اذعان مقام های ایرانی به بازداشت چهار هزار نفر پس از انتخابات

اذعان مقام های ایرانی به بازداشت چهار هزار نفر پس از انتخابات

آمار بازداشتی ها قبلا کمتر اعلام شده بود

مقام های ایرانی می گویند که در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات 22 خرداد چهار هزار نفر دستگیر شدند که خیلی بیش از ارقامی است که قبلا اعلام شده بود.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه، گفت حدود 3700 نفر از آنها ظرف یک هفته آزاد شدند.

سخنگوی قوه قضاییه در یک کنفرانس خبری اذعان کرد که حدود چهار هزار نفر در جریان اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات دستگیر شده بودند.

اما وی گفت تنها 300 نفر که در "اغتشاشات دست داشتند" برای بیش از چند روز در بازداشت ماندند.

معترضان قبلا ارقام دولت در مورد تعداد بازداشتی ها را زیر سوال برده و گفته بودند که ممکن است به هزاران نفر برسد.

یک گروه تحت نظر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض انتخابات، همچنین اعلام کرده است که حداقل 69 نفر در خشونت ها کشته شده اند. این بیش از دو برابر رقمی است که دولت به آن اذعان می کند.

این گروه همچنین گفت که اسامی 220 نفر از کسانی که تحت بازداشت هستند را به مجلس ارائه کرده است. اما این گروه نگفت که این آمار نهایی از کشته ها و بازداشتی هاست.

هم اکنون بیش از 100 نفر در ایران به اتهام دخالت در ناآرامی ها و تلاش برای "انقلاب مخملی" تحت محاکمه قرار دارند.

محاکمه این افراد - شامل چهره های مخالف سیاسی ارشد، فعالان، روزنامه نگاران، کارمندان سفارتخانه های خارجی - از سوی چندین کشور غربی، گروه های مخالف و فعالان حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.

اما مقام های ایرانی اصرار می ورزند که رویه های قانونی حاکم بر این محاکمه کاملا مشروع و همخوان با استانداردهای بین المللی است.

یک شهروند ایرانی که برای سفارت بریتانیا کار می کرد، یک ایرانی-فرانسوی که در سفارت فرانسه کار می کرد و یک شهروند فرانسوی از جمله کسانی هستند که در ارتباط با اعتراض ها تحت محاکمه قرار دارند.

روز سه شنبه نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که نازک افشار کارمند سفارت فرانسه آزاد شده اما پرونده قضایی وی همچنان باز است.

آقای سارکوزی از اتحادیه اروپا و سایر "کشورهای دوست مانند سوریه" به خاطر کمک به آزادی وی تشکر کرد.

وی همچنین بار دیگر خواستار آزادی فوری کلوتیلد ریس استادیار فرانسوی که در ایران درس می داد و تحت محاکمه است شد.

به گزارش فرانس پرس سفیر ایران در پاریس گفت که دولت ایران پیشنهاد کرده است خانم ریس در جریان محاکمه در سفارت فرانسه در تهران اقامت کند، اما گفت که فرانسه به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

اما وزارت خارجه فرانسه با رد این ادعا گفت که سفارت فرانسه چند هفته پیش تمایل خود برای اقامت خانم ریس در آنجا را پیشنهاد کرده بود.

همزمان حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به محکومیت روند محاکمه خانم ریس از سوی دولت فرانسه از اقدام قوه قضاییه در این زمینه دفاع کرده است.

وی دوشنبه گفت: "هیچ ابهامی در فرآیند محاکمه وجود نداشت - و هیچ فشاری برای گرفتن اعتراف از افراد تحت محاکمه وجود نداشت."

بابک - ایران - سبزوار
فکر کنم بیشتر باشد
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
فشاری که نبوده نه یه چند تای کشته شدنو بعضی ها هم در شرف کشته شدنن کثافتای آشغال واقعا که نظیر شما از بدو حیات خود اشغالتونین فقط - تازه این امار دقیق نیست باز
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
جالبش اینجاست که رادان بی پدر گفته بود سرجمع 1000تا رو گرفتیم . ای بر پدر خالی بند لعنت
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

bamboos83 - ایران - تهران
تنها راه نجات جمهوری اسلامی و اتحاد دوباره مسولین نظام مقدس! جمهوری اسلامی ایران ازدواج میرحسین موسوی با محمود احمدی نژاده...!!!
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

jigili - ایران - تهران
مرگ بر این رژیم
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

hajimakkar2000 - انگلستان - لندن
اما خدایی من یکی که چاکر احمدی نژادم!. کاری که اون کرد هیچ ازاده پارسی نمیتونست بکنه. امسال موسوی و رفسنجانی و ناطق نوری و .. هیچ وقت دم به تله نمیدن و 1000 سال دیگه هم بر این کشور حکومت میکردن اما محمود اومد و مثل یه قهرمان گند کشید به کل نظام و همه رو به جون هم انداخت!!!. من یکی که خیلی میخوامش!. لوووووووول
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

abdi1 - ایران - تهران
آیت الله بهجت:آیا ارزش آن دختر جوان مسیحی که به دورافتاده ترین نقاط آفریقا می رود و مردم را به نام حضرت مسیح(ع) به بهداشت دعوت می کند و مردم را به دین علاقمند می کند با من که هر روز زیارت عاشورا و نماز شب هم می خوانم، ولی به احدی رحم و مروت ندارم یکسان است؟! آنچه مسلم است این است که باید درون اصلاح شود. اگر هدف اصلاح درون باشد، خداوند وسایل هدایت را فراهم می کند. اینجانب اعتقاد داشتم حتی این مارکسیست هایی که در دوران انقلاب در تظاهرات شرکت می کنند اگر کشته شوند بعید نیست شهید باشند/ شهوت فقط جنسی نیست! دستبوسی هم شهوت است! ریاست هم شهوت است! دلش می خواهد رساله بنویسد، شهوت نوشتن دارد! شهوت حرف زدن دارد!/ تعریف و تمجیدهای دیگران حتی تعریف امام معصوم نیز مشکلی از ما را حل نمی کند. مگر اینکه امام معصوم دعا کند که عاقبت به خیر شویم یا خبر دهد که عاقبت به خیر هستیم. مهم عاقبت به خیر شدن است. به قول حضرت آیت الله بهجت: شیطان تا آخرین لحظه با انسان کار دارد. / مشکلات و گرفتاریهای و بن بستهای جهانی نیز درست از فقراخلاقی جامعه ها و مخصوصا سران بسیاری از کشورهای جهان سرچشمه میگیرد .
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

babre mazand - هلند - امستردام
بچه ها کسی از مسلمان ایرانی خبری نداره
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
در طول این سی سال ثابت شده که آمارهای دولت در اینجور مسایل همیشه یک دهم آمار واقعی است...
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

iran-azad - ایران - تهران
مسئولین محترم سایت ایرانیان یو کی - آقای بابک داد برادر کوچک سیف الله داد کارگردان مشهور از اول انتخابات بصورت مخفیانه زندگی می کند لطفا از مطالب سایت ان روزنامه نگار محترم در سایت استفاده کنید- با تشکر - مطلبی از بابک داد درباره تجاوز وحشیانه به یک نوجوان در کهریزک https://www.babakdad.blogspot.com/
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

hajimakkar2000 - انگلستان - لندن
یه چندتا عکس دوستام از ایران واسم فرستادن چجوری باید به سایت بفرستم؟
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

babre mazand - هلند - آمستردام
https://www.youtube.com/watch?v=02_ZU7wrCo8. از دوستان میخوام این شعر خلیل جوادی به نام محکمه ی الهی رو گوش کنن
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

Ezhaq - ایران - تهران
bamboos83 - ایران - تهران . احمدی نژاد باید اول از مشائی طلاق بگیره بعد باید چند ماه بگذره مهره این میمون چهارده تا نارگیله البته از نوع چیز فیل ها ها..
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.