دعوت به وحدت برای حفظ خود یا حفظ نظام؟

دعوت به وحدت برای حفظ خود یا حفظ نظام؟

رادیو دویچه وله : هاشمی رفسنجانی‌، رئیس مجمع تشخیص مصلحت، از "صاحبان نفوذ، تریبون و رسانه" خواست در جهت وحدت بکوشند. انگیزه‌ی رفسنجانی از طرح راه حلی که برای رفع بحران عرضه می‌کند چیست؟ مصاحبه با مهدی خانبابا تهرانی، تحلیلگر سیاسی.

دویچه وله: آقای خانبابا تهرانی، آقای هاشمی رفسنجانی در جلسه‌ی دیروز شنبه (اول شهریور / ۲۳ مرداد) مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر جایگزینی فضای عقلایی به جای فضای هیجانی و رعایت دستورات رهبر جمهوری اسلامی تأکید کردند. به نظر شما انگیزه‌ی ایشان از این تأکید در این مقطع زمانی چیست؟

 

مهدی خانبابا تهرانی

مهدی خانبابا تهرانی: باور من بر این است که چرخش دیگرباره‌ی آقای هاشمی رفسنجانی به سوی ولی فقیه آقای خامنه‌ای، نشان از این واقعیت دارد که نظام جمهوری اسلامی با نگاهش بر بحرانی که بی‌سابقه است در جامعه، را ترس فراگرفته است. این از یک‌طرف. از طرف دیگر هم واقعیت این است که این نظام در اثر همین کودتای انتخاباتی و وضعیتی که بوجود آمد، از همه طرف دچار یک آچمز شده است. یعنی این که به نظر من سیاست‌گذاری چه در عرصه‌ی داخلی و چه در عرصه‌ی خارجی.

دولت احمدی‌نژاد با وجود چنین وضعیتی که رژیم را فراگرفته و از طرفی بحران جامعه را فراگرفته است، نمی‌تواند قدم بردارد. از این روی من فکر می‌کنم آقای هاشمی در پرتو رایزنی‌های پشت پرده‌ی خودش به یک معنا بازگشت به خویشتن خویش کرده است. یعنی سیاست هاشمی همیشه یک حالت لحظه‌گرایی داشته است، پراگماتیکر بوده است و توانسته اجماعی بوجود بیاورد. این بار هم شاید برای خودش این شانس و این بخت را قائل شده است که می‌تواند بحران را مهار کند و در گفت‌وگوهای پشت پرده‌ای که با آقای خامنه‌ای کرده و با ذکر این مسئله که نباید نظام را قربانی آقای احمدی‌نژاد بکند، آقای خامنه‌ای و از طرف دیگر با نشانه‌ی این که تضعیف موقعیت خامنه‌ای اظهرمن‌الشمس است، توانسته است به باور من به این نقطه نظر برسد که مسئله‌ی پیشبرد حل بحران کنونی جامعه ایران را رهبر بپذیرد واگذار کند یا ارجاع کند به مجمع تشخیص مصلحت نظام که از گرایش‌های مختلف هم آنجا هستند.

 

آقای هاشمی در سخنرانی‌ا‌ی که در مجمع تشخیص مصلحت کرده است در آنجا به دو مشکل اشاره می‌کند. یک، مسئله‌ی داخلی که حل‌اش را در پرتو رفاه و وحدت می‌بیند. دیگری برای حل مشکلات خارجی. من بعد توضیح می‌دهم درباره‌ی مشکلات داخلی و خارجی و این که چگونه‌اند و آیا می‌تواند این سازش از بالا مسئله را حل کند یا نه.

 

لطفا در همین‌جا بپردازید به اینکه شما این قضیه را چگونه می‌بینید؟

 

مسئله‌ای که در انتخابات پیش آمد، یعنی کودتایی که انجام گرفت، بیشتر برای این بود که نیروهای نظامی قدرقدرتی خود را در معیت ولی فقیه نشان دهند و بروند برای به نظر من حل مشکلات خارجی جمهوری اسلامی. یکی مسئله‌ی مناسبات با آمریکا بوده است. با وضعیتی که الان هست، رژیم قادر نیست سیاست‌گذاری‌ای کند که مورد تأیید همگان باشد، چه خود حاکمین و چه طرفداران جمهوری اسلامی و چه مردمان ایران. به این جهت است که من فکر می‌کنم هاشمی به این اشاره می‌کند که مسایل خارجی هم در گرو چنین وفاقی است و باید وفاقی باشد که آقای احمدی‌نژاد و اینها اگر (قولی دادند) برای مذاکره‌ی با آمریکا برای حل مشکلات فیمابین، باید این اجماع وجود داشته باشد.

 

من فکر می‌کنم یکی از اساسی‌ترین دلایلی که موجب سخنرانی کنونی آقای هاشمی شده است، پس از آن سخنرانی که در ۲۶ تیرماه کرد و به نظر من یک‌مقدار ناپرهیزی کرد آقای هاشمی، چون اصلاً آقای هاشمی بیانش آن نبود. به همین جهت من آن سخنرانی‌اش را سخنرانی تاریخی می‌دانستم. اما آن برای مهارکردن خیابان بود و وضع متشنجی که جامعه را فراگرفته بود. هاشمی به نظر من حرفش این است که با حفظ نظام ما می‌توانیم برخی اصلاحات را انجام دهیم و به همین دلیل هم هست که فکر می‌کنم انتصاب آقای صادق اردشیر لاریجانی به مثابه رییس قوه قضاییه و حضور هاشمی در مراسم تودیع خودش نشانه‌هایی از این بوده است که گام‌هایی از هر دو سو برداشته شده، و آن هم در حقیقت با رهبری هاشمی.

 

من این را باور ندارم که میرحسین موسوی یا آقای مثلاً کروبی با این سیاست کنونی کاملاً بتوانند همراهی کنند. این را آینده نشان می‌دهد. حذف مرتضوی، دُری نجف‌آبادی و خانه‌تکانی‌ای که در دستگاه قضایی دارد می‌شود و قول‌هایی که آقای هاشمی دارد در این سخنرانی می‌گوید که باید دلجویی کرد از کسانی که مورد ظلم قرار گرفته‌اند، اینها همه و همه نشان از بازگشت به آن سیاستی دارد که "حفظ نظام جمهوری اسلامی وظیفه‌ی اساسی همه‌ی ما است". و این کار را هاشمی می‌خواهد دوباره به نظر من به پیش ببرد.

 

به نظر شما تا چه حد آقای رفسنجانی می‌تواند در حال حاضر بر فضای سیاسی ایران تأثیر داشته باشد؟

 

همین. به نظر من پرسش اساسی همین است. چون خود هاشمی رفسنجانی هدف چالش اصلی آقای احمدی‌نژاد و نیروهای دور و بر او هستند. هاشمی خودش شخصاً هم مورد خطر است و در حقیقت آقای احمدی‌نژاد هم پس از انتخابات یا کودتایی که کردند‎ گفت، اگر ما دولت را تشکیل بدهیم، سر بعضی‌ها را به آسمان می‌کوبیم و از روز نخست هم هاشمی مورد حملات آقای احمدی‌نژاد بود. حتا در گفت‌وگوهای تلویزیونی هم رو به آقای موسوی کرد و گفت، من با چهار نفر طرفم. شما (سه نفر دیگر) کاندیدا هستید در مقابل من، اما مرد اصلی آقای هاشمی است که آن پشت است.

 

به نظر من آقای هاشمی برای نجات خودش هم از چنین خطری که متوجه‌ی شخص خودش هم هست، طبیعی است که تلاش می‌کند. این که بتواند مهار کند، من معتقدم که جنبش سبز ایران پایه‌های عینی دارد در ایران. پایه‌های عینی‌‌اش یکی وجود طبقه‌ی متوسط است که  نمی‌خواهد جامعه به صورت ولایت مطلقه فقیه اداره شود. دیگری وجود ۶۰ درصد نیروی جوان جامعه ایران است. اینها جوانانی هستند که بعد از انقلاب به دنیا آمده‌اند و به نظر من سیاست‌گذاری دیگر و فضای دیگری برای جامعه‌‌شان طلب می‌کنند. به نظر من این دو اصل، یعنی وجود طبقه‌ی متوسط و وجود جوانان و این ۶۰‌درصد نیروی جوانی که همه هم مطیع حرف‌های آقای هاشمی نخواهند بود و من فکر می‌کنم بیشتر یک جنبش رنگین‌کمان است تا جنبش سبز. سبز را همه پذیرفته‌اند به‌عنوان عنصر وحدت برای آزادی و برای بهبود شرایط زیست‌شان.

 

به طور کلی تا چه حد جنبشی که در ایران شروع شده و سر بحث‌هایی را باز کرده است، مثل شکنجه و تجاوز در زندان‌ها و نقش رهبری و دیگر مسئولان جمهوری اسلامی در آن میان، با حرف‌هایی از این دست مهارشدنی است؟

 

به باور من در حد و حدود وصله پینه کردن مسایلی که در جامعه ایران در پیش است، مسئله قابل مهار کردن نیست. درست است که هاشمی با اشاره به این نکته که در پرتو معنویت ماه رمضان باید برای حفظ و تربیت و انسجام وحدت و وفاق جامعه بهره‌برداری از این وضع بکنیم و برویم دلجویی کنیم از کسانی که مورد ظلم قرار گرفته‌اند، من باور بر این ندارم که مسئله در اینجا پایان پیدا کند. جامعه‌ی ما بیش از آن اطلاعات پیدا کرده است از جنایاتی که در این جامعه به دست حکومت‌گران انجام گرفته است و این بار آن بار نیست که «قتل‌های زنجیره‌ای» اتفاق افتاد و پس از این که بعضی از مسایل رو شد و برخی از کادرهای خود رژیم جمهوری اسلامی در افشاگری آن قضیه همت کرده بودند، مثل آقای حجاریان، گنجی و دیگران، و آقای هاشمی وقتی دید در واقع (این) مسئله دارد همه‌گیر می‌شود، دریافت حقیقت و خواست آشنایی با حقیقت بیشتر آمد گفت، آقا فیتله را پایین بکشید. چرا؟ چون معتقد بود ممکن است این آتشی که بلند شده است دامن خود ایشان و کل نظام را بگیرد.

 

من باور ندارم آقای هاشمی بتواند این دفعه با این نوع نصایح مسئله را مهار کند. اما هاشمی و دوستان و یاران و طرفداران او یک مقوله را دارند مطرح می‌کند. می‌گویند در وضعیتی که پس از کودتای انتخاباتی بوجود آمده است، رژیم قادر به اداره‌ی جامعه نخواهد بود با این وضعیت، جامعه هم سراسر بحران است. بدین جهت خطر این است که جامعه ایران فروبپاشد و عملاً عدم تعادل نیروها و قدرت‌ها مقابل همدیگر موجب جنگ داخلی و تروریسم وسیع شود. به این جهت با ترساندن بسیاری از منقدین و آدم‌هایی که اعتراض دارند به وضعیت این نظام، در حقیقت می‌خواهند آشتی را از بالا انجام دهند. این که آشتی بالا بتواند پایین را مهار کند، من باور ندارم.

778899 - ایران - شیراز
حفظ وحدت در قاموس این اقایان یعنی اینکه ما در انتخابات تقلب میکنیم ،بعد از انتخابات کودتا می کنیم ، همۀ شما را دستگیر میکنیم، جوانان شما را به خاک وخون میکشیم، در زندان عزیزان شما را به وحشیانه ترین شکل ممکن شکنجه می دهیم،با ددمنشی هرچه تمام تر به انها تجاوز میکنیم ، به هیچکس هم پاسخگو نیستیم .،ولی شما نباید اعتراض کنید اگر اعتراض کنید وحدت از بین میرود و دشمنان اسلام سؤاستفاده میکنند.سکوت در برابر این همه جنایت و ددمنشی میشود حفظ وحدت. نه اقای هاشمی!!! این مردم جوان ندادند تا این اراجیف را به اسم حفظ وحدت بشنوند. این مردم چه با شما و چه بی شما به راه خود ادامه میدهند.وبدا به حال کسانی که راه خود را از مردم جدا کنند و به جبهۀ کفر و جنایت بپیوندند که در ان صورت مردم انها را مثل تمام جنایتکاران به زباله دانی تاریخ پرت خواهند کرد.
دوشنبه 2 شهریور 1388

irany awareh - سوید - استگهلم
تحربه را تحربه گردن خطاست.تا گی اقایان اخوندهای مفت خور می خواهند سر ملت ایران شیره بمالند؟حواب خونهای بناحق ریخته را حه گسی میدهد؟ازادیها حه می شوند؟ ازادی بیان.ازادی اندیشه.ازادی زنان وبرخورداری از حقوق مساوی؟60 ٪ملت را حوانان تشگیل میدهند ایا 1٪از این تعداد از وضعیت از حگومت از استقلال اندیشه ازمسیولان حگومت و....راضی هستند؟ذهی خیال باطل گور خواندید سردمداران حگومت اسلامی.ملت ایران هرگز نمیخواهند به وضعیت قدیم باز گردند زیرا میدانند این اهانت است به خون شهدای راه ازادی ایران خیانت است به نداها به سهرابهاوخیانتی بزرگ به نوادگان گورش گبیر.
دوشنبه 2 شهریور 1388

p.h - هند - پونه
778899 - ایران - شیراز افرین ،‌خیلی خوی گفتی
دوشنبه 2 شهریور 1388

zorro.ir - ایران - تهران
یه داستان کوتاه ولی واقعی یه روزی یه آخوندی می افته توی چاه م...اح داشته خفه میشده در خواست کمک میکنه مردی نزدیک چاه میشه میگه دستت رو بده بمن بکشمت بیرون آخونده که داشته غرق میشده دستش رو نمیده یه نفر دیگه اون نزدیکی بود میگه این بی شعور آخونده دست بده نداره باید بگی دستم رو بگیر بیا بیرون بعد ناجی میگه دستم رو بگیر احمق بیا بیرون آخونده دست یارو میگیره میاد بیرون و بعد نسل آخوند از همونجا درست میشه یعنی اون جد همه اینها بوده دست بده ندارن باید به زور گرفت و به آخوند جماعت اعتماد نکن حتی اگه اسم روزنامه اش اعتمادملی باشه یا رفسنجانی باشه .
دوشنبه 2 شهریور 1388

zszsz4 - ایران - تهران
آقا گوش به حرف این آخوندها نکنید . فرزندان هاشمی هر چه توانستند از این ملت خوردند و بردند . شما با طناب اینها به چاه نروید . کی جواب این تجاوزات در زندانها را می دهد . پسر همسایه ما که زندان بوده هنوز نمی تواند درست راه برود . مثل این کونی ها راه میرود . انگار که 60 نفر به یکباره کرده اندش.
دوشنبه 2 شهریور 1388

سارا-دوبلین ایرلند - ایرلند - دوبلین
آخ که همه ی دردا و بد بختیا یه طرف؛ این کلمه ی« نظام» هم یه طرف! ازین بد تر هم اینکه یه جوری بکارش می برن منعشون نکنی انگاری استغفراله قبل از خدا هم این «نظام» وجود داشته و زبونم لال بازم منعشون نکنی ادعا می کنن خدا رو هم این «نظام» آفریده و از ازل این «نظام» بوده و همه پذیرفتنش و حالا یه ذره مشکلات کوچولو پیش اومده که زیر سایه ی «نظام» حل می شه و همه ی دشمنان «نظام» هم محکوم به نیستی ونابودی هستن. به قول این دوستمون 778899 - ایران - شیراز خودشون می کشنُ؛ خودشون می دزدن؛ خودشون محاکمه می کنن؛ خودشون محکوم می کنن؛ خودشون شکنجه و تجاوز می کنن؛ اینا هیچی تازه طلبکارم هستن و دو قرت و نیمشونم همیشه باقیه. ای خدا تو رو خودت قسم بیا ثابت کن تو اول بودی یا «نظام» ..
دوشنبه 2 شهریور 1388

nazmehr - ایران - مشهد
خیلی جالبه این همه کشته......رفسنجانی تو یه دزد و نون به نرخ روز خوری حتما فضای امن می خوای تا در آرامش کامل به ادامه دزدی هات بپردازی
دوشنبه 2 شهریور 1388

sorna shaheni - شیلی - لاسرنا
بالاخره هاشمی هم فهمید که زیر سایه ولایت فقیه سینه بزنه. هاشمی خسته نباشی. امیدوارم وحدت در جامعه حاکم شود تا چشم دشمنان در بیاید.
دوشنبه 2 شهریور 1388

mamalporru - ایران - شیراز
سلام- قبلآ نیز ماهیت این قشر مصلحت طلب برای همه مردم روشن شده بود و هیچ کس نیز قصد تکیه به این آقا را نداشت وصرفآ مصلحت اقتضاء میکرد که اینگونه رفتار شود وگرنه همه میدانند که یک آخوند خوب یک آخوند مرده است ...... به امید صبور بودن جوانان حق طلب ایرانی
دوشنبه 2 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
رفسنجانی یکی از بزگترین حرامزاده های روی کره زمین است و منفور و بی شرافت و بی بته مانند خامنه ای کثافت است. این حکومت باید از بین برود. مرگ بر جمهوری فاسد اسلامی. مرگ بر هاشمی و خامنه ای و بقیه مزدوران مهوع و کثیف رژیم وقاحتی ملایان. مرگ بر اسلام توحش عربی
دوشنبه 2 شهریور 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
حفظ وحدت برای براندازی این حکومت اسهالی.با هر نوع لباس.از اخوند گرفته تا کراواتی .هر کسی که این حکومت را تائید می کند.باید فر ستادش به ته جاه مهدی در خواب
دوشنبه 2 شهریور 1388

aria-aria-nl - هلند - روتردام
از این بابا مارمولک تر توی دنیا نیست اصلا فیلم مارمولک را بر اساس زندگی این بابا ساختند
دوشنبه 2 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
هاشمی بی شرافت مرتیکه د.... این را بدان که دوران فریب دادن مردم بنام خدا و قران و اسلام و انقلاب و اراجیفی نظیر وحدت گذشته. وحدت با دژخیمان و سفاکان و نفابداران و دکانداران دین و دزدان و آدمکشان و متجاوزین به عنف و ستمکاران عین طاغوت است که خمینی بی شرافت تر از تو دم از آن می زد. تو و امثال تو که در نزد مردم هیچ احترام و جایگاهی ندارید و روزانه میلیونها بار مردم اسباب و ابزار و آلات مختلفی را حواله خودت و ارواح ناپاک اجدادت و زند و دخترانت میکنند. حالا مرتیکه دریوزه پفیوز بازهم بیا دم از وحدت و تبعیت از رهبر فاشیست افلیجتان بزن. تو از آن ملاهایی. هستی که بی هیچ شکی به دار آویخته خواهی شد. مرگ بر آخوندکهای بی شرف لجن. شرافت سگ میلیونها بار بیشتر از شما ملاهاست.
دوشنبه 2 شهریور 1388

ADNAN ŞENSES - تورکیه - ایستانبول
نگران نیستم چون دیگه چیزی به اسم حفظ نظام وجود نداره . حالا دیگه اینا فقط یه مرده هستند در حال جون دادن ولی جون دادنشون طول کشیده و دارن زجر کش می شن . به امید الله .
دوشنبه 2 شهریور 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
من خیلی خوشحالم از اینکه این مرتیکه جنایتکار(رفسن جانی)با این حرکت اشتباه رفت سر جای اولش ساید هم بدتر از اولش.شرایط طوری بود که میتونست هم خودش و هم خانواده دزد ......را نجات بده ولی خدا خوب جایی نشسته و در این جور مواقع عقل را میگیره تا امثال این دزد بی...س جنایتکار ........که طی30 سال هودش و حرامزاده هایش هر ... که خواستن خورن را با چهارتا کلمه حرف مفت که از روی سیاست زده بود را فراموش نکنند و بموقع با ملاها و مزدوران بسزای اعمال پستشان برسانند. مرگ بر جمهوری اسهالی و لف به روح خمینی دجاله....و خامنه ای جنایتکار و..... رفسن جانی و دکی بیشرف .....و مزدوران که همگی پستفطرت و دزد و جنایتکار و بی...س و وطنفروش و........هستند و بزودی باید در دادگاه های ملی جوابگوی تمام اعمال 30 سال گارنامه ننگین حکومت دیکتاتوری رژیم اسهال باشند.
دوشنبه 2 شهریور 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
مرگ بر خامنه ای دیکتاتورورفسنجانی جنایتکار.
سه‌شنبه 3 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.