چرا دل شکستگی واقعا درد دارد؟

چرا دل شکستگی واقعا درد دارد؟

محققان دانشگاه کالیفرنیا با کشف ژنی که میان دردهای فیزیکی و ذهنی انسان ارتباط برقرار می کند اعلام کردند شکستهای احساسی و یا عدم پذیرش اجتماعی یا به بیان عامیانه دل شکستگی به معنی واقعی در بدن انسان درد فیزیکی به وجود می آورند.

محققان موفق به کشف ارتباط ژنتیکی میان درد فیزیکی و شکستهای اجتماعی شدند این به آن معنی است که قطع ارتباط عاطفی میان افراد یا دل شکستگی به معنی واقعی دردناک است.

روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا اعلام کردند بدن انسان دارای ژنی است که می تواند حساسیت دردهای فیزیکی را به حساسیت دردهای اجتماعی ارتباط دهد. این یافته در راستای نظریه مشهوری است که معتقد است پس خوردگی یا عدم پذیرفته شدن در اجتماع دردناک است و در بدن انسان درد فیزیکی ایجاد می کند.

این ژن تنظیم اصلی ترین بخش تسکین درد در بدن انسان به نام Mu-Opioid را که با دردهای تجربیات دردناک اجتماعی نیز درگیر است به عهده دارد. مطالعات جدید نشان می دهد تنوع میان ژن گیرنده های Mu-Opioid با نام OPRM1 که اغلب با دردهای فیزیکی در ارتباطند به میزان درد اجتماعی و ذهنی که فرد در هنگام عدم پذیرش یا شکست عاطفی تحمل می کند نیز ارتباط دارد.

این ژن در افراد مختلف متفاوت بوده و نوعی نادر از آن باعث افزیش حساسیت فرد در برابر پس زده شدن در اجتماع و بروز تجربه افسردگی در وی خواهد شد. محققان به منظور بررسی نوع ژن موجود در بدن نمونه های بزاق 122 داوطلب را جمع آوری کرده و میزان حساسیت این افراد را در برابر دردهای اجتماعی و فیزیکی به دو شیوه مورد آزمایش قرار دادند.

به گزارش مهر ، نتیجه آزمایشها نشان داد افرادی که نسبت به دردهای فیزیکی بسیار حساس بوده از نوعی خاص از ژن OPRM1 برخوردار بودند در هنگام آزمایشهایی که برای آنها به صورت آزمایشگاهی حس شکست یا عدم پذیرش را به وجود می آورد، در برابر عدم پذیرش از خود حساسیت بسیار بالاتری نشان داده و در عین حال فعالیت بخشی از مغز این افراد که با دردهای اجتماعی در ارتباط است افزایش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش تلگراف، این اولین باری است که ارتباط ژنتیکی میان دردهای فیزیکی و ذهنی به این شکل به اثبات می رسد. به گفته محققان به دلیل اینکه ارتباطات اجتماعی در زندگی انسان از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند، درک احساس درد از نداشتن چنین ارتباطی می تواند انگیزه ای محکم برای حفظ ارتباطات اجتماعی فرد به شمار رود.

ARIYA_TEHRAN - ایران - تهران
قرصش رو نمیدن بیرون آخه شکست عشقی واسه جوونهای ایرانی زیاد پیش میاد
دوشنبه 2 شهریور 1388

ADNAN ŞENSES - تورکیه - ایستانبول
دوست بدار اما عاشق نشو تا این درد ها رو نکشی چون من قبلا کشیدم و به هیچکس حتی دشمنم ا.ن هم توصیه نمی کنم .
دوشنبه 2 شهریور 1388

darya_r - انگلستان - لیورپول
خدا باعث وبانی اش رو لعنت کنه !!!
دوشنبه 2 شهریور 1388

dokhtarakeiran - مالزی - کوالالامپور
خوردم قسم نبندم دل رو به دل ربایی..هرگز سخن مگویم با رند بی ریا یی.. 100 شرم بر دلم باد با دیدیه حقیرم , اخر مرا فکندند در چاهه اشنا یه....
دوشنبه 2 شهریور 1388

yaas - ایران - تهران
هیچکی باورم نکرد.
دوشنبه 2 شهریور 1388

garfild - ایران - تهران
yaas - ایران - تهران = عزیز باید عاشق بود و باور کرد / فقط یه حرف دارم به آدمای سنگ دل که چرا وقتی می بینی این آدمت تو نیست کلی طولش می دی ؟؟؟؟؟ کار من از دل گذشت و به روحم رسید که دیگه خوب نمشه زخمی زخمیم / ولی گذاشتم که بره شاید یه روز بگه یادش بخیر آدم بدی نبود . هنوزم می شه عاشق شد / هنوزم حال من خوبه
دوشنبه 2 شهریور 1388

sepideh sepid - انگلستان - لندن
تا توانی دلی بدست آور دل شکستن هنر نمی باشد. ادنان- ترکیه-استانبول- باهات موافقم.
چهار‌شنبه 4 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.