحمانی مریم، عضو کمپین یک میلیون امضا
رستگاری ثمینا، روزنامه‌نگار
رشیدی لاله، روزنامه‌نگار
رضائی کاوه، فعال حقوق بشر و فعال دانشجویی
رمضانی ارسلان، فعال سیاسی و عضو ستاد ائتلاف مهندس موسوی
رمضانیان احسان، فعال سیاسی
رمضانی‌یگانه بنفشه، خبرنگار
رنجبران علی، روزنامه‌نگار
رنجی‌پور، روزنامه‌نگار
رهبر محمد، روزنامه‌نگار
زارع‌کهن نفیسه، روزنامه‌نگار
زارعی افشین، فعال حقوق بشر
زاهدی‌لنگرودی احمد، روزنامه‌نگار آزاد و مستندساز
ساکی پگاه، فعال سابق دانشجویی
سالک سجاد، روزنامه‌نگار
سجادی مهدی،فعال دانشجویی
سحرخیز مهدی، فرزند روزنامه‌نگار زندانی عیسی سحرخیز
سراب‌پور سونیتا، خبرنگار
سعادت آیدا، فعال جنبش زنان و فعال حقوق بشر
سعیدزاده محمود، فعال سیاسی
سعیدی شیرین، خبرنگار
سلطانین کامبیز، خبرنگار
سلمان‌زاده ابولفضل، عکاس مطبوعاتی
سمیع‌نژاد مجتبی، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار
سوری پوریا، روزنامه‌نگار و فعال سابق دانشجویی
سیاسی‌راد علی، فعال سیاسی
سیما سلمان، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
شجاعی صادق، فعال حقوق بشر
شفیعی حامد، خبرنگار
شمس کوروش، روزنامه‌نگار
شمشیری محسن، روزنامه‌نگار
شوراب محمد، فعال دانشجویی و عضو کمپین یک ملیون امضا
شوقی مهناز، خبرنگار
شیبانی علی، فعال حقوق اجتماعی
شیخ‌الاسلام امیر، فعال سیاسی
شیخی شهاب‌الدین، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر
شیرازی فرشته، عضو کمپین تغییر برای برابری
شیرافکن آمنه، فعال حقوق زنان و روزنامه‌نگار
صادقی آرش، روزنامه‌نگار
صادقی محمد، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
صارمی‌فر مهدی، روزنامه‌نگار
صالحی ادریس، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه خواجه نصیر
صحت لیلا، روزنامه‌نگار آزاد
صحرایی سعید، فعال اجتماعی
صدرآرا روزبه، روزنامه‌نگار
صدری سمیرا، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
صرافی حسین، خبرنگار
صرافی صبا، خبرنگار
صف‌سری بیژن، روزنامه‌نگار
صمدبیگی بهروز، روزنامه‌نگار
ط.جلودارزاده رضا، روزنامه‌نگار
طواف محمدجواد، عضو سابق انجمن اسلامی پلی‌تکنیک
طهرانی فرزانه، خبرنگار
ظهیری نسرین، روزنامه‌نگار
عابدی احسان، روزنامه‌نگار
عامری سعید، عکاس
عباسی فرید، مترجم
عدلی محمد، خبرنگار
عزیزی پویا، شاعر و روزنامه‌نگار
عسگری مژگان، خبرنگار
عسگری‌زاده راحله، فعال جنبش زنان
عقلمند بهاره، خبرنگار
علمداری روزبه، خبرنگار
علوی اسماعیل، روزنامه‌نگار
علوی بهاره، فعال حقوق زنان
علی‌اقدم مهدی، روزنامه‌نگار
علیپور فرهمند، خبرنگار
علیپور محمدحسن، روزنامه‌نگار
علیجانی ارشاد،‌ خبرنگار
غفاریان متین، روزنامه‌نگار
غفوری آرش، روزنامه‌نگار و رییس دفتر برنامه‌ریزی و تبلیغات ستاد 88
غفوری‌آذر بابک، روزنامه‌نگار
غیبی رضا، خبرنگار
فتحی سمیه، خبر‌نگار
فتحی مجتبی، خبرنگار
فتوحی امیرحسین، عضو کمیته دانشجویی دفاع از حقوق زندانیان سیاسی
فتوره‌چی نادر، روزنامه‌نگار
فخرایی پویان، فعال سیاسی
فرجاد فرهاد، روزنامه‌نگار
فرهادیان سروش، روزنامه‌نگار و فعال سابق دانشجویی
فرهنگی شهرام، روزنامه‌نگار
فیاضی بهرام، فعال دانشجویی و سیاسی
فیروزی علی‌رضا، فعال حقوق بشر
فیروزی‌راد امیر، روزنامه‌نگار
قاسمی فرزاد، فعال سیاسی و دانشجویی
قاسمی میثم، روزنامه‌نگار
قاسمی‌کرمانشاهی کاوه، فعال حقوق بشر در کرمانشاه
قاسمی‌نژاد سعید، فعال سیاسی و دانشجویی
قاضیان حسین، جامعه‌شناس و روزنامه‌نگار
قربانی فرهاد، روزنامه‌نگار
قربانپور فرشاد، روزنامه‌نگار
قلعی محسن، روزنامه‌نگار
قلی‌پور علی، روزنامه‌نگار
قهقائی آرمین، فعال اجتماعی
کاظمیان کاوه، دندانپزشک و دبیر سابق انجمن اسلامی دانشکده‌ی دندان‌پزشکی بهشتی
کحال‌زاده هادی، فعال سیاسی و عضو سابق دفتر تحکیم وحدت
کریمی روزبه، روزنامه‌نگار
کشفی علی، فعال اجتماعی
کلائی علی، فعال حقوق بشر
کلانکی سعید، فعال حقوق بشر
کلهری زهرا، خبرنگار
کمالی فرناز، فعال دانشجویی در دانشگاه رودهن و فعال حقوق زنان
کریمی امید، روزنامه‌نگار
گرمستانی یاشار، فعال جنبش زنان
گودرزی کوهیار، روزنامه‌نگار و دبیر کمیته دانشجویی دفاع از حقوق زندانیان سیاسی
لقمانی معصومه، فعال جنبش زنان
مازندرانی احسان، روزنامه‌نگار
مافی حمید، روزنامه‌نگار
مجد مریم، عکاس
مجردی زهرا، عضو شورای مرکزی جبهه‌ی مشارکت
محبی اعظم، خبرنگار
محبی نوید، فعال حقوق زنان
محسنی مهدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی
محمدخانی‌غیاثوند سوسن، خبرنگار آزاد
محمدی داوود، روزنامه‌نگار
محمدی فرشید، برادر امیرمحسن محمدی، زندانی سیاسی
محمودیان مهدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر
مدرس‌گرجی ژینا، فعال حقوق زنان در کردستان
مرادی سمیرا، روزنامه‌نگار
مزروعی حنیف، روزنامه‌نگار
مزروعی رجب‌علی، فعال سیاسی،روزنامه‌نگار و رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران
مظاهری ریحانه، روزنامه‌نگار
مظاهری مهدی، فعال اجتماعی
معتمدی‌مهر حمید، فعال سیاسی
مفیدی بدرالسادات ، روزنامه‌نگار و دبیرانجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران
مقدم رضوان، فعال حقوق زنان
مقدم مهدی، فعال سیاسی
ملک مریم، عضو کمپین یک میلیون امضا
ملک‌محمدی لیلا، روزنامه‌نگار
ملک‌پور کامران، روزنامه‌نگار
ملیحی علی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی
منتظری آرمین، روزنامه‌نگار
منصوری حسام، فعال سیاسی
موسوی سمانه، فعال حقوق بشر
موسوی علی‌رضا، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
موسوی ملیحه‌سادات، ‌ خبرنگار
موسوی نسرین، خبرنگار
موسوی‌نسب اتابک، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
مولایی کامران، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
مومنی مینو، روزنامه‌نگار
مهاجر آذر، خبر‌نگار
مهرابی احسان، روزنامه‌نگار
مهرانی بهزاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر
مهرجو بهراد، خبرنگار
میردامادی مهدی، فرزند محسن میردامادی زندانی سیاسی
میرزایی احمد، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
میرزایی شهاب، روزنامه‌نگار
میرزایی مریم، روزنامه‌نگار
میرفتاحی فاطمه‌السادات، روزنامه‌نگار
مینایی علی، فعال سیاسی
نجدی یوحنا، فعال سیاسی
نجفی مجتبی، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
نخعی امیرعباس، روزنامه‌نگار
نعیمی سعید، فعال سازمان دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت
نوجو شیوا، فعال حقوق زنان
نوربخش شاهین، روزنامه‌نگار
نوروزیان مهدی، روزنامه‌نگار
وباب نینا، فعال حقوق زنان
وحیدمنش پروانه، فعال حقوق بشر
ویسمه اعظم، خبرنگار
ویسی منظر، خبرنگار
همتی زینب، خبرنگار
یاری بیتا، فعال اجتماعی
یعقوبی محسن، روزنامه‌نگار
یوسفی مسعود، روزنامه‌نگار
 
اسامی حامیان این نامه در خارج از کشور:
آذربادگان محمدامین، دانشجوی کالج پادشاهی لندن(انگلستان)
اسدی هوشنگ، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی(فرانسه)
اسکندری محمدرضا، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر(هلند)
امیری نوشابه، روزنامه‌نگار (فرانسه)
باستانی حسین، روزنامه‌نگار(فرانسه)
بهنود مسعود، روزنامه‌نگار (انگلستان)
ثروتی مژگان، فعال حقوق زنان و حقوق بشر(آلمان)
حافظی آرش، فعال حقوق زنان(آلمان)
حسین‌پور فروغ، روزنامه‌نگار(آلمان)
حسینی‌نژاد لیدا، روزنامه‌نگار(هلند)
حقیقت‌جو فاطمه، فعال سیاسی و نماینده‌ی پیشین مجلس شورای اسلامی (آمریکا)
خرمی حسین، عضو شورای شهر اسن(آلمان)
خرمی طاهره، جامعه‌شناس و فعال حقوق بشر(هلند)
داوودی‌مهاجر فریبا، روزنامه‌نگار(آمریکا)
رفیع‌زاده شهرام، شاعر و روزنامه‌نگار(کانادا)
رفیعی بهرام، روزنامه‌نگار(کانادا)
شریف سولماز، روزنامه‌نگار(آمریکا)
طاهری اردوان، آهنگ‌ساز و روزنامه‌نگار(اتریش)
عطری اکبر، فعال دانشجویی و حقوق بشر(آمریکا)
علی‌نژاد مسیح، روزنامه‌نگار(آمریکا)
فاضل منوچهر، فعال اجتماعی (آلمان)
فامیلی شیرین، روزنامه‌نگار (آلمان)
فرهی فریده، استاد علوم سیاسی دانشگاه ایالتی هاوایی(آمریکا)
قاضی فرشته، روزنامه‌نگار (آمریکا)
قجر آیدا، فعال اجتماعی (لبنان)
ماهباز عفت، نویسنده و فعال اجتماعی (انگلستان)
موسوی‌خوئینی علی‌اکبر، فعال سیاسی و نماینده‌ی پیشین مجلس شورای اسلامی (آمریکا)
میرابراهیمی روزبه، روزنامه‌نگار(آمریکا)
نائب‌هاشم حسن، فعال سیاسی(اتریش)
نوروز پریوش، فعال حقوق مدنی(آلمان)
نوروزی احسان، مترجم(آلمان)
کار مهرانگیز، حقوقدان، فعال حقوق زنان و روزنامه‌نگار(آمریکا)
کاظمی نازنین، روزنامه‌نگار (انگلستان)
هنروران فرهاد، روزنامه‌نگار(استرالیا)

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
شماعزیزان دلتون خوش هست مگه عمامه تو سرای بیسواد دلشون برای ایران وایرانی میسوزه ماخودمون بایدبه حساب کتاب اینها رسیدگی کنیم.این دزدای مال وثروت ناموس وتاریخ و........مرگ برحامی جمهوری اسلامی
دوشنبه 2 شهریور 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
فکر میکنین این نامه ها و بیانیه ها تاثیری هم میتونه داشته باشه؟من که فکر نمیکنم! با نوشتن نا مه وبیانیه دردی دوا نمیشه باید عملا وارد صحنه شد که این اقایون هم مثله اینکه ترسیدن رفتن تو سوراخه موش
دوشنبه 2 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست عزیز و گرامی nazanin 2009. اطمینان داشته باشید و اطمینان داشته باشید! که کوچکترین ایده و اظهار نظر نیز موثر است. به امید حذف دیکتاتوری و پیروزی ملت بزرگ ایران
دوشنبه 2 شهریور 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
درود به همه شیر زنان وشیر مردانی که این نامه رو امضا کردند
دوشنبه 2 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
nazanin 2009 - ایران - ارومیه. صمد بهرنگی در داستانهاش همیش یک موضوع را تاکیید میکرد وان نکته این بود که حتی یک نفر هم میتونه تاثیر بزرگی روی جامعه بگذاره
دوشنبه 2 شهریور 1388

سکوت - ایران - تهران
زنده باشید و همیشه سرافراز . این جسارت و لطف عزیزان نخبه رو اون ان..ل ا.ن یاد بگیره که با چهره ویروسیش رو پشت اون نقاب میمونی کریهش پنهون کرده. خ.ر هم واسه سخنرانی بعدیش از این اسامی استفاده کنه و بگه اینا رو دشمن اجیر کرده. زنده باد ایرانی با شرافت و عادل و آزاده
سه‌شنبه 3 شهریور 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
تمامی این افراد که به پشتی بانی این مافیای حکومتی ایستاده اند.بجز خیانت نامی نمی شود روی انها گذاشت.لطفا نامه را خوب بخوانید.که چگونه از این حکومت دارند طرفداری می کنند. نابود باد طرفداران این حکومت اسهالی
سه‌شنبه 3 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.