بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۳۱ مرداد

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۳۱ مرداد

تیترهای اول

" از قم تا تهران" عنوان اصلی روزنامه اعتماد است که خطبه های نماز جمعه ابراهیم امینی را در قم و احمد جنتی را در تهران با اهمیت دیده است، کیهان "پرسش مهم آیت الله جنتی سران فتنه چرا دستگیر نشده اند" را در صدر اخبار خود آورده و روزنامه جمهوری اسلامی سخنان امام جمعه قم را با اهمیت دیده و در تیتر اول خود نقل کرده "کشاندن اختلافات به حوزه خیانت به حوزه و نظام است".

"وزیران جدید کارآمدتر از قبلی‌ها نیستند 5 نفر از آنها رای نمی‌آورند" تیتر اول آفتاب یزد است، " چه کسانی وزیر می شوند ، چه کسانی نمی شوند " عنوان اصلی ابتکار است، ابرار از قول رییس دولت نوشته "وزرا باید رییس جمهور را قبول داشته باشند" فرهیختگان از "حذف چهارده وزیر از کابینه" خبر داده است.

"دلایل انتخاب وزرا از زبان رییس جمهور" تیتر اول روزنامه ایران است، "واکنش سران مجلس به وزیران پیشنهادی" عنوان اصلی دنیای اقتصاد، رسالت در صدر گزارش های خبری خود از زبان احمدی نژاد "کابینه دهم را نماد گردش نخبگان" خوانده، "خط و نشان های متقابل مجلس و دولت" تیتر خبر و مردم سالاری در پیشانی صفحه اول خود نوشته "حق مجلس است که به وزیران ضعیف رای ندهد".

"تلویزیون میهمان سفره روزه داران" تیتر اول جام جم است و "بدهی بانکی 8500 میلیارد تومانی 84 نفر دانه درشت"عنوان اصلی سرمایه است.

گزیده مقالات

انقلاب رنگی نیست

هرمیداس باوند در مقاله ای در اعتماد نوشته هر نوع نارضایتی عمومی از دولت را نمی توان تلاش برای انقلاب رنگی دانست چرا که احزاب و تشکل های سیاسی موجود در کشور به معنی واقعی کلمه در تعاریف علوم سیاسی از ساختار حزبی برخوردار نبوده و به طور کلی منتقد ساختار قدرت نیستند و نیز به علت ضعیف بودن مطبوعات فضای جامعه ایران برای وقوع انقلاب های رنگین و تغییرات مسالمت آمیز مناسب نیست .

به عقیده این استاد دانشگاه به عبارت کلی شرایط سیاسی- اجتماعی ایران کاملاً متفاوت و متمایز از سایر کشورهایی است که پیش از این در آنها انقلاب های رنگین اتفاق افتاده است. یکی از دلایل این امر تفاوت نظام سیاسی موجود در ایران با کشورهای مذکور است. همان طور که اشاره شد موقعیت جنبش های اجتماعی و نیز جامعه مدنی موجود در ایران نیز قابل مقایسه و تطبیق با مسائل و تحولات کشورهای بلوک شرق نیست .

اختلاف ظلم است

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود ضمن اشاره به این که " بدرفتاری با بازداشت شدگان و اصولا بازداشت های نادرست و نابجا در حوادث بعد از انتخابات یک واقعیت است که نمی توان در آن تردید کرد" نوشته برخورد شفاف با این واقعیت تلخ توسط مسئولان قضائی می تواند راه را بر شایعات و سو استفاده ها ببندد و چهره های طرف مقابل را نیز قانع کند که مسائل مربوط به بازداشت شدگان را از طریق قوه قضائیه دنبال کنند و از ادامه کشاندن مسائل به سطح جامعه و رسانه ها خودداری کنند.

به نظر این روزنامه برای پایان دادن به مشاجرات و رسیدن به فضای مناسب جهت حل مشکلات به اقدامات فوری قاطع و دامنه داری برای زدودن آثار خطرناک بر جای مانده از عوارض ناگوار حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری شدیدا نیازمند است . ادامه مناقشات با روشی که تاکنون پیش رفته قطعا به زیان کشور و ملت و انقلاب و نظام و به سود دشمنان است و لذا هر چه زودتر باید پایان یابد.

در ادامه سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده امروز ما در فضای سیاسی جامعه با فاجعه ای مواجه هستیم که دقیقا خواست دشمن است . به جان هم افتادن روحانیون و همدیگر را به بدترین اتهامات متهم ساختن خواست اصلی دشمن است . تلخ تر آنکه عقلای قوم در چنین وضعیتی به صحنه نمی آیند و مانع ادامه این روند خطرناک نمی شوند.

ترک جلسه ها

اعتماد در گزارشی به تاکتیک ترک جلسه توسط مسوولان پرداخته و از جمله اشاره کرده دو هفته پس از مراسم تحلیف و تنفیذ رئیس جمهور که با غیبت چشمگیر بزرگان همراه بود، این بار در جلسه تودیع و معارفه سران یکی دیگر از قوا حاضران جلسه را ترک کردند.

بنا بر این گزارش با اتمام سخنرانی احمدی نژاد و قبل از سخنرانی هاشمی رفسنجانی تمام مسوولان دولتی جلسه را ترک کردند و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نیز حین سخنرانی وی از مراسم خارج شد. خروج مسوولان دولتی و دبیر شورای نگهبان اندکی پس از آن صورت گرفت که علی اکبر ناطق نوری هنگام سخنرانی احمدی نژاد جلسه را ترک گفته بود .

به نوشته فرناز حسنعلی زاده در اعتماد پس از حواشی انتخابات ریاست جمهوری به رغم حضور هاشمی رفسنجانی پس از دو ماه در یک مراسم رسمی باز هم تمام مسوولان نظام در یک قاب نگنجیدند، چنان که محفلی که اغلب مسوولان در آن حضور داشتند، 14 خرداد امسال در مراسم سالگرد ارتحال امام در مرقد و فردای مناظره احمدی نژاد و میرحسین شاهد ماجراها باشد.

فراموش نمی شود

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته اگر احمدی‌نژاد با انجام مصاحبه تلویزیونی، تنها به دنبال ایجاد فشار روانی، عاطفییا رسانه‌ای برای رای اعتماد نسبت به وزیران پیشنهادی خود نبوده است - و حتی اگر چنین هدفی داشته است- باید بداند که سخنان اخیر او به عنوان وعده‌های قطعی رئیس دولت، در ذهن مردم باقی خواهد ماند. شاید او نمی‌تواند یا نمی‌خواهد بعضی ادعاهای خود در دوره تبلیغات ریاست جمهوری را ثابت کند اما بایستی برای اجرای آنچه در قالب معرفی وزیران پیشنهادی به مردم وعده داد آمادگی کامل داشته باشد.

به نوشته سردبیر این روزنامه رسانه‌ها هم - حتی کسانی که نسبت به روند انتخاب احمدی‌نژاد، تأمل دارند- برای خود این حق را قائل خواهند بود که انجام وعده‌های رئیس دولت دهم را پـیـگیری نمایند. کسی هم نباید از خبرنگاران و تحلیلگران رسانه‌های مستقل توقع داشته باشد که در مواجهه با رئیس دولت، شیوه خبرنگاران ساکت و لبخندزن صدا و سیما را در پیش بگیرند .

دانه درشت ها

سرمایه در گزارش اصلی خود از زبان یک عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور با انتقاد از نپرداختن به بحث مفسدان کلان اقتصادی و دانه درشت ها نوشته 84 نفر معادل 8500میلیارد تومان به بانک های کشور بدهکارند. 43 نفر، شش هزار و 500 میلیارد تومان به یکی از بانک های دولتی و 41 نفر نیز دو هزار میلیارد تومان به بانک های دیگر بدهکارند.

عزت الله یوسفیان ملا در سرمقاله سرمایه به شعارهایی که دولت گذشته درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی و رانت خواری داده بود اشاره کرده و نوشته مردم انتظار دارند که دولت و در راس آن ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، تلاش بیشتری به خرج دهند تا با وصول مطالباتی که متعلق به آحاد ملت ایران و جزء اموال عمومی است و سرمایه گذاری آن در بخش های مولد و کارآفرین، حجم عظیمی از سرمایه های کشور را که در حال حاضر در دست افراد معدودی است به مسیر اصلی خود بازگردانند و موجب رشد تولید شوند .

به نظر نویسنده این مقاله سرمایه هایی که توسط آحاد جامعه و دولت در اختیار بانک ها قرار داده شده بود تا بانک ها به عنوان امین مردم از آن در جهت شکوفایی اقتصاد کشور بهره برداری کنند، به علت عدم نظارت کافی و برخی سودجویی ها به عاملی برای رکود و تورم و تحت فشار قرار گرفتن پایه های اقتصادی کشور تبدیل شده و در نهایت اینکه مسوولان امر به خصوص ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور باید به انتظار مردم سریع تر پاسخ داده و با بازگرداندن سرمایه های ملی به چرخه اقتصادی کشور، شرایط اقتصادی فعلی را به روند عادی خود برگردانند.

بانک فسادآور

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته د ولتی بودن بانک ها فسادآور است" و "ارائه هشت هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به 90 نفر"، این دو جمله و گفته مهم، نکات محوری گفت وگوی موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است .

به نوشته این روزنامه ثروتی درباره عمده دلایل شیوع فساد در ساختار اجرایی بانک ها اظهار داشت؛ از عمده دلایل شیوع فساد در ساختار بانکی کشور، دولتی بودن آنها است چراکه بانک های دولتی وام ها را با 12 درصد سود پرداخت می کنند و این در حالی است که تعرفه بازار بیش از این مبلغ یعنی بین 24 تا 25 درصد برآورد می شود.

نان در تنور سیاست

به نوشته روزنامه خبر افزایش قیمت نان فانتزی به عنوان یکی از مظاهر گرانی در ماه مبارک رمضان، چالش جدیدی را میان دولت و تولیدکنندگان به وجود آورد .

در گزارش این روزنامه آمده اواسط هفته گذشته با حذف یارانه آرد نان فانتزی و نان‌های حجیم قیمت نان فانتزی دو برابر شد. قیمت نان باگت فـرانـسوی به 500 تومان، نان بربری فانتزی 500 تومان، نان جو گرد 700 تومان، نان جو لقمه‌ای 800 تـومان، شیرمال ساده 600 تومان، شیرمال کشمشی 700 تومان و شیرمال صدفی500 تومان رسید تا صدای اعتراضات از چند جا بلند شود .

خبر گزارش داده: نخست مصرف‌کنندگانی که بی‌خبر از دلایل گرانی نان توان خرید آن را نداشتند و از خیر نان فانتزی گذشتند و به سنتی اکتفا کردند. دوم نانوایی‌ها و اصنافی که علت گران شدن نان فانتزی را معلول حذف یارانه نان و عدم افزایش دستمزدها خواندند. مسئولان هم واکنش به افزایش قیمت نان فانتزی واکنش دادند .

طنز کیهان

کیهان در ستون خبرهای ویژه خود با اشاره به اخبار و شایعاتی که درباره توقیف آن روزنامه در سایت های خبری و خبرگزاری ها منعکس شده بود نوشته وکیلی که چنین خبری را منتشر کرد بدان خاطر دست به این کار زده که می دانسته که اگر دادگاهی تشکیل شود کیهان پته او و امثال او را روی آب می ریزد، شایعه توقیف کیهان را منتشر کرده که پیشاپیش برای آبروریزی و رسوایی حتمی خود و دوستانش کاری کرده باشد !

نویسنده کیهان از پخش خبر توقیف کیهان توسط یکی از روزنامه های خارجی به این نتیجه رسیده که ً این هماهنگی هم مثل بقیه هماهنگی های طرفداران موسوی و سرویس های خارجی، رخ داده چون که جریانات ضد انقلاب و طرفداران موسوی و محافل بیگانه با انتشار این دروغ به جشن و پایکوبی پرداختند و از خوشحالی همه جای خودشان را حنا بستند !

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.