بی‌حساب و کتاب هندوانه نخورید

بی‌حساب و کتاب هندوانه نخورید

دوست دارید بدانید مصرف مجاز میوه‌های این فصل، به خصوص هندوانه و طالبی برای شما که دیابت دارید، چه‌قدر است؟

باید گفت برای افراد مبتلا به دیابت (دیابت نوع دوم)، معمولا نمی‌توان یک رژیم یا برنامه غذایی خاص در نظر گرفت. پس همواره به عنوان اولین سوال در هنگام ارایه یک برنامه ی غذایی، از شما سوال می‌شود آیا باید وزن کم کنید یا نه؟ درجه فعالیت شما چه‌قدر است؟ چون باید بر حسب آن، کالری روزانه لازم را دریافت دارید. آیا نوسان قند خون دارید و یا میزان قند شما تحت کنترل است و بهتر است در یک کلام بگوییم ما حتما باید شرح حال بالینی شما را بدانیم.

بسیاری از مبتلایان به دیابت، خطر بروز مشکلاتی چون چربی خون، مشکلات قلبی‌عروقی و ... را نیز دارند که برای کنترل این بیماری‌ها، علاوه بر داروهای معمول، داروهای دیگری هم مصرف می‌کنند.

این موضوع از آن جهت حایز اهمیت است که برخی از غذاها می‌توانند با داروها تداخل ایجاد کنند و اثر آنها را مهار کرده و یا برعکس موجب افزایش اثر آنهت و یا حتی کاهش قدرت جذب داروها شوند.

لذا ما همواره بر حسب فهرست جانشین غذایی که در آن، غذاها را بر مبنای خواص تغذیه‌ای طبقه‌بندی کرده‌اند و با در نظر گرفتن شرایط ویژه ی هر یک از مبتلایان به دیابت، برای آنها یک برنامه غذایی خاص می‌دهیم.

در این برنامه، سهم هر یک از گروه‌های غذایی مشخص می‌شود؛ مثلا اگر روزانه سه سهم میوه برایتان مجاز است، باید در نظر بگیرید یک واحد از گروه میوه می‌تواند معادل یک سیب متوسط، یک پرتقال متوسط و یا یک برش چنگالی (معادل 250 گرم) هندوانه، خربزه یا طالبی باشد.

بسیاری از شما با این تصور غلط که هندوانه و خربزه، همانند آب هستند، فراموش می‌کنید این میوه‌ها نیز کالری و قند آزاد دارند.

بسیاری از شما با این تصور غلط که هندوانه و خربزه، همانند آب هستند، فراموش می‌کنید این میوه‌ها نیز کالری و قند آزاد دارند و گاهی به‌خصوص در مورد هندوانه بدون آنکه متوجه شوید چند برش مصرف می‌کنید. به هیچ‌وجه این میوه، مثل آب نیست که هر چه‌قدر خواستید از آن بخورید، بلکه کالری دارد و بدنتان کالری اضافه را به صورت چربی ذخیره می‌کند.

اگر شما می‌توانید اندازه مجاز را رعایت کنید، اصلا مشکلی نیست که در وعده‌های مجاز سهم میوه، هندوانه یا هر میوه‌ای که می‌خواهید، بخورید.

نکته آخر این که، یک لیوان آب‌میوه معادل دو واحد در نظر گرفته می‌شود و طبیعتا هر چه میوه رسیده تر باشد، میزان قند آزاد آن بیشتر خواهد بود، مثلا در مورد موز شاهد هستید که موز کال با موز رسیده درجه شیرینی متفاوتی دارد.

بعضی از شما علاقه به مصرف آب گریپ‌فروت دارید. این میوه بسیار خوب است، ولی برای استفاده از آن حتما با پزشک تان یا متخصص تغذیه مشورت کنید، زیرا در بحث تداخل غذا و دارو، یکی از میوه‌هایی که باعث کاهش جذب دارو می شود، گریپ‌فروت می‌باشد. بهتر است دو یا سه ساعت بین مصرف آن و داروهایتان فاصله بیندازید.

دکتر تیرنگ نیستانی - متخصص تغذیه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

zorro.ir - ایران - تهران
بیچاره هندونه هیچکس دوست نداره!
شنبه 24 مرداد 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
اینکه میگویند هندوانه خاصیت ویاگرا را دارد درست است؟
یکشنبه 25 مرداد 1388

bahar miayad - المان - المان
من دوست دارم خیلی
یکشنبه 25 مرداد 1388

behzad4130 - ایران - مشهد
من عاشق هندونم!!!!. ولی امسال خیلی نسبت به سالهای پیش گرونه!!!. نمیدونم واسه چی؟!!!. تورم هم که منفی بوده، نمیدونم چرا هندونه گرونه؟!!!. اگه کسی میدونه به منم بگه دارم دچار تناقض میشم.... )-:
یکشنبه 25 مرداد 1388

jigili - ایران - تهران
چقدر قرمزه وایییییییییییییی
یکشنبه 25 مرداد 1388

رضا ایرانی - آمریکا - لس آنجلس
behzad4130 - ایران - مشهد. باید هندوانه هایتان را از محله احمدی نژاد اینا بخرید!!!!. مثل گوجه فرنگی که میگفت محل ما ۱۰۰۰ تومان هست!!!
یکشنبه 25 مرداد 1388

rezanl - هلند - امستردام
behzad4130 - ایران - مشهد . هیچ چیزی هم بدتر از تناقض هندونه ای نیست!. دوست عزیز عرضه بیش از تقاضا هم خطرناکه چون باعث رکود تولید میشه چون تولیدکننده حتی نمیتونه هزینه تولیدش رو بدست بیاره و کلا مجبوره تولید مضاعفش رو حتی بدور بریزه تا خودشو با نیاز جامعه یا تقاضا وفق بده. در کل تورم منفی باعث ارزونی مقطعی میشه نه مداوم
یکشنبه 25 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.