اعتراض داوران فوتبال به پایین بودن دستمزد هایشان

اعتراض داوران فوتبال به پایین بودن دستمزد هایشان

پیراهن با آرم اسپانسر نمی پوشیم

داوران فوتبال ایران با انتقاد از وضعیت پرداخت حقوق و دستمزدهایشان تهدید کردند در صورت رسیدگی نکردن به مشکلات مالی آنها از سوی مسوولان فدراسیون از پوشیدن پیراهن های آرم دار اسپانسر خودداری خواهند کرد. در حالی که طی چند سال گذشته فدراسیون فوتبال داوران را ملزم به استفاده از لباس های اسپانسر مورد نظر خود کرده است، اما هیچ مبلغی از این درآمد به خود داوران تعلق نمی گیرد. همین مساله باعث شده داوران نسبت به وضع موجود اعتراض کنند و با انتشار نامه یی خواهان رسیدگی به مشکلات مالی شان شوند.

مسعود مرادی داور بین المللی فوتبال ایران در این رابطه می گوید؛ «واقعیت این است که جامعه داوری از وضعیت موجود ناراضی است و قرار شده من به عنوان نماینده این نارضایتی را در جلسه مجمع فدراسیون مطرح کنم. نامه یی هم تهیه شده و به امضای داوران کشور رسیده است. آنها شکایت خود را از وضعیت موجود اعلام کرده اند.»محسن ترکی نیز با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته حق الزحمه داوران تغییری نکرده است، در تکمیل صحبت های مرادی می گوید؛ «هر سال شاهد افزایش دستمزد بازیکنان، مربیان و مدیران عامل باشگاه ها هستیم اما موضوع برای جامعه داوری به صورت دیگری رقم می خورد. سه سال است از اسپانسر برای پیراهن داوری استفاده می شود اما هیچ مبلغی عاید کمیته داوران نمی شود در حالی که کمک های زیادی را از این پول می توان برای داوری تامین کرد.»

سعید مظفری زاده دیگر داور فوتبال کشورمان نیز در راستای اظهارات همکارانش می گوید؛ «بارها مشکلات و صحبت های خود را مطرح کرده ایم اما با گذشت دو هفته از شروع لیگ برتر توجهی به صحبت های جامعه داوری نشده است. اینکه به اسم داوران پولی از اسپانسر دریافت شود و این مبلغ صرف امور دیگر فدراسیون شود، قابل هضم نیست. در همین رابطه ما نامه یی را امضا کرده ایم تا در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال مطرح شود.»خداداد افشاریان، هدایت الله ممبینی و رضا سخندان هم از دیگر امضا کنندگان نامه اعتراضی جامعه داوری فوتبال ایران به فدراسیون هستند. همه آنها معتقدند وضعیت فعلی پرداخت حق الزحمه ها در شأن داوری نیست. البته همگی آنها تاکید دارند پیش از این بارها و بارها مسائل شان را به صورت خصوصی به مسوولان گوشزد کرده اند اما هیچ وقت ترتیب اثری به آن داده نشده است.پس به ناچار دست به کار شده اند و این بار نامه شان را رسانه یی کرده اند. طبق تصمیم گرفته شده در هفته آتی لیگ برتر داوران لباس های بدون اسپانسر خواهند پوشید.

کفاشیان؛ قولی نمی دهیم که نتوانیم به آن عمل کنیم

علی کفاشیان پس از انتشار نامه جامعه داوری و تهدید آنها مبنی بر نپوشیدن پیراهن های اسپانسر فدراسیون فوتبال دلیلی برای نگرانی نمی بیند. رئیس فدراسیون فوتبال این بار هم قصد دارد مسائل را با آرامش حل و فصل کند؛ «داوران ما قشر زحمتکشی هستند که همواره در شرایط سخت به خوبی از عهده مسوولیت خطیر داوری برآمده اند.»کفاشیان در مورد مساله به وجود آمده می گوید؛ «این طور نیست که فدراسیون فوتبال داوران را فراموش کرده باشد. متاسفانه برخی رسانه ها به جای دفاع منطقی از داوران شرایط آنها را سخت تر می کنند و با به راه انداختن جنجال باعث توقف کار می شوند. در حالی که به عقیده من فدراسیون باید در فضایی توام با آرامش و منطق درباره اضافه شدن حقوق داوران تصمیم بگیرد.»

البته رئیس فدراسیون خبرهای خوبی نیز برای جامعه داوری دارد. افزایش 15 درصدی حقوق و دستمزدها از این جمله است؛ موضوعی که البته هنوز قطعی نیست و کفاشیان نمی خواهد به عنوان قول محسوب شود؛ «تا قبل از قطعی شدن حضور منابع مالی قصد ندارم هیچ قولی بدهم. ما به دنبال تامین منابع مالی هستیم و به زودی خبرهای خوشی را به داوران ابلاغ می کنم. ضمن اینکه من از همه داوران می خواهم با جدیت به کار خود ادامه دهند. ما هم دوست نداریم قولی بدهیم که نتوانیم به آن عمل کنیم.»

کمیته داوران؛ تا روز مجمع صبر کنید

دبیر کمیته داوران فدراسیون فوتبال هم نسبت به انتشار نامه داوران لیگ برتر واکنش نشان می دهد. غلامرضا سلیمانی در این مورد می گوید؛ «البته حق الزحمه های داوری ربطی به اسپانسر ندارد و ما خواستیم مبالغ داوری دو برابر شود.»سلیمانی با اشاره به حرفه یی نبودن ساختار جامعه داوری در فوتبال ایران اضافه می کند؛ «اگر از فردا داوری بگوید نمی خواهد داوری کند، هیچ کس نمی تواند او را مجبور به برگشت کند.»دبیر کمیته داوران فدراسیون فوتبال در پایان توصیه می کند داوران معترض بهتر است فعلاً تا روز جلسه مجمع فدراسیون فوتبال صبر کنند. او امیدوار است در این جلسه که امروز برگزار خواهد شد، بسیاری از مشکلات مالی داوران حل شود.
green_iran - ایران - تهران
ای رهبر کودتا این اخرین پیام است.....جنبش سبز ملت اماده قیام است. شنبه اول ماه رمضان مردم از مراجعه به کلیه مراکز دولتی خوداری کرده و بار دگر به رسمیت نشناختن دولت کودتا را به حاکمیت اعلام میکنیم. توجه: حضور کارمندان و کارگران دولتی در محل کار بلامانع می باشد و فقط مردم از مراجعه به اماکن دولتی خودداری میکنیم.
چهار‌شنبه 28 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.