رایزنی مراجع تقلید قم و نجف در بحران اخیر

رایزنی مراجع تقلید قم و نجف در بحران اخیر

خبرهای رسیده از ایران حاکیست که رایزنی های مراجع و علمای شیعه قم و نجف برای پیگیری وقایع اخیر این کشور همچنان ادامه دارد و پیش بینی می شود که در ایام ماه رمضان ابعاد تازه تری به خود بگیرد.

اخیرا آیت الله حسینعلی منتظری و آیت الله جواد شهرستانی نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی از مراجع بزرگ تقلید شیعیان به طور جداگانه با هیاتی از اصلاح طلبان دیدار و گفتگو کرده اند.


عبدالله نوری، روحانی اصلاح طلب به همراه غلامحسین کرباسچی، عبدالمجید معایخواه و محمود حجتی، وزیر سابق کشاورزی، در این دیدار از مراجع بزرگ تقلید شیعیان در قم و نجف خواسته اند که در ارتباط با وقایع اخیر ایران از خود تحرک بیشتری نشان دهند.

حسن یوسفی اشکوری، پژوهشگر دینی به بخش فارسی بی بی سی گفت که نظر صریح علما و مراجع تقلید در جدال های سیاسی جاری جمهوری اسلامی موثر است.

وی افزود: "طبیعی است که اگر علما و مراجع تقلید در بحران اخیر اظهارنظر و یا میانجیگری کنند و در جهت جلوگیری از خلافکاری ها، ستم ها و همینطور تجاوز به حقوق مردم توسط حکومت ایران اقدام کنند بسیاری از مشکلات مرتفع می شود."

پیشتر آیت الله شبیری زنجانی در جریان دیدار با آیت الله صافی گلپایگانی دو تن از مراجع تقلید شیعه،/ نسبت به کشتار معترضان در ایران ابراز نگرانی کرده بود.

گفته می شود که آیت الله شبیری زنجانی، همانند دیگر مراجع نجف اعتقادی به اختیارات وسیع حکومتی فقها ندارد. آیت الله منتظری از مراجع تقلید چندی پیش به سران جمهوری اسلامی هشدار داد که از سرنوشت محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران درس عبرت بگیرند.

روزنامه کیهان نسبت به دیدار اخیر عبدالله نوری و گروهی از اصلاح طلبان با مراجع و علما واکنش تندی نشان داده و از جمله آقایان منتظری، صانعی و بیات را که همگی از علمای قم هستند به ایفای نقش در سناریوی اتهام پراکنی و ایجاد التهاب در فضای سیاسی ایران متهم کرده است.

در عین حال روزنامه کیهان به دیدار این هیات با نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی در ایران اشاره ای نکرده است. از این رو به نظر می رسد که ملاقات عبدالله نوری با آیت الله شهرستانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حسن شریعتمداری، پژوهشگر دینی به بخش فارسی بی بی سی گفت که مقلدان آیت الله سیستانی در ایران می خواهند بدانند که نظر مرجع تقلیدشان نسبت به وقایع اخیر در این کشور چیست. وی افزود؛ "آیت الله سیستانی بزرگترین مرجع تقلید کنونی جهان تشیع هستند و از آن جا که وجهه مذهبی تشیع در خطر است باید در این بحران به وجود آمده دخالت کنند."

به گفته آقای شریعتمداری، "اغلب مقلدان آیت الله سیستانی در ایران هستند و از آن جا که در جریان ناآرامی های اخیر ایران به تعداد کثیری از معترضان ظلم شده است، بنابراین توقع ناروایی نیست که ایشان به طور بارزی در این قضیه وارد شوند."

بنابر گزارش ها، تعدادی از مراجع تقلید در قم همچنان در آستانه ماه رمضان به رایزنی های خود برای مقابله با حاکمیت فضای سرکوب در این کشور ادامه می دهند و پیش بینی می شود که این تحرکات در روزهای آتی ابعاد تازه تری به خود بگیرد.

گفته می شود که حوزه های علمیه قم و نجف در مشارکت مردم در تحولات سیاسی دوران معاصر ایران نقش مهمی داشته اند. به نحوی که حتی در نهضت اسلامی سال ۱۳۴۲ نقش علمای نجف بیشتر از علمای قم در تحولات آن زمان و اعتراض به رژیم شاه بود.

حسن یوسفی اشکوری به بخش فارسی بی بی سی گفت، "در گذشته این شرایط سیاسی در ارتباط با ایران و عراق وجود نداشت. از این جهت من فکر می کنم که آقای سیستانی موقعیت بسیار حساسی دارند و نمی توانند به صراحت وارد قضایای جاری ایران بشوند.

در عین حال آقای اشکوری می گوید که آیت الله سیستانی می تواند به نحو غیرمستقیم با رهبر جمهوری اسلامی وارد مذاکره شده و حداقل از ادامه تظلمات حکومت ایران جلوگیری کند.

چندی پیش آیت الله یوسف صانعی از مراجع تقلید قم طی سخنانی از برخوردهای خشن هفته های گذشته با مردم معترض در ایران به شدت انتقاد کرد و گفت که مردم از بعضی مسئولان متنفر شده اند.

آیت الله صانعی همچنین گفت: آخوندی که با مردم درگیر می شود بی انصافی می کند و کیفرش را خواهد دید.

بعضی از کارشناسان می گویند که رفتار مذهبی مردم ایران در طول سی سال گذشته تفاوت های آشکاری داشته است.

حسن شریعتمداری به بخش فارسی بی بی سی گفت، "بی گمان عده زیادی از مردم ایران با توجه به رفتاری که حکومت فعلی این کشور تحت نام اسلام و جمهوری اسلامی با آنها کرده، اساس عقایدشان دچار تزلزل شده است."

با این همه آقای شریعتمداری می گوید که عده زیادی از طرفداران این حکومت اصولگرایان معتقدی هستند که ارتباط تنگاتنگی با مراجع تقلید دارند و بی گمان فتاوی شرعی و سخنان علما در امر به مسالمت با مردم می تواند در نگرش آنها تاثیر مثبت بگذارد.

به این ترتیب می توان گفت که ادامه تلاش روحانیون منتقد در ایران، نشانه ای از تلاش روحانیت و مرجعیت برای حفظ موضع مستقل در برابر حاکمیت جمهوری اسلامی در این کشور دانست، به ویژه آن که از نظر روحانیون معترض در ایران، این تحولات در یک ماه باقیمانده به تشکیل جلسه خبرگان رهبری از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

nasim irani - اتریش - وین
سلام به مسولین سایت..خیلی عحیب است که مشتی ملا برای آینده کشوری مثل ایران بایدتصمیم بگیرند.نجات کشورباید به دست مردم کاردان ایرانی اداره شود.خداوندواسطه نمی خوادکه اینهامدعی هستندبایدواسطه بین خدا وانسان باشند.آخرکی مامردم حق اداره کردن خودوکشورمان رادارمی شویم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟دیگربس است حکومت شیخ وشاه!به امید ایرانی آباد وآزاد وبه امید رهایی زندانیان اسیر درچنگال ددمنشان حکومت علی شیره ایی!
شنبه 31 مرداد 1388

778899 - ایران - شیراز
پخش عَظم روحانیون سنتی در حوزه نگران دو چیز هستند یکی اینکه اگر این اعتراضات از یک طرف و سرکوبهای وحشیانه از سوی دیگر ادامه پیدا کند نظام با فروپاشی مواجه خواهد شد و در این صورت نه از تاک چیزی میماند و نه از تاک نشان. ومسئله دوم این که میدانند این جناح امنیتی ،نظامی که اینک بر سر کار است عظمش را جزم کرده برای یک تسویه حساب اساسی. با همۀ انها که ذرۀ با انها اختلاف دارند. این شتری که این جناح امنیتی افسارش را به دست گرفته در خانۀ همۀ این اقایان خواهد خوابید دیر یا زود دارد سوختو سوز ندارد.پس باید بداند سکوت در برابر این جناح به قیمت نابودی خود انها تمام میشود. شعر معروف برشت را به خاطر بیاورید ... وقتی امدند همسایه سمت راست مارا به جرم یهودیت بردند سکوت کردیم چون یهودی نبودیم. سمت چپ را به جرم سوسیالیست بردند سکوت کردیم . چون سوسیالیست نبودیم . وقتی امدند ما را بردند دیگر کسی نبود اعتراض کنند.
شنبه 31 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
امروز اولین روز ماه نور و برکت است. حتی جنگیدن در این ماه حرام است. در این ماه درهای برکت آسمان باز میشوند. بازداشت بچه های ما به ویژه در این ماه به خوبی نشان می دهد که استبدادگران هیچ نسبتی با اسلام ندارند. همه کسانی که قلبشون برای ایران می تپه بیایید اختلافها را فراموش کنیم و در لحظات معنوی سحر و افطار برای آزادی بچه هامون برای پیروزی جنبش سبز برای کوتاهی دست حرامیان از کشور عزیزمون و برای نجات ایران از بلایی که دامنگیرمون شده دعا کنیم. دعا کنید که خدا شر ستمگران رو هر چه زودتر کوتاه کنه.
شنبه 31 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
مرجع تقلید هم بود مرجع تقلیدای قدیم. لا مصب پول و ثروت و مفت خوری مگه میذاره کسی دیگه مرجع تقلید داشته باشه و احترامی. خامنه ای اشغال هم اگه نمیداد مفت مفت بسیج وپاسدار بخوره اینا دوزار قبولش نداشتن. بهترین مرجع تقلید اقایون همونیه که همیشه همراهشونه وخیلی خوب میشناسنش عمامه هم داره وحرفشونم گوش میکنه ولی بر حسب اتفاق خیلی شبیه خامنه ایه ولی بدون عینک...اخ اخ سوسک نشم؟
شنبه 31 مرداد 1388

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
مراجع کیلویی چند؟ بعضی مراجع فتوی قتل مردم را میدهند برخی سکوت میکنند و عده ای دیگر تقبیح میکنند. در نهایت تویه این زور آزامایی دینی این مردم و کشور هستند که از بین میرند. ایران بدست ایرانیان وطن پرست آزاد میشه و نه مراجع تازی صفت.
شنبه 31 مرداد 1388

kaweh2009 - کانادا - تورنتو
از حقوق اولیه و بدیهی‌ بشر این است که انسان آزاد از تمام مواهب آزادی (آزادی عقیده، بیان،...) برخوردار است. آنچه همه جا بدیهی‌ است، در حکومت اسلامی نیست. اینجا برای بشر حقی‌ قائل نیستند. اصلا بشر را داخل آدم نمی دانند، که برایش حقوقی قائل شوند.. در حکومت اسلامی "بشر" یعنی‌ مخالف. کسی‌ که ذوب شده در ولایت نباشد، بسیجی‌ نباشد، ولایی نباشد، "بشر" است. و بشر در حکومتی که رهبرش خ.ر و رئیس جمهورش ا.ن است، خودی نیست و عامل بیگانه محسوب می شود.
شنبه 31 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
بنظر اینجانب اگر آیت الله سیستانی باز هم به سوکتش ادامه دهد بزودی نتها تابودی اسلام در ایران خواهد بود بلکه در عراق هم هیچ آبرویی برای شیعیان نخواهد گذاشت.چظور میشود آیت اللهی شاهد ظلم و کشتار و حتی تجاوز به نوامیس مسلمانان باشد .مدارک و اسناد و شواهد بسیاری گویای جنایان و تجاوزات و دزدیها و.......است لذا درمان عمق چرکین این زخم هر روز عمیقتر و عفونیتر و اگر ایشان با کندن ریشه فساد در ایران کمک نکنند خود بهتر از هر کسی میداند که شرعا مسوِلند و شیعیان مولا علی(ع) منتظر فتوا و نوع برخورد با جنایتکاران و متجاوزان به ناموس و دزدان و.... میباشند.
شنبه 31 مرداد 1388

niagara - ایران - تهران
اگه ما نخواهیم این مراجع واسه ما تصمیم بگیرن کیو باید ببینیم؟همون بهتر که تا حالا خفه شدن چپیدن توسوراخاشون.فردا تا تقی به توقی بخوره پانشن بیان چنگ بندازن رو مالو جون مردم
شنبه 31 مرداد 1388

amo danial - نروژ - اسلو
bluestar - ایران - تهران - دوست عزیز ما اکنون در عصری بسر میبریم که بشر ضمن سایر پیشرفتهای حیرت انگیزعلمی یکی پس از دیگری سیارات اسمانی را کشف و به کرات دیگر سفر میکنند. اگر همین بشر عاقل و توانا از خرد خود به خوبی استفاده نمیکرد و دنبال رو ادیان و مذهب میرفت به جای علم و دانش. در این قرن حاضر حتی به کشورهایی چون افغانستان و سومالی هم ازنظر پیشرفت نمیرسید.اگر پیشنهادی بهتر از دعا کردن میکردید شاید بهتر میبود.
شنبه 31 مرداد 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران . دوست عزیز در این ماه عزیز جنگ حرام است اما دفاع حرام نیست .
شنبه 31 مرداد 1388

sarab22 - المان - دوسلدورف
فروپاشی حکومت مندراوردی نزدیگ است اتحاد و همبستگی برای ایرانی اباد و ازاد حرف اول و وسیله رسیدن به هدف است منمنم و خودخواهی هارا کنار گذاشته و باهم همدل و همرزم شویم
شنبه 31 مرداد 1388

آپامه - استرالیا - سیدنی
تمام بدبختیهایی که 1500 سال است بسر این کشور و مردمش آمده بخاطر اسلام و تقلید کورکورانه مردم از مشتی ملای دروغگو و دزد بوده.حالا باز هم باید مراجع برای ما کاری بکنند .اینها اگر هیچ کاری هم نکنند باز هم میخواهند بیشتر سوار مردم شوند.
شنبه 31 مرداد 1388

nas11 - ایران - شوشتر
bluestar - ایران - تهران من تا حالا به کسی ..ش ندادم ولی تو خیلی ..... --- همه دنگه عرب زاده و ...تو هستی ..
شنبه 31 مرداد 1388

kave2009 - هلند - روتردام
از دیر باز مردم ساده باور ما قشر ملایان را بر سرنوشت خویش حاکم نموده و هر بار این نمایندگان خدا بر رمین به گونه ای ناروا مردم را دور زده و به مخض تکیه بر مسند قدرت مردم را به پشیزی فروخته اند!!!! آخر تا به کی بایستی اینان را متولی خود بدانیم؟ چند بار باید از یک سوراخ گزیده شد؟ مشتی موجودات مقدس مآب متحجر که همیشه خود را بر مردم برتر دانسته و به بهانه دین و واسطه گری در هر برهه از زمان خود را حفظ و عامه مردم را قربانی کرده اند. مگر برای ارتباط با خدا واسطه نیاز است که این قشر معلوم الحال خود را رابط مردم و خدا بداند و به هر بهانه ای علاوه بر سرکیسه کردن خلق الله بابت نماز و روزه و حج استیجاری و هزار دست آویز کاسبکارانه دیگر بر سر و سرنوشت ما سایه افکنده اند. نه دیگر زمان استحمار و به بردگی کشاندن مردم به سر آمده است. باید طرحی نو درانداخت و به این قشر نیز مانند سایر اقشار نظر کرد....
شنبه 31 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
bluestar - ایران - تهران . ماه نور و برکت برای امثال تو که شرف و منش ایرانی را به مشتی اشغالگر و قاتل عرب فروختند این نور و برکت ارزانی تو و همفکرانت !!!!!. جوانان کشته شدند موسوی جانت خفه خون مرگ گرفت حال ماند تبلیغ ماه رمضان...حقا که!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شنبه 31 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
amo danial - نروژ - اسلو . تعجب برانگیز است شما که این همه ادعای علم و تکنولوژی و خردورزی و فضانوردی میکنید از علوم روانشناسی و متافیزیک و فرادرمانی و... کوچکترین اطلاعی ندارید.
یکشنبه 1 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
bluestar - ایران - تهران- اگر علم و تکنولژی نبود مسلمانان کوته فکری مانند تو در دنیای امروز با خر و شتر مانند محمد شترسوار ایاب و ذهاب میکردند.
یکشنبه 1 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.