حرف‌های تازه کروبی درباره نامه جنجالی‌اش: می خواهند جرات را از دیگران بگیرند

حرف‌های تازه کروبی درباره نامه جنجالی‌اش:
می خواهند جرات را از دیگران بگیرند

"مهدی کروبی" دبیرکل حزب اعتماد ملی به واکنشهای صورت گرفته از سوی برخی نمایندگان و شخصیتهای سیاسی کشور در باره نامه جنجالی اش مبنی بر بدرفتاری با برخی از بازداشت شدگان و تجاوز به آنها پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری پاسخ داد و ضمن دفاع از اقدام خود گفت که برای نوشتن این نامه خطاب به آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی هم "دلایل بسیاری" داشته است. کروبی در گفت وگویی با سایت سحام نیوز – ارگان خبری حزب اعتماد ملی - در پاسخ به کسانی که در باره علت نگارش نامه اش به هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس مجلس خبرگان می پرسند، گفت:" من برای نگارش این نامه به آقای هاشمی دلایل بسیاری داشتم. نخست اینکه ایشان از ارتباط نزدیکی با رهبری برخوردار هستند و بنابراین مطمئن هستم که این مسائل را به ایشان منتقل می کنند ."

وی افزود:" از طرف دیگر خود آقای هاشمی رفسنجانی نیز انتقاداتی را به حوادث اخیر داشت و در نماز جمعه نیز تا حدودی گلایه های خود را مطرح کرد و حتی درخواست کرد تا زندانیان را آزاد کنند ."

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سومین دلیل نگارش نامه خطاب به هاشمی رفسنجانی را چنین بیان کرد:" من طی هفته های گذشته نامه ای را به وزیر اطلاعات و رییس قوه قضائیه نوشته بودم و بنابراین تصمیم گرفتم که این نامه را به ریاست مجلس خبرگان و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بنویسم ."

اما اینها، همه دلایل کروبی نیست. وی گفت:" در عین حال بنده از قبل از آغاز حرکت نهضت انقلاب با آقای هاشمی آشنا بودم و همواره از قبل و پس از انقلاب با ایشان همکاری و رفاقت داشته ام و من از این حق برخودارم که به ایشان نامه ای را بنویسم."

کروبی در عین حال تایید کرد که همچنان با هاشمی رفسنجانی اختلاف نظر دارد:" البته این ارتباطی به اختلاف سلیقه من با آقای هاشمی ندارد چرا که هرچند ما با هم اختلاف دیدگاه داریم ولی من معتقدم که ایشان از جایگاه خاصی برخوردار است که شاید بتواند کاری کند ."

وی در این زمینه به انتقاد از مخالفان هاشمی رفسنجانی پرداخت و اظهارداشت:" همین آقایانی که امروز به آقای هاشمی رفسنجانی هتاکی و انتقاد می کنند شاید از یاد برده اند که ایشان از نزدیک ترین یاران امام بوده اند و حتی زمانی که قرار بود حکم مهندس بازرگان خوانده شود در مراسمی که همه ما حضور داشتیم ایشان کنارامام نشستند و متن حکم را قرائت کردند . "

دبیرکل حزب اعتماد ملی که پیش از این گفته بود به این علت نامه جنجالی خود در باره وجود شایعاتی مبنی بر تجاوز جنسی به دختران و پسران در بازداشتگاهها را منتشر می کند که ظرف ده روز از ارسال آن به هاشمی رفسنجانی پاسخی از وی دریافت نکرده است، در مصاحبه تازه خود این سخنش را پس گرفت و گفت:" آقای هاشمی رفسنجانی نامه را به آقای هاشمی شاهرودی ارجاع داده است و ایشان نیز دستور رسیدگی به این نامه را صادر کرده و از آقای دری نجف آبادی دادستان کل کشور خواسته است با من تماس بگیرد و اعلام کند که نفراتی را به نزد من خواهند فرستاد و نقطه نظرات مرا دریافت کنند تا به مسئولان منعکس شود ."

اما نکته تازه دیگر مصاحبه کروبی آن است که گفته است" آزار جنسی بازداشت شدگان در کهریزک بوده است." همان بازداشتگاهی که پس از مرگ سه تن از افراد محبوس در آن به دلیل بدرفتاریها و فقدان امکانات بهداشتی و پزشکی به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی تعطیل شده و به گفته فرمانده نیروی انتظامی، مسئول و چند تن از دست اندرکاران آن، از مقام خود عزل و زندانی شده اند.


انتشار زودهنگام نامه؟!

کروبی در واکنش به کسانی که می گویند او نامه را زودتر از موعدی که قرار بوده منتشر کرده است، گفت:" من هنگامی که به آقای هاشمی رفسنجانی نامه نوشتم انتظارم این بود که با توجه به ابعاد فاجعه آمیز این مسائل در مدت زمان کوتاهی ایشان پاسخ این نامه را بدهند. البته از نامه دو نسخه تهیه شد که یکی نزد ایشان و دیگر نزد بنده بود . ولیکن بیش از ده روز طول کشید که آقای هاشمی به این نامه پاسخی ندادند ."

وی افزود:"البته این به معنای گلایه از آقای هاشمی رفسنجانی نیست بلکه من احساس کردم که ایشان نخواسته به این نامه پاسخ دهد و یا اینکه بنابر شرایط فعلی و وضعیتی که خود ایشان در آن قرار دارد نمی خواسته که وارد این معرکه شود و من هم بنابر نگرانی نسبت به اخباری که مدام به من می رسید این نامه را منتشر کردم . "


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد:" البته بعدا متوجه شدم که ایشان نامه را به آقای هاشمی شاهرودی ارجاع داده است و ایشان نیز دستور رسیدگی به این نامه را صادر کرده و از آقای دری نجف آبادی دادستان کل کشور خواسته که با من تماس بگیرد و اعلام کند که نفراتی را به نزد من خواهند فرستاد تا نقطه نظرات مرا دریافت کنند و به انها منعکس شود . "


می خواهند جرات را از دیگران بگیرند

کروبی در باره واکنشهایی که به نامه اش صورت گرفته است، گفت : " هنگامی که این نامه منتشر شد برخوردهای متفاوتی صورت گرفت برخی از استقبال کردند ، چرا که می گفتند این باعث شد تا فضا به گونه ای شود کسانی که در این باره مطالبی داشتند آن را مطرح کنند مانند خبری که یک خانم سنندجی آن را مطرح کرد که من از ذکر نام ایشان خوداری می کنم و آقایان می توانند به سایت ها مراجعه و در این باره آگاهی بیشتری کسب کسب کنند . "

وی افزود :" در همین میان کسانی هم بودند که از انتشار آن برآشقتند و قصد دارند تا فضایی را ایجاد کنند که کسی جرات بیان مطالبی در این باره را نداشته باشد . یعنی فضایی ایجاد شود که اگر بچه های مردم را می کشند و یا کسی را در زندان مورد اهانت قرار می دهند ، خانواده هایشان را در مقابل در زندان تهدید کرده و کتک می زنند ، به خانه های مردم می ریزند و به اموال آنها خساراتی وارد می کنند کسی جرات طرح این مطالب را نداشته باشد . "

دبیرکل حزب اعتماد ملی تصریح کرد: " چرا به جای اینکه چنین فضای رعب و وحشت را ایجاد کنند تا مردم را به سکوت بکشانند فضایی را ایجاد نمی کنند تا اگر مسائلی در این باره وجود دارد و کسانی هستند که شکایاتی دارند آن را در فضای آزاد و امن مطرح کنند"

وی خطاب به مسئولان گفت : " بهتر نیست به جای آنکه برخی در برابر انتشار این نامه چنین موضعگیری و فحاشی کنند به بررسی اصل ماجرا بپردازند نه اینکه هنوز کمیته پیگری مجلس تشکل نشده است بگویند که محتوی این نامه بررسی و کذب محض است . به نظر من باید مسئولان با شنیدن چنین مسائلی ناراحت باشند ."

کروبی در این زمینه بطور مشخص به لاریجانی و بروجردی پاسخ داد و اظهارداشت:"من ضمن احترام به ریاست مجلس هشتم جناب آقای دکتر لاریجانی که نسبت به ایشان و پدرشان و پدر خانم ایشان ارادت ویژه ای دارم و آقای علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم می گویم که قبل از آنکه در اظهار نظری شتاب زده اصل ماجرا را تکذیب کنید حداقل با بنده تماسی می گرفتید یا از من می خواستید که نفراتی را نزد شما بفرستم شاید من اطلاعاتی در این رابطه داشتم . آخر چطور می شود که بدون آنکه تحقیقی صورت گیرد و جلسه ای تشکیل شود می گویید این ماجرا کذب محض بوده است . شما حداقل تحقیق می کردید تا ببینید این کسی که این حرف ها را زده از روی هوی و هوس چنین گفته و یا چون اینکه رای او را در انتخابات نادیده گرفته و تقلب کرده اند می خواهد برای عقده گشایی چنین حرف هایی را بزند و یا اینکه مطلبی دارد و بر اساس مستنداتی این حرف ها را زده و بعدا موضعگیری می کردید . "

دبیرکل حزب اعتماد ملی در واکنش به برخی اظهارات گفت:" ... به این آقایان می گویم که مستندات من کسانی بوده اند که نزد من آمده اند که یا خود مورد آزار قرار گرفته بودند و یا اینکه شاهد بوده و یا کسانی نزد آنها اقرار کرده بودند. پس من آدمی نیستم که بدون آنکه مستنداتی داشته باشم و بنابر یک تلفن و یا اینکه کسی حرفی را بدون پشتوانه به من زده باشد چنین نامه ای را بنویسم . "

هیات مستقل تشکیل دهید

کروبی که از سوی منتقدان بخاطر نوشتن این نامه، به جوسازی و جنجال آفرینی متهم شده است، خطاب به آنان گفت:" کسانی که این روزها به دنبال جوسازی ها هستند فضایی امن و آرام را ایجاد کنند و هیاتی مستقل و بی طرف را هم مسئول رسیدگی به این ماجرا کنند تا آنگاه شاهد باشند افرادی که این مسائل را به بنده منتقل کرده اند می آیند و شکایت خود را مطرح می کنند."

وی افزود: افرادی باید در این هیات باشند که کسانی که مورد آزار قرار گرفته و شکایتی دارند نسبت به آنها اعتماد داشته باشند و مسایلی که برایشان روی داده را با آنها در میان بگذارند و اطمینان داشته باشند که این هیات تا آخر از حقوق آنها دفاع می کند.


دبیرکل حزب اعتماد ملی تاکید کرد که باید فضای امنی در جامعه ایجاد شود تا همه آزادانه حرف بزنند


کروبی با تاکید بر اینکه خود را مدافع راستین جمهوری اسلامی و آرمانهای امام خمینی (ره) بنیانگذار آن می داند، تصریح کرد:" من ۲۰ سال است که برای دفاع از حقوق شهروندی و حقوق مردم به عنوان عضو کوچک این نظام تلاش کرده ام و اکنون هم بار دیگر تاکید می کنم که این تهمت و افتراها مرا از راهی که بدان اعتقاد دارم جدا نخواهد کرد .

وی در مصاحبه مفصل همچنین با طرح برخی موضوعات تازه به اظهارات اخیر آیت الله مصباح یزدی که گفته است اطاعت از رییس جمهور، اطاعت از خدا است، هم واکنش نشان داده و تاکید کرده است:"... هیچ رییس جمهوری نه آقای احمدی نژاد و نه روسای جمهوری قبلی و یا حتی بعدی نماینده خدا بر روی زمین نیستند و نمی دانم این چه حرف هایی است که زده می شود."

سید طاهر - ایران - تهران
جراتو از کی بگیرند از تو واقعا که راست میگند تو جوکر اصلاحاتی ...بیچاره زنو بچت
شنبه 24 مرداد 1388

mohammad.moein - انگلستان - لندن
»»»»درود به کروبی قهرمان!!!«««
شنبه 24 مرداد 1388

Alireza88 - ایران - تهران
از همت و غیرت جناب آقای کروبی در دفاع از مردم این کمال تشکر را داریم. امیدوارم که در این راه پایدار و استوار باقی بمانند
شنبه 24 مرداد 1388

jahed - انگلیس - لندن
دورود بر این شیرمرد. حقا که یه دونه ای
شنبه 24 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
کو گوش شنوا
شنبه 24 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
یه فیلم مگه خودشان نساختن بنام زندان زنان در همان فیلم نشان داده شده که تو زندان زنان به انها تجاوز میشود . چرا اون موقع که فیلم رفت رو پرده ی سینما همین احمد خاتمی و لاریجانی کاری نکردن خود پوف یوزشان تجاوز گران
شنبه 24 مرداد 1388

علیرضا دادا - امارات - دبی
آقای کروبی شما اگه جرات داشتی تو رو احمدینژاد در زمان مناظره تلویزیونی وامیستادی..چرا؟چرا الان دم از جرات میزنی؟با این کاری که کردی میدونی چه ضربه ایی به جنبش زدی؟اقای شیخ اصلاحات لطفا به موقع نامه بنویسین.لطفا بد موقع حرف نزنین.مثل اینکه شما خیلی از تنش و اغتشاش خوشتون میاد...نه؟. فقط میرحسین..همین.....آقای کروبی شما کجای کار هستین؟فقط شما دلتون میخواد اسمی از شما هم باشه..شما ساکت باشین بهتره
شنبه 24 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
درود بشرف و غیرت کروبی. و تف به روح و روی هر چی مزدور بی غیرت و بیشرف امثال خمبنی و خلخالی و.....و خامنه ای و دکی و لاری جانی و ملا ها و مفتخوران و انگلهای ابن رژیم مفسد اسهالی.نفسهای آخر و دست و پازدن و جان دادن این انگلها نزدیک است.مرگ بر جمهوری اسهال و انگلها.
شنبه 24 مرداد 1388

kouroshk - مالزی - مالزی
علیرضا دادا - امارات - دبی وسید طاهر - ایران - تهران از مزدوران حکومت هستند که با این حرفاشون میخوان تفرقه بندازن. کور خوندین. اغتشاشگر اون مقام بزمای ولایت هست و نوچه هاش. مردم هر کس رو که با خودشون باشه دوست دارند و ضد مردمهایی چون شما رو به زباله دان تاریخ پرت خواهند کرد. شعری از مرحوم پدرم بذارم اینجا واسه شادی روحش دعا کنین:. علی (خامنه ای) ای پلید رهبر تو چه آفتی بقا را ... که زخلق ها گرفتی همه راحت و صفا را.... نه بشر توانمت گفت نه ...ار.....متحیرم چه نامم تویه ... بی خدا را...
شنبه 24 مرداد 1388

2tia - ایران - تهران
آقای علیرضا - امارت - دبی. شخصاْ با کل نظام مخالفم . اما در جواب شما . کنار گد نشستی میگی لنگش کن - به نظرمن این حرکت کروبی یک حرکت سنجیده وکاملاْ حساب شده است . بعداْ دلیلش را همه میفهمند.
شنبه 24 مرداد 1388

manenarenji - المان - اسن
من هم با نظام ظالم جمهوری کثیف اسلامی مخالفم اما باید دهن کروبی را بوسید. بابا بعد 30 سال بالاخره یکی از تو خودشون پا شده اعتراض میکنه ببین کثافتکاریشون به کجا رسیده که صدای خودشونم در اومده بمیرم واسه مردم بیچاره ام.
شنبه 24 مرداد 1388

hamvatan88 - ایران - تهران
2tia - ایران - تهران . 100٪ باهات موافقم . زنده باد کروبی با این دل و جرات شیری که داره.
شنبه 24 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
سید طاهر - ایران - تهران, تو چته پا برهنه وسط حرف بزرگترا مئ پرئ.
شنبه 24 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مگر این لاریجانی حرامزاده فراموش کرده که بسیج در همدان با دختر یه جانباز زهرا بنی یغوب چه کرد . این دختر خانم شریف ایرانی دکتر این مملکت بود . خون این جوانهای شهید دامن شما را گرفت . حالا دیگه حرامزادها باید جواب پس بدید . مخصوصا این لاریجانی و برادرهای حرامزادش و رهبر کثافت
شنبه 24 مرداد 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
ادمهای بزدل و ترسو از بیانات صادقانه و شجاعانه واهمه دارند...درود بر شیخ اصلاحات
یکشنبه 25 مرداد 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
زنده باد کروبی.ای و ل کروبی. حقا که خیلی مردی.
یکشنبه 25 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.