فضای امنیتی و متشنج در بازار تهران

فضای امنیتی و متشنج در بازار تهران

گزارش های رسیده از تهران از تسلط فضای امنیتی و بروز تشنج های پراکنده در بازار تهران در روز چهارشنبه ۲۱ مرداد حکایت دارد.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) خبر داده است که نیروهای انتظامی و امنیتی در بازار تهران و خیابان‌های منتهی به آن حضور پیدا کرده بودند، از جمله موتورسواران نیروی انتظامی از چهارراه گلوبندک تا چهارراه سیروس حضور داشتند و از ایستادن خریداران در پیاده‌روها و خیابان‌ها جلوگیری می‌کردند.

خبرهای تایید نشده ای هم در شبکه های اجتماعی اینترنتی، در باره کنترل شدید مردم در این خیابان ها و ضبط گوشی های تلفن همراه تعدادی از آنها منتشر شده است.

همچنین در ویدیوهایی که بعضی از کاربران سایت یوتیوب در این سایت منتشر کرده اند، نشانه هایی از بروز تنش های پراکنده میان مأموران انتظامی و معترضان دیده و شنیده می شود.

یک روزنامه نگار که نخواست نامش فاش شود، به "بی بی سی" گفت که انتشار اطلاعیه ای غیررسمی درباره احتمال حضور معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بازار تهران، علت اصلی غیرعادی بودن فضای این بازار بود.

به گفته این روزنامه نگار که روز چهارشنبه در بازار تهران حاضر شده بود، نیروهای امنیتی و انتظامی در تمام خیابان های منتهی به بازار تهران حضور داشتند و در پیاده روها از تجمع افراد در گروه های ۵ تا ۱۰ نفره جلوگیری می کردند.

پیش لرزه های تجمع معترضان در بازار تهران

انتشار خبر احتمال تجمع معترضان به نتیجه انتخابات در بازار تهران در روزهای قبل، پیش از همه، طلافروش ها را نگران کرد. آنها بیم آن داشتند که تجمع و درگیری های احتمالی بعد از آن، زمینه ساز سرقت از مغازه هایشان شود.

بازار زرگرها در بازار تهران، در گذشته هم واکنش های مشابهی نشان داده بود. به گفته کارشناسان، بازار زرگرها در هر زمان که بحث تجمع در بازار تهران مطرح می شود، اولین بخش این بازار است که تعطیل می شود.

بازار زرگرها در ورودی بازار تهران قرار دارد و تعطیلی مغازه های آن بیش از دیگر بخش ها مشهود می شود، هرچند به گفته افرادی که روز چهارشنبه در بازار تهران حاضر شده بودند، با حضور نیروهای انتظامی در این منطقه، به نظر می رسید که مغازه داران در این بازار تا حدی از امنیت اموال خود مطمئن شده بودند، هرچند با وجود باز بودن مغازه ها، بیشتر صاحبانشان آماده بودند تا در صورت بروز ناآرامی، مغازه هایشان را تعطیل کنند.

فرصت تجمع داده نشد

احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار هم در گفت و گو با خبرگزاری فارس حضور مأموران نیروی انتظامی را در بازار تهران تایید کرده، اما گفته است که بازار در آرامش کامل به سر می برد.

او گفته است که چند روز پیش، برخی ها از مردم خواسته بودند تا در بازار تهران تجمع کنند، ولی مردم و مشتریان بازار دعوت آنها را نپذیرفتند.

با این حال، به گفته شاهدان عینی، تعداد حاضران و میزان رفت و آمدها در بازار به مراتب بیش از روزها و هفته های قبل بود که حضور نیروهای انتظامی و امنیتی اصلی ترین دلیل آن بود، چون مردم حاضر در بازار، فرصتی برای تجمع پیدا نمی کردند.

بازار، مرکز اطلاع رسانی سنتی

رضا، یکی از شرکت کنندگان در اعتراض های پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، اطلاع رسانی را علت اصلی انتخاب بازار تهران برای حضور معترضان می داند و می گوید: "هدف ما، آسیب زدن به چیزی نیست و برای به تعطیلی کشاندن بازار یا آسیب زدن به مغازه های آنجا، تجمع نکرده ایم، بلکه هدف اطلاع رسانی است. الان ابزارهای اطلاع رسانی در دست گروه دیگر است. سایت ها و روزنامه ها تعطیل می شوند و معترضان سعی می کنند با روش های مختلف، صدای خود را به گوش بقیه مردم برسانند."

او یادآور می شود که با توجه به جمعیت زیاد در بازار تهران، مقابله نیروهای لباس شخصی و انتظامی با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، سبب می شود افرادی که اطلاع چندانی از وقایع پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ندارند، از نزدیک شاهد نوع برخورد با معترضان باشند.

معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری با انتخاب میدان های شلوغ و مکان های پرتجمع برای اعتراض در هفته های اخیر، توانسته اند توجه زیادی را به خواسته های خود جلب کنند.

Alireza88 - ایران - تهران
کسانی که در تجمعات اخیر شرکت کرده اند ترس را براحتی در عوامل حکومتی مشاهده می کنند. در تجمع بهشت زهرا خودم شاهد بودم که یکی از یگان ویژه ها که از کنار من رد شد زیر لب زمزمه الله اکبر می داد
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

zigourat - ایران - تهران
دارن بر علیه موسوی شکواییه درست می کنن ...
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

porteghal - ایران - درغوزاباد
منم شنیدم که قراره تجمع بشه ولی باورم نشد
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

mazany - ایران - آمل
زنده باد ملت ایران زنده باد آزادی به امید پیروزی
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
درود هم میهن مبارز! امروز نشد، فراد و پس فردا و تا سرنگونی این جلادان از پای نخاهیم نشست!. این راهپیمایی ها را هم زمان در چند بازار بزرگ به شیوه های مختلف برگزار کنیم. اینها تا کی میخاهند در بازارها مامورهای جنایتکار بگزارند. فراموش نکنیم که آنها روزی خسته و نابود خاهند شد، اگر نشوند، این ما هستیم که نابود خاهیم شد. پس آرام ننشینیم که بیش از این چیزی را از دست نخاهیم داد. مرگ بر حکومت اسلامی. مرگ بر تازی و تازی پرست
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

mazany - ایران - آمل
رهبر جمهوری اسلامی توضیح نداده که چگونه تنها امر تقاضای تحقیق در موضوع تجاوز به زندانیان در روزهای پس از انتخابات می تواند منجر به نابودی نظامی گردد که شعار آن گسترش عدالت است و وی رهبریش را بعهده دارد.از طرفی در همین رابطه، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز چهارشنبه ٢١ مرداد ماه گفته است با شنیدن اخبار مربوط به رفتار خلاف مأاموران علیه جوانان کشور می بایست عزای ملی اعلام کرد.در سایت اینترنتی تابناک آمده است آقای رضایی در نشست خود با جمعیت حقوقدانان دفاع از حقوق بشر که برای ارائه گزارشی از رویدادهای اخیر با وی ملاقات کرده بودند گفته است: «اگر در جمهوری اسلامی، رفتار خلاف حیثیت و اخلاقی از سوی یکی از مأموران انجام گیرد، باید عزای ملی اعلام شود، چه برسد به اینکه اعمال شنیع علیه تعدادی از جوانان کشور صورت گرفته باشد.»
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
یه مدت سعئ کنین خرید نکنید بعد ببینید چطور بازار صداش درمیاد !!
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

openmind 154 - بریتانیا - لندن
من معتغد هستم که انچه حاکمیت خشونت طلب در ایران را بسیار نگران کرده است ریزش سنگین وروز افزون حامیان انان که شامل هم توده مردم و هم بخش عمده ای ازعناصر دولتی است که تا قبل از جنبش سراسری و صلح امیز ملت همراه با حاکمیت بوده اند گشته است.دلیل اصلی حاکمیئت برای به اجرا در اوردن دادگاههای نمایشی اعترافات هم بیش از هر چیز توجیع اعمالش برای اندسته از اقلیت ساده و بی اطلاعئ است که هنوز باور دارند که این نظام مشروع و سالم است.البته از دیدگاه بنده که تلاش می کنم مسئله را از تمام زوایا بررسی کنم به این نتیجه رسیده ام که این راه حل هم ناموفق بوده و دیگر ملت ایران به اخبار و اطلاع رسانئ حکومت اطمینان ندارند. ا.ارجمند نیا
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
kamia1 - المان - کلن . یه مدت سعئ کنین خرید نکنید بعد ببینید چطور بازار صداش درمیاد !! . . ////////////////بازار صداش در میاد یا شکم؟!
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

great dariush - ایران - تهران
ا درود به ایرانیان میهن پرست. نماز جمعه ای دیگر از راه رسید و ما مجال این را داریم که از راه و روش اسلامی ملایان جنبش سبز خود را ادامه بدهیم( چه با هاشمی و چه بدون او)و تلاش کنیم که در هر نماز جمعه سبز شرکت کنیم. به امید آزادی.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

سید طاهر - ایران - تهران
من هر روز مسیرم از توی شهره باور کنید هیچ خبری نیست همه چی تمام شد رفت پی کارش .. دوستان ضد انقلاب هم دلشون رو خوش نکنند
شنبه 24 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.