سخت شدن کار احمدی نژاد با محافظه کاران

سخت شدن کار احمدی نژاد با محافظه کاران

انتقادهای محافظه کاران از احمدی نژاد مدام بیشتر می شود

با گذشت یک هفته از مراسم تنفیذ محمود احمدی نژاد، به نظر می رسد که نه تنها انتقادهای محافظه کاران از رییس دولت کاهش نیافته، که موارد انتقاد رسانه ها و شخصیت های محافظه کار به سیاست ها و رفتار وی، رو به افزایش است.

به طور کلی به نظر می رسد که در سطح جناح محافظه کار، چهار دلیل اصلی برای مخالفت با آقای احمدی نژاد وجود دارد. دلایلی که هر کدام از منتقدان راستگرای رییس جمهوری، به خاطر یک یا چند مورد از آنها از او راضی نیستند:

۱- رفتار اقتدارگرایانه با سایر محافظه کاران. تعداد زیادی از محافظه کاران تاکنون از تریبون های مختلف نارضایتی خود را از بها ندادن آقای احمدی نژاد به دیدگاه های شخصیت ها و تشکل های راستگرا ابراز داشته اند.

تشکل های فوق در جریان انتخابات ریاست جمهوری به خاطر شکسته نشدن رأی جناح خود و روی کار نیامدن اصلاح طلبان، به حمایت از "رییس جمهوری مورد تایید رهبری" پرداخته و برای این کار پاسخگوی انتقادات افکار عمومی و هوادارانشان بوده اند؛ اما برای محافظه کاران، دشوار است که با وجود هزینه کردن از امکانات و حیثیت سیاسی خود برای دفاع از رییس جمهوری، با بی اعتنایی تحقیرآمیز او مواجه باشند.

به نوشته سایت بازتاب نزدیک به محسن رضایی، حبیب الله عسگرد اولادی، از بانفوذترین شخصیت های راست سنتی، پیش از انتخابات در ملاقاتی خصوصی اعلام کرده همفکرانش از احمدی نژاد حمایت می کنند اما از او می خواهند که اصلاحاتی را در عملکرد خود انجام بدهد، اما از رییس جمهوری پاسخ شنیده که حمایت آنان از او تاثیر مهمی ندارد که بخواهند در ازای آن انتظاری داشته باشند.

انتشار نامه انتقاد آمیز عسگر اولادی در اولین روز شروع به کار رسمی رییس جمهوری، نشانی از این واقعیت است که جناح محافظه کار ادامه چنین رفتاری را از جانب رییس جمهوری تحمل نخواهد کرد.

۲- بی اعتنایی به سایر نهادهای حکومتی. محمود احمدی نژاد در طول دوره چهار ساله مسئولیت خود، به کرات به خاطر "دور زدن" مجلس و دستگاه قضایی به قانون شکنی متهم شده است.

در دوره چهار ساله ریاست جمهوری او، انحلال نهاد اصلی برنامه ریزی کشور (سازمان مدیریت و برنامه ریزی) و نیز ۲۹ شورای تخصصی دولتی، باعث انتقاد شدید نمایندگان مجلس شد که تاکید داشتند چنین تصمیمات مهمی بدون تصویب در قوه مقننه قابل اجرا نیست.

در چنین فضایی بود که دیوان محاسبات کشور - نهاد نظارتی قوه مقننه - در بهمن ۸۷ و فروردین ۸۸ از "ناپدید" شدن بیش از یک میلیارد دلار از بودجه سال ۸۵ و تخلف دولت در اجرای ۵۴ درصد از بندهای بودجه سال ۸۶ خبر داد.

احتمال زیادی وجود دارد که در دوره جدید ریاست جمهوری، مشکلات آقای احمدی نژاد با تشکل های محافظه کار، مجلس، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و حتی همکاران خود (که یکی پس از دیگری طرد شده و در صف منتقدان قرار می گیرند) افزایش یابد.

در اقدامی مشابه، سازمان بازرسی کل کشور – نهاد نظارتی قوه قضاییه – نیز در مهرماه ۸۷، گزارشی را در مورد تخلفات مالی دولت نهم برای ‏نهادهای ارشد حکومتی ارسال کرد که خبر آن در روزنامه های ایران بازتاب زیادی یافت.

مهم ترین مورد متهم شدن آقای احمدی نژاد به "بی اعتنایی به نهادهای نظام" البته پس از انتخابات رخ داد که در جریان آن، رییس جمهوری به عدم تبعیت از رهبری متهم شد؛ چرا که محمود احمدی نژاد با گذشت شش روز از صدور دستور آیت الله خامنه ای در مورد لزوم عزل اسفندیار رحیم مشائی، کماکان معاول اول جنجالی اش را از پست خود برکنار نکرد.

وقتی هم که سرانجام پس از انتشار علنی دستور رهبر "استعفای آقای مشایی را پذیرفت"، بلافاصله او را به پست پر اهمیت دیگری چون ریاست دفتر رییس جمهوری منصوب کرد.

این رفتار، به قدری برای محافظه کاران غیر منتظره بود که تشکل راستگرای جامعه اسلامی مهندسین – که محمود احمدی نژاد قبل از ریاست جمهوری عضو شورای مرکزی آن بود – به رییس جمهوری هشدار داد به گونه ای رفتار نکند که سرنوشت ابوالحسن بنی صدر برای وی تکرار شود، و عده ای از بسیجیان با تظاهرات علیه اسفندیار رحیم مشائی، خواستار پس دادن آرای خود توسط آقای احمدی نژاد شدند.

۳- نگاه به روحانیت از موضع بالا. رفتار آقای احمدی نژاد با روحانیت، نارضایتی گسترده ای را در میان روحانیون ایجاد کرده است. نباید فراموش کرد در شرایطی که همواره سهم روحانیون در دولت های پس از انقلاب قابل توجه بوده، محمود احمدی نژاد تنها دو وزیر روحانی (وزیران سابق کشور و اطلاعات) را در کابینه خود جای داد که هر دو آنها را نیز به شیوه ای کاملا غیر دوستانه از کابینه اخراج کرد.

همکاران محمود احمدی نژاد و شخص وی همچنین در موارد متعدد رفتارهایی انجام داده اند که بی اعتنایی کامل به دیدگاه های روحانیت تلقی شده است.

خبرسازترین نمونه از این نوع، بحران پیش آمده بر سر انتصاب اسفندیار رحیم مشائی بوده است.

در دوره اول ریاست جمهوری او، چهار مرجع تقلید شیعه، ۵۰ نفر از ۸۸ نفر روحانی عضو مجلس خبرگان رهبری و ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه هایی سر گشاده خواستار برکناری آقای رحیم مشائی شدند. اما محمود احمدی نژاد ترجیح داد در یکی از نخستین انتصابات خود پس از انتخابات، اسنفدیار رحیم مشایی را به سمت معاون اولی خود ارتقا دهد.

حبیب الله عسگراولادی، نفر اول از چپ، در اولین روز رسمی دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نامه ای انتقادآمیز به او نوشت

اقدامی که حتی سید احمد خاتمی از حامیان با نفوذ او در مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران، آن را "دهن کجی" به روحانیت توصیف کرد. طبیعی است که روحانیت و ارادتمندان آن، ادامه چنین وضعیتی را غیر ممکن می دانند.

۴- نگرانی نسبت به سرنوشت نظام جمهوری اسلامی. در کنار تمام موارد فوق، عده ای از محافظه کاران برای مخالفت با آقای احمدی نژاد دلایل کلی تری دارند: آنها نگرانند که وی با سیاست های خود، باعث تضعیف جمهوری اسلامی شود.

محافظه کاران نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی (چون حسن روحانی دبیر سابق شورای امنیت ملی ایران) و شخص رییس مجلس خبرگان، در چهار سال گذشته به کرات از همین زاویه از آقای احمدی نژاد انتقاد کرده اند.

به عقیده منتقدان گروه اخیر، رییس جمهوری با سیاست های خود موجب پسرفت خطرناک وضعیت اقتصاد، بحرانی شدن رابطه ایران با جامعه بین المللی و از بین رفتن انسجام داخلی حکومت شده و همه اینها، می تواند بقای حکومت را با خطر مواجه کند.

این منتقدان به ویژه پس از انتخابات دلیل مهم تری برای هشدار دادن در این زمینه پیدا کرده اند، که عبارت است از به راه افتادن موج بی سابقه ای از تظاهرات مردمی علیه حکومت که مسبب اصلی آن را آقای احمدی نژاد می دانند.

نگرانی های این گروه از مخالفان رییس جمهوری به وضوح در سخنان محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران نمود داشته که در بیانیه اعلام کاندیداتوری خود، کشور را "رو به پرتگاه" دانست و در اظهار نظری دیگر، راجع به خطر "فروپاشی درونی" کشور هشدار داد.

با توجه به مجموعه مخالفت های فوق، احتمال زیادی وجود دارد که در دوره جدید ریاست جمهوری، مشکلات آقای احمدی نژاد با تشکل های محافظه کار، مجلس، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و حتی همکاران خود (که یکی پس از دیگری طرد شده و در صف منتقدان قرار می گیرند) افزایش یابد.

بسیاری از ناظران معتقدند رییس جمهوری، برای حل مشکلات خود با منتقدان درون جناحیش، که جدی ترین نمود آن در هنگام اخذ رأی اعتماد برای کابینه جدید رخ خواهد داد، بیشتر و بیشتر به حمایت آیت الله خامنه ای نیاز خواهد داشت. حمایتی که با توجه به هزینه های بالای آن برای رهبری، معلوم نیست در همان حدی که رییس جمهوری انتظار دارد قابل انجام باشد.

حسین باستانی - روزنامه نگار

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
بی شعوری چون احمدی نژاد به تنهائی قبر خود را میکند و خوشبختانه ماهیت خونخوار خامنه ای را که خود را در مقابل مردم قرار داد و نشان داد که همچون احمدی نژاد خودخواه و قدرت طلب است اشکار شد که هیچ چیز جز خودکامگی برای انها مهم نبوده و نیست. این اسلامیون انسان نما حرفه اصلیشان تزویر. دروغ .تظاهر .نامردی .حرام خواری .زنا .تجاوز.جنایت وشکنجه است و فکر می کنند با بازی با کلمات وسخن از ایات من در اوردی خودشان از قران و هر یک با تفصیر باب میل خودشان میتوانند بیشتر از این به شعور و هوش مردم توهین کنند.البته کسانی هستند چون زینب و نیمرخ و اسید مهدی در همین سایت که باوجود انکه ادعای با سوادی می کنند ولی بخاطر منفعشان و یا به صرف اینکه شعوران بیش از این قد نمی دهد گوش به فرمان پیر مردی رزل و خونخوار هستند و متاسفانه باید با انها زندگی کرد و هدفمان اکاه سازی این بی شعوران باشد
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

jigili - ا - تهران
انشا ا.. که زودتر این احمدی نژاد و دارو دستش سرنگون بشن
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر = عزیز کسی که خوابرو مشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو به خواب زده نه خودتو ناراحت کوری اینها نکن بعد انتخابات با یکی از طرفدارای ا.ن صحبت می کردم حرفی رو زد که شرمنده شدم از هم صحبتی باهاش هنوزم از طرز فکرش توکوپم / بگذریم مموتی با دست خودش گور خودشو کند
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

mehranmy - ایران - تهران
احمدی هسته ای برو بخواب خسته ای
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

Ezhaq - ایران - تهران
برای میمون نژاد کار سخت مفهومی نداره از درختهایه بیت رهبری براحتی بالا می ره٬ شندم در بعضی از کشور ها مانند کومور امثال میمون نژاد خودمان را پرورش می دن که از درختهایه نارکیل برن بالا نارگیل بچینند. حالا فکر می کنید این میمون چرا اویزون بیت رهبریه انجا میمونها جمعا تو سر هم می زنند اما همشان از یک کاسه نارگیل می خورند٬ شاید تو سر هم بزنند اما همشان یکی هستند همان طور که خر خر بدنیا می یا سگ سگه میمون خودمان را نمی توان بدونه درخت بیت رهبری در نظر گرفت. توجه (منظور از نارگیل همان چیزه فیل می باشد)
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

iran-azad - ایران - تهران
این حبیب الله عسکر اولادی که در عکس مشاهده می کنید شکل جنازه است برادر همان اسدالله عسکر اولادی است که خوش تیپه شونه (توی لینک زیر می تونید زیارتش کنید). https://www.iranukyellowpages.com/article.php?id=40337
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
mehranmy - ایران - تهران. البته قزوینی ها جور دیگه ای این شعار رو دادند هاااااااا.....!!!!!!!!!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
1001 - ایران - مشهد . tabeshesahar - ایران - تهران . --- چه اتحادی ؟ فقط تو تهران ؟ . ///////////////صبر کن دانشگاه ها باز شه و زمستان شروع بشه...
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
1-احمدی نژاد در دولت خودش از کوتوله ها استفاده خواهد کرد . 2- جریانات سیاسی دنبال کسب قدرت هستند و سهم می خواهند و برایشان فرقی نمی کند مهم این است که از کوتوله هایی که اینها می خواهند در کابینه باشد. 3- سال نکو از بهارش پیداست این دولت دوام نمی آورد . 4- چون مشایی اعضای دولت و معاونان وزارت خانه ها را انتخاب و تایید می کند همه وام ده و مطیع او هستند . 5- فکر می کنم باید آقای خامنه ای از این به بعد کارش دادن نامه به احمدی نژاد باشه و نقش مرکز تعیین صلاحیت بی خاصیت برای احمدی نژاد را ایفا بکند.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

Iranie Azade - آلمان - هامبورگ
دوستان عزیز، هیچ دقت کردید که چند وقته سر و کله مزدورهاى جیره خور چلاقعلى و محمود بوگندو --> آسید مهدى غایب و پسر ناکرد ایران و این یارو Nim Rokh بى مخ پیدا نیست؟؟؟؟ فکر کنم رفتن پیش اربابشون حقوق این ماه و بگیرن! البته اگه محمود چاخان بهشون دروغ نگفته باشه و پولشونو بهشون بده؟؟؟!!!!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

azar110 - ایران - اصفهان
منطق حکومت با صطلاح ولاپی این است:: مهم نیست عمل تو چیست مهم اینست کی هست ( ولایت مطلق یا ولی فقیه باید بدون چون و چرا . اطاعت شود!!). منطق تشیع علوی (ع) : اعرف احق تعرف اهله اعرف الباطل تعرف اهله . حق و باطل را بشناس اهل آنرا خواهی شناخت (یعنی ملاک شناخت عملکرد اشخاص می باشد نه خودشان !!! دقت کنید عرف بمعنی شناخت و . بررسی عملکرد می باشد یعنی با چشمها باز نه اطاعت کورکورانه!!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

azar110 - ایران - اصفهان
منطق حکومت با صطلاح ولاپی این است:: مهم نیست عمل تو چیست مهم اینست کی هست ( ولایت مطلق یا ولی فقیه باید بدون چون و چرا . اطاعت شود!!). منطق تشیع علوی (ع) : اعرف احق تعرف اهله اعرف الباطل تعرف اهله . حق و باطل را بشناس اهل آنرا خواهی شناخت (یعنی ملاک شناخت عملکرد اشخاص می باشد نه خودشان !!! دقت کنید عرف بمعنی شناخت و . بررسی عملکرد می باشد یعنی با چشمها باز نه اطاعت کورکورانه!!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

ماهی سیاه کوچولو - ایران - تهران
عکس 2: هیچکس باور نخواهد کرد که اینها از نژاد انسان باشند!!!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

ضد ولایت وقیح - ایران - تهران
مرگ بر احمدی نژاد بی شرف
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
در همین راستا ا.ن. که مورد حملات بسیارى از خودى ها قرار گرفته بود تصمیم گرفت که از مسلمانى بدر آید و مسیحى شود. با مشائى یار غار و هم پیاله اش به کلیسائى در جلفا مى رود و اظهار مى کنند که ما مى خواهیم مسیحی بشویم کشیش هم خوش آمد مى گوید و مراتب کار را انجام مى دهد در اسثناى کار نیز چراغ هاى کلیسا را خاموش مى کنند پس از غسل تعمید و پایان مراسم هاى مربوطه چراغ ها را روشن مى کنند که به یکباره ا.ن. و مشائى صلوات بلندى مى فرستند
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

sabzim - ایران - شیراز
خطاب به دوستانی که ترجمه می دانند:. سلام بجه ها،. حتما بابک داد را می شناسید. اگر هم نمی شناسید مختصر بگویم:. یک منتقد روشنفکر که بعد از کودتا به محض احساس خطر با خانواده اش از خانه زده اند بیرون و 50 و اندی روز است که آواره اند فقط برای این که پدرشان بنویسد و تآثیری داشته باشد. این جا از تمام شما دوستانی که در ترجمه تبحر دارید تقاضا دارم تا با ترجمه دست نوشته های او و انتشار آن در بین غیر ایرانیان، چه در فضای مجازی و چه حقیقی، صدای حقیقی و صمیمی مردم ایران را به گوش تمام جهانیان برسانید. فقط خواهشمندم این کار را به نیکی بکنید تا علاوه بر اصل مفاهیم، احساسات عمیق دست نوشته ها هم به جهانیان منتقل شود. با تشکر فراوان از کمکتان به جنبش سبز مردم ایران. ...
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

black chador - امریکا - ولدن
تقلبی نژاد باید بره بالای دار برقصه. دارام دارام اخ جون.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

masooleh - ایران - تهران
خامنه ای حکم به احمدنژاد شدمنتظر تا4سال دیگر رپیس جمهوری جدید میآیید باید اسلام باشدمرگ بر دنیا درود بر ایران متشکرم
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

سلمک - ایران - تهران
این یارو داره برای کلاغ پر اماده میشه؟
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
قیافه هاشونو ترو خدا, انگار همین الان از تو قبر پاشدن .اینا اصلا لازم نیست مردم رو اعدام کنن, دیدنشون کافئ که ادم قبض روح بشه!!
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

سجاد57 - ایران - تهران
حسین باستانی اصلا کیه تا حالا اسمش رو نشنیدم کجا روزنامه نگاره
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

گزنه - انگلستان - لندن
دوستانمن پس از مدتی دوری از این سایت دوباره برگشتم خیلی از دوتان جدید هستند به همه شما نوادگان کوروش کبیر تبریک میگم . انشالله دست به دست همدیگر با نابود کردن این رژیم سفاک و خامنه ای شیطان و نوکر جیره بگیرش احمد کوتوله ایرانی آباد بسازیم
چهار‌شنبه 21 مرداد 1388

سجاد57 - ایران - تهران
گزنه - انگلستان - لندن چی داری میگی نواده کوروش کیه دیگه درستو حسابی حرف بزن اگرم بلد نیستی اصلا نزن خوب که چی
پنج‌شنبه 22 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.