کروبی: شاهرودی دستور بررسی احتمال تجاوز به بازداشتی ها را داده است

کروبی: شاهرودی دستور بررسی احتمال تجاوز به بازداشتی ها را داده است

مهدی کروبی، یکی از نامزدهای معترض انتخابات ریاست جمهوری، از دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به احتمال تجاوز به دستگیر شدگان اخیر در بازداشتگاه ها خبر داده است.

آقای کروبی دو هفته پیش در نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان، خواستار بررسی مسئله تجاوز به «دختران و پسرانی» بازداشتی شده بود. متن این نامه در هفته جاری منتشر شد و واکنش های بسیاری را در پی داشت.

علی لاریجانی، رییس مجلس، روز چهارشنبه در واکنش به این نامه گفته بود: بررسی های دقیق انجام شده توسط کمیته ویژه مجلس از بازداشت شدگان در کهریزک و اوین هیچ گونه موردی که مبنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد مشاهده نشده است.

این در حالی است که مهدی کروبی روز پنجشنبه در گفت وگو با سحام نیوز، وب سایت حزب اعتماد ملی، گفته است: «آقای هاشمی رفسنجانی نامه را به آقای هاشمی شاهرودی ارجاع داده است و ایشان نیز دستور رسیدگی به این نامه را صادر کرده و از آقای دری نجف آبادی دادستان کل کشور خواسته که با من تماس بگیرد و اعلام کند که نفراتی را به نزد من خواهند فرستاد و نقطه نظرات مرا دریافت کنند تا به مسئولان منعکس شود».

ریاست آیت الله محمود شاهرودی بر قوه قضائیه هفته آینده به پایان می رسد و مشخص نیست که جانشین وی چگونه این مسئله را پیگیری خواهد کرد.

«تکذیب قبل از تحقیق»

مهدی کروبی همچنین در واکنش به اظهارات سعید مرتضوی، دادستان تهران که گفته بود مستندات آقای کروبی تماس تلفنی با روزنامه اعتماد ملی است، می گوید: مستنداتش شهادت افرادی است که نزد وی آمده و  از شکنجه در بازداشتگاه ها شکایت کرده اند.

آقای کروبی در این زمینه گفت: «مستندات من کسانی بوده اند که نزد من آمده اند که یا خود مورد آزار قرار گرفته بودند و یا اینکه شاهد بوده و یا کسانی نزد آنها اقرار کرده بودند پس من آدمی نیستم که بدون آنکه مستنداتی داشته باشم و بنابر یک تلفن و یا اینکه کسی حرفی را بدون پشتوانه به من زده باشد چنین نامه ای را بنویسم .»

رییس سابق مجلس ایران همچنین از آنچه که تکذیب شتاب زده اصل ماجرا توسط علی لاریجانی و علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، خواند، انتقاد کرده است.

««متاسفم از این که مردمی را که به بهانه اعتراض به یک انتخابات بازداشت کرده اند چنین مورد شکنجه قرار داده اند به طوری که من شنیده ام که افراد را در کهریزیک لخت می کردند و چهار دست و پا می نشاندند و سوار بر انها می شدند و به انها می گفتند که صدای حیوانات را در بیاورید اخر این مایه تاسف جمهوری اسلامی است و یا اینکه برخی را دستگر کرده و انها را لخت کرده اند و روی هم خوابانده اند و آب بر روی انها ریخته اند» .
مهدی کروبیآقای کروبی گفته است: بهتر بود آقایان لاریجانی و بروجردی این قدر شتاب زده درباره محتوی این نامه موضعگیری نمی کردند و هیئتی را برای دریافت مستندات درباره تجاوز به بازداشتی ها تعیین می کردند.

مهدی کروبی افزوده است: قبل از آنکه در اظهار نظری شتاب زده اصل ماجرا را تکذیب کنید حداقل با بنده تماسی می گرفتید یا از من می خواستید که نفراتی را نزد شما بفرستم شاید من اطلاعاتی در این رابطه داشتم . آخر چطور می شود که بدون آنکه تحقیقی صورت گیرد و جلسه ای تشکیل شود می گویید این ماجرا کذب محض بوده است .

مهدی کروبی همچنین با انتقاد از آنچه که جو سازی علیه نامه خوانده، خواستار ایجاد فضایی آرام برای رسیدگی به این شکایت ها شده است.

وی در این زمینه گفته است: کسانی هم بودند که از انتشار نامه برآشفتند و قصد آن دارند تا فضایی را ایجاد کنند که کسی جرات بیان مطالبی در این باره را نداشته باشد .

نامزد معترض انتخابات افزوده است: یعنی فضایی ایجاد شود که اگر بچه های مردم را می کشند و یا کسی را در زندان مورد اهانت قرار می دهند، خانواده هایشان را در مقابل زندان تهدید کرده و کتک می زنند، به خانه های مردم می ریزند و به اموال آنها خساراتی وارد می کنند کسی جرات طرح این مطالب را نداشته باشد .

با این حال مهدی کروبی به مسئولان جمهوری اسلامی گوشزد کرده است که هرگز در این زمینه سکوت نخواهد کرد.

این نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است: «من به مسئولان می گویم که هیچ گاه این فحاشی ها و انتقادات من را وادار به سکوت نخواهد کرد من در این ۲۰ سال گذشته از این حرف های درشت بسیار شنیده ام و تا زمانی که زنده هستم از حقوق مردم دفاع خواهم کرد و شما نمی توانید زبان ، دست و قلم بنده را ببندید».

«شکنجه»در کهریزک

مهدی کروبی همچنین درباره رفتار با بازداشت شدگان گفته است:«متاسفم از اینکه مردمی را که به بهانه اعتراض به یک انتخابات بازداشت کرده اند چنین مورد شکنجه قرار داده اند به طوری که من شنیده ام که افراد را در کهریزیک لخت می کردند و چهار دست و پا می نشاندند و سوار بر انها می شدند و به انها می گفتند که صدای حیوانات را در بیاورید اخر این مایه تاسف جمهوری اسلامی است و یا اینکه برخی را دستگر کرده و انها را لخت کرده اند و روی هم خوابانده اند و آب بر روی انها ریخته اند» .

وی افزوده است:«حتی شنیده ام که هنگامی که افراد را شکنجه می کردند به انها می گفتند با صدای بلند بگویید که مادرتان .... است ، مانند زمان قتل های زنجیره ای که به ان افراد می گفتند بگویید که من بچه مادرم نیستم ! و سپس انها را در بیان ها کتک زده و رها می کنند. واقعا من از طرح چنین مباحثی احساس شرم می کنم ».

در جریان اعتراض های پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، به گفته سخنگوی قوه قضاییه، چهار هزار نفر  از فعالان سیاسی، مدنی، روزنامه نگاران و مردم عادی از سوی نیروهای امنیتی و بسیجی بازداشت و  تعداد زیادی از آنها به نقاط نامعلومی انتقال داده شده اند.

در دو ماه گذشته گزارش های زیادی از بدرفتاری شدید با زندانیان، ضرب و شتم آنها، تجاوز و همچنین قتل تعدادی از بازداشتی ها زیر شکنجه منتشر شده است.

به دنبال تایید خبر مرگ محسن روح الامینی، فرزند مشاور محسن رضایی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، در بازداشتگاه کهریزک، رهبر ایران دستور داد این بازداشتگاه که زیر نظر نیروی انتظامی بود تعطیل شود.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان ستادهای میرحسین موسوی و مهدی کروبی می گویند دست کم ۶۹ نفر در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کشته شده اند. 

« مقام معظم رهبری یک کشور بزرگ و ثروتمند دارد»

همزمان با اظهارات مهدی کروبی ، احمد خاتمی، از روحانیون تندرو طرفدار دولت و امام جمعه موقت تهران، نیز در واکنش به نامه وی گفته است: اگر  مهدی کروبی نتواند ادعای خود درباره تجاوز به بازداشتی ها را ثابت کند، «نظام باید مدعی و مدعی‌‌العموم نیز باید اقدام کند.»

احمد خاتمی با اشاره به مطالب مندرج در نامه مهدی کروبی گفته است: تا چه زمانی نظام می‌خواهد در مقابل این بی‌مهری‌ها که به یادگار شهدا و انقلاب شده است، سکوت کند.

این روحانی تندرو همچنین گفته است: پرونده رجال را هر روز باید با معیار ولایت فقیه ارزیابی کرد.

وی همچنین به تمجید از آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، پرداخته و گفته است: «زهد را مقام معظم رهبری دارد که یک کشور بزرگ و ثروتمند دارد اما هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کند».

احمد خاتمی در حالی از معیار ولایت فقیه برای سنجش پرونده رجال جمهوری اسلامی سخن گفته است که مجمع ادوار نمایندگان مجلس در نامه ای به رییس مجلس خبرگان خواستار بررسی عملکرد آیت الله خامنه ای در جریان وقایع پس از انتخابات رییس جمهوری شده است.

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
شاهرودی وتو وبقییتان جنایتکاران قرن هستید .مرگ برخامنه ای.شماها بشر نیستید.چطور میشه یک انسانرا بدونهیچ جرمی درخیابان لت وپارش کنیدوبعددر زندان کورش کنید ناخنش رابکشید وتمام بدنش راخوردکنید وبکشیدش.روح امیر جوادی شاد
جمعه 23 مرداد 1388

ziba.......sabz - سوپد - سوپد
سی سال نمونه های بی شمار آدم ربایی و قتل و ترور در حکومت اسلامی به دستور سران این حکومت از رهبر تا خبره اش، صورت گرفته و کسانی همچون پروانه فروهر را آنگونه جنایتبارانه به قتل رساندند و نویسنده را با فرزند ده ساله اش بی رحمانه به قتل رساندند، این حضرات اسلامی، ککشان هم نگزید و آب از آب شان تکان نخورد. صاحب زمانی نجنبید، خدایی به قبایش بر نخورد، اما قهرالهی در لابلای کاغذها غسل جنابت کرد و سید اولاد پیغمبر بر مسند فقاهت اش حکم راند وُ کشت وُ برد وُ تجاوز کرد و لمپن وُ قاتل پروراند و به جان وُمال وُ ناموس مردم انداخت! و رسیدیم به اینجایی که دیگر نه انکار، محلی از اعراب دارد و نه اصولی که خودشان به پایداری و ماندگاری آن دست به چنان جنایتها زده اند
جمعه 23 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
بچه گول می زنید؟ یا ما مردم را ابله فرض کردید؟ شکایت و دادخواهی در این رژیم صحبتی بسیار مسخره و پوچ است و رسیدگی به شکایات مردمی یک ادعای توخالی از سوی سرکردگان رژیم وقاحتیست. اینها خودشان دستور سرکوب و کشتار و دستگیری و سپس شکنجه و قتل و تجاوز را صادر کرده اند و رهبر چلاقشان رسما و در روز روشن برای زهر چشم گرفتن از مردم از پشت تریبون فتنه جمعه بی هیچ پروائی به مردم اعلان جنگ داد حالا کروبی که خودش 30 سال در همین حکومت بوده و دست خودش به هزار و یک جور فساد و جنایت بر علیه مردم و دزدی و رشوه خواری و آلوده است میخواهد حقوق مردم را از حکومتی که ابدا حقی برای ملت قائل نیست بگیرد؟. در نهایت اگر خامنه ای منفور و مزدوران و ریزه خوارانش مجبور بشوند یک سعید امامی دیگر پیدا و آنرا مسئول سرخود حوادث معرفی کرده و واجبی خورش می کنند. آمر اصلی خامنه ای است و باید همانگونه که مزدورانش به بازداشت شدگان تجاوز جنسی و اخلاقی نمودند بازداشت و به شخص خودش تجاوز جنسی و اخلاقی شود تا دستور اسلام ناب محمدی (قصاص) که به قول هود آخوندک ها از اهم واجبات اسلام است اجرا شده باشد.
جمعه 23 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
«زهد را مقام معظم رهبری دارد که یک کشور بزرگ و ثروتمند دارد اما هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کند». ==معنی زهد رو هم فهمیدیم این چند سال هنوز زهد دارن اینه اگه نداشتن که همه مردومو می خوردن و ملت به گدای بیشتر از این می افتادن همه ویلونو سیلونیم هیچکس جای خودش نیست با این کشور ثروتمند چون یه عده بی پدر خرطومشونو انداختن تو ایران حالا حالاها هم بیخیال نیستن انگار ---- به امید نابودیه زودتر
جمعه 23 مرداد 1388

bahareiran - ایران - ایران
تا به کی اختناق تا به کی نفهمی خوداگاه و ناخداگاه این بی خردان کاری به گذشته ات ندارم اقای کروبی ولی دستت رو بخاطر دفاع از حق مردم ایران که حق جیک زدن ندارن میبوسم درود به شجاعتت درود به انسانیتت وچه ذلیلند کسانی که بخاطر حفظ منافعشون سکوت میکنند دوستت دارم کروبی.بهار ایران
جمعه 23 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
این مردک کوتول احمد خاتمی را باید ببرن تو زندان و همون جوری که با دیگر زندانیان بر خورد کردن باش رفتار بشه
جمعه 23 مرداد 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دورد و سلام بر این شیر مردان و شیر زنان کشورمان. بدانند پیش ملت ایران عزیز و سرافرازند. از جناب آقای کروبی که حامی و پشتیبان این شیر مردان و شیر زنان بوده و است نیز کمال تشکر را داریم.
جمعه 23 مرداد 1388

Aryan33 - انگلیس - لندن
موسوی در سال 1360 احمدی نژاد امروزه تو قتل و ادمکشی. کروبی هم باید روزی محاکمه شه بخاطر زندان خصوصی که ساخته بود داخل بنیاد شهید برای خانواده شهدای مخالف وهمینطور صادرات دختران به کشورهای عربی بعنوان صیغه. همه شما الوده به ویرس کشنده اسلام هستید و هیز و پست. از محمد عرب بچه باز تا زنداناتون امروز.
جمعه 23 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
این است اسلام ناب محمدی / چرا این پاچه خاران نمیان که جرشون بدیم....؟
شنبه 24 مرداد 1388

salar_20 - ایران - همدان
درود بر شرفت واقعا مردی.مرگ بر خامنه ای دجال و کثیف
یکشنبه 25 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.