نماینده مجلس خواستار دریافت شواهد درباره دفن جمعی قربانیان خشونتها

نماینده مجلس خواستار دریافت شواهد درباره دفن جمعی قربانیان خشونتها

بهشت زهرا روز هشتم مرداد صحنه تجمع مخالفان در مراسم چهلم برخی از قربانیان خشونت ها بود

یک نماینده محافظه کار مجلس ایران در تازه ترین واکنش به ادعای یک وبسایت خبری وابسته به اصلاح طلبان در ایران دایر بر دفن جمعی ده ها نفر از قربانیان خشونت های پس از انتخابات خواستار ارائه مدارک در این زمینه شده و سعی کرده است این گزارش را کمرنگ جلوه دهد.

همزمان سایت نوروز وابسته به حزب مشارکت ایران اسلامی که این خبر را ابتدا روز جمعه منتشر کرده بود در واکنش به تکذیب خبر از سوی یک نماینده دیگر مجلس می گوید تصاویر و فیلم های دفن دسته جمعی این افراد را در آینده منتشر خواهد کرد.

سایت نوروز (nowrooznews.org) در گزارش اولیه خود به نقل از یک کارمند بهشت زهرا نوشته بود که 44 جسد بدون نام و سایر مشخصات در روزهای 21 و 24 تیرماه در میان تدابیر شدید امنیتی در قطعه 302 بهشت زهرا دفن شدند.

این سایت قبلا گزارش داده بود که اجساد معترضان در سردخانه ای صنعتی در جنوب شرقی تهران انبار شده بود.

اکنون به گزارش "پارلمان نیوز" پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس، حمید رضا کاتوزیان، از نمایندگان جناح اکثریت و عضو کمیته ویژه پیگیری حوادث پس از انتخابات در مجلس، در واکنش به گزارش نوروز گفته است: "هرکس مستندی درباره دفن دسته جمعی کشته شدگان پس از انتخابات در بهشت زهرا دارد، به مجلس ارائه دهد."

اما وی با اظهار بی خبری از موضوع آن را در ردیف شایعات قلمداد کرد: "شایعات این روزها خیلی زیاد است، هرکس یک سایت زده و در سایت خود می نویسد چنین اتفاقاتی رخ داده اما این خبرها قابل اعتماد نیست."

به هرحال این خبر که پیشتر انعکاس گسترده ای در سایت های فارسی مانند "بالاترین" داشت اکنون در مطبوعات بین المللی نیز منعکس شده و روزنامه های نیویورک تایمز و لس آنجلس تایمز روز یکشنبه گزارش هایی را به این خبر اختصاص دادند.

روز شنبه یک نماینده دیگر جناح محافظه کار مجلس این گزارش را تکذیب کرده بود.

فرهاد تجری، دیگر عضو کمیسیون بررسی حوادث پس از انتخابات، به "پارلمان نیوز" گفته بود: "اصل خبر دروغ است چه برسد به اینکه تعیین کنند کدام افراد دفن و خاکسپاری شده‌اند."

سایت نوروز روز یکشنبه اول شهریور در انتقادی گزنده از آقای تجری نوشت که او بدون تحقیق و بی آنکه به بهشت زهرا برود، به تکذیب آن پرداخته است.

در این مطلب آمده است: "... بر آن شدیم تا شماره جوازهایی را که برای دفن این عزیزان جانباخته صادر شده و در بالای سر این قبور تا این ساعت نصب بوده است منتشر نماییم تا شاید آقای تجری و دیگر دوستانشان کمی هم به وظایف اصلی شان که دفاع از حقوق و منافع این مردم است بیاندیشند."

این سایت سپس 44 شماره را با ذکر تاریخ (28 مورد مربوط به 21 تیر و 16 مورد مربوط به 24 تیر) منتشر کرده است که می گوید شماره جواز دفن این 44 نفر است.

نوروز در مطلب خود از مردم تهران دعوت می کند برای ادای احترام به "این شهدا" در قطعه 302 بهشت زهرا حضور یابند و می نویسد: "پایگاه اطلاع رسانی نوروز در روزهای آینده و در زمان مقتضی تصاویر و فیلم های دریافتی در مورد این واقعه را منتشر می کند."

پیشتر در روز شنبه مجید نصیرپور از نمایندگان اصلاح طلب مجلس در گفت و گو با "پارلمان نیوز" خواستار بررسی گزارش دفن جمعی قربانیان خشونت ها شده بود.

وی که عضو کمیسیون اجتماعی مجلس است گفت: "از آنجا که سازمان بهشت زهرا زیر مجموعه کمیسیون اجتماعی است در جلسه این کمیسیون، درخواست بررسی این خبر را مطرح خواهم کرد."

با این حال او نیز خواستار احتیاط درباره چنین گزارش هایی شد: "در شرایط فعلی جامعه نیازمند آرامش است و من فکر می کنم پیش از انتشار اخبار باید صحت و سقم آن مشخص شود."

هنوز آمار دقیق و قابل اعتمادی از تعداد کسانی که در جریان سرکوب اعتراضات و ناآرامی های پس از انتخابات کشته شدند در دست نیست.

مقام های دولتی شمار این افراد را حدود 30 نفر اعلام کرده اند که می گویند از جمله شامل 9 بسیجی نیز می شود اما یک کمیته تحت نظر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای مخالف، از تنظیم فهرستی از اسامی 69 کشته خبر داده است که می گوید هنوز نهایی نیست.

برخی گروه های حقوق بشر نگرانند تعداد کشته ها بیش از این باشد و روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از دیپلمات های غربی در تهران نوشته است که تخمین می زنند شمار کشته ها در سراسر ایران "صدها نفر" باشد.

مخالفان همچنین دولت و دستگاه های حاکم را متهم به ارتکاب شکنجه، تجاوز جنسی و قتل بازداشتی ها می کنند. هرچند حکومت ایران آزار و کشتار سیستماتیک زندانیان مخالف - که آنها را اغتشاشگر می خواند - را رد کرده اما به بروز تخلفات جدی در حداقل یک بازداشتگاه اذعان کرده است.

ali-vienna - اتریش - وین
یاد صمد میافتم. نمیدونم درست چه صحنه ایی بود، اما داستان این بود که قرار بود یه چیزی را از صمد پس بگیرن، میگفت خوب من بهتون میدم، بعد انگشتش را کشید بیرون گفت حالا هر کی مرده بیاد بگیره!. آخه کسی جرأت داره دنبال مدرک جمع کردن بره؟ هر کی رفت اونم باید بغل خود اینها بخوابه!!!.
دوشنبه 2 شهریور 1388

msforugh - ایران - تهران
من نمیدونم اینها چرا خودشونو به خریت زدند . انشاله سر عزیزانتون بیاد تا باورتون بشه
دوشنبه 2 شهریور 1388

lamasab - آلمان - هامبورگ
صحبتهای فرزند یکی‌ از کشته شدگان در زندان رژیم جنایتکار اسلامی در سال ۶۱ . www.youtube.com/watch?v=8zUP79BVGiI.
دوشنبه 2 شهریور 1388

narenji - ایران - تهران
انشاالله تمام این حضرات ایات نمایندگان منتصب مجلس حشرات خبرگان و نگهبان و شخص شخیص رهبر یه دست در همین قطعه گرد هم جمع بشن البته زیر خاک .
دوشنبه 2 شهریور 1388

zorro.ir - ایران - تهران
وقتی یه موضوعی می خواهد اثبات بشه یه موضوع جدید مطرح میشه بعد هم همه یادشون میره قبلا دنبال چی بودن این برنامه همینطور ادامه خواهد داشت تا مرگ تک تک مون سر برسه یا همون بلائی رو که در زندان سر بچه ها آوردن توی خونه خودمون جلو چشم همه سرمون بیارن اون روز دور نیست اگه همه با هم نباشیم خوبه آدم بخاطر هدف و آزادی بمیره تا اینکه مریض بشه و تو رختخواب بمیره به فردائی فکر کنیم که در راهه بیائید مرد عمل باشیم و کاری بکنیم.
دوشنبه 2 شهریور 1388

tiam_asal - ایران - اهواز
خدا از تون نگذره که بچه های این مرز و بوم رو اینجوری به خاک و خون کشیدید. مطمن باشید میاد اون روزی که به دست همین مردم تکه تکه بشید. از خدا میخوام تا اون روز زنده باشم و ببینم که چه جوری به ذلت میفتید.
دوشنبه 2 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
جنایات شما آنچنان عیان است که فقط کافی است کمی کله تان را از برف و وجدان خود فروش تان را بی انصافی بیرون بیاورید.
دوشنبه 2 شهریور 1388

7-aseman - اتریش - وین
کی مدرک بیاره هر کی حرف بزنه صدتا راه دارید از بین ببریدش .خودتون را نمیتونید ببنید و تحمل کنید و فوری یک وصله ی نارنگ میچسبونید از کشتن بدتر .مثل کروبی بیچاره که میگید روانی شده از کشتن بدتره .
دوشنبه 2 شهریور 1388

shahab23 - آلمان - اسن
اژدری از آلمان. باسلان وتشر فراوان از برنامه شما. خداند نماینده +نین شهامتی را داشته باشد
دوشنبه 2 شهریور 1388

dannni - سوئد - استکهلم
ولا دروغ چرا تا قبر ا ا ا
دوشنبه 2 شهریور 1388

garfild - ایران - تهران
معلوم می شه اونا مدرکم می یارن همه چی واقعیه ولی اینا کماکان ک... پر رو هستند /// وقتی سر خودتون اومد کاملا صحت پیدا می کنه لعنت خدا به شما و بنیانگذارتون
دوشنبه 2 شهریور 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
msforugh - ایران - تهران . عزیز اینها خودشان را به خریت نزده اند.اینها خر بدنیا امده اند.با معذزت از خر ها.که شرفشان پیشتر از این .....هاست
دوشنبه 2 شهریور 1388

palmera - ایران - اصفهان
عجب!
دوشنبه 2 شهریور 1388

aspiran - ایتالیا - میلان
دوستان برای من یک سوال مطرحه.اگر اینها قصد دفن مخفیانه ا ین اجساد را داشتند چه لزومی داشت به بهشت زهرا ببرند میتواستند در یک مکان ناشناس دیگری دفن کنند .شاید هم ازعواقب رسوا شدن احتمالی ان وحشت داشتند.
دوشنبه 2 شهریور 1388

always - انگلیس - لستر
وای به روزگار کارمندهای بهشت زهرا //////// بعد از این نقل قول وافشای جنایات رژیم ظالم چنان یک به یک سر به نیستشون میکنند که نگو ونپرس/ کاش نقل قول از منابع با هویت محفوظ عنوان بشه /
دوشنبه 2 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
از این رژیم خونخوار هیچ کاری بعید نیست.30 سال است که جمهوری اسهالی جنایت می کند و مردم ایران را به هر بهانه ای می کشد.وای به حال ما مردم که گرفتار چنین خونخوارانی شده ایم.زنده باد جمهوری ایرانی
دوشنبه 2 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
با سلام دوستان من می خواهم یک چیزی بگم با اینکه چند ماه است که نظرات رو پیگیری می کنم ولی تازه شروع به نظر دادن کردم تو سایت و نگرانم که این چند روز گذشته از نظرات بعضی دوستان بوی ناامیدی میاد ولی باور کنید جایی برای ناامیدی نیست به هرحال توقع نداشتیم که سفاکترین حکومت خاورمیانه با چند روز تظاهرات و چند شب الله اکبر سقوط کنه ولی انتظاراین بود که ریشه اینا سست بشه که همینطوری هم شده (حتی خودشون بارها اذعان کرده اند که ضربه مهلکی بهشون وارد شده ) نومیدی چیزیه که الان ا.ن رو شاد می کنه پس بگذارید با اتحاد ما این آرزو رو به گور ببره - روح شهدای جنبش شاد
دوشنبه 2 شهریور 1388

shnasahand - دوبی - الاهلی
بهتر نیست این اقایایان به جای خرده افاضات انکرالاصوات گونه کمی هم به ابروی خود فکر کنند .هیچ ادم با شعوری دمب خروس رو ول نمی کنه قسم حضرت عباس رو باور کنه .تا میشه اخبار واطلاعات رو از مردم وپرسنل درمانی گرفت کی به دجالان حکومتی اعتماد میکنه؟
دوشنبه 2 شهریور 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرگ بر این رژیم پفیوز این اخوندای بی همه چیز
دوشنبه 2 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.