رهبر ایران صادق لاریجانی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کرد

رهبر ایران صادق لاریجانی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کرد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، صادق لاریجانی را رسما به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه این کشور منصوب کرده است.

حکم انتصاب آقای لاریجانی روز شنبه ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) در خبرگزاری های ایران منتشر شد، اما امضای آقای خامنه ای تاریخ ۲۳ مرداد را دارد.

پیش تر اعلام شده بود که مراسم معارفه رئیس جدید قوه قضائیه روز شنبه برگزار می شود، اما روابط عمومی قوه قضائیه روز جمعه اعلام کرد که این مراسم به تعویق افتاده است.

این تعویق بی سابقه که دلیلی برای آن اعلام نشده بود، به بروز پاره ای ابهامات در مورد انتصاب آقای لاریجانی منجر شد.

آقای لاریجانی در همان ابتدای کار خود با پرونده ده ها بازداشت شده سرشناس سیاسی، صدها نفر از دستگیر شدگان اعتراضات خیابانی اخیر، عده ای از ضابطان قوه قضائیه که به بدرفتاری و شکنجه بازداشت شدگان متهم هستند و محاکمه حساسیت برانگیز گروهی از بهائیان رو برو خواهد بود.

اما اکنون سایت رسمی دفتر آیت الله خامنه ای متن حکم انتصاب آقای لاریجانی را منتشر کرده که در آن آقای لاریجانی "از برجستگان علمی حوزه علمیه قم و برخوردار از روحیه و توان نوآوری و ابتکار" توصیف شده است.

صادق لاریجانی عضو مجلس خبرگان رهبری و یکی از فقهای شورای نگهبان است که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم عضویت دارد و در این حوزه تدریس می کند.

پدر او آیت الله میرزا هاشم آملی، از روحانیان سرشناس نجف و قم بوده است و علی لاریجانی، رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی و محمدجواد لاریجانی، از چهره های مشهور جناح اصولگرا هم برادران او هستند.

صادق لاریجانی جانشین محمود هاشمی شاهرودی خواهد شد که به مدت ده سال ریاست قوه قضائیه ایران را به عهده داشت.

برخی اخبار تأیید نشده از احتمال انتصاب آقای شاهرودی به عنوانی یکی از فقهای شورای نگهبان، به جای آقای لاریجانی، حکایت دارد.

عملکرد قوه قضائیه ایران به ویژه در حوادث پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور بحث انگیز بوده و انتقادات فراوانی را از هر دو سو برانگیخته است.

آقای لاریجانی در همان ابتدای کار خود با پرونده ده ها بازداشت شده سرشناس سیاسی، صدها نفر از دستگیر شدگان اعتراضات خیابانی اخیر، عده ای از ضابطان قوه قضائیه که به بدرفتاری و شکنجه بازداشت شدگان متهم هستند و محاکمه حساسیت برانگیز گروهی از بهائیان رو برو خواهد بود.

پنجمین رئیس قوه قضائیه ایران کیست؟

لقب حوزوی آقای لاریجانی "حجت الاسلام والمسلمین" است

پنجمین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، عضو دیگری از خانواده پرنفوذ لاریجانی ها در حاکمیت این کشور است.

صادق اردشیر‌ لاریجانی‌ آملی متولد‌ سال‌ ۱۳۳۹ درشهر نجف‌ در عراق است. او در سال ۱۳۷۷ به عنوان نماینده دوره سوم مجلس خبرگان از استان مازندران وارد مجلس خبرگان شد و در سال ۱۳۸۰ با حکم آیت الله علی خامنه ای به عضویت شورای نگهبان درآمد.

آقای لاریجانی در یکی مباحثاتی که در سال ۱۳۸۵ درباره منشاء حقانیت و مشروعیت دولت و حکومت در ایران صورت گرفته بود، گفته بود که "فعلیت و کارآمدی حکومت ها به رای مردم بستگی دارد اما رای مردم به حکومت مشروعیت نمی دهد."

به اعتقاد رئیس جدید قوه قضائیه ایران "مشروعیت به معنای حق داشتن حاکمان و به معنای التزام شهروندان است که نمی تواند دایر بر مدار رای باشد."

آقای لاریجانی در هنگام‌ وارد شدن‌ به‌ سال‌ چهارم‌ دبیرستان‌ با فراهم‌ آمدن‌ بورس‌ تحصیلی‌ از دانشگاه‌ صنعتی‌ شریف‌ عازم‌ تحصیل‌ در یکی‌ از کشورهای‌ غربی‌ بود که‌ با تشویق‌ پدرش به‌ دروس‌ دینی‌ رو آورد.

آیت ‌الله‌ ‌میرزا هاشم‌ آملی پدر لاریجانی ها ‌از بزرگان‌ حوزه‌ علمیه‌ نجف‌ و قم‌ بوده است.

صادق لاریجانی در سال های‌ تحصیل در حوزه شاگرد خصوصی کاظم‌ حائری و ‌بوده و درس خارج فقه اصول را نزد پدر زنش آیت الله حسین وحید خراسانی از علمای طراز اول فعلی قم طی کرده است. او در بخش‌ علوم‌ عقلی‌ نیز در درس‌ اسفار آیت ‌الله‌ عبدالله جوادی‌ آملی‌ و آیت‌الله‌ حسن حسن‌ زاده‌ آملی‌ حاضر شده است.

فعلیت و کارآمدی حکومت ها به رای مردم بستگی دارد اما رای مردم به حکومت مشروعیت نمی دهد

صادق لاریجانی

آقای لاریجانی از حدود ۲۰ سال پیش تاکنون به تدریس دروس حوزوی خارج اصول و پس از مدتی به تدریس خارج فقه پرداخته‌ است.

او در وب سایت شخصی اش نوشته است: "در جریان انقلاب در کنار مرحوم والد، در پاره‌ای اقدامات شرکت جسته‌ام و پس از چندی حس کردم تهاجم فرهنگی غرب کمی از تهاجم نظامی آن ندارد و لذا در حد وسع خویش و با بضاعتی مزجاه همّ خویش را در مقابله با این تهاجم فرهنگی قرار دادم. تهاجمی که ایمان مردم را هدف گرفته و قطعاً در راستای اهداف شوم استعماری است. چون نیک می‌دانند این کشور اسلامی با ایمان مردم زنده مانده است نه تجهیزات مادی و اقدامات نظامی."

صادق لاریجانی در دهه ۷۰ خورشیدی دیدگاه های خود را در نشریاتی همچون نقد و نظر، کیهان فرهنگی و ماهنامه صبح منتشر می کرد که نشریات محافظه کار این دهه محسوب می شدند.

عضویت‌ در هیئت‌ امنای‌ دانشگاه‌ قم‌، هیئت‌ امنای‌ دانشنامه جهان‌ اسلام‌ و ریاست‌ هیات‌ امنای‌ مؤسسه‌ تحقیقات‌ کامپیوتری‌ علوم‌ اسلامی‌ از دیگر فعالیتهای‌ آقای لاریجانی‌ به‌ شمار می‌رود. او هم‌ اکنون‌ در قم‌ به‌ تدریس‌ اشتغال دارد.

آقای لاریجانی در آستانه ۵۰ سالگی با لقب حوزوی "حجت الاسلام والمسلمین" پنجمین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران شده است.

برادران او، محمدجواد ‏لاریجانی (از نظریه پردازان محافظه‌کار و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در دوران آقای شاهرودی و رئیس فعلی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی)، علی لاریجانی (رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی)، باقر لاریجانی (رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران) و فاضل لاریجانی (وابسته فرهنگی ‏ایران در کانادا) هستند که در سیاستگذاری های دهه دوم انقلاب اسلامی تاکنون در ایران نقش‌های متعددی ایفا کرده‌اند.

mn4434 - انگلیس - لندن
یکی از یکی جانیتر
شنبه 24 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
این جواد لاریجانی حق داشت اینهمه پاچه خواری چلاقعای رو بکنه چون قرار بود داداش کثافتش بشه رئیس بیدادگستری حکومت نامشروع اسلامی. خدا پدر هزار فامیل حکومت پهلوی را رحمت کند .
شنبه 24 مرداد 1388

ali moosavi - ایران - ایران
درود .این حکومت ضد ایرانی کم کم داره میره , ایرانیهای عزیز ,ما همه با هم هستیم نترسید نترسید, ما هستیم با نشان ایرانی بودن ما (پرچم شیرو خورشید). پرچمی که وقتی این عربها به ایران امدند به اتش کشیدند,,
شنبه 24 مرداد 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
این حرومزاده دیگه از کجا سر درآورد؟
شنبه 24 مرداد 1388

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
این خانواده نکبت لاریجانی مانند عنکبوت همینجور در حال تار تنیدن و گسترش نفوذ و قدرتشان هستند. آن محمد جواد جاسوس و وطن فروش با آن برادر نکبت و فاسدش که رییس مجلس اسلامی است همه در خدمت بیگانگان بوده و دستشان به خون جوانان بیگناه آلوده است. رذل تر و کثیف تر از محمد جواد وجود ندارد او یک شارلاتان واقعی است. علی بی سر وپا هم که تریاکی شیره ای و دروغگوست. این یکی هم یک ملای متحجر و عقب مانده است که قوانین قرون وسطایی دست و پا و سر بریدن و سنگسار را ترویج خواهد کرد.
شنبه 24 مرداد 1388

7-aseman - اتریش - وین
چه قیافه ی ببویی داره . درونیشو راخدا میدونه اگه مثل علی داداشش ناحق گو و مقام براش مهم باشه خاک بر سرش
شنبه 24 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
همشون یا تو عراق بدنیا اومدن یا انجا بزرگ شدن. عربها دارن میخورنمون..عربزاده هندیزاده, یهودئ ....ایرانئ هم هیچکاره!!! تف
شنبه 24 مرداد 1388

Ezhaq - ایران - تهران
تف به تمام این لاریجانی ها کاسه لیس زنها مزدورها
شنبه 24 مرداد 1388

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
این حلال زادها چرا هر کدام یک رنگند. در ضمن بعد از این نوبت به مامان و خواهرهای لاریجانیه که یک شغلی در بیت انتری بهشون بدن که خا...ای رهبر را واکس بزنند.
شنبه 24 مرداد 1388

aspiran - ایتالیا - میلان
یادم اومد من اینو قبلا تو سریال راز بقا دیده بودم بالای یک درخت
شنبه 24 مرداد 1388

malmsteen - اکراین - کی یف
این دیگه کیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 24 مرداد 1388

pardis_pardis - انگلیس - لندن
چرا رهبر باید منصوب کنه؟؟؟؟/ پس احمدی گدای اشکول چکاره است؟
یکشنبه 25 مرداد 1388

فضول میرزا - سوئد - استهکلم
این عمامه برای سرش قدری گشاد است!
یکشنبه 25 مرداد 1388

ukguy4u - بریتانیا - لندن
دو برادر یکی رییس قوه مقننه و اون یکی رییس قوه قضاییه !. به به اینم عدل با طعم اسلامی !
یکشنبه 25 مرداد 1388

babak_khoramdin - ایران - تهران
در ایران مرده گان حکومت میکنند و بیگانگان . مر گ بر خامنه ای کثیف وهوادارانش. مرگ بر جمهوری اسلام از هر نوع اش. ایرانی پیروز خواهد شد .
یکشنبه 25 مرداد 1388

keykhosro - ایران - شیراز
خطاب به رییس جدید قوه قضاییه. از دیدار سیمای نورانیت بسی خرسندم الا ای اورانگوتان پنجم
یکشنبه 25 مرداد 1388

jigili - ایران - تهران
همه شون گور به گور بشن الهی یه مشت آدمای شیره ای تریاکی پا منقلی دارن می تازونن
یکشنبه 25 مرداد 1388

feryal - ایران - تهران
میمون رفت و گوریل به جاش اومد!!!!!!!!!
یکشنبه 25 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
چرا اینا هیچ کدوم خوشگل نیستن حالا خوشگلم نه یکم عین آدما باشنم کافیه که نیستن
یکشنبه 25 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
یک خر می رود.خر دیگر جاش می گذارند. معذرت از خر های عزیز.که شرف شما خر ها.بیشتر از علی گدا و گل نظام اسهالی ایران هستید.
یکشنبه 25 مرداد 1388

berry123 - ا مریکا - دالاس
خر همون خرفقط پالونش عوض شدها.ا
یکشنبه 25 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
به به به به......................ان بود به مگس هم آراسته شد!!!!!!!!!!!!!!!!. انتر ان غلاب اسهال چه ان مگسی را انتخاب کرده.
یکشنبه 25 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.