بازگشایی دانشگاه ها در فضایی آرام یا ملتهب؟

بازگشایی دانشگاه ها در فضایی آرام یا ملتهب؟

محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه ها، ترم جدید دانشگاهی را آرام ترین زمان دانشگاه ها دانست. برخی صاحبنظران بر این باورند که با توجه به شرایط جامعه و مطالبات دانشجویان نمی توان چنین فضای آرام را پیش بینی کرد.

علی افشاری از فعالان سابق جنبش دانشجویی این سخنان را بازتاب "نگرانی حاکمیت از باز شدن دانشگاه ها" دانست و اضافه کرد " آنها می دانند دانشگاه ها مرکز اصلی تحول خواهی بوده و دانشجویان نسبت به پیگیری خواسته های مردم حساس بودند. با باز شدن دانشگاه ها، ما شاهد دور جدید فعالیت دانشجویان در اعتراض به دولت خواهیم بود."

اما احمد باطبی از فعالان حقوق بشر و یکی از شناخته شده ترین چهره های دانشجویی دوره اصلاحات معتقد است در این دوره فشارهای وارده بر دانشگاه ها و دانشجویان بیشتر می شود.

آقای باطبی می گوید " توسط نیروهای بسیج دانشجویی، نیروهای امنیتی و منافذ قانونی مثل ستاره دار کردن دانشجویان، سرکوبی خواهیم داشت که استراتژی سکوت با همین مکانیزم است. بعد از این اتفاقات دانشگاه فضای آرامی را نخواهد داشت."

محمد محمدیان رئیس نهاد رهبری در بخش دیگری از سخنانش گفت جریان های مقابل (اصلاح طلب) به رای مردم بی احترامی کرده اند و نیروهای ارزشی در دانشگاه ها از جریان مقابل طلب کار خواهند بود.

علی افشاری در این خصوص می گوید "آستانه تحمل حکومت کمتر شده است. نیروهای وابسته به حاکمیت به ویژه بسیج دانشجویی ناتوان از این هستند که بتوانند جلوی حرکت اعتراضی دانشجویان را بگیرند."

احمد باطبی نیز با اشاره به اینکه با استفاده از بسیج دانشجویی در تلاشند تا دانشجویان را توسط خود دانشجویان کنترل کنند، می گوید "دفاتر انجمن اسلامی را تعطیل کرده اند و با بستن فضا برای دانشجویان مخالف در تلاشند تا یک مقداری فضا را تحت کنترل در بیاورند."

برخی از صاحبنظران نیز معتقدند دانشجویان تازه وارد دانشگاه ها را نباید در فعالیت های دانشجویی بی تاثیر دانست، زیرا عمده فعالان دانشجویی را همین ورودی های جدید دانشگاه تشکیل می دهند.

توسط نیروهای بسیج دانشجویی، نیروهای امنیتی و منافذ قانونی مثل ستاره دار کردن دانشجویان سرکوبی خواهیم داشت که استراتژی سکوت با همین مکانیزم است. بعد از این اتفاقات دانشگاه فضای آرامی را نخواهد داشت

احمد باطبی

آقای افشاری با اشاره به اینکه دولت محمود احمدی نژاد در دور نخست بیشترین انتقادها را از ناحیه دانشگاه ها شاهد بوده، افزود "در دوره دوم حجم این اعتراض ها بیشتر خواهد بود. فضای دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید با ورود دانشجویان تازه وارد، خون جدیدی را وارد کالبد جنبش دانشجویی می کنند که می تواند شرایط را با گذشته متفاوت کند."

در همین حال احمد باطبی به آموزش برخی دانشجویان "بسیج دانشجویی" برای برگزاری مراسم مختلف در دانشگاه ها اشاره می کند که قرار است به نوعی فعالیت دانشجویی را تحت تاثیر قرار دهد.

آقای باطبی گفت "در مقابل این دانشجویان گروه دیگری هم هستند که حجم وسیعی از دانشگاه را تشکیل می دهند. این دانشجویان با سالهای قبل متفاوتند. ضمن آنکه ورودی های جدید خواهیم داشت که اینها جدیدترین مطالبات جامعه را در قالب نسل جوان وارد دانشگاه می کنند، تضادی خواهیم داشت که موفقیت حاکمیت و برنامه ای که برای کنترل دانشگاه دارد را با مشکل مواجه می کند."

فضای دانشجویی ایران به اعتقاد برخی از کارشناسان، از پیش از انقلاب به نوعی راهبری مردم را برای تغییرات برعهده داشت. به همین منظور در دوره جدید ممکن است فشارهای موجود بر دانشگاه ها و دانشجویان برای کنترل این فضا افزایش یابد.

نیکی محجوب - بی بی سی فارسی

آریامهرسبز - ایران - ایران
دوستان مانع هر موفقیتی اول ترس و دوم ناامیدی هست. میخواستم پیشنهاد بدم که بعداز دادن یک استراحت به مزدوران رژیم حالا دوباره نوبتش هست که صدای ملت رو یک بار دیگه بشنوند . دوستان جمعه ورزشگاه ازادی بهترین موقعیت برای یک تجمع سبز هست. 1- برای اینکه امکان تجمع کردن از هرجایی دیگر راحتر هست. 2- بدلیل پخش مستقیم از ماهواره راحتر میشه صدای اعتراض رو به تمامی مردم رسوند. 3- امکان برخورد به خاطر پخش زنده کمتره اگر هم برخوردی بشه انعکاس بیشتری خواهد داشت. 4- اگر یکصد هزار نفر یکصدا برن ازادی مطمئنن نمیتونن همه رو بازداشت کنند. 5- ازین قضیه فوتبال دوستان ضرری نمیکنن چون در نهایت یه مدتی بازیهای استقلال و پرسپولیس بدون تماشاگر برگزار میشه و دوستان فوتبال میتونن از تلوزیون بازی رو ببین این دئولت که هر هفته از فروش 40تا 50 هزار بلیت محروم میشه واین یک ضربه اقتصادیه.
چهار‌شنبه 28 مرداد 1388

dannni - سوئد - استکهلم
دانشکاها مدارس دبیرستان ورزشکاها این ها کابوس برای خامنه ای و دارو دسته اش اعتقاد دارم زمستان ا مسال جهنمی براشون درست میکنیم
چهار‌شنبه 28 مرداد 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
من خودم شاهد بودم که در زمان خاتمی همکلاسی داشتیم که اسمش تو لیست قبولیها ی مندرج در روزنامه نبود٬ سنش یه چهار پنج سال از بقیه بیشتر بود در زمان شلوغی های 18 تیربقیه رو ترقیب به بحث سیاسی می کرد. بعداز مدتی هم که ابها از اسیابها افتاد غیبیش زد.لطفا اطلاع رسانی کنید تا دانشجویان خصوصا تازه ورودها در دامهای مشابه گیر نیا فتند. سیستم اطلاعاتی حکومت بسیار پیچیدس...
چهار‌شنبه 28 مرداد 1388

آریامهرسبز - ایران - ایران
درضمن دوستان فوتبال هر هفته و هرسال هست). 6- ممکن بعضی از لیدر ها با گرفتن پول اخلال ایجاد کنن باید همه لیدر باشیم. 7- با این حرکت شاید بقیه دوستان شهرستانی هم به غیرت بیان خودشونو تکونی بدن. پس جمعه همه باهم یکصد هزار ایرانی سبز در فرزشگاه ازادی با نامد سبز باشعار های . یاحسین میرحسین. مرگ بر دیکتاتور. در ضمن از قطبی خائن هم فراموش نشه (بعلت حضور در مراسم تنفیض). نباید بزاریم خون ندا و سهراب و مهدی ....ها پایمال بشه. به امید پیروزی
چهار‌شنبه 28 مرداد 1388

sabze sabzam - بلژیک - بروکسل
من پیشنهاد میدم که اکر میخواهید در ورزشکاه کاری انحام بدید خواهشا با خودتون یک وسیله دفاعی داشته باشید که در موقع نیاز بتونید استفاده کنید این بی شرفها رحم ندارند کم کم خودتون و نحات بدید.سبز سبزم و موفق باشید.
پنج‌شنبه 29 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
بیچاره دانشجو! درس میخونن بعد هم کشته میشن!!! نظامئ که با علم -انسانیت- بشر دوستئ ووووو مغایرت داره . یک پدیده ایئ که دنیا دست به دهن مونده - که اینها در تقسیم بندئ حیوانات جزو کدوم دسته هستن!!
پنج‌شنبه 29 مرداد 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
مــرگ بــر مــلا هـای بــی پــدر و مــادر کــه مــمــلــکــت مـنــو به ایــنــروز در آوردنــد . روح پــادشــاهــم شــاد کــه هـمــیــشــه بــفــکــر ایــران و ایــرانــی بــود. مــرگ بــر جــمــهــوری اســـلامــی مــرگ بــر خّــامــنــه ای مــرگ بــر مــلا.
پنج‌شنبه 29 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.