ایران در برابر آژانس انرژی اتمی یک گام عقب نشست

ایران در برابر آژانس انرژی اتمی یک گام عقب نشست

برنامه‌های هسته‌ای ایران همواره مورد سوءظن بوده است

به گفته‌ی چند دیپلمات در اتریش، ایران به بازرسان آژانس انرژی اتمی اجازه می‌دهد تا از یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور بازدید کنند. تهران همچنین با اعمال کنترل شدیدتر آژانس بر فعالیت‌های نیروگاه نطنز موافقت کرده است.

صدور این مجوز جدید برای بازرسان سازمان انرژی اتمی در جریان سفر هفته‌های اخیر آنان به ایران صورت گرفته است. به گزارش خبرگزاری آلمان، چند دیپلمات در اتریش که نخواسته‌اند نام آنها فاش شود، صدور این مجوز از سوی ایران را تأیید کرده‌اند. از آنجایی که کار ساخت این نیروگاه به پایان رسیده بوده است، بازرسان آژانس در ماه ژوئن از دولت ایران خواسته‌ بودند تا اجازه‌ی بازرسی و کنترل مجدد اطلاعات پیشین را صادر کند. ایران به مدت یک سال مانع هر گونه بازرسی بین‌المللی از این نیروگاه‌های هسته‌ای جدید شده بود.

 

مقامات آژانس انرژی اتمی می‌گویند، دولت تهران بیش از ۷۰۰۰ سانتریفوژ نصب کرده است که از این تعداد تا ۴۹۲۰ عدد تا اوایل ماه ژوئن فعال بوده‌اند. دراین بین، احتمال می‌رود که ایران در حدود یک ونیم تن اورانیوم غنی شده در اختیار داشته باشد. کارشناسان آژانس در جریان عملیات بازرسی بایستی این موضوع را مورد بررسی قرار دهند که اورانیوم‌های غنی شده تنها برای اهداف صلح‌آمیز استفاده می‌شوند.

 

اعمال تحریم‌های بیشتر

 

کشورهای غربی تا کنون بارها تردید خود را نسبت به صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران ابراز کرده‌اند، اما مقامات ایران تمامی اتهام‌های غرب را رد کرده‌اند. یکی از مسایل بحث‌برانگیز در این میان پرسش‌های غرب در مورد پروژه‌های ساختن سلاح از سوی ایران است. در این زمینه تمامی پرسش‌ها بدون پاسخ مانده و ایران همچنان مانع دسترسی بازرسان آژانس به مدارک مرتبط و همچنین کارکنان ایرانی شده است که می‌توانند به پرسش‌ها در این رابطه پاسخ دهند.

 

آمریکا تا ماه سپتامبر به ایران فرصت داده است و آلمان نیز در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران خواهان تشدید تحریم‌هاست

صدور این مجوز برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش باراک اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، تنها تا ماه سپتامبر به ایران فرصت داده بود تا در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای‌اش بر سر میز مذاکره  باز گردد.

 

از سوی دیگر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در تازه‌ترین مصاحبه‌ی خود با روزنامه‌ی فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ، اعلام داشت، چنانچه هیچ پیشرفتی در مذاکرات بر سر برنامه‌های هسته‌ای ایران صورت نگیرد بایستی تحریم‌ها علیه این کشور شدت یابند.

 

به اعتقاد خانم مرکل این تحریم‌ها بایستی بیشتر در زمینه‌ی انرژی تمرکز داشته باشند. هر چند آلمان به همراه کشورهای فرانسه و ایتالیا جزو مهمترین شرکای اروپایی ایران به شمار می‌رود، اما با این همه صدراعظم آلمان تأکید کرده است "آلمان بایستی به مسئولیتش در برابر حصول موفقیت از طریق راهکارهای دیپلماتیک پایبند باشد."

 

کشور آلمان در سال گذشته صادراتی در حدود ۴ میلیارد یورو به ایران داشته است. در ماه سپتامبر سران گروه ۲۰ در شهر پیتزبورگ با یکدیگر ملاقات می‌کنند و برنامه‌های هسته‌ای ایران و اتخاذ موضعی محکمتر در این زمینه یکی از محوری‌ترین موضوعات این دیدارها خواهند بود.

 

آنتی اسلام - ایران - اهواز
ترتیبتون داده است. همین روزاست که دمبتون رو بگیریم و شوت تون کنیم توی زباله دان تاریخ. همراه با اون رهبر چلاق و باقی همفکرانش
جمعه 30 مرداد 1388

caspian_shore - انگلیس - لندن
اینها واسه بازرسی نمیروند فقط چمدون هاشونو پر از دلار میکنند بر میگردند.
جمعه 30 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
اونهایی که خود را مسلمان می نامند و دم از آزادی و آزاد اندیشی میزنند، بدانند که یاوگویانی چون احمدی نژاد و رهبر چلاقش بیش نیستند. ایران هنگامی آزاد خاهد شد که مسلمانان در ایران دست از تازی پرستی بردارند و به کمک ایرانیان آزاد اندیش، تازی و تازی زاده ها را به عرعرستان سعودی و دیگر کشورهای عربی پرتاب کنند. پیش از این پرتاب، مزدوران را در دادگاههای مردمی به سزای خود برسانند و همه ی سرمایه های ملی را از آنان باز پس گیرند.
جمعه 30 مرداد 1388

vezveznazi - ایران - ایران
نفس های اخرت جمهوری اسهالی انتری نژاد و علی چلاقه گورتان اماده است
جمعه 30 مرداد 1388

ashoor - ایران - تهران
bbc فارسی یک مقایسه جالب از انتخابات ایران و افغانستان دارد / خوب بود اگر در این سایت هم درج میشد. چون فکر میکنم جای بحث بسیار دارد .
جمعه 30 مرداد 1388

nazmehr - ایران - مشهد
حالا ببینیم باز این احمدی راه می یفته بگه انرژی هسته ای حق مسلم ماست.
جمعه 30 مرداد 1388

ehsanusa - ایران - تهران
این کثافتها به جای اینکه تحریم اقتصادی کنن، بیان رژیم رو تحریم سیاسی کنن! اونوقت میشه منتظر یه تحول جدیدی بود. اینطوری با تحریمهای اقتصادی فقط مردم بیشتر بدبخت میشن!
جمعه 30 مرداد 1388

mehranmy - ایران - تهران
اوباما تو هنوز به قول مکین بچه هستی و تجربه نداری ایران رو با گفتگو صبر فکر فشار بنزین این چیزا نمی تونی کاری از پیش ببری با ایران همان کاری که بوش با صدام کردباید کرد نه هر کاری کنی زمان کشتن هست و بیهوده
جمعه 30 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
این تازه اول کار است.بقیه را نظاره گر باشید.
شنبه 31 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.