نماینده موسوی: فهرست ۶۹ نفره کشته ها به مجلس ارائه شد

نماینده موسوی: فهرست 69 نفره کشته ها به مجلس ارائه شد

هنوز آمار دقیقی از تعداد واقعی کشته ها و زخمی ها وجود ندارد

نماینده میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات ایران، می گوید که فهرستی شامل نام 69 نفر از کسانی که در خشونت های پس از انتخابات کشته شده اند به مجلس ارائه کرده است. این بیش از دو برابر آماری است که تاکنون از سوی دولت اعلام شده است.

مقام های دولتی ایران تعداد قربانیان خشونت های پس از انتخابات را حدود 30 نفر اعلام کرده اند و هرگز مسئولیت کامل مرگ این افراد را به عهده نگرفته اند.

با این حال مخالفان و گروه های حقوق بشر نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده اند که این آمار تنها کسری از تعداد واقعی کشته ها باشد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، علیرضا حسینی بهشتی که نماینده آقای موسوی در هیات ویژه آسیب دیدگان حوادث اخیر است گفته است که فهرستی "69 نفره از جان باختگان و حدود 220 نفره از بازداشت شدگان پس از انتخابات تقدیم کمیته ویژه مجلس شد."

از چند هفته قبل در پی اعتراضات گسترده به نحوه برخورد دستگاه های دولتی با بازداشت شدگان و بی خبری تعداد زیادی از خانواده های آنها از وضعیتشان، کمیته ویژه ای برای پیگیری وضعیت آنها در مجلس تشکیل شد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای معترض انتخابات نیز کمیته ای تحت عنوان "هیات ویژه آسیب دیدگان" حوادث اخیر تشکیل داده اند که به گزارش ایلنا روز دوشنبه با کمیته مزبور در مجلس دیدار کرده است.

آقای حسینی بهشتی گفت: "این جلسه در مجلس شورای اسلامی و به ریاست علاءالدین بروجردی برگزار شد. در این جلسه ابتدا گزارشی از نوع فعالیت های کمیته منتخب موسوی و کروبی در زمینه کمک های حقوقی به آسیب دیدگان ارائه شد و همچنین تاکید شد که با وجود سیاسی بودن برخی اعضای این کمیته، فعالیت آن سیاسی نبوده و ماهیتی انساندوستانه و ملاک های دینی و اخلاقی دارد."

وی تاکید کرد که کار هیات موسوی و کروبی به کندی صورت می گیرد که ناشی از "احتیاط خانواده بازداشت شدگان، مفقودین و آسیب دیدگان حوادث اخیر" است.

او با ذکر این دلایل به مجلس پیشنهاد کرد "در صورت صلاحدید فراخوانی داده شود تا خانواده ها از اتفاقات رخ داده برای عزیزانشان به کمیته مامور شده از سوی مجلس گزارش دهند و اطمینان داده شود که مشکلی برای آنها پیش نمی آید."

بسیاری از خانواده های قربانیان می گویند که حتی از برگزاری مراسم ترحیم برای عزیزانشان بازداشته شده اند.

آقای حسینی بهشتی همچنین گفت هیات موسوی و کروبی قرار است گزارشی مستند از ضرب و شتم زندانیان تهیه کرده و در اختیار کمیته مجلس قرار دهند.

درپی بازداشت های گسترده مخالفان، تعدادی از آنها که به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران منتقل شده بودند جانشان را از دست دادند. این بازداشتگاه در هفته اول مرداد به دستور آیت الله خامنه ای رهبر ایران تعطیل شد.

در روزهای اخیر یک مقام بلندپایه دولت به بدرفتاری در بازداشتگاه کهریزک با معترضان به نتایج انتخابات اذعان کرد.

قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور روز یکشنبه از حادثه کهریزک به عنوان یک ماجرای "تلخ" نام برد و بر لزوم "برخورد با متخلفان" تاکید کرد.

برخی از کارشناسان ابراز عقیده کرده اند که کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان در مجلس توانایی های لازم برای این کار را ندارد.

علی مطهری از اعضای این کمیته و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز علنا گفته است که این کمیته ضعیف عمل کرده و باید ترتیبی داده شود تا مردم مطمئن شوند که خاطیان مجازات می شوند.

palmera - ایران - اصفهان
نه بابا کشته کجا بود اینا همشون زندن مدارکشم موجوده!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
تا حالا که دولت اعلام کرده نصف اینها زنده هستن د و در خارج زندگی میکنند مثل ترانه موسوی. بقیه هم یا تصادف کردند یا اسهال گرفتند یا طاعون. 3 باقی می مانند که انها هم چشمشان کور رهبر چلاق گفته بود نرین بیرون می میرید. راستی همه ای رهبرها به هین خوبی پیشبینی میکنند؟
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
امیدوارم این تلاش به نتیجه برسه - و آمار دقیق مشخص بشه - و خون کسی پایمال نشه - و این عمل فقط با پشتوانه قوی و پذیرش مسئولیت جانی خانواده های داغدار امکان پذیره
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

sskk - اسپانیا - م
خوبه سرگرمی خوبیه نام کشته شدگان و بازداشت شدگان صورت مسله را کم کم پاک کنید نامردا. مرگ بر آخوندا و مزدورانشان . درود بر ایرانیان با شرف و وطن پرست
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

AsaL Barbie - کانادا - ونکور
خامنه ای تو ننگ همه آدمای دنیایی. امیدوارم خون تک تک اینا یقتو بگیره دیکتاتور حرووووووومی!!!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

طاطا - ایران - ایران
بچه ها دیشت نمایش مسخره اخبار رو دررابطه با خانواده ترانه موسوی دیدید
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

شاندل - ایران - تهران
لطفا توی تجمعات شعار بدید: قاتلان کهریزک اعدام باید گردند جانیان کهریزک اعدام باید گردند
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرگ بر آخوندا و مزدورانشان . درود بر ایرانیان با شرف و وطن پرست
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
بیشر از این حرفهاست.خر خودتان هستید.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

adi - ایران - تهران
palmera - ایران - اصفهان راست میگی اینا همه زندن و دارن تو کازینو های لاس و گاس حال می کننجالبیش اینه که همه هم خارجن.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

علیرضا دادا - امارات - دبی
معنی دیکتاتوری همینه دیگه دوستان.. در حوادث اخیرخیلی بیشتر از اینا کشته و زخمی شدند. این لیست شروعیه واسه همین.که امار دقیق مشخص بشه.البته اگه بذارنا
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

mohammad.moein - انگلستان - لندن
درور بر موسوی قهرمان
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

black chador - امریکا - ولدن
یک سوال برای طرفداران علی گدا وچهل دزدش:. شما شب خوابتون میبره؟
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

atashh - ایران - تهران
این حکومت و رسانه هایش هر چه گفتند باید دروغ و فریب قلمداد کرد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

بابک - ایران - سبزوار
بی خاصیت ترین -بی شرف ترین -کثیف ترین -جیره خوار ترین و به طور کلی منفورترین روزنامه روزنامه کیهان است بعد از ان روزنامه ایران
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

masooleh - ایران - تهران
درودبر ایران-- مرگ بر دنیا
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

RAHE SABZ - بلژیک - انتورپن
دود بر تمامی ایرانیان انهایی که راه ملت را انتخاب میکنند وبا سخنانشان مردم را دلگرم میکنند ما همه با هم هستیم خیلی معنی ها در این شعار هست بیایم با هم باشیم برای یک بار امتحان کنیم .حالا وقت ضربه زدن به اقتصاد این دیکتاتورهاست اعتراضات فقط در بازارهای تمام ایران و باعث شدن بستنن بازار باید شد از نظر امنیتی برای معترضین بهترین مکان و نیروهای سرکوب کمترین کنترول را دارند پیروزی با راه سبز است ... بازاری حمایت حمایت ... اعتصاب اعتصاب هموطن اعتصاب اعتصاب
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر ملا-دینش -خدایش ملایان ویروس طاعون ایدز وبا.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
مطهری=کمیته ضعیف عملکرده ؟. مگراصلا فرصت واجازه کاربه آنها داده شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟. پیروزی با ماست چون حق با ماست
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
حالا مگه مجلس چه غلطئ میکنه?
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
پایان شب سیه سپید است! مرگ به خامنه ای و مزدورانش.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
ننگ بر این دولت مردم فریب. دروغگو جانی خائن بیگانه پرست متظاهر ادم فروش دزد جلاد شکنجه گر بی کلاس متحجر افسرده بیمار کثیف ظاهری و باطنی و.........خلاصه یک صفت خوب که شایسته این حکومت مردم فریب باشد در هیچ ادبیاتی پیدا نمی شود . از چنین حکومتی چگونه می شود انتظار خوب زیستی داشت.
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

کلاغ سیاه - ایران - تهران
از تنبیه عوامل صحبت میشود در حالیکه ازعامل اصلی یعنی سردار رادان هیچ صحبتی نیست و طبق معمول 4 تا سرباز نگهبان که 2تا لگد موقع جابجایی زندانی ها پرت کردن به عنوان عوامل اصلی خشونت تنبیه خواهند شد .
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

MedMed - ایران - تهران
کشته؟؟؟؟؟بابا کشته کجا بود؟امام زمون شاهد بود که کسی کشته نشده...فقط یه نفر تو این حوادث مرد که اونم ندا آقاسلطان بود که تو خیابون وقتی دید که مردم شعار ضد رژیم میدن و میگن تو انتخابات تقلب شده و به مموتی فحش میدن رفت و به یکی از بسیجی های محترم و عزیز که قربونشون برم الهی گفت که من وقتی می بینم به احمدی گل گلابم داره توهین میشه نمی تونم زندگی کنم .پس اگه زحمتی نیست وقتی من رفتم اون طرف یه تیر بزن تا من بمیرم و راحت بشم و این روزا رو نبینم .بعد که میره اون طرف.بسیجی گل هم یه تیر میزنه تو قلبش که دیگه این روزا رو نبینه کلیپش رو هم که مشاهده کنید معلومه.اون نگاه آخری هم که به دوربین کرد معنیش این بود که در نبود من مموتی رو اذیت نکنید.نذارید عشقم غصه بخوره...دم آخری هم به استادش گفت که برو از طرف من لپ خامنه ای رو ماچ کن. روحش شاد(این دیگه واقعیه)
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.