درخواست آیت‌الله دستغیب برای تشکیل جلسه فوری خبرگان

درخواست آیت‌الله دستغیب برای تشکیل جلسه فوری خبرگان

آیت الله حاج سیدعلی محمد دستغیب، از اعضای مجلس خبرگان با انتشار متنی در وب سایت شخصی خود با عنوان "مشروعیت و مقبولیت در اسلام"،‌ خواستار تشکیل جلسه فوری مجلس خبرگان شد.

نظرات  آیت الله حاج سیدعلی محمد دستغیب در باره مشروعیت و مقبولیت در اسلام

بنابر آنچه از کتاب و سنت و عقل و اجماع فهمیده می شود لازم است که در احکام شرع جاهل به عالم رجوع کند. در این میان وظیفه فقیه عادل است که مردم را از پلیدی (رجس) دور کند که مهمترین مصداق آن جهل است و این خود جهادی است بزرگ؛ لذا معصوم می فرماید: «مداد العلماء أفضل من دماء الشهداء» فقیه عادل یعنی با فهم و ادراک نسبت به قرآن و سنت و عامل به آن و آزاد از زنجیرهای حبّ دنیا و ریاست و غالب بر هوای نفس، چنین شخص فقیه و مجتهد در هر زمان و مکانی باشد بر آن عدّه که از او استقبال می کنند ولایت دارد؛ یعنی از امتحان الهی خوب در آمده و نیز مورد استقبال مردم واقع شده. امّا اینکه گفته شود این شخص بر همه نقاط کره زمین ولایت دارد بی مدرک است.

در زمان امام خمینی (ره) تمام فقهاء و مراجع خودجوش مرجعیّت و فقاهت ایشان را امضاء کردند و اکثریّت قریب به اتفاق مردم با میل و رغبت استقبال نمودند؛ در آن موقع علماء و مردم هر دو متّفقاً دست به دست هم دادند و ایشان را مرجع و ملجأ و رهبر خویش قرار دادند، لذا پیروزی به این صورت و در مدّت کوتاهی به دست آمد. چنان چه این معنی از زمان غیبت صغری تا به حال برقرار بوده و از مرجعیت و زعامت میرزای شیرازی (سیّد محمّد حسن(ره)) که با امضای چهارصد نفر مجتهد و استقبال عظیم مردم تحقّق یافت، چندان مدّتی نگذشته و ایشان با گریه این سمت را پذیرفتند.

بنابر روایات، هر فقیهی فی الجمله ولایت دارد چنان چه امام خمینی(ره) نیز فرمودند؛ امّا ولایت مطلقه، اعلمیت و اعدلیت و پشتیبانی قاطع علما و مردم را می طلبد.

این که امام خمینی(ره) فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این انقلاب ضربه نخورد یعنی همین که اگر مردم حمایتشان را از این ولایت فقیه برداشتند، دیگر از این ولایت کاری ساخته نیست و در واقع ارزشی ندارد.

وظیفه خبرگان است که از بند بند قانون اساسی دفاع کند و مردم را همراه داشته باشد. فلسفه وجودی خبرگان حفظ قانون اساسی است. مردم به خبرگان به عنوان وکلای خود رأی دادند که نگهبان قانون اساسی باشند. این قانون حاصل خون هزاران شهید و جانباز و نتیجه تحمّل زندان ها و شکنجه های استبداد شاهنشاهی و تبعید شدن علما و روحانیون و نخبگان است، که در اوّلین فرصت بعد از انقلاب به دستور امام امّت و نجات دهنده مردم ایران از استبداد و استعمار و استثمار، به وسیله خبرگان ملّت، از فقها و روشنفکران تدوین شد، و برای تأمین نظرات حضرت امام خمینی(ره) اصل ولایت فقیه در آن گنجانده شد و مردم، قانون اساسی را تأیید کرده و رأی دادند و به دنبال آن هستند. در وقایع اخیر (انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری) اعتراض مردم در راهپیمایی ها که هنوز هم معترضند، به نتیجه انتخابات و روند آن، به خاطر عمل نشدن به قانون بوده و هست. اگر قانون به خوبی اجرا می گردید مردم اعتراضی نداشتند، چون خودشان به آن رأی داده اند.

چه کسانی جز خبرگان، حافظ و نگهبان قانون اساسی هستند. مجلس خبرگان قانون اساسی مجلسی بود نظیر همین خبرگان فعلی و بعضی از اعضای این مجلس از اعضای آن بودند و در تدوین قانون اساسی شرکت داشتند. مردم از ایشان می خواهند که به خواسته های آنها بر طبق قانون اساسی رسیدگی شود.

معلوم اینجانب است که اگر مردم متوجّه شوند که خبرگان در جهت احقاق حق مردم سعی دارند و برای حفظ قانون اساسی و رأی آنها احترام قائلند، ساکت می شوند و راضی به تحقّق قانون اساسی هستند، چون خودشان شعار دادند و نسل امروز هم شعارش این است که: ـ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ـ امّا باید خود خبرگان متوجّه کیفیّت و نظر جامعه باشند.

در انتخابات چند دوره قبل بیش از بیست میلیون از مردم به سیّد بزرگوار حجّت الاسلام و المسلمین سیّد محمّد خاتمی رأی دادند و در دو دوره رئیس جمهورشان بود. ما با آن بزرگوار چه کردیم، روحانی که از صنف خودمان بود، پدرشان از فقها و خودشان مورد تأیید امام امّت(ره) و مقبول جامعه، آیا یک بار از ایشان دعوت شد که در جلسه ای از شانزده اجلاسیه خبرگان بیایند و به سؤالات پاسخ دهند یا او را از خود دور کردیم و حتّی گفته شد او اجنبی است و اتّهامات دیگر.

امّا رئیس دولت نهم که در کسوت روحانیت نبود چند بار از او دعوت شد و به سؤالات هم پاسخ نداد و دیگری را برای این جهت معیّن کرد و بعضی از اعضای خبرگان اعتراض به نامربوط بودن مطالب نمودند. آیا این محلّ سؤال برای مردم نیست که چرا خبرگان این همه تبعض قائل می شوند؟

اینجانب صادقانه و خیرخواهانه عرض می کنم تا دیر نشده خبرگان برای اعادۀ حیثیت از مرجعیت، تشکیل جلسه دهد آن هم علنی و مطالب بررسی گردد و به خواست مردم که همان قانون اساسی است جواب داده شود و به شکایات آنها به وسیلۀ نمایندگان آنها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی رسیدگی شود، ببینید چه قدر محبوب خواهید شد و حفظ نظام این است، که باید بماند، و اشخاص می روند امّا اعمال و رفتار آنها باقی است. مخفی نباشد که خبرگان مجتهد هستند و تقلید بر مجتهد حرام است. یعنی تشخیص صدق و کذب هر موضوعی باید با تحقیق و تفحّص بر طبق شرع و قانون صورت گیرد.

 

و السلام

سیّد علی محمّد دستغیب

21 / 5 / 88

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله حاج سید علی محمد دستغیب

mary_tala - ایران - تهران
آقا تروخدا یه کاری بکنید...!
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

zorro.ir - ایران - تهران
خاینه ای اوسگول بازی درنیار یکبار نصیحتت کردم گوش ندادی بالاخره این مردم غیور محمود لح میکنند و اونوقت توهم با محمود به زیر کشیده میشی این را تاریخ ایران ثابت کرده احمق نشو و زودتر محمود رو ترور کن و بنداز تقصیر یکی دیگه این بهترین راه حل برای مشکلات موجود هست محمود لیاقت نداره رئیس شمبول باشه چه برسه رئیس جمهور این روخودت هم خوب میدونی که احمق تر از این حرفهاست و تازه افسارش هم پاره شده که آرزو میکنم خودش هم پاره بشه تا بدنام تر از این نشدید عنتر را بکش همه چیز تمام میشه گوش به حرف حسن عباسی و مجتبی نده کوتاه بهت گفتم اما مفید حالا خودت میدونی یا محمود با مرگ زودهنگام و بدنامی یا مردم با رئیس جمهور منتخب خودشون و آرامش .
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

mohammad.moein - انگلستان - لندن
آآآآآآآآخخخخخخخخ جججججوووون. می خوان خامنه ای رو استیضاح کنن. ادوار مجلس هم یه نامه نوستن به هاشمی که رهبر رو استیضاح کن!. آقایون...خانم ها!. خامنه ای رفت! باهاشم احمدی نژاد..سپاه و بسیج و .. می رن!. به قول معروف می شه همون جمهوری ایرانی به رییس جمهوری میر حسین قهرمان!
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

darius mis - انکلستان - لندن
دیگه از این حرفها گذشته حالو دیگه بایست به دنبال سوراخ موش باشید .ها ها
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

great dariush - ایران - تهران
ا درود به ایرانیان میهن پرست. نماز جمعه ای دیگر از راه رسید و ما مجال این را داریم که از راه و روش اسلامی ملایان جنبش سبز خود را ادامه بدهیم( چه با هاشمی و چه بدون او)و تلاش کنیم که در هر نماز جمعه سبز شرکت کنیم. به امید آزادی.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
خامنه ای تا اذر محاکمه می شه.کی می گه؟ . فرض کنید من سقم سیاهست. درود بر غیرت ایرانی
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

طاطا - ایران - ایران
اینا همشون میدونن که دوره اشان تموم شده و میخوان یه پایگاه مردمی پیدا کنن . ولی چاره ای نیست الان بهشون نیاز داریم ولی بعدا همشون باید گورشون رو گم کنند برن یه سوراخی قایم بشن وهمه چیز رو بسپرن دست مردم. راستی این دستغیب بااون دستغیب که اون کتاب احمقانه درمورد گناهان کبیره رو نوشته بود چه نسبتی داره؟ نویسنده اون کتاب که خیلی روانی بود.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
دیدید اوضاع پسه به تاپو افتادید این همه جنایت شد کجا بودید؟ خوب دال دمبکی درست کردید خبرگان ـ دفتر امام ـبیت خلاصه اگه یکی گند زد زود ان یکی اقا خوبه میشه ماله میکشه کار اجنبی تازی در کشور ما تمومه
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
به امید روزی که همتون به درک واصل شین....
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

emanali - ایران - تهران
خدا به ایشان عمر با اذت بدهد.در دوره ای به سر میبریم که مشابه زمان بعد از پیامبر است.به اسم دین ولی بر خلاف تعالیم الهی حکومت میشود. حکومت ایران را بعدازامام خمینی کسانی غصب کردندکه در پوست میش در ارکان حکومت ذیرکانه نفوذ کرده ومتظر فرصت بودند تا انتقام خود را از مردم بگیرند.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

jorj2000 - امریکا - کالیفرنیا
امروزه هر کس در اجرای فرامین و دستورات رهبر عزیز کشورمان و تمامی مسلمین جهان کوتاهی کند در شناخت امام زمان و نایب بر حقش کوتاهی کرده و اگر بمیرد به مرگ جاهلیت مرده است. رهبر اگر فرمان دهد***** جان را نثارش می کنیم .مرگ بر ضد ولایت فقیه.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
اگه این خبرگان بطور مسالمت آمیز ریشه ولایت وقیه را بخشکونن همه مشکلات حل میشه، وگرنه مردم با دستا و خون خودشون این کار را دیر یا زود مى کنند. مرگ بر خامنه اى جلاد پیر خرفت و پادوى کوتوله شپشوش. رهبر ما قاتله، ولایتش باطله.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
jorj2000 - امریکا - کالیفرنیا . خاک عالم ...! تو دیگه چه ...جه اى هستى که تو کالیفرنیا زندگى مى کنى و اینقدر عقب افتاده اى. پاشو برو زیر سایه همون ولایت وقیحت با خون جووناى مردم وضو بگیر، برا چى نشستى تو دیار کفر. فهمیدى هوا پسه در رفتى؟ اى بدبخت. امثال تو کم کم دارن میرن به زباله دان تاریخ. بمیرى خودت و اون على چلاغ. مرگ بر خامنه اى جلاد پیر خرفت و پادوى کوتوله شپشوش. رهبر ما قاتله، ولایتش باطله.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
jorj2000 - امریکا - کالیفرنیا . همون بهتر جونه بی ارزش و بی غیرتت فدای اون رهبره ضحاک و قاتلت بشه ..ای جیره خوار. جونه بی ارزش و بی غیرتی مثله تو پشیزی ارزش نداره ای خاین. جان رهبره چلاق فدای ملت
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

babre mazand - هلند - امستردام
jorj2000 - امریکا - کالیفرنیا . مخت تاب ورداشته جوجه تو پس تو امریکا چه میکنی
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
چرت میگوئید اخوند .مردم شعارشان استقلال ازادی جمهوری ایرانیست نه اسلامیست.همین یک دروغ کافیست از مرجعیت بیفتی.نابود شود دیکتاتور خامنه ای وهرچی اخونده.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

sabzim - ایران - شیراز
خطاب به دوستانی که ترجمه می دانند: سلام بجه ها، حتما بابک داد را می شناسید. اگر هم نمی شناسید مختصر بگویم: یک منتقد روشنفکر که بعد از کودتا به محض احساس خطر با خانواده اش از خانه زده اند بیرون و 50 و اندی روز است که آواره اند فقط برای این که پدرشان بنویسد و تآثیری داشته باشد. این جا از تمام شما دوستانی که در ترجمه تبحر دارید تقاضا دارم تا به www.babakdad.blogspot.com مراجعه کرده، با ترجمه دست نوشته های او و انتشار آن در بین غیر ایرانیان، چه در فضای مجازی و چه حقیقی، صدای حقیقی و صمیمی مردم ایران را به گوش تمام جهانیان برسانید. فقط خواهشمندم این کار را به نیکی بکنید تا علاوه بر اصل مفاهیم، احساسات عمیق دست نوشته ها هم به جهانیان منتقل شود. با تشکر فراوان از کمکتان به جنبش سبز مردم ایران.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
این مارمولک هنوز زنده است؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
میخوای دستغیب باشی یا پاغیب، این حرفا دیگه واسه فاطی تنبون نمیشه. بیخودی زور نزن که دوران آخوند و ملا دیگه تموم شد و همگی به سرکردگی چلاقعلی مافنگی افتادین تو سرازیری که انتهایش همون زباله دانی معروف تاریخه!. در ضمن گوشهایت را هم به یک دکتر نشون بده چون شعار امروزی مردم شده: استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی! و نه چیز دیگه ای
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
مرگ بر ولایت وقیح و مرگ بر سگاى بى ارزشى مثل تو. پاشو برو ایران جونه متعفنتو فداى چلاقعلى بکن. همه خشحال میشن یه سگ کثیف از سگاى دنیا کم بشه.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
دمت گرم جناب دستغیب . لااقل یکی جرت کرد یه حرفی بزنه . مرگ بر خامنه ای دجال. درود بر ملت شریف وطنپرست ایرانی
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

saberina - ایران - تهران
zorro.ir - ایران - تهران. شما درست می فرمایید.اگر خامنه ای دجال ذره ای هم عقل داشت آن محمود کوتوله را که اخیرا به مهره سوخته ای تبدیل شده دور می انداخت و انتخابات جدیدی را برگزار می کرد.ولی اینکار را نکرد تا گور خودش و حکومتش را بکند.
جمعه 23 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
خامنه ایئ باید بره,, ورق برگشت فکر کردن با کودتا همه چیز اروم میشه, فکر خبرگان و نکر دن, گفتم رفسنجانئ یه سایز بزرگ واسه مموش و نر خر.
جمعه 23 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
خامنه اى خاین اعدام باید گردد.
جمعه 23 مرداد 1388

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.