تلویزیون از کودکان نابغه نمی سازد

تلویزیون از کودکان نابغه نمی سازد

زمان در سالهای اولیه زندگی یک کودک ارزش زیادی دارد، او هر چه شما انجام دهید را تماشا می کند و می آموزد

این ادعا همیشه خوب به نظر می رسد، کودک را جلوی ویدئو یا تلویزیون بنشانید، سپس در زمان کوتاهی او حرف زدن را یاد میگیرد و باهوش تر از بچه ی همسایه می شود. در آخرین مطالعات انجام شده بروی تاثیر برنامه های محبوب تلویزیونی بر کودکان، به نظر می رسد این امر بیشتر از آنکه خوب باشد، مضر است و حتی ممکن است در کودکان تاخیر تکلم ایجاد کند.

بر طبق این تحقیقات، با گذراندن هر ساعت در روز پای دی وی دی یا ویدئو، کودکان 6 تا 8 لغت کمتر از نوزادانی که هرگز ویدئو تماشا نکرده اند، یاد می گیرند. این محصولات قویترین اثر مخرب را بروی کودکان 8 تا 16 ماهه که در سنی هستند که می خواهند مهارتهای حرف زدن را یاد بگیرند، دارد. بطور کلی مهارتهای تکلم در آنها نسبت به بقیه 10 درصد کاهش می یابد.

با این حساب تلویزیون و ویدئوها، پیشرفت کودکان را عقب می اندازند، کودکان نیاز به ارتباط دوطرفه و رو در روی واقعی دارند. این تعامل هرگز از طریق پرده تلویزیون به دست نخواهد آمد. و حتی منجر به اختلال در دوران شکل گیری ارتباطات مغزی آنها می شود.

در یک نمونه واقعی مشخص شد کودکان بیشتر و سریعتر از یک فرد بومی واقعی روبرویشان یاد می گیرند تا اینکه همان فرد بصورت ویدئویی و از پشت مونیتور با آنها صحبت کند.

در سال 1999 پیشنهادی جدی مطرح شد که هیچ کودک زیر 2 سالی تلویزیون تماشا نکند، به جای آن پدر و مادر از کتاب یا قصه هایی که خودشان بلدند، روزانه برای کودک بخوانند تا بسرعت مهارتهای زبانی اش افزایش یابد.

در واشینگتون برنامه های ویدئویی برای کودکان طراحی می شود که به والدین قول می دهد تا رشد زبانی کودک را تسریع بخشد، اما محققان می گویند این وعده ها حقیقت ندارد و یک برنامه تلویزیونی که بسرعت ویرایش و پخش می شود و مدام صحنه هایش عوض می شود، هیچگاه جای ارتباط کودک و والدین را نخواهد گرفت.

متاسفانه بسیاری افراد بر این باورند که شبیه سازی چیز مناسبی است پس هرچه بیشتر، بهتر!!، یک شبیه سازی همگانی برای همه کودکان مطمئنا راه درستی برای تربیت و یادگیری در آنها نیست. ذهن کودک حتی سطوح بالاتری را در ذهن خود شبیه سازی می کند و به دنیای خلق شده در تلویزیون عادت می کند، آن را نرمال پنداشته و در زندگی واقعی نیز همان انتظار را دارد، این ممکن نیست و ارتباط آنها با دنیای بیرون به مشکل برخواهد خورد.

این مطالعات در انتها می افزاید، تکثیر محصولات تصویری برای کودکان در آینده چیز با ارزشی را از شما و کودک خواهد گرفت و آن ارتباط است. زمان در سالهای اولیه زندگی یک کودک ارزش زیادی دارد، او هر چه شما انجام دهید را تماشا می کند و می آموزد. پس تلویزیون را کنار نهاده و با آنها صحبت کنید! کودک گوش خواهد کرد.

منبع : مجله اینترنتی فریا

p.h - هند - پونه
احمدی نژاد احتمالا زیاد برنامه حیات وحش و دیده زمان کودکی
شنبه 31 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
راست میگن دیگه. مگه زمان خامنه ای تلویزیون بوده که اون اینقدر نابغه شده. بچه هاباید برن فیضیه درس دودره بازی و کلاشی جنایت بخونن تا نابغه ای چون خامنه ای استاد دروغ و تزویر وتجاوز . ولی طرفداراش از بچه گی اینقدر تلویزیون صدا و سیما میبینن و همینطور خرفت و کودن بزرگ میشن و میرن تو بسیج وسپاه و لباس شخصی و خامنه ای هم چون گاو بارشون اورده فقط شکمشونوسیر میکنه وبعضیهاشونم وحشی بار میاره واسه جنایت.
شنبه 31 مرداد 1388

man iraniam1 - هندوستان - بنگلور
حدود 2 سال پیش بود پسرمن داشت کارتون نگاه می کرد یک کارتونی فکرکنم به اسم جزیره رابینسون که کاراکترهاش یک اردک یک مار و بقیه یادم نیست چی بودن . یک جای این کارتون همه می ریزن روی این ماره که شخصیت بده کارتونه . درهمین بین دوبلر مار گفت : ولم کنید ماااااااادر زنده ها !!!!!!(زنده با کسرز که خودتون بهترمی دونید یعنی چی ) با لهجه ماری ( باعرض معذرت ازدوستان ) من و همسرم یک لحظه بهم نگاه کردیم و گفتیم نه بابا حتما اشتباه شده . ولی وقتی بعد از ظهر دوباره تکرار همون کارتون را نشون دادن شک من به یقین تبدیل شد .درزمان احمدی نژاد مثل اینکه کارتونها هم بی ادب هستند .
شنبه 31 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.