مجمع نمایندگان ادوار مجلس: عملکرد آیت‌الله خامنه‌ای بررسی شود

جمع نمایندگان ادوار مجلس: عملکرد آیت‌الله خامنه‌ای بررسی شود

رادیو زمانه : مجمع نمایندگان ادوار مجلس طی نامه‌ای به رئیس مجلس خبرگان خواستار بررسی عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ایران شد.

امضا کنندگان این نامه با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران رهبر از مسئولیت مبرا نیست، آورده‌اند: «طبق اصل ۱۰۷ قانون اساسی علاوه بر تساوی رهبر با سایر افراد کشور درمقابل قانون، رهبر همه مسؤلیت‌های ناشی از ولایت امر را بر عهده دارد.»

این بیاینه با یادآوری اینکه به موجب اصل ۵۷ قانون اساسی، قوای سه‌گانه کشور زیر نظر رهبر فعالیت می‌کنند، خواهان بررسی اقدامات، فعالیت‌ها و عملکرد نهادها و قوای انتظامی و نظامی و دستگاه قضایی در وقایع اخیر شده است.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس، این بررسی را راهی برای بازگشت اعتماد عمومی و پاسداری از نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی می‌داند.


مجمع نمایندگان ادوار مجلس دادگاه ۱۰۰ نفری بازداشت شدگان اخیر را یادآور محاکمات «استالین» دانسته‌ است

در این نامه که خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان نوشته شده، آمده است: «مجمع نمایندگان ادوار مجلس، لزوم بررسی‌های قانونی بر اساس اصل ۱۱۱ قانون اساسی را که از وظایف خبرگان رهبری است مورد درخواست قرار داده و از حضرتعالی انتظار دارد که بنا به وظیفه و رسالت قانونی اقدامات لازم را به عمل آورید.»

بر اساس اصل ۱۱۱ قانون اساسی «هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود برکنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم است.»

مجمع نمایندگان ادوار مجلس خطاب به رئیس مجلس خبرگان نوشته‌اند: «پاسداری از قانون اساسی و حقوق مردم و توجه به وظایف خبرگان رهبری از نکته‌هایی است که بیش از هرچیز وظیفه و مسئولیت شما را سنگین‌تر میامضا کنندگان این نامه دادگاه ۱۰۰ نفری بازداشت‌شدگان اخیر را یادآور محاکمات «استالین» دانسته و از «یورش عناصر نظامی، انتظامی، بسیجی، لباس شخصی و اطلاعاتی و به خاک و خون کشیدن تعدادی از مردم بی‌دفاع، بازداشت گسترده اهل قلم و فعالان سیاسی و نخبگان ومردم عادی و اعمال وحشیانه‌ترین رفتارها نسبت به آنها اعلام انزجار کرده‌اند.»


از دیدگاه اعضای این مجمع، «مصادره آرای مردم» انتخابات ۲۲ خرداد را به یک «تراژدی» تبدیل کرد و آنچه در نامه اخیر کروبی در رابطه با تجاوز به زندانیان آمده، «تراژدی بزرگی است که در جمهوری اسلامی به وقوع پیوسته ‌است»

از دیدگاه اعضای این مجمع، «مصادره آرای مردم» انتخابات ۲۲ خرداد را به یک «تراژدی» تبدیل کرد و آنچه در نامه اخیر مهدی کروبی در رابطه با تجاوز به زندانیان اخیر آمده ‌است، «تراژدی بزرگی است که در جمهوری اسلامی به وقوع پیوسته ‌است.»

مهدی کروبی طی نامه‌ای به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تجاوز به بازداشت‌شدگان اخیر خبر داده‌ است.

آیت‌الله سیدعلی محمد دستغیب، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز طی بیانیه‌ای از این نهاد خواست که برای رسیدگی به شکایات و اعتراض‌های مردم به طور فوری تشکیل جلسه دهد.

از سوی دیگر، آیت‌الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید شیعه نیز طی سخنانی اعلام کرده‌ است که «ولی‌فقیه غیر از اینکه باید عادل باشد، باید از قانون اساسی و مجلس خبرگان رهبری هم تبعیت کند.»

مجلس خبرگان رهبری، مجلسی متشکل از فقهای «واجد شرایط» است که بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده‌است. نظارت بر عملکرد رهبری یک از وظایفی است که قانون اساسی بر عهده مجلس خبرگان گذاشته‌ است.

نامه مجمع نمایندگان ادوار مجلس به هاشمی:
مصادره آرای مردم , انتخابات 22 خرداد را به یک تراژدی تبدیل نمود

سایت موج سبز آزادی : مجمع نمایندگان ادوار مجلس که صدها نماینده سابق مجالس جمهوری اسلامی در آن عضویت دارند، با ارسال نامه‌ای خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس مجلس خبرگان، خواستار آن شد که مجلس خبرگان طبق اصل 111 قانون اساسی به بررسی وقایع اخیر و عملکرد نهادهای زیر نظر رهبری اعم از نظامی، انتظامی و قضایی بپردازد.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس از تشکل های اصلاح طلب با ارسال نامه ای خطاب به آیت الله رفسنجانی خواستار بررسی وقایع اخیر توسط وی شد و تصریح کرد: نمی توان در برابر این وقایع شوم سکوت پیشه کرد. .

متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران

به استحضار می رساند :

مصادره آرای مردم، انتخابات 22 خرداد را به یک تراژدی تبدیل نمود .بازگویی وقایع پس از بیست ودوم خرداد ماه که با یورش عناصر نظامی , انتظامی , بسیجی ولباس شخصی واطلاعاتی وبه خاک وخون کشیدن تعدادی از مردم بی دفاع وسپس بازداشت گسترده اهل قلم وفعالان سیاسی ونخبگان ومردم عادی واعمال وحشیانه ترین رفتارهانسبت به آنها ونمایشگاه دادگاه صد نفری که یا دآور محاکمات استالین است دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد .چگونه می شود باور کرد که داستان شکنجه ها ورنج های وآزارهای باز داشت شدگان کهریزک رنج بارتر وغم انگیز تر از گوانتانامو وابوغریب تحت تصدی اشغالگران امریکایی باشد .

نامه دردمندانه برادر شجاع ودلسوز جناب آیت الله کروبی به حضرتعالی ؛داستان تعدی اتباع دولت مهاجم نسبت به اتباع کشور مورد اشغال نیست بلکه تراژدی بزرگی است که در زندانهای جمهوری اسلامی به وقوع پیوسته است.روشن است که نمی توان در برابر این وقایع شوم سکوت پیشه کرد. .

حضرت امام خمینی در کتاب ولایت فقیه درباب حکومت بروفق قانون می فرمایند :"همه درامان قانونند , درپناه قانون اسلامند , مردم ومسلمانان در دائره مقررات شرعی آزادند ؛ یعنی بعد از آنکه طبق مقررات شرعی ؛عمل کردند کسی حق ندارد بگوید اینجا بنشین یا آنجا برو , این حرف ها در کار نیست , آزادی دارند وحکومت عدل اسلامی چنین است , مثل این حکومت ها نیست , که امنیت را از مردم سلب کرده اند ؛هرکس درخانه خود می لرزد که شاید الان بریزند وکاری انجام دهند , چنانچه در حکومت معاویه وحکومت های مانند آن امنیت را از مردم سلب نموده ومردم امان نداشتند , به تهمت یا صِرف احتمال می کشتند ..." این برداشت ملت بزرگ ما از امام ونظام اسلامی بوده است . اینک باید پرسید که چه نسبتی بین این سخنان وآنچه این روزها در کشور می گذرد وجود دارد ؟؟

با توجه به اینکه برخلاف بعضی نظام های سیاسی که رهبررا مبرای از مسؤلیت می دانند در نظام جمهوی اسلامی ایران نه تنها رهبر از مسؤلیت مبرا نیست بلکه طبق اصل 107 قانون اساسی علاوه بر تساوی رهبر با سایر افراد کشور درمقابل قانون , رهبر همه مسؤلیت های ناشی از ولایت امررا برعهده دارند وبه موجب اصل 57 قانون اساسی قوای سه گانه کشور زیر نظر رهبر فعالیت می نمایند. پاسداری از قانون اساسی وحقوق مردم وتوجه به وظایف خبرگان رهبری از نکته هایی است که بیش از هرچیز وظیفه ومسؤلیت شمارا سنگین تر می نماید.
بررسی اقدامات وفعالیت هاو عملکرد نهادها وقوای انتظامی ونظامی ودستگاه قضایی دروقایع اخیر از اهمیت اساسی برخوردار است .این بررسی ها راهی برای بازگشت اعتماد عمومی وپاسداری از نظام جمهوری اسلامی وقانون اساسی است , برهمین اساس مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی لزوم بررسی های قانونی وفق اصل 111 قانون اساسی را که از وظایف خبرگان رهبری است مورد درخواست قرار داده وازحضرتعالی انتظار دارد که بنا به وظیفه ورسالت قانونی اقدامات لازم را به عمل آورید .

والسلام علی من التبع الهدی

مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی

shirdelan2009 - هلند - ایده
مرگ و جهنمی بی پایان برای نظام کثیف جمهوری روسی ایران. و همچنین طرفدارانش.
جمعه 23 مرداد 1388

axa - ایران - تهران
خوب ما باور کردیم
جمعه 23 مرداد 1388

bahareiran - ایران - ایران
خوب اشوبی بینشون بپا شده افرین سرنگونیت نزدیک است علی خوناشام
جمعه 23 مرداد 1388

Ezhaq - ایران - تهران
از حرفهاشان معلومه بازی زرگریه.
جمعه 23 مرداد 1388

darius mis - انکلستان - لندن
آب در کوزه ما تشنه لبان می کردیم یار در خانه و ما گرد جهان میگردیم
جمعه 23 مرداد 1388

bahar miayad - المان - المان
چقدر خوب مشه اگه در داخل کشور مردم از متن این نامه اگاه بشن مخصوصا انهائی که دسترسی به اینترنت و ساتلیت ندارند و از این واکنشها با خبر نمیشن کاش مردم اگاه بشن که طبق مفاد قانونی وقانون اساسی مسئولیت همه جنایتهای انجام شده بر گرده جناب رهبر سنگینی میکنه کاش مردم بدونن که جواب سوالهاشونو از این اقا باید بگیرن
جمعه 23 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
رهبر چلاغ بترس عزرائیل داره کم کم نزدیکت میشه.
جمعه 23 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
هرچه کنید، دیگر نه شما آخوندها و نه اسلام تازی جایی برای نگهداشتن حکومت ننگین اسلامی نخاهید داشت. اسلام در ایران بی آبرو شده است، اسلام چهره ی پلید خود را نشان داده است. مردم آزاده ایرانی اسلام نمیخاهند. تنها کسانی که اسلام را میخاهند، خشک مغزان تازی پرست و مزدوران حکومت هستند که ناچیز هستند. وای به روزگار فرزندان شما که باید توهان وحشیگریهای شما را پس دهند. کار اسلام در ایران به پایان رسیده. مرگ بر تازی و تازی زاده و تازی پرست.
جمعه 23 مرداد 1388

be range sabz - ایران - تهران
به هر حال باید راهی پیدا کنند، تا نظام رو نگه دارند. حتی اگه شده با حذف رهبر فعلی و انحلال دولت و حتی مجلس. البته اینها همه به خاطر ادامه اعتراضاته و به محض ساکت شدن مردم، همه چی فراموش میشه. پس مردم به هیچ وجه نباید ساکت بنشینند.
جمعه 23 مرداد 1388

iran-azad - ایران - تهران
این درسته - این یعنی کم کم تیشه زدن به پایه های ستون مقامی که تا به حال کسی جرات نمی کرد بهش بگه بچا (مخفف بالای چشمت ابرو )
جمعه 23 مرداد 1388

darius mis - انکلستان - ا
دیگه وقتشه که این ملــــــــــــــــــــــــــــــــــــعون بر گرده گو نج مسجد . نعوووووو اووو زبلللللا .
جمعه 23 مرداد 1388

Goşa Çay - ایران - قوشاچای
خامنه ای پر انترخان پر مجتبی پر حسین بازجو پر گوریل پر جنتی پر فیروز آبادی پر و بقیه هم پر.....
جمعه 23 مرداد 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
حالا نوبت رفسنجانی شد اعضا تیمش رو معرفی کنه،بنام دفاع از حق ملت و جنگ قدرت بین خودشون!
جمعه 23 مرداد 1388

darius mis - انکلستان - لندن
قابل توجه دوستانی که ساتالایت ندارن و میخوان تلوزیون نهای فارسی را ببینند .سرچ کنید به لاتین گ ل ویز . گام امید وارم پیدا کنید .
جمعه 23 مرداد 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
خوبست که بالاخره به فکر مردم افتادید ولی حالا دیگر خیلی دیر است. این رژیم قرون وسطائی باید برود. استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی
جمعه 23 مرداد 1388

zorro.ir - ایران - تهران
در کشوری که قانون جنگل بر مردم حاکم است صحبت از قانون راهیست به ترکستان اما برای مطرح کردن بعضی مسائل راه کمی هموار میشود وقتی خرافات دینی و توهم در زندگی و سیاست و علم و...به زور بر مردم حاکم شد تمام دستورات از غیب نازل میشود نه بمن نه بتو بلکه به رهبری و هرکسی را که خودشان صلاح بدانند و یک عده احمق هم باور میکنند حالا باید محمود را بیارید باقالی بارش کنید. (والسلام و علیک و رحمة الله و بر کات)
جمعه 23 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
خامنه ای درشرایط فعلی ولایتش باطل و مردم مظلوم ایران در زمان مناسب باید او را محاکمه کنند. خامنه ای نمیری که خفتو بینی
جمعه 23 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
خامنه اى در هر شرایطى ولایتش باطله، اصلا اصل ولایت فقیه باید برداشته بشه. باید قانون اساسى جدید تدوین بشه و این مقام کاملا دیکتاتورى از حکومت ایران حذف بشه. اگر آقایون علما میخواهند آبرویى براشون باقى بمونه و مساله با آرمش و بدون خونریزى حل بشه باید این کار را در مجلس خبرگان بکنند وگرنه مردم یک قیام اساسى میکنن و با یک انقلاب جدید این کار را میکنن. واقعان ننگ بر ملتى که در قرن 21 تن به حکومت دیکتاتورى یک بیسواد جلاد خرفت بده. مرگ بر ولایت فقیه، مرگ بر دیکتاتور، درود بر جمهورى دموکراتیک ایران.
جمعه 23 مرداد 1388

shahin 12 - انگلیس - یوکی
به جانشین الله بر روی کره زمین توهین نکنید که همانا که در کهریزک به عذاب الهی گرفتار میشوید.و همانتطور که حضرت تمساح (ص) فرمودند اطاعت از خامنه ای و پسر نا خلف ایشان انتری اطاعت از خداست پس توبه کنید و از فرمان انان اطاعت کنید تا به عذاب عظیم هماند بقیه کفار در کهریزک دچار نشوید
جمعه 23 مرداد 1388

LiliRose - کانادا - تورنتو
نمی دونم چرا اینها فکر می کنند ملت ایران بچه 2 ساله است و با آب نبات که نه با کلمه د د گول می خورد؟آرای مردم رو بازرسی کردند ٬گفتند درست بوده و تقبل نشده . رفتند زندان بازدید کردند گفتند حال همه خوب بوده و سرحال هستند.خوبه ابطحی رو تو تلویزیون نشون دادند که چی بوده و چی شده.کلی هم کشته از زندانها بیرون فرستادند. حالا هم می خواهند عملکرد خامنه ای رو بررسی کنند بگویند بهتر از این رهبر تا حالا خلق نشده بود!!!!
جمعه 23 مرداد 1388

وه هار - ایران - ایران
پس فکر می کنید به دستور چه کسی ایران تبدیل به سلاخ خانه انسانهای راه آزادی شده!!!!! حتما کار من بوده !
جمعه 23 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
اینها همه بازی جدید.این حکومت اسهالی است.این اسلام تازی باید از این سرزمین بیرون رود.
جمعه 23 مرداد 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرک
مــــــــــــــــــــرگ بـــــــــــــــــــــــــــــر خـــــــــــــــــــــــــامـــــــــــــــنه ایـــــی
جمعه 23 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
این مرتیکه پفیوز سید چلاقعلی خامنه ای بی شرافت را باید به جرم جنایت بر علیه بشریت مانند آیت الشیطان مدرس دار بزنند و جسد کثیفش را برای درس عبرت سایرین شهر به شهر بگردانند و به معرض نمایش بگذارند
جمعه 23 مرداد 1388

louisette - فرانسه - مارسی
این سری داستان را خیلی جدی نگیرید.یک فورمالیته بیش نیست.همه شان از یک کاسه آب خوردند.تازه کی باید بررسی کنه؟؟؟؟؟آخوند ایکس یا ایگرگ.مگه آخوندها همه از یک قماش نیستند؟یعنی میخواهند بدنیا بقبولانند که در این رژیم عدالت هست؟چرا تا بحال یک پاسدار یا یک بسیجی اعدام نشده؟در حالیکه همه میدانیم که آنها خدای خلافکاری اند.این صحنه سازی ها دیگر توی مخ ما فرو نمیرند.
جمعه 23 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
خامنه ای باید اعدام بشه با دارودستش بعدم همه رو دسته جمعی چال کنن قسمت بازیافت زباله تو لبنان که حتی جنازشونم خاک مقدس ایران رو سالها کثیف می کنه و مطمئنما خاک این میهن کهن اینها رو پس خواهد زد
جمعه 23 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
خدائیش رفسنجانی خیلی زرنگه ولی فعلا دمش گرم که داره زیر این مردک خامنه ای را خالی میکنه ( مرگ بر خامنه ای حرامزاده )
جمعه 23 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
خامنه اى خاین اعدام باید گردد.
جمعه 23 مرداد 1388

black chador - امریکا - ولدن
شما مجمع نمایندگان اگر واقعا بر علیه این ایرانی کشی خامنه ای هستید برزید توی خیابون ها و مثل این مردم شجاع کتک بخورید.
جمعه 23 مرداد 1388

salar_20 - ایران - همدان
مرگ بر ولایت وقیح خامنه ای.جهنمی بی پایان برای نظام کثیف جمهوری روسی ایران و اراذلش.
شنبه 24 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.