اطلاعاتی از قوانین جدید نظام وظیفه و معافیت های سربازی

اطلاعاتی از قوانین جدید نظام وظیفه و معافیت های سربازی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه  و چهارشنبه 20 و 21 مرداد ماه در ادامه رسیدگی به جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی به بررسی و تصویب بخش معافیت کفالت مشمولان پرداختند.

یک از معافیت هایی که به تصویب رسید طرح معافیت 2 برادری بود ,یعنی کسانی که 2 برادرشان به خدمت رفته باشند از رفتن به سربازی معاف می شوند.

همانطور که انتظار میرفت بالاخره صبح امروز شنبه 24 مردادماه سرتیپ دوم پاسدار موسی کمال مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح به پشت تریبون رفت تا به تشریح مصوبات و معافیت های جدید سربازی بپردازد و پاسخگوی سوالات خبرنگاران در این مورد باشد.

قانون جدید سربازی چه چیزی است

سرتیپ دوم پاسدار موسی کمالی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مصوبات قانون جدید سربازی در مجلس شورای اسلامی پس از تصویب کمیسیونهای ویژه و مرتبط به صحن علنی رفته و در حال بررسی است گفت :احتمالا 2 جلسه دیگر برای تصویب قانون طول خواهد کشید و زمان ابلاغ و اجرایی شدن آن تا سال آینده خواهد بود،بنابراین مشمولان در انتظار بهره مندی از موارد این قانون نباشند و به سربازی بروند.

کمالی گفت: این قانون 70 ماده دارد که 46 ماده آن [در مجلس] به تصویب رسیده و با توجه به یک فوریتی بودن آن ادامه بحث در مورد این قانون با توجه به مواردی همچون معرفی کابینه دولت تا یک ماه آینده به طول خواهد کشید و پیش بینی ستاد کل نیروهای مسلح آن است که تا ارایه این قانون به شورای نگهبان و سپس ابلاغ آن به ستاد کل نیروهای مسلح مدت زمانی و اجرایی شدن آن یک ساله وقت نیاز دارد.

بعضی از معافیت ها نیاز به بررسی مجدد دارد

کمالی در تشریح قوانین جدید سربازی با اشاره به 4 مورد مدت خدمت سربازی، معافیت دو برادری، معافیت های ایثارگران و معافیت های امدادجویان گفت: بخشی از مقررات از قبل به تصویب رسیده که از آن جمله می توان به مدت زمان دوره خدمت ضرورت، بعضی از معافیتهای ایثارگران و امدادجویان اشاره کرد که دراین زمینه نیز باید بررسی مجددی صورت گیرد

وی گفت: به خصوص در بعضی از موارد مثل دوره خدمت سربازی که مصوبه مجلس باعث افزایش مدت خدمت بالغ بر 97 درصد سربازان می شود این بررسی را ضرورت می دهد.

غیبت نکنید،این قوانین شامل مشمولان غایب نمی شود

به گفته کمالی با توجه به مراحل اجرایی شدن طرح قطعا این مراحل حداقل تا یک سال دیگر اجرایی نخواهد شد و مشمولان غایب نیز در شمول این مقررات قرار نمی گیرند.

وی با اشاره به این که بعضی از مشمولین با اطلاع از این مقررات خود را جهت انجام خدمت دوره ضرورت معرفی نکرده و مرتکب غیبت شده اند گفت: ذکر این مطلب ضروری است که این مقررات شامل مشمولین غایب نمی شود.

حالت محدود کننده برخی موارد

وی در تقسیم بندی مقررات جدید به حالت محدود کننده برخی موارد از این قانون اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مشمولین تا سن 25 سالگی می توانند در مقطع دبیرستان درس بخوانند ولی در مقررات جدید این سن تا 21 سالگی کاهش یافته است. 

وی همچنین گفت: در مقررات فعلی سربازان برای مقاطع کارشناسی و بالاتر جهت ادامه تحصیل ترخیص خواهند شد در حالی که در مقررات قبلی در همه مقاطع امکان ترخیص وجود داشت.

قانون جدید برای سربازان غایب

مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح غیبت تا سه ماه در زمان صلح را در قانون فعلی سه ماه اضافه خدمت، غیبت از سه ماه تا یک سال را 6 ماه اضافه خدمت و غیبت بیش از یک سال را 6 ماه اضافه خدمت فرد مشمول اعلام کرد و گفت: در قانون جدید مدت زمان اضافه خدمت این افراد تا یک سال غیبت طبق روال قبل بوده اما از یک سال به بعد غایبین به مراکز قضایی معرفی خواهند شد.

هشدار به کارفرمایان

به گفته کمالی کارفرمایان و افرادی که سرباز غایب را به کارگمارند در قانون جدید محکوم به پرداخت هزینه یک سال یک سرباز خواهند شد و اگر برای بار دوم مرتکب این تخلف شوند هزینه سالانه سه سرباز به عنوان جریمه از آنها اخذ خواهد شد.

افزایش هفت برابری حقوق سربازان

وی همچنین به افزایش هفت برابری حقوق سربازان از 34 هزار تومان به حدود 200 هزار تومان در قانون جدید خبر داد و گفت: به علت بار مالی ناشی از این افزایش حقوق احتمال دارد که از طرف دولت این اضافه حقوق به تصویب نرسد.

مدت زمان خدمت سربازی

وی همچنین در مورد مدت زمان خدمت سربازی گفت: در حال حاضر مدت زمان سربازی 18 ماه برای مشمولان دیپلم و عادی، 16 ماه برای فوق لیسانس و 14 ماه برای دکتری است که خدمت در مناطق مرحوم و عملیاتی 2 ماه از این زمان را کم خواهد کرد اما در قانون جدید خدمت بر مبنای 24 ماه محاسبه شده و برای مشمولان دیپلم 2 ماه، لیسانس 4 ماه، فوق لیسانس 6 ماه، دکتری 10 ماه کسر خواهد شد که در نتیجه با افزایش زمان خدمت مواجه خواهیم بود.

وی تصریح کرد: با توجه به این موضوع امکان دارد پس از ابلاغ قانون نیروهای مسلح تصمیم به اجرای دستور مقام معظم رهبری با قانون جدید بگیرند.

معافیت های جدید سربازی

وی همچنین در مورد معافیت سربازی دو برادری گفت: طبق قانون جدید فرزند سوم خانواده ای که 2 فرزند ذکور آنها پیشتربه خدمت رفته باشند از سربازی معاف خواهد شد.

وی همچنین به تسهیلات برای امدادجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در قانون جدیداشاره کرد و گفت: خانواده هایی که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و سه دختر داشته باشند فرزند پسر آنها از خدمت معاف خواهد شد.

کمالی در مورد ماده 34 این قانون که بنابر پیشنهاد نمایندگان مجلس ارایه شده بود گفت: براساس این ماده داماد و نوه فرد جانباز می تواند از این قانون بهره مند شود که با مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح مواجه و تصویب نشد.

مهلت اجرای مقررات سربازی برای ایثارگران

کمالی مهلت اجرای مقررات سربازی برای ایثارگران را تا 24 مرداد 88 اعلام کرد و گفت: بنابر پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح مهلت اجرای این قانون تا پایان سال 89 تمدید شده است.

کسب خدمت

وی کسب خدمت افرادی که باید به نظام وظیفه اعزام می شوند گفت: با هماهنگی هایی که با سازمان وظیفه عمومی به عمل آمده افراد می توانند برای کسب خدمت اقدام کنند

وی افزود: همچنین بنیاد شهید و نیروهای مسلح می توانند کسب خدمتی که قبلا به وظیفه عمومی ارسال می کردند را نیز مجددا ارسال کنند.

 190هزار پرونده برای بهره مندی از معافیت سه برادری

کمالی از ارسال 190 هزار پرونده برای بهره مندی از معافیت سه برادری تا کنون خبر داد.

ali81_uk - یو کی - منچستر
روی کارت من نوشته ٬معافیت در زمان صلح٬ خدا کنه جنگ نشه!
یکشنبه 25 مرداد 1388

ayate_sheitani_hamburg - المان - هامبورگ
تو همه کشورا خدمت 12 ماه رو میخوان کم کنن این بی ناموسا 18 ماه رو کردن 24 ماه . اخه رو چه حساب 2 سال از عمر یه جوون هدر بشه با حقوق ماهی 20 هزار تومن. مملکت بی صاحب تا کی
یکشنبه 25 مرداد 1388

Ezhaq - ایران - تهران
این خبر را شنیده بودم آنها گور خودشان را می کنند حتما بین سربازها اختلاف پیش می آید فرار از خدمت در این حالت بیشتر شده و تفرقه بوجود خواهد آمد خیلی از کسانی که باید به نظام وظیفه خود را معرفی کنند سعی می کنند به هر شکلی شده عذری داشته باشند که به خدمت نروند فکر می کنم با این آشوبی که به وجود آورده اند در این قانون جدید به مشکل بر خواهند خورد سعی می کند تجدید نظر کنند. سلام دوستان ایرانیان انگلستان به این خبر کمی بیشتر توجه کنید.
یکشنبه 25 مرداد 1388

playboy972 - ایران - گرگان
دولت غلط میکنه 200هزار تومن رو نده. پس این آشخورا باید 2سال هر لحظه جونشونو به خطر بندازن تازه اونوقت حتی پول خرید یه دست لباس ساده رو هم بهشون ندن؟ خاک بر سر رهبری
یکشنبه 25 مرداد 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
پس معلومه آقایون از یه جنگ غریب الوقوعی اطلاع دارند که اینطور به فکر جمع آوری سرباز افتادن . وگرنه چه دلیلی داره تحصیل دبیرستان فقط تا 21 سالگی باشه و مدت سربازی دوباره به 24 ماه افزایش پیدا کنه ؟ احتمالا این جنگ ، همون جنگ مردم با رژیمه . دولت هم کتک بزن باتوم بدست مفت می خواد .
یکشنبه 25 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.