درمان سرطان خون در ایران

درمان سرطان خون در ایران

شبکه خبری برنا - رئیس پژوهشگاه ابن سینا گفت: محققان این پژوهشگاه در مرحله آزمایشگاهی توانستند بافت‌های سرطان خون را درمان کنند و همچنین در مطالعاتی دیگر روشی جدید برای تشخیص زودهنگام بیماری سرطان سینه ارائه کردند.

محمد‌مهدی آخوندی گفت: در بیماری سرطان، سلول‌های بدن به طور کنترل نشده‌ای تکثیر می‌یابند. بسیاری از مردم سرطان را مترادف درد و رنج و مرگ می‌دانند و بر اساس گزارش انجمن بهداشت آمریکا، 6/7 میلیون نفر در سال 2007 بر اثر سرطان مرده‌اند که 13 درصد از کل 58 میلیون مرگ در سراسر جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

وی ادامه داد: تا کنون بیش از 100 نوع سرطان شناسایی شده که در هر قسمتی از بدن می‌توانند ظاهر شوند.

آخوندی تصریح کرد: سرطان خون یا لوسمی، بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است که با تکثیر و تکامل ناقص گلبول های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می شود.

در بیماری سرطان خون، مغز استخوان مقدار زیادی گلبول های غیرعادی سفید خون تولید می کند. این سلول ها با گلبول های طبیعی خون متفاوت بوده و عملکرد نامناسبی دارند. در نتیجه تولید گلبول های سفید طبیعی خون را متوقف کرده و توانایی فرد را در مقابله با بیماری ها از بین می برد.

این بیماری در مردان بیشتر تظاهر می کند و یکی از چهار سرطان شایع کودکان است.

راهکار درمانی سرطان خون با استفاده از داروی اختصاصی تولید شده توسط پژوهشگاه ابن سینا

رئیس پژوهشگاه ابن‌سینا با اشاره به این‌که درمان سرطان به روش‌های گوناگون انجام می‌شود، افزود: درمان‌های موجود در برخی سرطان‌ها به خوبی پاسخگو بوده و درصد بالایی از بیماران بهبود می‌یابند، ولی به طور کلی درمان‌های عمومی سرطان مانند شیمی‌ درمانی و پرتودرمانی علاوه بر این‌که باعث از بین رفتن سلول‌های سرطانی می شوند، روی سلول‌های طبیعی نیز اثر می‌گذارند، ولی با توجه به شرایط بیمار، اینگونه عوارض جانبی به علت اهمیت درمان سرطان پذیرفته می‌شود.

وی ادامه داد: هر چه درمان سرطان اختصاصی‌تر انجام شود، میزان عوارض جانبی کم‌تر خواهد بود و از بهترین نوع درمان‌های سرطان، ایمنی درمانی سرطان است.

آخوندی تصریح کرد: این نوع درمان از طریق هدف‌گیری اختصاصی مولکول‌های سطحی سلول‌های سرطانی انجام می‌شود. برای انجام این نوع درمان، داروی مربوطه بر علیه سلول سرطانی ساخته می‌شود و با تزریق آن، موجب فعال شدن مکانیسم‌های مختلفی در بدن بیمار می‌شود که در نهایت منجر به مرگ سلول سرطانی می‌شود.

وی افزود: پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی ابن‌سینا، با استفاده از روش‌های نوین بیوتکنولوژی اقدام به ساخت چنین داروهای اختصاصی بر علیه سرطان‌های گوناگون کرده است که در ارتباط با نوعی سرطان خون، برخی از داروهای ساخته شده توسط پژوهشگاه، مورد آزمایش قرار گرفته و اثر آن روی سلول‌های سرطانی بیماران منجر به مرگ این سلول‌ها شده است.

رئیس پژوهشگاه ابن‌سینا افزود: این واکنش در محیط آزمایشگاه با موفقیت انجام شد، لذا در حال حاضر مرحله آزمایشگاهی ساخت این دارو به پایان رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: برای استفاده درمانی از این دارو لازم است که اثر آن بر روی حیوان آزمایشگاهی نیز بررسی شود و پس از انجام کارآزمایی بالینی در بیماران مبتلا به سرطان خون، نسبت به عرضه آن به بازار اقدام شود.

آخوندی افزود: در صورت تامین بودجه ی لازم پیش‌بینی می‌شود که این دارو ظرف 3 سال‌ آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد و یقیناً تولید چنین دارویی در داخل کشور، امکان استفاده عمومی هموطنان را با هزینه‌ای بسیار کم به همراه خواهد داشت.

Nedaye Melate Mazlum Iran - آلمان - دوسلدورف
دست مریزاد. خسته نباشید غیور مردان و زنان ایران زمین !. دردو بلاتون تو مخ انتری نژاد و خامنه ای !. ببینم نکنه سرطان خامنه ای سرطان خون باشه و با این دارو درمان بشه ؟؟؟
جمعه 23 مرداد 1388

aydak - سوئد - مالمو
مثل پیوند نخاع مثل ماهواره امید مثل شبیه سازی مثل کشف داروی ایدز و مثل بسیاری ادعاهای دیگر!!! نمیدونم چرا هیچکدام از این پیشرفتهای علمی بزرگ در کشور عملی نمیشود!!
جمعه 23 مرداد 1388

rezanl - هلند - امستردام
از این دست حرکتها زیاد شنیدم که بعدا معلوم میشه که بعدا معلوم میشه نه برای اولین باره و نه مال ایران مثل تولید دستکش با پوست ماهی و اختراعات و اتشافات جعلی دیگه!
جمعه 23 مرداد 1388

ukguy4u - بریتانیا - لندن
از هل علی گدا درستش کردن .
جمعه 23 مرداد 1388

darius mis - انکلستان - لندن
آفرین امید وارم صحت داشته باشد . در این که دانشمندان ایرانی بهترین هستند شکی نیست .بعد هم باید مواضب باشند داروها توی بازار سیاه راه پیدا نکند .
جمعه 23 مرداد 1388

Mina Mahdavi - امریکا - تگزاس
... مثل س.. دروغ میگن. همیشه تو اخبار خودشون رو علامه دهر معرفی میکنند اما پای عمل که می رسه قد ...ر حالیشون نیست. توی یکی از همین بیمارستانهای به اصطلاح تخصصی سرطان به علت تشخیص اشتباه خواهر منو کشتن بعد گفتن میتونین از دکترش در دادگاه نطام پزشکی شکایت کنین. تو ایران پزشک ها اشتباهاتشون رو دفن میکنن
جمعه 23 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
حالا کشف هم بکنن, چه فائده وقتئ خودشون مثله ریگ ادم میکشن!!Mina Mahdavi - امریکا - تگزاس, متاسفم برائ خواهرتون ) :
جمعه 23 مرداد 1388

persion proud - کانادا - سیدنی
سلام من هم عضو جدید م.در این که دانشمندان و دکتران متخصص ایرا نی همیشه حرف اول را میزنند شکی نیست.و من اصلا روی دکترها ومتخصصان که در کانادا و امریکا هستند حساب نمیکنم(نظر شخصی)
شنبه 24 مرداد 1388

habibollah - ایران - تهران
aydak - سوئد - مالمو. گل گفتی!. همش خالیبندیه بابا!به قول شما ازچندسال پیش دارن میگن ایران داروی ایدزروکشف کرد!ولی کو؟. حتی یک کشورهم پیدانشد ونمیشه که یکی ازاین ادعاهای ایران روتاییدکنه. خداانگارماایرانیهاروآفریده فقط برای فک زدن وخالی بندی!.
شنبه 24 مرداد 1388


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.