درخواست جمعی از علمای قم، مشهد و اصفهان از مجلس خبرگان برای ارزیابی دوباره صلاحیت رهبر نظام

درخواست جمعی از علمای قم، مشهد و اصفهان از مجلس خبرگان برای ارزیابی دوباره صلاحیت رهبر نظام

آقای خامنه‌ای شرایط قانونی رهبری را از دست داده است

سایت موج سبز آزادی : جمعی از علما و فضلای حوزه‌های علمیه قم، اصفهان و مشهد در نامه سرگشاده‌ای به اعضای مجلس خبرگان رهبری دغدغه‌های خود را با ایشان در میان گذاشته‌اند و خواستار ارزیابی صلاحیت‌های آیت الله خامنه‌ای برای ادامه رهبری جمهوری اسلامی شده‌اند.پس از انتخابات 22 خرداد و وقایع بعد از آن بدنبال حمایت تمام‌قد آیت الله خامنه‌ای از نتایج اعلام شده انتخابات و خطبه‌های تاریخی ایشان در نماز جمعه 29 خرداد و سرکوب‌های خونین خیابانی و بازداشت گسترده فعلان سیاسی منتقد و شکنجه بازداشت شدگان در زندان‌های گاه ناشناس و کشته شدن برخی از بازداشت‌شده‌ها موجی از نارضایتی در میان اقشار مختلف مردم بویژه روحانیون و فقها و مراجع برخاست. فتاوای تاریخی 19 تیر آیت الله العظمی منتظری، نامه‌های آیت الله طاهری اصفهانی، اظهارنظرهای فقهی آیت الله بیات زنجانی، نامه نمایندگان ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی و بیانیه اخیر آیت الله سید علی محمد دستغیب نمونه‌های از این اعتراضات رو به گسترش است. به نظر نویسندگان روحانی این نامه، شرائط تدبیر و عدالت رهبری در چند ماه اخیر نقض شده و ایشان با توجه به مبانی فقهی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران خودبه خود معزولند. منتهی به لحاظ طی مراحل قانونی مجلس خبرگان می‌باید به عنوان نمایندگان عالی مردم به مفاد اصل 111 قانون اساسی درباره عزل رهبری عمل کنند. اسامی امضاکننده‌های این نامه مهم به دلیل خفقان و سرکوب شدید داخل کشور و خطر جانی آنها به تقاضای خود امضاکننده‌ها منتشر نمی‌شود. اما پس از احراز وثاقت نامه به انتشار آن مبادرت شد. متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن در سایت "جرس" منتشر شده به این شرح است:بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تبارک و تعالی: واذا حکمتم بین الناس فاحکموا بالعدل

حضرات آیات و علمای اعلام اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری

سلام علیکم

محترما، با استناد به نهجی که قاطبه علما بر آن وقوف دارند «عدالت» شرط زعامت و امامت است و حتی اگر از امام جماعتی دروغ واحدی مشاهده شود از عدالت ساقط و اقتدا بدو جایز نیست چه رسد که حق الناسی ولو صغیر برعهده او باشد و ستمی بر یک فرد نماید. رهبر فقید انقلاب حضرت آیت اله العظمی امام خمینی می فرمایند:«عالم و عادل بودن از خصال ضروری ولایت فقیه است و فقیه اگر دیکتاتوری کند خودبخود معزول است».

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و اکابر علمای صدر انقلاب برای اینکه مانع ظهور مجدد دیکتاتوری آنهم تحت لوای دین شوند مجلس خبرگان رهبری را پیش بینی کردند اما در دوره رهبری [آیت الله] آقای خامنه ای با وضع نظارت استصوابی به نحوی عمل شد که نمایندگان مجلس خبرگان عملا منتخب فقهای شورای نگهبان باشند که فقهای این شورا هم منصوب رهبرند و به عبارت اخری، نمایندگان خبرگان رهبری که باید بر رهبری نظارت کرده و مانع توسل او به زور و دیکتاتوری شوند خود در یک انتخاب دو درجه ای منصوب رهبری هستند و به این وسیله ولایت فقیه، میراث امام راحل را که برای مانع شدن ازدیکتاتوری بود به خلافت و سلطنت روحانی مبدل کردند.

بخاطر تجربه تلخ دیکتاتوری زمان شاه ، خبرگان قانون اساسی تصمیم گرفتند نیروهای مسلح و تلویزیون را که وسیله اصلی سرکوب است و هر کس آنها را داشته باشد قدرت اصلی را در دست دارد از چنگ قوای سه گانه بیرون آورند تا هیچیک نتواند بر دیگری فائق شود و دیکتاتوری به وجود آورد و مجلس خبرگان رهبری را هم قرار دادند تا از جانب ملت بر رهبری نظارت کند که خود او از این قدرت برای دیکتاتوری استفاده نکند اما آقای خامنه ای سپاه را به گارد شخصی خود و رادیو و تلویزیون را به مبلغ و مدافع خود و آلات قدرت ملت را به آلات شخصی خود بدل کرده است. در سازمان عظیم رادیو و تلویزیون نه تنها مردم بلکه شخصیت های انقلاب و نظام که اندکی با مواضع ایشان زاویه دارند امکان حضور و بحث و نقد ندارند و وسایل قدرت را به وسیله سرکوب منتقدان خود تبدیل کرده اند.

در سنوات ماضیه کثیراً شاهد ارتکاب ظلم های فاحش و موحش، با نظارت و اطلاع مقام رهبری و امر یا سکوت ایشان نسبت به این امور بوده ایم. از حبس و حصر مراجع متعدد تقلید گرفته تا پادگانی کردن حوزه علمیه قم و سایر حوزه ها که افتخارشان در طول تاریخ، استقلال از حکومت بوده است و بازگذاشتن دست ایادی وابسته به قدرت برای تطاول به حیثیت و امنیت علما و مدارس، و اینکه در سا لهای اخیر روزی نیست که خبر توقیف روزنامه ای یا دستگیری و آزار منتقدانی منتشر نشود. رهبر جمهوری اسلامی بخاطر بیماری "دیگر هراسی" (که فراتر از بیماری "بیگانه هراسی" است و هرکسی را که تابع او نباشد دشمن می پندارد) در هر سخنرانی بیش از همه چیز از "دشمن خارجی" می گوید و تمام دستگاههای امنیتی و تبلیغاتی را به سوی کشف دشمن در همه جا و همه چیز سوق داده است و همه انتقادات را با سلاح انتساب به «دشمن» می کوبد.

چنان دیکتاتوری حاکم شده است که ما نیز به عنوان مدافعان حریم شریعت و دیانت با وجود اینکه با کثیری از شما حضرات مؤانست داریم اما ناچار از تقیه هستیم اما این تقیه دائمی نخواهد بود و این شکایت اگر رسیدگی نشود آخرین نخواهد بود.
در این شکایت از بیان مدلل صدها مصداق ستم ها و دروغ ها و امر به منکر ها و نهی از معروف ها صرفنظر کرده و به جدید ترین مصداق های متأخر اکتفا می کنیم که دستاورد آن بازداشت هزاران شهروند و مجروح شدن صدها تن که بعضا آثار آن تا سالیان متمادی خواهد ماند و شهادت دهها تن از مردم بیگناه و زندانی کردن دهها تن از شخصیت های برجسته سیاسی و علمی کشور که در انقلاب اسلامی و تأسیس جمهوری اسلامی نقش مؤثری داشته اند بوده است. امید داریم با رسیدگی مجلس خبرگان به مرحله بیان کارنامه گذشته نرسیم که خداوند متعال می فرماید «ولاینال عهدی الظالمین».

منع خشونت آمیز حق برگزاری اجتماعات

برگزاری اجتماعات حق قانونی و شرعی است.وفق اصل 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است‏». خبرگان قانون اساسی در هنگام وضع این قانون تصریح کرده اند که دولت فقط باید از راهپیمایی ها اطلاع قبلی داشته باشد و موظف است امنیت راهپیمایی ها را حفظ کند و پیشنهاد توطئه آمیز نبودن راهپیمایی به بجث گذاشته می شود اما به دلیل اینکه احتمال دادند بهانه ای برای سوء استفاده وجلوگیری از حق تظاهرات مردم گردد با آن مخالف شد و رای نیاورد (جلداول.صص 683 تا685 و 710 تا 721 و جلد 3 صص 1760 تا 1761)

خداوند متعال در آیه شریفه «لا یحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم» حتی فریاد زدن را در خصوص کسی که مورد ظلم واقع شده جایز می داند چه رسد که این ظلم به آرای یک ملت و به نظامی اسلامی باشد. ما مجاز نیستیم مشروعیت نظام جمهوری اسلامی را قربانی مشروعیت انتخاب شخصی کنیم که با روش های نادرست و غیر قانونی و شرعی می خواهد سکان دولت را در دست بگیرد.

اجازه خشونت و کشتار مردم توسط [آیت الله ] آقای خامنه ای

رسانه‌های انحصاری دولتی می‌کوشند به مردم نجیب و مسالمت‌جوی ما تهمت اغتشاشگری بزنند اما دو راهپیمایی در روزهای دوشنبه 25 خرداد و چهارشنبه 27 خرداد خط بطلانی است بر این اتهامات. هر بار جمعیتی بیش از یک میلیون نفر دست به راهپیمایی زدند و در این جمعیت عظیم که مسیری چندکیلومتری را طی کرد حتی یک شیشه شکسته نشد، یک شعار سر داده نشد و خونی از بینی کسی بیرون نیامد. این دو حرکت باشکوه نشان داد که مردم فقط به انتخاباتی متقلبانه اعتراض دارند و نظام و اسلام و پلیس و سپاه و بسیج را از خودشان می‌دانند اما متاسفانه درپی سخان تند مقام رهبری در نماز جمعه 29 خرداد 88 بود که روز شنبه از سحرگاهان با گسیل ده‌ها هزار نیروی امنیتی و لباس شخصی که بعضا از نقاط دیگر آورده شده بودند شهر بزرگ تهران را بدون اعلام رسمی تبدیل به حکومت نظامی کردند و همان مردم مسالمت‌جو را که برای تکرار راهپیمایی آرام خود در مسیر انقلاب تا آزادی آمده بودند مورد حمله قرار دادند و برای جلوگیری از شکل‌گیری هرگونه تجمع به محض اینکه چند نفر را با همدیگر می‌دیدند با باتوم مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند و با این رفتار تحریک‌آمیز و تحقیرکننده خود موجب واکنش مردم شدند. صدها نفر را زخمی و بازداشت کرده یا به شهادت رساندند هم آنان را اغتشاشگر نامیدند.

مسوولانی که با تدارک این تحریک‌ها زمینه‌سازحوادث خونین شنبه شدند باید پاسخگو باشند و با ضرب و زور رادیو و تلویزیون و زندان نمی‌توان جای شاکی و متهم را عوض کرد.

درخطبه های نماز جمعه آیت الله خامنه ای (29خرداد1388) آمده است: «درداخل کشور هم عوامل این عناصر خارجی به کار افتادند و خط تخریب خیابانی شروع شد؛ خط تخریب، خط آتش سوزی، اموال عمومی را آتش بزنند، حریم کسب و کار مردم را ناامن کنند، شیشه های دکان مردم را بشکنند، اموال بعضی از مغازه ها را به غارت ببرند، امنیت مردم را از جانشان و مالشان سلب کنند؛ امنیت مردم مورد تطاول اینها قرارگرفت. این ربطی به مردم و طرفداران نامزدها ندارد، این مال بدخواهان است، مال مزدوران است، مال دست نشاندگان سرویسهای جاسوسی غربی و صهیونیست است.»

«من از همه میخواهم به این روش خاتمه بدهند. این روش، روش درستی نیست. اگر خاتمه ندهند، آنوقت مسئولیت تبعات آن، هرج و مرج آن،به عهده آنهاست...این تصور هم غلط است که بعضی خیال کنند با حرکات خیابانی، یک اهرم فشاری علیه نظام درست می کنند و مسئولین نظام را مجبور می کنند، وادار می کنند تا به عنوان مصلحت، زیربار تحمیلات آنها بروند. نه، این هم غلط است. اولا تن دادن به مطالبات غیرقانونی، زیرفشار، خود این، شروع دیکتاتوری است. این اشتباه محاسبه است؛ این محاسبه غلطی است. عواقبی هم اگر پیدا کند، عواقبش مستقیما متوجه فرماندهان پشت صحنه خواهدشد. اگر لازم باشد مردم آنها را هم در نوبت خود و وقت خود خواهند شناخت.»

این شیوه برخورد تهدید آمیز با کسانی بود که خواسته روشنی داشتند و می گفتند کار ساده ای مانند تطبیق کدملی رای دهندگان ثبت شده در دسته های تعرفه های رأی با کدملی موجود در رایانه سازمان ثبت احوال انجام گردد اما با جار و جنجال و پیشنهاد های اغوا کننده ای مانند شمارش ده درصد صندوق هایی که سه هفته بود نزد وزارت کشور بود و هر کاری می خواستند با آن کرده اند افکارعمومی را از پیشنهادات اصلاح طلبان منحرف می کردند و به خشونت ها ادامه می دادند.

تهدید به خشونت و مقابله:

برای تحریک احساسات حامیان خود و نشان دادن اینکه برای مقابله با معترضان (نه شنیدن حرف آنان و داوری بیطرفانه)تا پای جان ایستاده است خطبه ها با سخنان زیر تمام شد«یک خطاب آخری هم عرض کنم به مولامان و صاحبمان، حضرت بقیه الله (ارواحنا فداه): ای سید ما! ای مولای ما! ما آنچه باید بکنیم، انجام میدهیم؛ آنچه باید هم گفت، هم گفتیم و خواهیم گفت. من جان ناقابلی دارم، جسم ناقصی دارم، اندک آبرویی هم دارم که این را هم خود شما به ما دادید؟ همه اینها را من کف دست گرفتم، در راه این انقلاب و درراه اسلام فدا خواهم کرد؛ اینها هم نثار شما باشد. سید ما، مولای ما، دعا کن برای ما؛ صاحب ما توئی؛صاحب این کشور توئی، صاحب این انقلاب توئی، پشتیبان ما شما هستید؛ ما این راه را ادامه خواهیم داد؛ با قدرت هم ادامه خواهیم داد؛ در این راه ما را با دعای خود، با حمایت خود، با توجه خود، پشتیبانی بفرما»( کیهان چهارشنبه 3 تیر 1388- شماره 19394)

«اگر قرار باشد بعد از هر انتخاباتی آنهایی که رأی نیاورند، اردوکشی خیابانی بکنند، طرفدارانشان را بکشند به خیابان؛بعد آنهایی که رأی آورده اند هم، در جواب آنها، اردوکشی کنند، بکشند به خیابان، پس چرا انتخابات انجام گرفت؟ تقصیر مردم چیست؟ این مردمی که خیابان، محل کسب و کار آنهاست، محل رفت وآمد آنهاست، محل زندگی آنهاست، اینها چه گناهی کردند؟ که ما می خواهیم طرفدارهای خودمان را به رخ آنها بکشیم؛ آن طرف یک جور، این طرف یک جور. برای نفوذی تروریست- آن کسی که می خواهد ضربه تروریستی بزند- مسئله او مسئله سیاسی نیست؛ برای او چه چیزی بهتر از پنهان شدن درمیان این مردم؛ مردمی که می خواهند راهپیمایی کنند یا تجمع کنند. اگر این تجمعات پوششی برای او درست کند، آنوقت مسئولیتش با کیست؟ الان همین چند نفری که در این قضایا کشته شدند؛ از مردم عادی، ازبسیج، جواب اینها را کی بناست بدهد؟ واکنشهایی که به اینها نشان داده خواهدشد- تو خیابان ازشلوغی استفاده کنند، بسیج را ترور کنند، عضو نیروی انتظامی را ترور کنند- که بالاخره واکنشی به وجود خواهدآورد، واکنش احساسی خواهدبود. محاسبه این واکنشها با کیست؟»

قانون ستیزی رهبر در انتخابات ، ریشه اصلی درگیری ها و خونریزی ها:

[آیت الله]آقای خامنه ای در خطبه های نماز جمعه گفتند:«قانون فصل الخطاب است؛ قانون را فصل الخطاب بدانید. انتخابات اصلا برای چیست؟ انتخابات برای این است که همه اختلافها سرصندوق رأی حل و فصل بشود. باید در صندوقهای رأی معلوم شود که مردم چی می خواهند، چی نمی خواهند؛ نه در کف خیابانها» اما کسی که نخستین گام را برای قانون شکنی برداشت و موجب شد نامزدها و مردم مطمئن شوند که اعتراضات و شکایت بی حاصل است وتصمیم به رئیس جمهور شدن احمدی نژاد از قبل اتخاذ شده است شخص رهبری بود.

شاه بیت فرمایشات ایشان در نماز جمعه تاکید بر رعایت قانون بود. سخنی که این روزها بارها دررسانه ملی! از زبان دیگران هم مطرح شده است تا معترضان را قانون شکن جلوه دهند اما اعتراض ها فقط و فقط بخاطر این بود که در تمام مراحل انتخابات، قانون شکسته شده است و مدارک و دلایل آن تفصیلا در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت و منتشر هم شد. تاکید بر رعایت قانون مغتنم بود و به همین دلیل این پرسش به وجود می آید که چرا ایشان برخلاف قانون عمل کرد و با ایجاد بی اعتمادی مطلق راه را برای درگیری مفتوح ساخت. طبق ماده 80 قانون انتخابات ریاست جمهوری، کسانی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشته باشند ، می توانند ظرف سه روز از تاریخ اخذ رأی شکایت مستند خود را به ناظرین شورای نگهبان یا دبیرخانه این شورا نیز تسلیم دارند. وطبق ماده 79 این قانون نیز مقرر می دارد که شورای نگهبان ظرف یک هفته و در صورت ضرورت حداکثر ده روز پس از دریافت نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نظر قطعی خود را نسبت به انتخابات انجام شده به وزارت کشور اعلام و وزارت کشور از طریق رسانه های گروهی نتیجه نهایی را به اطلاع مردم خواهد رساند و پس از آن است که از نظر قانونی می توان فرد منتخب را رئیس جمهور نامید، اما برخلاف نص صریح قانون درست یک روز پس از اعلام نتایج و قبل از رسیدگی شورای نگهبان به اعتراضات و شکایات و صحه گذاشتن آن بر انتخابات ، مقام محترم رهبری فرمودند "انتخابات 22 خرداد، با هنرنمائی ملت ایران، نصاب تازه‌ئی در سلسله‌ی طولانی انتخابهای ملّی پدید آورد. مشارکت بیش‌از هشتاد درصدی مردم در پای صندوقها و رأی بیست‌وچهار میلیونی به رئیس جمهور منتخب، یک جشن واقعی است."آیا این سخنان تنفیذ زودهنگام نیست؟

در همین خطبه ها ضمن اینکه دیگران را از اجتماعات اعتراض آمیز که طبق اصل 27 قانون اساسی حق ملت است نهی فرمودنداعلام کردند اگر کسی اعتراضی دارد از مجاری قانونی پیگیری کند اما در همین سخنان تاکید داشتید که نتیجه انتخابات همین است که اعلام شده و امکان تغییر آن وجود ندارد و بدون توجه به انبوه دلایل و مدارک نامزدها درباره اشکالات موجود در انتخابات مجددا بر 24 میلیون رای یک نامزد صحه گذاشتید در حالی که هنوز هم شورای محترم نگهبان نظر قطعی خود را اعلام نکرده است. به عبارت ساده ، فرموده اند معترضین از طریق قانونی شکایت خود را پیگیری کنند اما مطمئن هم باشند که به جایی نمی رسد. بنابراین توصیه ایشان مفهومی جز تسلیم شدن بدون دلیل به نتایج اعلام شده ندارد. اگر فقط یک نفر معترض بود شاید شایبه ای در آن القا می شد اما هر سه نامزد دیگر و حتی نامزدی که به رئیس فعلی دولت تبریک گفته معترض بوده و مدارکی متقنی برای اثبات تقلب ارائه کرده اند. ما با کدام حجت شرعی و قانونی مجاز هستیم تسلیم نتایج نادرست اعلام شده شویم.

اشتباه تایید شمار آراء اعلام شده که درست ساعاتی پس از انتخابات صورت گرفت وقتی که تکرار شد نشان داد دیگر یک اشتباه نیست بلکه یک جباریت است زیرا پس از بروز اعتراضات هم ایشان در همان خطبه های 29 خرداد با وجود اینکه دم از قانون می زد بازهم علیرغم اینکه هنوز شورای نگهبان شکایت را بررسی نکرده و نظر خود را اعلام نکرده بود بر رای 24 میلیونی احمدی نژاد تاکید کرد و گفت:«خط انقلاب، چهل میلیون رأی دارد؛ نه بیست وچهارونیم میلیون که رأی به رئیس جمهور منتخب است. چهل میلیون به خط انقلاب رأی دادند». این حرف نشان داد علیرغم اینکه به معترضان می گوید باید اعتراض خود را از راه قانونی پیگیری کنید تا تظاهرات خیابانی اما در همان خطبه ها نیز پیشاپیش اعلام می کند که رای احمدی نژاد همان 24 میلیون است و علاوه بر این اعلام می کند که این نتایج تغییر نخواهد کرد و دستکاری نخواهد شد چون اعتماد مردم را از بین می برد:«دشمنان همین اعتماد مردم را هدف گرفته اند؛ دشمنان ملت ایران می خواهند همین اعتماد را درهم بشکنند. این اعتماد بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی است، می خواهند این را از جمهوری اسلامی بگیرند؛ می خواهند ایجاد شک کنند، ایجاد تردید کنند درباره این انتخابات و این اعتمادی را که مردم کردند، تا این اعتماد را متزلزل کنند.

دشمنان ملت ایران می دانند که وقتی اعتماد وجود نداشت، مشارکت ضعیف خواهد شد؛ وقتی مشارکت و حضور در صحنه ضعیف شد، مشروعیت نظام دچار تزلزل خواهد شد؛ آنها این را می خواهند؛ هدف دشمن این است. می خواهند اعتماد را بگیرند تا مشارکت را بگیرند، تا مشروعیت را از جمهوری اسلامی بگیرند. این، ضررش بمراتب از آتش زدن بانک و سوزاندن اتوبوس بیشتر است. این، آن چیزی است که با هیچ خسارت دیگری قابل مقایسه نیست. مردم بیایند در یک چنین حرکت عظیمی اینجور مشتاقانه حضور پیدا کنند، بعد به مردم گفته بشود که شما اشتباه کردید به نظام اعتماد کردید؛ نظام قابل اعتماد نبود. دشمن این را می خواهد.

این خط را از پیش از انتخابات هم شروع کردند؛ از دو سه ماه پیش از این. من اول فروردین در مشهد گفتم هی دارند دائماً به گوشها می خوانند، تکرار می کنند که بناست در انتخابات تقلب بشود. می خواستند زمینه را آماده کنند. من آن وقت به دوستان خوبمان در داخل کشور تذکر دادم و گفتم این حرفی را که دشمن می خواهد به ذهن مردم رسوخ بدهد، نگوئید. نظام جمهوری اسلامی مورد اعتماد مردم است. این اعتماد آسان به دست نیامده، سی سال است که نظام جمهوری اسلامی با مسئولانش، با عملکردش، با تلاشهای فراوانش توانسته این اعتماد را در دل مردم عمیق کند. دشمن می خواهد این اعتماد را بگیرد... خواستند کام شما را تلخ کنند و نگذارند بالاترین نصاب مشارکت جهانی را دنیا به نام شما ثبت کند. خواستند این کارها را بکنند؛ اما به نام شما ثبت شد. نمی شود آن را دستکاری کرد»
بنابراین شورای نگهبان نیز برفرض اینکه می خواست بی طرف باشد با وجود تکرار و تاکید ایشان از فردای انتخابات در مورد میزان آرا و نتایج آن دیگر راهی جز تایید نداشت چون جسارت رعایت قانون را که مقابله کردن با رهبر بود را ندارد.

قانون ستیزی رهبر:

حضرت امام خمینی(ره) در کتاب ولایت فقیه فرموده اند: «حکومت اسلام حکومت قانون و حاکمیت منحصر به خداست و قانون فرمان و حکم خداست . همه افراد از رسول اکرم(ص) گرفته تا خلفای آن حضرت و سایر افراد تا ابد تابع قانون هستند». «حاکم در حقیقت قانون است و همه در امان قانونند». علیهذا قانون، خون جاری در رگ های نظام اسلامی است اما آیا در این سال ها قانون نقض نشده است؟ آیا توقیف یا لغو مجوز بیش از دویست نشریه در چندسال اخیر که بسیاری از آنها قبل از محاکمه، توقیف شدند و یا در محاکمات آنها قانون نادیده گرفته شد (در صورت لزوم تمام موارد را با دلایل و مدارک اعلام خواهیم کرد) و نظرمقامات بلند پایه قضایی هم در بسیاری از این موارد نادیده گرفته شد قانون شکنی نبود و سزاوار اعتراض نیست؟ اگر لازم بدانید صدها مورد قانون شکنی آشکار و نقض گسترده حقوق شهروندان را با دلایل و مدارک ارائه خوام داد که متاسفانه یک بار هم مورد اعتراض واقع نشده اند و اگر شده بود کار ما امروز به اینجا نمی رسید.

بازداشت های گسترده پس از اعلام نتایج انتخابات چه معنایی داشت؟ در حالی که بسیاری از شخصیت های برجسته کشور که التزام قلبی و عملی شان به کشور و نظام بیش از کسانی است که در 4 سال اخیر نظام را با بحران روبرو کرده اند و جرمی جز تلاش برای افزایش مشارکت مردم نداشته اند دستگیر می شوند و در دستگیری آنها قانون حقوق شهروندی مصوب مجلس و شورای نگهبان زیر پا گذاشته می شود و افرادی که با یک احضاریه با پای خود به هر مرجعی می آمدند شبانه و سحرگاه برخلاف اصول 32 و 37 قانون اساسی و قانون حقوق شهروندی بازداشت می شوند که ممنوعیت قانونی دارد و باز هم برخلاف قانون به آنها چشم بند زده می شود تا توهین و تحقیر کنند آیا این رفتارهای قانون شکنانه سزاوار اعتراض نیست؟ چرا [آیت الله]آقای خامنه ای متعرض این بازداشت ها و خشونت ها و قتل ها و قانون شکنی های گسترده در جریان دستگیرها نشدند؟ چرا نام دهها تن از شهروندان عادی که بازداشت شده اند اعلام نمی گردید و اجازه وکیل داشتن که طبق اصل 35 قانون اساسی وبند 3 قانون حقوق شهروندی و ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت درسال 1370 که دادرسی بدون وکیل را باطل می داند و نیزطبق سایر قوانین،حق آنهاست به آنها داده نشد؟ آیا اینها قانون شکنی نیست؟

اعترافات:

در اعترافات افراد بازداشت شده، جملاتی با شباهت فراوان به سخنان زیر از [آیت الله] آقای خامنه ای به چشم می خورد: «ساز و کارهای قانونی انتخابات در کشور ما اجازه تقلب نمی دهد. این را هر کسی که دست اندرکار مسائل انتخابات هست و از مسائل انتخابات آگاه است، تصدیق می کند؛ آن هم در حد یازده میلیون تفاوت! یک وقت اختلاف بین دو رأی، صدهزار است، پانصدهزار است، یک میلیون است، حالا ممکن است آدم بگوید یک جوری تقلب کردند، جابه جا کردند؛ اما یازده میلیون را چه جور می شود تقلب کرد!». این شباهت حیرت انگیز نشان می دهد که هدف از بازداشت اصلاح طلبان این بود که آنان را در شرایط زندان و شکنجه مجبور کنند اظهارات ایشان را در نماز جمعه تصدیق نمایند و این عملی باطل و گناه و مجرمانه است.

هزار سال است فقهای شیعه اقرار در زندان و در شرایط خوف را باطل می دانند و قوانین رسمی کشور هم آن را بی اعتبار می داند اما در دوره زعامت [آیت الله]آقای خامنه ای بارها اشخاصی را به بند کشیده و اقاریر آنها را با هدف های سیاسی از رسانه متعلق به ملت بدون اذن ملت پخش کرده اند هر چند برخلاف شرع و قانون بوده است. در حوادث اخیر نیز عده ای از شخصیت ها و جوانان را به زندان برده و تحت شکنجه جسمی و یا شکنجه روحی قرار داده و از زندان به همراه مامور به بیدادگاه فرمایشی و خلاف شرع آوردند تا آنچه را به آنها دیکته شده بود در مورد پیوند با منافقین و بیگانگان و غیره بر زبان آورند. حال آنکه اگر خود جناب آقای خامنه ای را هم فقط یک هفته به همین سلول ها ببرند به مسائلی بیش از اینها اعتراف خواهند کرد.
تحریف واقعیات:
درخطبه های تاریخی ایشان با اشاره به جنایت هواداران ایشان در کوی دانشگاه به گونه ای سخن گفته ئشده است که گویی هم آنها که مضروب و مجروح و کشته شدند بسیجی بودند و هم آنانکه کشته اند زیرا می گویند:« انسان دلش خون می-شود از بعضی از این قضایا؛ بروند توی کوی دانشگاه، جوانها، دانشجوها را- آن هم دانشجوهای مؤمن و حزب اللهی را، نه آن شلوغ کن ها را- مورد تهاجم قرار بدهند، آنوقت شعار رهبری هم بدهند! دل انسان خون میشود از این حوادث». مضمون کلام هم این است که گویا اگر اگربه خانه دانشجویان حمله کرده و معترضان را می زدند اشکالی نداشت. آیا اطلاع ایشان از حادثه خونین کوی دانشگاه از منابع موثق بود؟ اگر از ماهیت مهاجمان اطلاع نداشتند به گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس شورای اسلامی مراجعه می کردند تا معلوم شود در این چند روز معترضان به انتخابات اغتشاش و جنایت کردند یا مدافعان دولت کنونی و همان لباس شخصی هایی که سال هاست در کمال امنیت ، امنیت را از مردم سلب کرده خشونت می آفرینند. همان کسانی که عضو شورای شهر را ترور می کنند و مجازات نمی شوند و کوی دانشگاه را در سال 87 به خون کشیدند و تبرئه شدند.
شکستن حریم خصوصی مردم:

در حوادث اخیر گزارش های وافره ای واصل گردیده است مبنی براینکه اگر مردم از چنگ مهاجمان امنیتی یا لباس شخصی به خانه ای گریختند ماموران به آن خانه یورش برده و پناه بردگان و صاحبان خانه را با ضرب و شتم دستگیر کرده اند. همچنین در موارد بسیاری اتفاق افاده است که به خانه کسانی که تنها پناه خود را الله اکبر گفتن بر بام خانه می دانستند حمله ور شده و با خشونت آنها را دستگیر کرده و با خود برده اند. از میان این خشونت ها ماجرای حمله به مجتمع مسکونی سبحان به صحن مجلس کشیده شد و کمیته حقیقت یاب مجلس گزارش تکان دهنده اش را منتشر کرد اما گوش شنوایی وجود نداشت. این حادثه غریبی است که روی بدترین جانیان را سفید کرده است زیرا خانه و حریم خصوصی مردم پناهگاه امن مردم بوده است اما ماموران استبداد می خواهند به مردم بگویند هیچ حریم امنی وجود ندارد و مردم حتی درخانه خودشان هم مرعوب باشند. این جرم در برابر چشمان دیگران صورت گرفت.

حرمت بیماران:

در شرع مقدس اسلام بر حرمت بیماران سفارش شده است به نحوی که حتی در جنگ با کفار نیز اگر برمریضی دست یافتند مجاز به آسیب رساندن به او و اسارتش نیستند. این حکم از پیش از اسلام نیز وجود داشت و قاطبه شیعیان در هزار سال مرثیه خوانی اهل بیت عصمت و طهارات علیهم السلام کرارا از لسان اهل منبر و وعظ استماع فرموده اند که در دشت خونین کربلا هنگامی که سپاه یزید چنان جنایت و قساوتی درباب خانواده و اصحاب امام مظلوم روا داشتند اما هنگامی که به امام زین العابدبن بیمار، چهارمین امام شیعیان، رسیدند هیچ صدمه ای به آن وجود مبارک نزدند اما در حوادث اخیر جهانیان شاهد بودند که چگونه سعید حجاریان را که به ضرب گلوله یکی از همین کودتاگران در چند سال پیش تا آستانه مرگ رفت و زنده ماندن او توام بود با رنج معلولیت و بیماری و ناتوانی در راه رفتن و تکلم و نوشتن و ... و تحت مراقبت دائمی پزشکی بود به اسارت گرفته شد به نحوی احساسات برخی از موافقان کودتا را هم جریحه دار کرده بود. البته بیماران متعدد دیگری هم در میان بازداشت شدگان بودند.

بنابر آنچه تسطیر یافت مضاف بر تخلفات و مظالم گسترده سال های اخیر که باید مبسوطا در رساله شکواییه دیگری به آن پرداخت، مسئول اصلی بروز بی اعتمادی و درگیری و خشونت ها و کشتارها و زندان ها در انتخابات اخیر، شخص [آیت الله] آقای خامنه ای است و صلاحیت بقای در این مقام را ندارد.
مولا علی از ربوده شدن خلخال از پای یک زن یهودی گریست و فرمود اگر مسلمانی به خاطر این ستم در سایه حکومت اسلامی،بمیرد سزاوار است وامام خمینی(ره) ا ین داستان را هم به عنوان نمونه دیگری از جلوه‌های الگوی حکومت اسلامی در سال 57 ذکر کردند. (کوثر ج 3 ص 596)

علی هذا در برابر حوادث مؤلمه اخیره، همه حضرات مسئول و مکلف بوده و مجاز به غمض عین نیستند وگر نه شریک آن مظالم خواهند بود. ترس از قدرت و ترس از مخلوق شرک است و عذر مقبولی به درگاه حضرت حق نخواهد گردید.

همانطور که حضرات وقوف دارند در جریان مظالم سال های اخیر و خصوصا ماههای اخیر جناب [آیت الله] آقای خامنه ای شرایط مندرج در اصول پنجم و یکصد ونهم را از دست داده اند و مطاق اصل یکصد و یازده قانون اساسی جمهوری اسلامی خبرگان موظف به برکناری وی هستند و با توجه به اینکه چنین شخصی منعزل است هرنوع تعلل شما که منجر به ادامه وضع موجود و تبعات بعدی خواهد بود مسئولیت دنیوی و اخروی آن مستقیما بر عهده شما خواهد بود.

جمعی از علماء و فضلای حوزه های علمیه , قم , اصفهان و مشهد

24 مرداد 1388


ورود مجلس خبرگان به میدان

روز آنلاین : وقتی اعضای خبرگان رهبری در جلسه ای فوری پس از فوت آیت الله خمینی در خردادماه 1368 برای انتخاب رهبر بعدی جمهوری اسلامی تشکیل جلسه دادند و پس از عدم توافق برسر اداره کشور زیر نظر "شورای رهبری" ، حجت الاسلام سیدعلی خامنه ای را به عنوان رهبر بعدی ایران انتخاب کردند، او پشت تریبون مجلس خبرگان گفت: "شما می‌دانید با من چه می‌کنید، چه باری را بر دوش من ‏می‌گذارید؟" ‏امروز برخی موضع گیری ها نشان دهنده آن است که این بار قرارست از روی دوش آقای خامنه ای برداشته شود.


اما به فاصله 20 سال و یکماه از روزی که اعضای مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام سیدعلی خامنه ای را به عنوان رهبر انتخاب کردند ، این اتفاق افتاده و در کنار اظهارات بعضی از مراجع تقلید شیعه ،برخی از اعضای مجلس خبرگان رهبری ، بسیاری از نمایندگان ادوار مختلف مجلس، بسیاری از کارگزاران نظام و حتا تعداد زیادی از مردم ایران خواهان تشکیل جلسه مجلس خبرگان رهبری و تغییر در رهبریت نظام شده اند.
این درخواست ها که پس از مخالفت آقای خامنه ای با دولت اصلاحات و سپس انتشار اخباری مبنی بر دخالت وی در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد مطرح شده بود، با انتخابات دهم و موضع گیری وی در برابر معترضین به این انتخابات با شدت بیشتری مطرح شد.

اینک تقلب گسترده در خوانش آرا و انتخابی برخلاف خواست اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات، تاکید بر صحت انتخابات ، تبریک زودهنگام به محمود احمدی نژاد و ربط دادن اعتراضات مردم به بیگانگان و فتنه خواندن حوادث پس از برگزاری انتخابات، به طور مشخص تفسیربر بی عدالتی و جانبداری رهبر از یک گروه خاص در کشورشده که این خود یکی از بزرگترین امتیازات رهبر، یعنی "عادل بودن" او را تحت الشعاع قرار داده و او را که درزمان انتخاب به عنوان رهبر نظام جمهوری اسلامی،  فقیه نیز نبود از دید بسیاری فاقد شرایط رهبری معرفی کرده است.

از سوی دیگر دخالت علنی سازمان ها و نهادهای تحت نظر ایت الله خامنه ای از جمله سپاه پاسداران و بسیج در انتخابات و همچنین سرکوب معترضان به نتیجه آن توسط همین نهادها نیز دلیلی شده تا در گوشه و کنار کشور، این صدا به گوش برسد که رهبر فعلی مصداق مورد نظر اصل 109 قانون اساسی جمهوری اسلامی نیست و مجموع شرایط رهبری را ندارد.
بر اساس اصل 109 (شرایط رهبری) قانون اساسی « رهبری نظام باید دارای ؛1 . صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه 2.  عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام 3. بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری باشد و در صورت تعدد واجدین شرایط فوق شخصی که دارای بینش فقهی و سیاسی قوی تر باشد، مقدم است.»

به این ترتیب زمزمه ها تبدیل به صداهایی شد که شنیده شدند و این بار نه یک نفر که تعداد زیادی چنین مساله ای را مطرح کردند و یکی از اعضای مجلس خبرگان هر چند بدون اشاره به پیشنهاد عزل بلکه به عنوان تشکیل علنی خبرگان، خواست گروهی از مراجع و حوزویان و مردم را علنی کرده  و  بر روی کاغذ آورده است.

بیانیه آیت الله دستغیب
درحالی که پس از برگزاری انتخابات و مسایل پیش آمده در کشور، اخباری در مورد مشورت برخی از مراجع تقلید و اعضای مجلس خبرگان در شهرهای قم ، تهران و مشهد شنیده می شد، پس از برگزاری دادگاه های نمایشی تعداد زیادی از فعالان سیاسی ، روزنامه نگاران و مردم معترض، این بار یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری درخواست تشکیل فوری جلسه اعضای خبرگان برای رسیدگی به شرایط رهبری را مطرح کرده است.
آیت الله سیّد علی محمّد دستغیب نماینده مردم شیراز در مجلس خبرگان رهبری طی بیانیه ای با تشریح شرایط کشور و اینکه در جریان انتخابات ریاست جمهوری و وقایع پس از آن،  قانون اساسی به درستی به اجرا در نیامده خواستار تشکیل جلسه اعضای خبرگان رهبری شده است.
آیت الله دستغیب در بیانیه خود یادآوری کرده:« وظیفه خبرگان است که از بند بند قانون اساسی دفاع کند و مردم را همراه داشته باشد. فلسفه وجودی خبرگان حفظ قانون اساسی است. مردم به خبرگان به عنوان وکلای خود رأی دادند که نگهبان قانون اساسی باشند.»
این مرجع تقلید و عضو مجلس خبرگان در ادامه نوشته:« در وقایع اخیر (انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری) اعتراض مردم در راهپیمایی ها که هنوز هم معترضند، به نتیجه انتخابات و روند آن، به خاطر عمل نشدن به قانون بوده و هست. اگر قانون به خوبی اجرا می گردید مردم اعتراضی نداشتند، چون خودشان به آن رأی داده اند.»

آیت الله دستغیب  با این توضیح که «چه کسانی جز خبرگان ،حافظ و نگهبان قانون اساسی هستند» تنها راه خروج از شرایط فعلی کشور را تشکیل فوری مجلس خبرگان رهبری دانسته و تاکید کرده:«معلوم اینجانب است که اگر مردم متوجّه شوند که خبرگان در جهت احقاق حق مردم سعی دارند و برای حفظ قانون اساسی و رأی آنها احترام قائلند، ساکت می شوند و راضی به تحقّق قانون اساسی هستند، چون خودشان شعار دادند و نسل امروز هم شعارش این است که: ـ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ـ امّا باید خود خبرگان متوجّه کیفیّت و نظر جامعه باشند. »

این مرجع تقلید و عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین در پایان بیانیه خود به دیگر اعضای مجلس خبرگان رهبری هشدار داده که: « تا دیر نشده خبرگان برای اعادۀ حیثیت از مرجعیت، تشکیل جلسه دهد آن هم علنی و مطالب بررسی گردد و به خواست مردم که همان قانون اساسی است جواب داده شود و به شکایات آنها به وسیلۀ نمایندگان آنها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی رسیدگی شود، ببینید چه قدر محبوب خواهید شد و حفظ نظام این است، که باید بماند، و اشخاص می روند امّا اعمال و رفتار آنها باقی است. مخفی نباشد که خبرگان مجتهد هستند و تقلید بر مجتهد حرام است. یعنی تشخیص صدق و کذب هر موضوعی باید با تحقیق و تفحّص بر طبق شرع و قانون صورت گیرد.»

درخواست نمایندگان ادوار مجلس
درخواست آیت الله سید علی محمد دستغیب درحالی مطرح شده که همزمان مجمع نمایندگان ادوار مجلس، که شامل تعداد زیادی از نمایندگان مردم در دوره های مختلف مجلس از ابتدا تاکنون و از همه طیف ها و جناح های رایج در کشور است نیز با انتشار نامه ای خطاب به رییس مجلس خبرگان رهبری، چنین درخواستی را مطرح کرده اند.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس در این نامه که خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشته شده با انتقاد شدید از شرایط کنونی کشور و جنایات رخ داده در سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات ، رهبری نظام جمهوری اسلامی را مسولال اتفاقات روی داده در کشور دانسته و خواستار رسیدگی فوری به این مساله شده اند.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس در این نامه با تاکید بر تقلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری که مسولیتش را متوجه رهبری دانسته اند، خطاب به رییس مجلس خبرگان رهبری نوشته اند:« با توجه به اینکه برخلاف بعضی نظام های سیاسی که رهبر را مبرای از مسؤلیت می دانند در نظام جمهوی اسلامی ایران نه تنها رهبر از مسؤلیت مبرا نیست بلکه طبق اصل 107 قانون اساسی علاوه بر تساوی رهبر با سایر افراد کشور درمقابل قانون ، رهبر همه مسؤلیت های ناشی از ولایت امررا برعهده دارند وبه موجب اصل 57 قانون اساسی قوای سه گانه کشور زیر نظر رهبر فعالیت می نمایند. پاسداری از قانون اساسی وحقوق مردم وتوجه به وظایف خبرگان رهبری از نکته هایی است که بیش از هرچیز وظیفه ومسؤلیت شمارا سنگین تر می نماید.»

نمایندگان مجلس در دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی نیز در بخش اصلی نامه خود خواهان تشکیل جلسه اعضای خبرگان رهبری شده و تاکید کرده اند:« بررسی اقدامات وفعالیت هاو عملکرد نهادها وقوای انتظامی ونظامی ودستگاه قضایی دروقایع اخیر از اهمیت اساسی برخوردار است.این بررسی ها راهی برای بازگشت اعتماد عمومی وپاسداری از نظام جمهوری اسلامی وقانون اساسی است.»

مجمع نمایندگان ادوار مجلس با برشماری این موارد خطاب به رییس مجلس خبرگان یادآوری کرده اند که :«برهمین اساس مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی لزوم بررسی های قانونی وفق اصل 111 قانون اساسی را که از وظایف خبرگان رهبری است مورد درخواست قرار داده وازحضرتعالی انتظار دارد که بنا به وظیفه ورسالت قانونی اقدامات لازم را به عمل آورید.»

شرایط رهبری در قانون اساسی
درخواست ها برای تشکیل مجلس خبرگان رهبری و رسیدگی به شرایط رهبری در شرایطی مطرح می شود که در اصول مختلف قانون اساسی امکان چنین درخواستی وجود دارد.

بنا بر اصل 107 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «پس از رهبری بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آیت‏الله‏ خمینی که از طرف اکثریت قاطع مردم به مرجعیت و رهبری شناخته و پذیرفته شدند، تعیین رهبر به عهده خبرگان منتخب مردم است. خبرگان رهبری درباره همه فقهاء واجد شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم بررسی و مشورت می‌کنند هر گاه یکی از آنان را اعلم به احکام و موضوعات فقهی یا مسائل سیاسی و اجتماعی یا دارای مقبولیت عامه یا واجد برجستگی خاص در یکی از صفات مذکور در اصل یکصد و نهم تشخیص دهند او را به رهبری انتخاب می‌کنند و در غیر این صورت یکی از آنان را به عنوان رهبر انتخاب و معرفی می‌نمایند. رهبر منتخب خبرگان، ولایت امر و همه مسوولیت‏های ناشی از آن را بر عهده خواهد داشت. رهبر در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است.»

همچنین بنا بر اصل 111 قانون اساسی«هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم ( شرایط رهبری) گردد یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود برکنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم می باشد.»
قانونگزاران همچنین در همین اصل قانون اساسی، حتی عزل رهبری را نیز پیش بینی و تاکید کرده اند«در صورت فوت یا کناره گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظفند در اسرع وقت نسبت به تعیین و معرفی رهبر جدید اقدام نمایند. »

تشخیص از دست دادن شرایط رهبری
این همه در حالی است که پیش از این نیز برخی از مراجع تقلید پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و با توجه به تقلب آشکار در اعلام نتیجه آرا و همچنین بازداشت و سرکوب مردم معترض، این نوع حکومت را «جائرانه »و برخلاف موازین شرعی و قانون اساسی دانسته بودند.

در همین باره آیت الله منتظری، قائم مقام برکنار شده آیت الله خمینی و گزینه ای که قرار بود پس از او به رهبری جمهوری اسلامی برسد درقامت یک مجتهد در پاسخ به یکی از مقلدانش اعلام کرده بود که :«جور، مخالفت عمدى با احکام شرع و موازین عقل و میثاقهاى ملى است‏ ‏که در قالب قانون در آمده باشد، و کسى که متولى امور جامعه است و بدین گونه‏ ‏مخالفت مى‎ورزد جائر و ولایتش جائرانه است، و تشخیص چنین ولایتى در‏ ‏درجه اول بر عهده خواص جامعه یعنى عالمان دین آشنا و مستقل از حاکمیت و‏ ‏اندیشمندان جامعه و حقوقدانان و آگاهان از قوانین مى‎باشد که هم به احکام و‏ ‏موازین عقل و قوانین حاکم آشنایند و هم با قرائن و شواهد اطمینان آور به‏ ‏مخالفت عمدى با آنها پى برده و مى‎توانند آن را مستدل کنند. مشروط بر این که از‏ ‏هرگونه نفوذ حاکمیت و ملاحظات خطى و سیاسى آزاد و مستقل باشند.»

آیت الله منتظری در پاسخ پرسش های شرعی محسن کدیور، یکی از روحانیون اصلاح طلب تاکید کرده بود که: «در درجه دوم تشخیص ولایت جائرانه بر عهده عموم مردم است که به اندازه آگاهى خود از آن احکام و‏ ‏قوانین و با مرتکزات دینى و عقلى خود و رو در رویى مستقیم با موضوعات و‏ ‏مشکلات دینى ، فرهنگى ، اقتصادى ، سیاسى ، مخالفت عمدى حاکمان را با شرع‏ ‏و قانون لمس کرده و احساس نمایند و هر کس به هر مقدار آگاهى و توان‏ ‏در مقابل بى عدالتى ها و تضییع حقوق مردم مسئولیت دارد و باید دیگران را هم‏ ‏آگاه کرده و هم با در نظر گرفتن شرایط موجود و حفظ مراتب امربه معروف و نهى‏ ‏از منکر راهکار ارائه دهد.»

پس از این اظهارات بسیاری از مراجع دیگر تقلید مانند آیات عظام طاهری، صانعی، بیات زنجانی نیز با آیت الله منتظری همگام شدند و اتفاقات اخیر را ظلمی به مردم دانستند که تحت نظر رهبری انجام می شود .

برهمین اساس مرجع تقلیدی مانند آیت الله بیات زنجانی نیز در اظهاراتی گفت:« در صورتی که ولی فقیه "عدالت" را از دست بدهد و از "خبرگان" رهبری تبیعیت نکند، جایگاه خود را از دست خواهد داد.»


درخواست برای ایفای وظیفه خبرگان : نشانه‌ای از بلندتر شدن یک صدا

رادیو فردا : مجمع نمایندگان ادوار مجلس، یکی از تشکل‌های اصلاح‌طلب به تازگی در نامه‌ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان، خواسته است تا به وظایف قانونی خود عمل کند؛ وظایفی که در اصل ۱۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی به آنها اشاره شده است.

بخشی از این اصل قانونی که نامه نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، ناظر به آن است بدین شرح است: «هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بر کنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم است...»

نامه نمایندگان ادوار مجلس، در شرایطی منتشر می‌شود که اظهارنظرها درباره نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و همچنین برخورد با معترضان و بازداشتی‌ها همچنان ادامه دارد.

مجمع ادوار نمایندگان بررسی اقدامات نیروهای امنیتی و نظامی زیر نظر رهبر ایران در جریان اعتراضات اخیر را مهم دانسته و تأکید کرده است که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می تواند محور احیا اعتماد عمومی باشد.

طی روز های اخیر این دومین درخواست از مجلس خبرگان رهبری برای بررسی وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران است.

حسن شریعتمداری، تحلیلگر مسائل سیاسی در هامبورگ آلمان، معتقد است که این نامه به خودی خود ممکن است چندان اهمیتی نداشته باشد اما، به گفته وی، نشان از «بلندتر شدن» یک «صدا» دارد. صدایی که یک خواست را فریاد می‌زند: «رهبر و خطاهایی که از سوی او صورت گرفته باید مورد بررسی قرار گیرد.»

به گفته آقای شریعتمداری، این نامه و نیز نامه آیت‌الله علی‌محمد دستغیب، نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبری، نشان می‌دهند که خواست برخی از نیروهای درون حاکمیت آن است که آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان مسئول حوادث اخیر شناخته شود.

آیت‌الله  دستغیب، روز چهارشنبه برای «احقاق حق مردم» و «اعاده حیثیت از مرجعیت» خواستار برگزاری علنی نشست مجلس خبرگان شد.

در روزهای پس از انتخابات و وقوع درگیری میان نیروهای نظامی، انتظامی و لباس شخصی، شمار زیادی از روحانیان و افراد درون حاکمیت، از برخورد خشونت‌آمیز مأموران امنیتی و نظامی با مردم انتقاد کرده‌اند.

به باور حسن شریعتمداری، دلیل انتقاد گروه‌های درون حاکمیت از رهبر جمهوری اسلامی این است که این بار رهبر جمهوری اسلامی، «با انتخاب نیروهای نظامی و امنیتی» تلاش کرده است تا «راه را برای حذف این گروه‌ها در جمهوری اسلامی ایران هموار کند و قصد سپاه و نیروهای امنیتی برای حذف آنها از بزرگ‌ترین مقام‌های‌شان که آقای رفسنجانی است تا مدیران رده میانی برای همه آشکار شده است.»

آقای شریعتمداری می‌افزاید تاکنون «وظیفه رهبر، این بود که دست به دست گشتن قدرت در میان خودی‌هایی که مرکب از روحانیان دولتی و نخبگان چندی از بازار و روشنفکران مذهبی بودند، فراهم کند» و حال چون این افراد، به گفته وی، به بحران اعتماد موجود در جامعه نسبت به کل نظام پی برده‌اند و نیز «آینده‌ای برای خود متصور نیستند» در تلاشند تا کمک به کنار رفتن رهبر کنند، به این امید که «کسی بیاید که همچنان دست به دست گشتن قدرت در داخل نظام را برای آنها میسر کند.»

چند روز پس از آنکه احتمال مورد پرسش قرار دادن رهبری در رسانه‌های اصلاح‌طلب عنوان شد روزنامه‌های طرفدار حاکمیت خبر از نوشتن نامه‌ای با مضمون حمایت از آیت‌الله خامنه‌ای دادند که امضای بیش از پنجاه نماینده مجلس خبرگان را زیر خود داشت. ولی متن نامه و نام امضاکنندگان آن هرگز اعلام نشد. برخی از اعضای مجلس خبرگان هم از نوشتن یا امضای چنین نامه‌ای ابراز بی‌اطلاعی کردند.

اما پرسشی که این روزها ذهن بسیاری را مشغول کرده این است که با توجه به ترکیب فعلی مجلس خبرگان، تا چه میزان امکان مورد پرسش قرار دادن رهبری را داراست؟

حسن شریعتمداری به رادیو فردا می‌گوید که :«این نشان می‌دهد که درون مجلس خبرگان رهبری هم مانند بیرون نظام، یک بحران سراسری وجود دارد و مواضع افراد بسیار نامطمئن و متغیر است و در آینده ممکن است که مواضع آنها به هیچوجه متناسب با مواضع گذشته شان نباشد و شاید علیه رهبری هم بتوانند به اجماعی برسند.»

zorro.ir - ایران - تهران
کوروش بیدار شو که داریم میریم دادگاه لاهه.
یکشنبه 25 مرداد 1388

iran-azad - ایران - تهران
اتفاقا تازه ایشان موفق شده اند صلاحیتش رو ثابت کنه - باور نمی کنید؟ این قسمتی از نامه آیت الله پسندیده برادر بزرگتر خمینی به اوست مورخه 15-5-62 (.. سر پیری اهانتی به من روا داشتید که در زمان شاه هم کسی جرات اعمال آن را نداشت.روزی که دستور دادید همه صندوقها را به نام علی آقا خامنه ای باز کنند ...)
یکشنبه 25 مرداد 1388

khodekhodeshe - بلژیک - انت ورپ
رهبرم میبینم که اخرای عمرت عزیزم.مخصوصا تو عکس اخر بدجوری صورتت افتاده زمین.ولی عیبی نداره بزرگ میشی رهبر میشی یادت میره.
یکشنبه 25 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
زیاد ذوق نکنید من هم می توانم چنین نامه ای بنویسم و اعلام کنم به خاطر جانم امضاء محفوظ است. زهی خیال باطل. اصلح ترین فرد برای رهبری آقای خامنه ای است و بس و همه علما و مردم بر این امر واقفند غیر از آقای منتظری و شما خوارج
یکشنبه 25 مرداد 1388

iraniii - ایران - ارومیه
بابا به چه زبونی بگیم.ما دیگه رهبری نمیخوایم!!!نه این خامنه ای نه هیچکدوم از این ملاهای دیگه.در ضمن پسر کرد بی غیرت خوارج شمایین چون ما اکثریتیم.برو دعا کن این افراد نفهمن کی هستی و الا بدون که به خونت تشنن
یکشنبه 25 مرداد 1388

biston - آمریکا - اورلاندو
درود دوستان!. فرض اینکه خامنه‌ای را عزل کردنند، ولی‌ تمام بقیه دست اندرکارن و سایر مزدوران چی‌، از آن بسیجی‌‌های تجاوز گر تا آن بقیه که سمت وزارت دارند چی‌.....نه و باز هم نه!--علاج فقط سرنگونی حکومت است، فقا یک جمهوری ایرانی‌ و نه هیچ چیز دیگر..پیروز باشید.
یکشنبه 25 مرداد 1388

Alireza88 - ایران - تهران
ضمن عرض خسته نباشید ، کمال تشکر و قدردانی خود را از مسئولین محترم سایت بخاطر ارائه این مقاله ابراز میدارم.
یکشنبه 25 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
از این آخوندایه ژیر و پاتال آبی گرم نمیشه. مردیکه جوجه بسیجی پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران قسمتی از کامنت مزخرفش درسته نباید زیاد ذوق کرد اینا رو یا ما مردم باید از قدرت بندازیم وگرنه خودشون عمرا برن.
یکشنبه 25 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
رهبر ما قاطره ولایتش باطله. وقتی مرد جسدش را میدیم پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران باهاش حال کنی.
یکشنبه 25 مرداد 1388

darva - مالزی - سایبرجایا
دروود بر خر پیر ایران زمین
یکشنبه 25 مرداد 1388

sare galin - انگلیس - لندن
بسر جاش.شکنجه های جنسی توی زندان های ایران به فرمان این رهبرت انجام میشه.تا کی میخوای بت برستی کنی؟
یکشنبه 25 مرداد 1388

aydak - سوئد - مالمو
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . . صبح روزی که امریکا بغداد را هم تصرف کرد عزت الدوری اعلام کرده بود هیچ سرباز امریکایی دربغداد وجود ندارد!!!
یکشنبه 25 مرداد 1388

saeed_national - ایران - تبریز
zorro.ir - ایران - تهران .عزیز شما بجز کوروش تکیه کلامی ندارین؟ این حرفها یعنی چی؟ کوروش بیدار شو کوروش بخواب کوروش بدو. اگه در مورد اخبار نظری داری خوب بسم الله. اگه هم نداری مثل ما بشین یک گوشه نگاه کن تا انهایی که نظر دارن نظرشان را بدهن.
یکشنبه 25 مرداد 1388

saeed_national - ایران - تبریز
zorro.ir - ایران - تهران .عزیز شما بجز کوروش تکیه کلامی ندارین؟ این حرفها یعنی چی؟ کوروش بیدار شو کوروش بخواب کوروش بدو. اگه در مورد اخبار نظری داری خوب بسم الله. اگه هم نداری مثل ما بشین یک گوشه نگاه کن تا انهایی که نظر دارن نظرشان را بدهن.
یکشنبه 25 مرداد 1388

m_r - استر الپا - سپد
با درد و سلام حضور همه ایرانی‌‌های آزاد اندیش. پسر کرد ایران زمین . آقای عزیز فکر نمیکنی‌ دیگه رهبر بازی و این در و تکن‌ها کافی‌ باشه بابا با تمام احترام به افغانستان ولی‌ یک سفری برو آن جا ببین آن‌ها هم دارند در آزادی و رفاه و نه مثل این سیستم دزد و نکبت بار شکنجی و متد‌های ضد انسانی‌ و روسی آن باعث شرم و آبرو ریزه است حیف لغت حیوان واسه این ها. چرا آقای عزیز خودت نمی‌خوای رهبر خودت باشی‌؟ این قدر علم و اعتماد به نفست را زیاد اول خدا و اگر مسلمانی که محمد ۱۲ امام کافی‌ است دیگه بابا تا کی‌ این داری واری‌ها نایب امام کم جنایت و دستور قتل همین خامنه‌ای که تازه ۲۰ سال پیش هیچ کسی‌ نبود و رفسنجانی او را آورد بالا، کم جنایت کرده مگه آخرین دستور کشت و کشتار در اولین نماز جمعه بد از انتخابات همین آقا نداد.
یکشنبه 25 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
یک مشت مجسمه بلاحت و بی شرمی لگن به سر کثافت تازی پرست.
یکشنبه 25 مرداد 1388

reza_o - المان - فران٫فورت
قابل توجه علمای عظام که درخواست کرده اند. عمامه تان را قاضی کنید. مینویسید بخاطر تجربیات دیکتاتوری شاه. ایا تا بحال دیکتاتوری خمینی و اطرافیان تا امروز را ندیده و نمیبینید. در برابر دیکتاتوری اسلامیدیکتاتورئ شاه یحساب نمی اید. پسندیده کمی انصاف بخرج داده. بیایید و این خیانت را متوقف کنید و از خدا ومردم عذرخواهی کنید انقدر قیاس مع الفارق نکنید شاه در برابر خمینی و خامنه ای دموکرات بود اما فقط در مقایسه
یکشنبه 25 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
این دفعه ملت فقظ نمیگن احمدی بای بای. خامنه ای وای وای و مزدوران آی آی . بجان انگلت پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران و بقیه مزدوران قسم این دفعه جان سالم نمیتونبن در ببرن چون ملت همه شما انگلها را شناسایی کردن.
یکشنبه 25 مرداد 1388

bashoma - هلند - دلفت
نمیدونم چی بگم.فقط هر کار درستی می خواهید بکنید زودتر بکنید تا تکلیف مردم واین زندانیها وبازداشتیها وخلاصه همه معلوم بشه. به امید ازادی ایران و ایرانی از چنگال اهنین این مردورها الهی امین
یکشنبه 25 مرداد 1388

فضول میرزا - سوئد - استهکلم
این مبارزه آنقدر ادامه خواهد داشت تا هیچ کلم به سری در مسند قدرت باقی نماند. جای ملا و آخوند در مساجد و گورستانها است، آنهم در صورتیکه مردم وجودشان را ضروری بدانند!
یکشنبه 25 مرداد 1388

mina mahdavi - امریکا - تگزاس
پسر کرد ایران زمین- ایران تهران. ظاهرا .... خاطرات خوبی از آقای خامنه ای داره؟!!! تو رو هم ....
یکشنبه 25 مرداد 1388

marde syasat - فرانسه - پاریس
با سلام به دوستان من میگم همه فیلم و اینها میخواهند مردم را بازی بدهند.
یکشنبه 25 مرداد 1388

shabe sepid - مالزی - کوالالامپور
parviz1 - انگلستان - کترینگ . از کامنتات خوشم میاد همیشه اول کامنتای شما رو می خونم. موفق باشی
یکشنبه 25 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
shabe sepid - مالزی - کوالالامپور . شما لطف دارید.این یک واقعیت است که میگویند آنچه از دل یرآید لاجرم بدل نشیند. درد دل ما ملت ایران یکیست حالا اگر هر کسی زندانی میشه یا شکنجه یا وقتیکه بهش تجاوز میکنند بخدا احساسم اینه که من تو زندانها با این عزیزان دربند هستم.من از درد بیوطنی 30 سال است گریانم.30سال است که شاهد همه نوع تجاوز به کشوزم و هموطنانم هستم.به این امید زنده ام که روزی آزادی کشور عزیزم و ملت ایران را ببینم و لبخند و شادی را بار دیگر در ایرانم شاهد باشم.از راه دور میبوسمت و آرزوی موفقیت برایت دارم.
یکشنبه 25 مرداد 1388

zorro.ir - ایران - تهران
saeed_national - ایران - تبریز. دوست عزیز مثل آینکه به اسم کوروش حساسیت داری و گویا در خدمت سربازیت کسی به این اسم خیلی بهت بشین پاشو و بشمار سه بدو داده که اینقدر بهت برخورده میتونی کامنت منو نخونیاسراری نیست اگه اذیت میشی ودر آخر اگه یه کمی فکر کنی میبینی بی ربط نگفتم یک کلام از آخر گفتم.
یکشنبه 25 مرداد 1388

shabe sepid - مالزی - کوالالامپور
parviz1 - انگلستان - کترینگ . سی سال واقعا سخته ولی جناب پرویز رقص پیروزی چه زیباست به اون روز فکر کن که یقینا نزدیکه..
یکشنبه 25 مرداد 1388

varamche2 - ایران - شیراز
خوب الحمدلله..پس هنوز امیدی هست
یکشنبه 25 مرداد 1388

black chador - امریکا - ولدن
اگر این اخودنهاواقعا راست میگن و طرفدار مردم و علیه دیکتاتوری خامنه ای و شاهزاده مجتبی هستند باید مثل مردم شجاع ایران برن توی خیابانها و مثل بقیه از بسیجی های خامنه ای کتک بخورند.
یکشنبه 25 مرداد 1388

omidomid - هلند - آمستردام
...وای به روزی که بگندد نمک..!. کاش با امضا بود اما الان هم روحانیون نویسنده این نامه که وجدانا اصولی مدلل و موشکافانه نوشته شده میتوانند یکباره یا بمرور و تک تک خود را معرفی کنند. تا شاید ابروی رفته و وجهه خود را پیش مردم بیابند.
یکشنبه 25 مرداد 1388

saeed_national - ایران - تبریز
zorro.ir - ایران - تهران . نه عزیز من به اسم کورش حساسیت ندارم .ولی تصور کن تا میایی یکی دوتا نظر بخونی همش کورش اینطور شد و انطور شد .بسه بابا اخه چقدر مرده پرستی.بیاین جمع بشیم ببینیم با این حکومت نکبت چه خاکی باید به سرمان بریزیم؟
یکشنبه 25 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
خوبه که همه دارن کم کم مى فهمن که این مرتیکه پیر خرفت را باید برکنار کرد. رهبر ما قاتله، ولایتش باطله. مرگ بر خامنه اى جلاد پیر خرفت. خامنه اى خاین اعدام باید گردد.
یکشنبه 25 مرداد 1388

emanali - ایران - تهران
به دوستان توصیه میکنم حتما در رابطه با انجمن حجتیه مطالعه دقیقی داشته باشید.وجه مشترک تمام مقامات کشور اتصال به این انجمن است وامام قبل از وفاتش به مردم هشدار داد که اینها در حال نفوذ به ارکان نظامند.بدون مطالعه و شناخت روشهای انجمن فوق امکان ندارد تا بتوان از حیله های این نوابغ که استادانه از جهل مردم استفاده میکند اگاه شد.اعمالی که امروز از حکومت سرمیزند حاصل تلاش سی ساله است که با نفوذ ذیرکانه و سو استفاده از اعتقادات دینی مردم اهداف خود را پایه ریزی میکنند.
یکشنبه 25 مرداد 1388

amo danial - نروژ - اسلو
mina mahdavi - امریکا - تگزاس- باهات کاملا موافقم.
یکشنبه 25 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
...اح درش بازه, میتونن بفرستنش اون تو. هئ کردئ ! تو هم باهاش برو که تنها نباشه... ما که بخیل نیستیم..
یکشنبه 25 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
شکى نیست که على آقاى خاینه اى چنان خیانتى به همه ملت ایران کرده که دیگه هیچجوره نمیشه ولایتش را تحمل کرد و به هیچ وجه شرایط رهبرى را ندارد (بکذریم که از اولش هم نداشت و اینکه اصلا کل مساله ولایت فقیه غیر مردمى و ظد دموکراسى است.). ولى مشکل اصلى اینه که اکثریت فقهاى شوراى نگهبان خودشون دستنشانده این ولایت وقیح هستند. به هر حال اقایون خبرگان بهتره براى منافع خودشونم که شده على آقا را عزل کنند، و با یک تغییر عمده در قانون اساسى ولایت فقیه را کلا حزف کنند و یک حکومت کاملا دموکراسى در کشور برقرار کنند و گر نه خشم مردم کم کم به جوشش عظیمى تبدیل میشه که گرییبان همشن بخصوص على آقا را میگیرد. زنده باد دموکراسى. درود بر جمهورى دموکرتیک ایران. مرگ بر خانمه اى. مرگ بر دیکتاتور. مرگ بر محمود کاپشن.
یکشنبه 25 مرداد 1388

sara-j - سوید - استگهلم
saeed_national - ایران - تبریز . خیلی با مزه بود .
یکشنبه 25 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران- .... بر سر تو و امثال تو که مثل ح...ن دوست دارید یکى ق...ده بندازه گردنتون و بهتون دیکته کنه که چه کنید و چه نکنید، چى بخواهید و چى نخواهید. واقعا فرق شما با گو...ند چیه؟ نگران نباش وقتى على چلاق را بر کنار کردیم یکى پیدا میشه که تو براش بندگى کنى. اصلا قرار رو قبر آقا یه ت...ت عمومى بزرگ بنا بشه. تو را هم یه ق.....ه میندازیم گردنت میزاریم تمیزش کنى شب و روز تا وفادریتو به آقا ثابت کنى. صداى آقا را هم میزاریم از بلندگو پخش بشه که بهت توصیه کنه که نظافت کنى. بدبخت ا...ل مزدور.
یکشنبه 25 مرداد 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . . بی غیرت بی وطن! نام ملت کرد رو لکه دار نکن! تو مزدور علی شیره ای معلوم نیست چقدر از این نظام نکبت بار اسلامی مستمری میگیری که این همه جنایت رو علیه هموطنان خودن نمی بینی یا خودت رو به نفهمی زدی!. کی به تو اجازه داده توی این وب سایت کامنت بذاری؟!. ملت ایران تکلیف خودش رو با شما مزدوران و خود رژیم بزودی معلوم میکنه! این نظام سراسر رذالت اسلامی از بالا تا پایین چاک خورده! این نظام فلاکت بار مریض رو به مرگی است که چند روزی با ضرب و زور بگیر و ببند زنده است!. صدای اعتراضات آنقدر بالا گرفته که خواب راحت را از ارباب معتادت و شما بسیجیهای الدنگ گرفته! ملت ایران مدتهاست نظام اسلامی را استفراق کرده! بزودی همه شما به زباله دان تاریخ سپرده خواهید شد! زیاد جوش نزن بسیجی مزدور!. استقلال،‌ آزادی، جمهوری ایرانی
یکشنبه 25 مرداد 1388

ufo - دانمارک - وایله
اقاسید تبریز کلامت طلا.اگر شاه فقید کلامی گفت کوروش اسوده بخواب که ما بیداریم هزارویک دلیل داشت چون واقعا احساس میکرد خودش وملتش واقعا ایرانی وایران دوست هستند.ولی ذهی خیال باطل.هزار هزارافسوس.البته این بنده شاهپرست نمی باشم ولی بعنوان یک ایرانی به شاه احترام می گذارم.از سخن دور نشویم خواهشا با نام ازاد مرد ایران کوروش بزرگ لااقل به احترام برخورد کنیم.درپی کوروش اسوده بخواب که ما بیداریم هزار معما پنهان است نازنین.پاینده باد ایرانو ایرانی سبز سبز.
یکشنبه 25 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
خامنه اى خاین باید عزل و محاکمه بشه. باید جواب خونهاى ریخته شده، تجاوز ها، و شکنجه ها را بده. بعدشم نوبت میرسه به مصباح، احمد خاتمى، شاهرودى، احمد کاپشن، محسولى، شریعتمدارى، لاریجانى،.. واى چقدر زیادن این نکبتها.
یکشنبه 25 مرداد 1388

سید طاهر - ایران - تهران
همین جمعی از علما پس اسمشون کو واقعا خنده داره
دوشنبه 26 مرداد 1388

behro0z - یسبس - بس
من اسممو می ذارم احمدی نژاد اگه خامنه ای عزل شه....خبرگان اکثرا نوکرای خودشن.....در فرض محال هم که شد....خامنه ای سپاه دستشه...با کودتا سر جاش می مونه....سر ریاست جمهوری که کرد....الان هم واسه رهبری...شکمتون صابون نزنید...
دوشنبه 26 مرداد 1388

irany awareh - سوید - ستگهلم
با سلام به تمامى انسانهاى ازاده من یک کردایرانى هستم وقبل از کرد بودنم به ایرانى بودنم افتخار میکنم.دوستان شما کمابیش با ملت کرد ومبارزات این ملت اشنایى دارید.اگر یکى مانند(پسر کرد ایرانی-تهران-ایران) پیدا شد وحرف زد بدل نگیرید زیرا درسایه چنان خودفروشانی ملت کرد پس از سالیان دراز مبارزه هنوز بجایى نرسیده.ثانیا اگر این اقا خودفروش نیست و براى دولت اسهالی کار نمیکند تهران چه کار میکند؟
دوشنبه 26 مرداد 1388

khalije hamishe fars - ایران - خ
دست خدا بر سر ماست منتظری رهبر ماست...در صورتی که اکثریت مردم مقامی به نام رهبر را بخواهند...
دوشنبه 26 مرداد 1388

manenarenji - المان - اسن
بابا یکی نیست به این پسر ناخلف کرد بگه تو یکی ... مزدور.
دوشنبه 26 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
سید طاهر - ایران - تهران-تو هم مثل اینکه از مزدوران این رژیم کثیفى. چه اسمشون معلوم باشه، چه نباشه، چه از علما باشه چه هر کس دیگه اى این نامه را نوشته باشه، حقیقت محض هست که على گدا کفایت و لیاقت نداره. باید از تخت سلطنتش بیاد پایین و محاکمه بشه. محاکمه که چه عرز کنم، باید اعدام بشه. تو هم بهتره برى بساط جیره خوارى را پیش کس دیگرى پهن کنى چون دولت این کثافتها رو به پایانه. مرگ بر خامنه اى جلاد پیر خرفت و پادوى کوتوله شپشوش. خامنه اى خاین اعدام باید گردد.
دوشنبه 26 مرداد 1388

amo danial - نروژ - اسلو
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران- برای تو و امثال تو عرب زادگان روزگاری نکبت بار ارزو میکنم .
دوشنبه 26 مرداد 1388

jigili - ایران - تهران
رهبر ملعون به پات لب گوره دیگه خودت بکش برو کنار علیل و ذلیل که هستی می ری پیش اون یکی دستت که از کار افتاده
دوشنبه 26 مرداد 1388

ali diki - ایران - مرگ بر علی دیکی
مرگ بر خامنه ای از همه جا شنیده می شود. علی دیکی کم کم باید جمع کنه بره دوران به درک واصل شدنش را بگذرونه یه مقدار لوازم سرد کننده ببره جهنم به تولهاش دستور بده که کم کم رفتنی هم از پست دیکتاتوری هم از این دنیای فانی -علی دیکی بای بای
دوشنبه 26 مرداد 1388

varamche2 - ایران - شیراز
افرین بر تو..بارکاا.. . پیزوزی نزدیک است انشاا... باید این ظالم را از رهبری عزلش کنیم که نه تنها به مردم ظلم کرد به خودش هم ظلم کرد و ابروی خودش را برد
دوشنبه 26 مرداد 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
من معتقدم تا پایان امسال تغییرات شگرفی در حکومت آخوندی ایجاد خواهد شد.بیست سال قبل پیری فرزانه گفت : آخوندها خودشان خودشان را نابود خواهند کرد
دوشنبه 26 مرداد 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
ای احمدی نژاد و خامنه ای که به خو د نمی آیید،شما نیز همانند آن کافرانی هستی که پیامبر هر چه خواست آنان را هدایت کند،هدایت پذیر نبودند چون گوششان کر و چشمشان کور شده بود،اینک شما ها از همین کتاب آسمانی سوء استفاده کردید و آن را ابزاری قرار دادی جهت کسب قدرت،از قران برای فریب مردم استفاده کردید و بقول معروف آن را وسیله امرار معاش خودتان قرار دادید،هان آگاه باشید که که خشم الهی بر تو و دولتت سایه می افکند و سزای کسانی که قران ورا وسیله امرار معاششان قرار میدهند نابودی است،به الله قسم که شماها قران و خدا و رسولش را درک نکردید و برای حفظ حکومت وآرای دوغینت از هیچ جنایتی چشم پوشی نکردی و با ریختن خون هموطنان مسلمانت و بر چسب زدن بر آنان دولتت را تثبیت کردی اما این خیال خامی بیش نیست چرا که هر چه خدا گفته به حقیقت میپیوندد،در عجبم که چرا به فردای قیامت و روز جزا نمی اندیشی؟ بخدا قسم این مردم آنقدر بزرگوار هستند که اگر در حضورشان توبه کنی تو را خواهند بخشید در غیر اینصورت دولتت و خودت سرنگون خواهی شد
دوشنبه 26 مرداد 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
این را من نمیگویم بلکه تاریخ وخود قران ثابت کرده که ریختن خون بیگناه پایه های حکومت را فرو خواهد ریخت،با برچسب زدن به جوانان مسلمان شیعه به چیزی نمیرسید،عجب بر چسبهای قشنگی میزنید،کافر،اقدام علیه امنیت ملی،همکاری با کشورهای غربی،هه، کی رو دارین گول میزنین،حالا بر فرض عده ای ازمردم رو بتونید گولشون بزنید ،بعدش اون دنیا چیکار میکنید؟نکنه به خدا هم برچسب میزنید که خدا نیستی!دلم برای مردم زجر دیده میسوزد که همه چیزشان را در راه اسلام دادند در حالی که نمیدانستند شما کثافتها از خون آنها و جوانانشان در جهت منافع شخصی خودتان استفاده میکنید،اینهمه جوانان ما در جنگ با عراق جنایتکار شهید شدن،برای چه؟ برای دفاع از ناموسشان جنگ کردند،برای حفظ اسلام آنگاه شما خونشان را با تجاوزهایتان پایمال کردید اینان این مردم ناموس همان شهدا بودند،خامنه ای ننگ بر تو که با پرداختن روزانه 50 هزار تومان چماق دار دور خودت جمع کردی مرگ بر شما مشرکان که دین ندارید و اسلام را سپر کردید و در پشتش و به نام اسلام جنایت میکنید و با عث شدید مردم نسبت به اسلام بدبین شوند من به مردم میگویم که راه اسلام از راه این جانیان و متجاوزین به ناموس مردم جداست هیهات منه ظله،یا مهدی
دوشنبه 26 مرداد 1388

سپیده صبح - ایران - تهران
بابا ای سید طاهر و اون پسر کرد و سید مهدی و قوز فیش همشون یکیند شما چقدر ساده اید جواب این یارو رو می دید
دوشنبه 26 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
چرا این پیر خرفت تحت ازمایشات پزشکی در مورد سلامتی روح و روان قرار نمیگیرد؟من مطمئن هستم که این از خدا بی خبر بیمار روحی و روانیست و شاید هم به حد جنون رسیده باشد.
سه‌شنبه 27 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.