موسوی: کشور نیازمند تغییرات عمیق است

موسوی: کشور نیازمند تغییرات عمیق است

گزارش های غیررسمی زیادی از بدرفتاری با معترضان در زندان ها منتشر شده است

به گزارش سایت قلم نیوز وابسته به میرحسین موسوی، او گفته است که آنچه در زندان ها بر سر مخالفان می آید نیاز کشور به تغییرات عمیق را آشکار می کند.

خبرگزاری های عمده جهان به نقل از سایت قلم نوشته اند که آقای موسوی گفت: "آنچه امروز در زندان ها اتفاق می افتد آشکارا نیاز به تغییرات عمیق در کشور را نشان می دهد." این سایت هم اکنون به دلایل نامعلوم در دسترس نیست.

اما آقای موسوی نگفت که به نظر او نظام حاکم در چه بخش هایی نیازمند تغییرات اساسی است.

بسیاری از مخالفان می گویند که ساختار حکومتی ایران و قانون اساسی که قدرت زیادی به یک نفر - ولی فقیه - می دهد را سرمنشا اصلی بحران جاری و مقاومت حکومت در برابر اصلاحات جدی می دانند و برای اثبات نظر خود به دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی که بسیاری از اصلاحاتش از سوی نهادهای محافظه کار تحت نظر رهبر خنثی شد اشاره می کنند.

برخی معترضان در تظاهرات روز هشتم مرداد به مناسبت چهلم برخی از قربانیان خشونت های پس از انتخابات حتی شعار "استقلال آزادی، جمهوری ایرانی" سردادند.

اما آقای موسوی که از فشارها در این زمینه آگاه است در هفته های اخیر بارها بر این مساله تاکید کرده که قانون اساسی ایران ظرفیت های زیادی برای پاسخ دادن به خواسته های عمومی دارد.

آقای موسوی در اظهارات تازه اش در روز چهارشنبه در دیدار با اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات همچنین گفت: "آیا اگر آمریکا تمام قدرتش را بسیج می کرد می توانست به اندازه اتفاقاتی که در زندان ها افتاده است به کشور و انقلاب لطمه بزند؟"

وضعیت کسانی که پس از اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات 22 خرداد و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد دستگیر شدند از همان ابتدا موضوع نگرانی ناراضیان بود.

به تدریج گزارش های غیررسمی متعددی از بدرفتاری و شکنجه بازداشتی ها به خصوص آنان که در جریان ناآرامی ها و تظاهرات خیابانی بازداشت شده بودند منتشر شد.

در پی فشارهای شدید مخالفان، دولت ایران اوایل مرداد ماه گفت بازداشتگاهی به نام کهریزک در جنوب تهران را به علت "غیراستاندارد" بودن آن می بندد.

بعدا وزیر دادگستری ایران این هفته در اولین اذعان رسمی به بدرفتاری با برخی زندانیان، حوادث کهریزک را "تلخ" خواند. با این حال حکومت ایران آزار سیستماتیک زندانیان را رد می کند و تخلفات را به برخی ماموران پایین رتبه نسبت می دهد.

گزارش ها همچنین حاکی از کشته شدن برخی از افراد تحت بازداشت در کهریزک است و گزارش های تایید نشده ای نیز از وقوع تجاوز جنسی در آنجا به زندانیان وجود دارد.

مهدی کروبی دیگر نامزد معترض انتخابات گفته است که برخی منابع درون نظام به وی گفته اند که به زندانیان زن و مرد تجاوز شده است اما رئیس مجلس روز چهارشنبه این موضوع را انکار کرد.

آقای موسوی در اظهارات تازه خود همچنین بار دیگر نسبت دادن اعتراضات عمومی به بیگانگان را به باد حمله گرفت.

او از نحوه پوشش اخبار توسط صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و روزنامه کیهان انتقاد کرد و آن را خدمت به اهداف "بیگانگان"خواند.

آقای موسوی گفت: "یک اراده سیاسی می خواهد خواست طبیعی مردم را به بیگانگان پیوند دهد و با به راه انداختن جنگ روانی – تبلیغاتی حرکت خودجوش و اعتراض مردم را در جهت منافع بیگانه و یا دخالت آنان معرفی کند. حال آن که وقتی دقت می کنیم می بینیم طی دو ماه اخیر هیچ کس به اندازه خود آنان به منافع بیگانگان خدمت نکرده است."

وی افزود: "هیچکس از نیروهای دلسوز انقلاب نمی خواست این حوادث روی دهد و بدتر از آن با دروغ های پی در پی توجیه شود."

او افزود مردم می خواهند خواسته ها و اعتراض هایشان در جوی آرام و عاری از تشنج طرح شود و کسانی به منافع "بیگانگان" خدمت می کنند که تجمعات آرام مردم را برهم زدند و آنرا خونین کردند.

او در مقابل برگزاری دادگاه های "نمایشی" که "منافقین منفور را در کنار فرزندان انقلاب" در کنار هم قرار می دهد را به نفع آمریکا و انگلیس خواند.

میرحسین موسوی همچنین از "رواج تهمت" در صدا و سیما و همچنین آنچه اهانت به مهدی کروبی دانست انتقاد کرد و چنین روشی را مورد پسند آمریکا و بیگانگان ارزیابی کرد.

آقای موسوی همچنبن با اشاره به مطالب روزنامه کیهان گفت که این روزنامه قشر فرهیخته و روشنفکر را در برابر نظام قرار می دهد.

nanaz.perspolisi - انگلستان - لندن
بیچاره حداقل این موسوی با همه شرایط هاش خواستش این بود که مردم رو راضی و بهتر نگه داره داره سعی اش رو میکنه که از گوشه کنارش یه چیز مثبت تو قانون اساسی پیدا کنه و به نفع مردم باشه و به کار بگیره اما نگذاشتن ولی بوزینه نجاد حالیش نیست که:( . بوزینه نجاد احمق یه ملت و بدبخت کرده و روانی با اون رییس بی شصتش! . به امید پیروزیه مردم:).
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

khodekhodeshe - بلژیک - انت ورپ
اره والا از انحلال جمهوری اسهالی هم شرو شه که دیگه نگو لووووول.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

oveyshadi - ایران - شیراز
دلم واسه میر حسین میسوزه. بین یه مشت دنیا پرست گیر کرده که دارن با زور چوب و چماق میخوان خواسته های خودشونو بر مردم تحمیل کنند. اینها فکر می کنند مردم ذلت می پذیرند اما با تمام وجودمان فریاد می زنیم میر حسین ما با تو هستیم و تا آخر با تو خواهیم بود. هیهات منا الذله.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

طاطا - ایران - ایران
اولین تغییرعمیق واساسی جدایی دین ازسیاست و واگذاری دولت به غیرمذهبی ها دریک کلام جمهوری ایرانی بدون آقا بالاسرهای مذهبی. اینو موسوی هم باید بفهمه که ما هم ازش همین انتظار رو داریم. چون این جنبش رو مردم پیش میبرن نه هیچ کس دیگه بنابراین تمام خواسته های به حق مردم باید تامین بشه.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

mohammad.moein - انگلستان - لندن
موسوی کم کم داره هی تند تر می شه!! . درود بر موسوی
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

mahdi3133 - ایران - ایران
باز این جلبک تک سلولی حرف زد. شما چرا توهین ها به احمدی نژاد را تمام و کمال می نویسید اما در مورد این شرک نقطه چین تحویل می دهید.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
زمانی این مملکت درست می شود که حکومت مذهبی و خرافات برچینده شود.و علی گدا راهی و خلیفه گری از ایران رخت برکند.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
فقط جدائی دین از حکومت. برابری برادری. ازادی بیان اندیشه . مگر این خواسته ها واقعا انتظار زیادیه؟ نمیشه به فکر سلاح وخودکامگی وبرآدرکشی نبود و در کنار تمام جهان بااحترام متقابل زندگی کرد. ویک ایرانی بتواند براحتی و افتخار خود را ایرانی معرفی کند و به چشم تروریست و حامی تروریست و قرون وسطائی به او ننگرند. سی سال است که ابروئی در جهان برایمان باقی نمانده و پاسپورت ایرانی هیچ ارزشی ندارد.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
mahdi3133 - ایران - ایران. پیف پیف بوی سوختگیه این یارو میتی داره میاد! ؟. عمو بهتره بری تو سایتای فارس ورجا ی خودتون اینجا بوی سوختگیت همه رو اذیت میکنه!
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

louisette - فرانسه - مارسی
موسوی شریفه.همین کافی است.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

nanaz.perspolisi - انگلستان - انگلستان
mahdi3133 - ایران - ایران. واسه اینکه اون بوزینه جزو ادم حساب نمیشه :)
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

great dariush - ایران - تهران
ا درود به ایرانیان میهن پرست. نماز جمعه ای دیگر از راه رسید و ما مجال این را داریم که از راه و روش اسلامی ملایان جنبش سبز خود را ادامه بدهیم( چه با هاشمی و چه بدون او)و تلاش کنیم که در هر نماز جمعه سبز شرکت کنیم. به امید آزادی.
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
کشور نیازمند یک حکومت جدید بدور از هر گونه مزخرفات دینی و خرافی است / ننگ بر این ادیان به اصطلاح الهی که جز بدبختی چیزی به ارمغان نمی آورند.......
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

vahid22 - سوپد - استکهلم
آقای میرحسین موسوی عزیز من گرفتاری!چیه هی میگی قانون اساسی -اسلام-امام همه مشکلات سر همین هاست توصیه می کنم کتاب 23 سال علی دشتی رو بخون(همه بخونند).
یکشنبه 25 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.