رودررو با دیه گو آرماندو مارادونا

رودررو با دیه گو آرماندو مارادونا

از نظر بسیاری دیه گو مارادونا بزرگ ترین و برترین بازیکن فوتبال در تاریخ این ورزش است. خیل عظیمی از هواداران فوتبال در سراسر دنیا هر روز اخبار مربوط به زندگی شخصی و ورزشی آرماندو مارادونا را پیگیری می کنند و حتی چند سال پیش که خبر درگذشت او به دروغ در رسانه ها منتشر شد، باعث شوکه شدن بسیاری شد که البته به سرعت تکذیب شد.

بازگشت دوباره او به عرصه فوتبال در قالب مربیگری تیم ملی آرژانتین باز هم او را به صدر اخبار رسانه های ورزشی منتقل کرد. پس از کسب نتایج نه چندان قابل قبولی که او با تیم ملی کشورش انجام داد، موجی از انتقادات به سمت او سرازیر شد. خبرنگار فیفا این بار دیه گو مارادونا اسطوره جاودانه فوتبال جهان را روی صندلی معروفش نشانده و با او درباره مربیگری، لیونل مسی، فیدل کاسترو و... حرف زد.

---

-از وقتی سرمربی تیم ملی آرژانتین شدی، چند مصاحبه و گفت وگو انجام دادی؟

زیاد، اما این دلیل نمی شود که برنامه هایی که برای تیم دارم در تمام این گفت وگوها بازگو کنم. فقط به صرف اینکه من مارادونا هستم و سرمربی تیم آرژانتین، نمی توانم همه جا باشم و با همه حرف بزنم. بازیکنان تیم من همگی واقعاً ستاره هستند. آنها هستند که باید حرف بزنند و از شرایط فوتبال شان بگویند.

-چه چیزهایی هستند که شاید هرگز راجع به آنها حرف نزدی یا سوال نشده اما فکر می کنی مهم هستند؟

در کنار هم نبودن بازیکنان تیم ملی. ما نتیجه وحشتناکی در بازی با بولیوی داشتیم و این اصلاً توجیهی ندارد. وقتی شما به این شکل شکست می خورید، کمتر پیش می آید بازیکنان یکدیگر را سرزنش کنند، اما برعکس آن اتفاق می افتد. تمام سرزنش ها به سمت سرمربی است. ما تیم بسیار قدرتمندی بودیم. قبل از مسابقه درباره استراتژی مان حرف زدیم، اما نتیجه کاملاً خلاف برنامه هایمان بود. اما در بازی مقابل اکوادور خوب بودیم، در نیمه اول دو گل خوب داشتیم، البته امیدوارم اتفاقی که در بازی با بولیوی رخ داد، مقابل برزیل اتفاق نیفتد.

-فوتبال زیاد نگاه می کنی؟

همیشه.

-اخیراً چه کسی را ملاقات کردی که سورپرایزت کرده؟

هیچ کس واقعاً مرا سورپرایز نمی کند. تیم ها در شرایط نرمالی هستند، میلان در تقلاست، اینتر به یک اتحاد درونی خوب رسیده، مادرید هم با حضور کاکا به تغییرات مهمی دست زده، او می تواند باعث پیشرفت های خوبی در برنابئو شود. فقط متوجه نمی شوم چرا فرناندو گاگو بازی نمی کند. آنها باید از گاگو استفاده کنند. گاگو از بازیکنان مورد علاقه من و اولین انتخابم است.

-آیا اخیراً بازیکنی بوده که شیوه بازی اش تو را شگفت زده کند؟

«فلیپه ملو» کسی است که به تازگی در برزیل کشف شده و تماشای بازی «هالک» بازیکن پورتو هم تاثیر زیادی روی من گذاشته. اگرچه باید اعتراف کنم رونالدینیو هم مرا متعجب کرده است. به نظر می رسد او دوباره به آمادگی کامل رسیده، اما قدرت فوق العاده یی را که قبلاً داشته از دست داده است. دوست دارم او را دوباره به شکل سابق ببینم و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

-باید داستان های عجیب و شنیدنی داشته باشی. یکی از موقعیت های عجیب و دور از ذهنی را که در آن قرار گرفتی و برایت جالب است، بگو.

عجیب ترین چیزی که در دفترچه خاطراتم برای همیشه خواهد بود، ملاقاتم با فیدل کاسترو است و زمانی که به او نشان دادم چطور پنالتی می زنم. به او گفتم به دروازه بان نگاه می کنم و اگر من قبل از دروازه بان حرکت کنم، او می تواند توپ را بگیرد ولی اگر دروازه بان قبل از من از جایش تکان بخورد من ضربه ام را به سمت دیگر دروازه می زنم و گل می شود.

فیدل از روی صندلی اش بلند شد و گفت؛ بیا، یک پنالتی از من بگیر. نشان بده چه کار می کنی؟،

برایمان یک توپ آوردند و من گفتم؛ «این گل است، درسته؟» آنجا بایست روبه روی خط دروازه. من یک پنالتی از فیدل کاسترو گرفتم. این واقعاً عجیب و غریب است.

او ایستاد و من گل زدم. سپس فیدل از من پرسید باید چه کار می کردم که گل نشود، گفتم باید سریع واکنش نشان بدهی و روی پاهایت بپری. گفت؛ اینکه خیلی آسان است. کافی است یک روز کامل فیلم پنالتی گرفتن دروازه بان ها را تماشا کنم و ببینم آنها چطور واکنش نشان می دهند. پس از آن دوباره روی همان صندلی ها نشستیم و ساعت ها درباره مسائل سیاسی حرف زدیم. به راحتی شش یا هفت ساعت سپری شد. درباره اتفاقات زیادی با هم خندیدیم و گپ زدیم. او یک اسطوره است و مانند یک اسطوره زندگی کرده. هیچ کس در دنیا نیست که کاریزمای او را داشته باشد. هیچ کس، حتی پاپ.

ترجمه : شیوا آباء

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.