بسکتبال ایران به قهرمانی آسیا رسید

بسکتبال ایران به قهرمانی آسیا رسید

حامد حدادی عامل اصلی پیروزی ایران در فینال بود

تیم ملی بسکتبال ایران با شکست دادن تیم ملی چین در فینال مسابقات قهرمانی آسیا به مقام قهرمانی بیست و پنجمین دوره این مسابقات رسید.

در این مسابقه که در شهر تیانجین چین برگزار شد، تیم ایران توانست چین را با نتیجه 70-52 شکست دهد.

تیم ایران که در نیمه نهایی اردن را با نتیجه نزدیک 77-75 شکست داده بود، در دقیقه دوم کوارتر اول مسابقه 5-4 از چین پیش افتاد و تا پایان بازی برتری خود بر چین را حفظ کرد.

تیم چین هرچند یائو مینگ، ستاره 228 سانتی متری خود را در اختیار نداشت، اما با شکست دادن لبنان در نیمه نهایی اراده خود برای کسب پانزدهمین مقام قهرمانی آسیا را نشان داد.

با این حال تیم ایران در چهار کوارتر، نتایج 21-10، 21-15، 14-14 و 14-13 شکست داد تا با موفقیت از مقام قهرمانی سال 2007 خود دفاع کند.

جنگندگی و تلاش مفرط بازیکنان ایران برای در اختیار گرفتن توپ های سرگردان در بازی عامل اصلی پیروزی ایران در بازی فینال بود و بازیکنان چین عملا نتوانستند با انرژی بازیکنان ایران برابری کنند.

در این بازی حامد حدادی با 19 امتیاز و 17 ریباند بهترین بازیکن میدان بود و صمد نیکخواه بهرامی با 8 امتیاز و شش پاس منجر به گل، اوشین ساهاکیان با 10 امتیاز و 5 ریباند، جواد داوری با 9 امتیاز و 6 ریباند، و مهدی کامرانی با 7 امتیاز، 3 توپ ربایی و چهار ریباند از جمله بازیکنانی بودند که او را در راه پیروزی همراهی کردند.

بازیکنان ایران با وجود آن برتری خود را در طی بازی حفظ کردند که تحت فشار، در مقطعی در میانه بازی، 9 پرتاب آزاد پیاپی را از دست دادند.

چین با جیان لیان یی (فوروارد 212 سانتی متری تیم نیوجرزی نتز) و ژی‌ژی وانگ (سنتر 214 سانتی متری و عضو سابق باشگاه های دالاس ماوریکز و میامی هیت) حداکثر تلاش خود را بکار گرفت تا حضور حامد حدادی در زیر حلقه ها را خنثی کند.

هرچند چین موفقیت چندانی در این امر نداشت، اما خارج شدن حدادی از زمین برای استراحت در میانه کوارتر سوم نشان داد که تیم ایران تا چه اندازه به این بازیکن 218 سانتی متری وابسته است.

در این مقطع، پویا تاجیک بازیکنی که در لحظات پایانی مسابقه نیمه نهایی تیم ایران را با به ثمر رساندن یک پرتاب آزاد از شکست قطعی نجات داد، بار دیگر تجربه خود را به نمایش گذاشت تا خلاء حامد حدادی کمتر احساس شود.

تیم ایران پیش از این در مجموع شش بار با تیم چین روبرو شده بود که حاصل این شش دیدار پنج باخت و یک پیروزی برای ایران بود. پیروزی ایران در دور قبل مسابقات قهرمانی آسیا رخ داد (77-68) اما در آستانه المپیک، ایران از تیم چین که در آن زمان یائو مینگ را در اختیار داشت 75-46 شکست خورد.

تیم ایران در مجموع برای رسیدن به قهرمانی، تایوان، ازبکستان، کویت ژاپن، فیلیپین، کره جنوبی، قطر، اردن و چین را شکست داد.

تیم ایران با رسیدن به فینال، برای اولین بار در تاریخ جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان را نیز کسب کرده بود.

این مسابقات تابستان سال آینده با شرکت 24 تیم از سراسر جهان در کشور ترکیه برگزار می شود و تا کنون علاوه بر تیم های ایران و چین، اردن (که لبنان را در رده بندی شکست داد)، ترکیه (میزبان)، آمریکا (قهرمان المپیک)، حضور آنگولا (قهرمان آفریقا)، تونس و ساحل عاج در این مسابقات قطعی شده است.

depressed - ایران - مشهد
ای والله ..زنده باد..دم همشون گرم. بازم بلند قامتان... فقط حیف آیدین نیکخواه بهرامی که خودش خیلی وقته دیگه نیست ولی جاش . سبز بود...
دوشنبه 26 مرداد 1388

sonjasarah - آلمان - نزدیک فرانکفورت
واقعا دمشون گرم آفرین به غیرت ایرانی . مگر این بچه ها برای ایران افتخار کسب کنند دولتمردان ما که مایه آبروریزی و ننگ هستند. بچه ها متشکریم.
دوشنبه 26 مرداد 1388

manenarenji - المان - اسن
و رژیم کثیف جمهوری اسلامی در رذالت وبیشرمی در دنیا قهرمان شد..
دوشنبه 26 مرداد 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
تبریک
دوشنبه 26 مرداد 1388

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
کاش با پرچم جمهوری اسلامی دور افتخار نمی زدند.
دوشنبه 26 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
آسمون خراشایه با تریپ و عشق است
دوشنبه 26 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
من که خیلییییییییییییییییییییی خوشحالم این ورزش مورد علاقمه و از همه بیشتر این که با تمام کمبودها و نرسیدن به این ورزش باز اینها حرفی برای گفتن دارن امیدوارم که همیشه موفق باشن تا چشم فوتبال ایران در بیاد که فقط پول هدر می کنن
دوشنبه 26 مرداد 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
آفرین بر همت بلندی ایرانی تان که باعث افتخار برای هر ایرانی و شیعه علی شدند خدا نگهدارتان
دوشنبه 26 مرداد 1388

vahid964 - ایران - تهران
فریدون رخشان - ایران - تهران . اخه چه رطی به شیعه داره یکی منو توجیه کنه
دوشنبه 26 مرداد 1388

coolboy - ایران - کرمان
فریدون رخشان - ایران - تهران فضای سیاسی واجتماععی کشور به اندازه کافی آلودهنام اسلام وشیعه وعلی ... هست لطفا" جو فرهنگ وهنر و ورزش را به این اراجیف و خرافات آلوده نکنید
دوشنبه 26 مرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
دستتون درد نکنه. به خصوص که اردن رو زدین که انقدر ادعا داشت که رفته چند تا بازیکن امریکایی اورده و ملیت اردنی بهشون داده. درود بر تیمهای ما که حداقل از این نامردیها نمیکنن. درود به بچه های تیم ملی و مربیان برای این موفقیت تاریخی.
دوشنبه 26 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.