پیش‌بینی ابتلا۲۰میلیون ایرانی به آنفلوانزای «آ»درزمان پاندمی

پیش‌بینی ابتلا20میلیون ایرانی به آنفلوانزای «آ»درزمان پاندمی

کارشناس ارشد برنامه مراقبت آنفلوآنزا وزارت بهداشت با بیان این که پیش بینی می‌شود هنگام پاندمی آنفلوآنزا A، این ویروس 25 درصد افراد جامعه را مبتلا کند، گفت: به این ترتیب به نظر می‌رسد در زمان پاندمی این بیماری، 20 تا 21 میلیون ایرانی به آن مبتلا شوند.

دکتر همتی با اشاره به نتایج احتمالی پاندمی آنفلوآنزا A در آینده، گفت: پاندمی آنفلوآنزا 6ماه تا دو سال به طول می‌انجامد. در زمان بروز پاندمی آنفلوآنزا «آ» پنج درصد هر جامعه‌ای نیاز به بستری دارند و میزان مرگ و میر ناشی از آن 1 تا 2 درصد است.

وی با بیان این که در صورت عدم رعایت موازین احتیاطی در رابطه با آنفلوآنزای A، پروازهای خارجی می‌توانند مشکل ساز باشند، ادامه داد: تاکنون حدود 50 درصد موارد آلودگی به این ویروس در ایران از طریق کشور عربستان بوده است.

دکتر همتی نحوه انتقال ویروس آنفلوآنزا A را مانند دیگر آنفلوآنزاها دانست و گفت: شایع‌ترین راه انتقال آنفلوآنزا A از طریق عطسه و سرفه است. انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است؛ چرا که این قطرات به صورت معلق در هوا باقی نمی‌مانند و فاصله‌ای کمتر از یک متر را طی می‌کنند.

وی با بیان این که اقدامات پیشگیرانه باید در سه سطح فرد و خانواده، جامعه و مراکز بهداشتی درمانی انجام شود، افزود: تب، سردرد، سرفه و گلودرد از علایم اصلی آنفلوآنزا A هستند و اگر فردی 2 تا 3 علامت از آن را داشته باشد، مشکوک به آنفلوآنزای خوکی است. علایمی مانند اسهال و استفراغ، آبریزش یا گرفتگی بینی، بدن درد، لرز و احساس خستگی در درجه‌های بعدی اهمیت قرار دارند.

دکتر همتی، افراد بالای 65 سال، کودکان زیر 5 سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های مزمن قلبی، ریوی، بیماری‌های متابولیک مانند دیابت و افراد دچار نقص سیستم ایمنی را از گروه‌های پرخطر بیماری آنفلوآنزا A عنوان کرد و گفت: این افراد در صورت مشاهده علایم آنفلوآنزا باید سریع به پزشک مراجعه کنند.

وی گفت: مبتلایان به آنفلوآنزا A از 24 ساعت قبل از آغاز علایم تا 7 روز پس از بروز علایم، می‌توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند. بنابراین لازم است تا 7 روز پس از آغاز علایم و 24 ساعت پس از رفع آخرین علایم بیماری، در منزل استراحت شود؛ چرا که اقدامات حمایتی و تغذیه مناسب در این بیماری نقش مهمی دارند.

دکتر همتی تاکید کرد: در صورت مشاهده علایم شبه آنفلوآنزا، فاصله حداقل یک متری با دیگران رعایت شود و از بوسیدن و در آغوش گرفتن دیگران پرهیز شود. هنگام عطسه و سرفه از دستمال استفاده شود و دستمال مصرف شده به صورت مناسبی دفع و روی سطوح رها نشود. همچنین لازم است دست‌ها به صورت مکرر با آب و صابون شسته شود. محلول‌های ضد عفونی کننده با پایه الکلی به این منظور مناسب هستند. همچنین از تماس دست با بینی، چشم و دهان باید خودداری شود.

وی با بیان این که در سراسر ایران یکصد ICU مخصوص برای شرایط هشدار آنفلوآنزا A راه‌اندازی شده است، در رابطه با علایم هشدار آنفلوآنزا A، گفت: تب بالا به مدت طولانی و بیش از 3 روز به ویژه اگر حال عمومی بیمار مناسب نباشد، تنگی نفس، درد یا احساس فشار در قفسه سینه یا شکم، سرگیجه ناگهانی، گیجی، استفراغ شدید یا مداوم و بهبود علایم آنفلوانزا در ابتدا و سپس عود ناگهانی تب و سرفه از علایم هشدار این بیماری هستند. در کودکان نیز کبودی و تغییر رنگ خاکستری از علایمی است که باید جدی گرفته شود.

mardin8 - انگلستان - لندن
ما ایرانیها همیشه توسط این عربستان کثافت الوده شدیم لعنت بر نسلشان و دینشان.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
mardin8 - انگلستان - لندن. با شما موافقم.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

arman_keyvan - کانادا - کالگری
موافقم... امیدوارم روزی برسه که به دست خود ما پاکسازی و ریشه کن بشن !
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

زندگی زیبا - ایران - آبادان
آنفولانزای خوکی ولش انفولانزای احمدی نژاد (میمونی )بچسب
جمعه 23 مرداد 1388

emam_hadi - ایران - اسلو
لعنت به حیدر....ااا
جمعه 23 مرداد 1388

amishka - اذربایجان - با کو
mardin8 - انگلستان - لندن ...حرف دل من و خیلی ها رو گفتی
جمعه 23 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.