دیدار و گفتگوی اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر با خانواده‌ی علیرضا داوودی در مورد مرگ مشکوک وی

دیدار و گفتگوی اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر با خانواده‌ی علیرضا داوودی در مورد مرگ مشکوک وی

علیرضا داوودی طی فعالیت در دانشگاه از تحصیل محروم شده و در 24 بهمن ماه 87 همزمان با بازداشت محمد پورعبدالله در تهران، در شهر شاهین شهر اصفهان بازداشت گردید. وی در تاریخ 5 اردیبهشت 88 با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان آزاد شد و در تاریخ 7 مرداد 88 در سن 26 سالگی در بیمارستان درگذشت.

مرگ وی با حرف و حدیث‌های بسیاری همراه بود وبسیاری مرگ وی را مشکوک اعلام نمودند. از این رو ازطرف کمیته گزارشگران حقوق بشر تصمیم بر آن شد تا ملاقات و گفتگویی با خانواده علیرضا داوودی در خصوص علل و جزئیات مرگ وی صورت پذیرد.

عصر روز شنبه 17 مرداد ماه اعضای کمیته گزارشگران با حضوردرمنزل زنده یاد علیرضا داوودی از دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اصفهان با خانواده وی دیدار نمودند.

در این دیدار نوید خانجانی از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر که آخرین مصاحبه علیرضا داوودی را پس از آزادی از زندان و پیش از مرگ تهیه نموده و عده‌ی دیگری از اعضای کمیته حضور داشتند.

علیرضا داوودی سخنگوی دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اصفهان، سردبیر نشریه دانشجویی راه خاکی در دانشگاه اصفهان، سخنران و سازمانده مراسم هشت مارس 86 در اصفهان، سخنران و سازمانده مراسم 13 آذر سال 86 در اصفهان، سخنران مراسم اول مه سال 87 در کامیاران ، فعال و سازماندهنده‌ی اعتراضات کارگری در اصفهان بود.

مادر علیرضا داوودی در این دیدار به آسیب های شدید روحی که در مدت زندان به پسرش وارد شده اشاره نمود و گفت شدت این شکنجه های روحی به حدی بوده است که علیرضا پس از آزادی از زندان ، هر شب کابوس‌های زیادی داشت؛ وعلیرضا هیچگاه از شکنجه‌های جسمی که در زندان شده بوده برایشان چیزی نگفته است اما آثار شکنجه و سوختگی با سیگار به روی دستان پسرم تا زمان مرگ بوضوح مشخص بود.

در ادامه پدر علیرضا داوودی به تشریح وضعیت جسمی و روحی علیرضا در دوران زندان و پس از آن پرداخت و تٱکید کرد: علیرضا پس از آزادی از زندان تا حدی از نظر روحی بهم ریخته بود که ما برای بستری کردن وی در بیمارستان اقدام نمودیم و در آغاز برای بستری شدنش به بیمارستان خورشید اصفهان مراجعه کردیم ولی به علت نداشتن تخت خالی حدود 2 هفته در خانه بستری بوده و پس از آن در تاریخ 17 تیر به بیمارستان منتقلش کردیم که دو روز در اورژانس بوده است و پس از آن به بخش روانشناسی بیمارستان خورشید منتقلش کردند. در مدت بستریش در بیمارستان دو مرتبه مرخصی 24 ساعته داشته است. همچنین تا قبل از فوت در سلامت کامل بوده و از لحاظ جسمی هیچ مشکلی نداشته است و از نظر روحی بهبود یافته بود و حتی در اواخر دوران بستری بودن علیرضا اصرار می‌کرد که دیگر نیازی به بستری بودن نیست و بی‌دلیل آنجاست.

در تاریخ 7 مرداد که خاله علیرضا با بیمارستان تماس می‌گیرد که با علیرضا صحبت نماید که به او می گویند که به پدرعلیرضا اطلاع دهند علیرضا سکته کرده است و برای انتقالش به بیمارستان الزهرا مراجعه کنند و در هنگام مراجعه دیگر شاهد آن بودیم که علیرضا فوت کرده است .

عامل مشکوکی قبل از مرگ علیرضا مشاهده کرده بودید؟

پدر علیرضا در پاسخ به این سوال می گوید که تمام موارد مشکوک به نظر می رسد مثلا اینکه در مورد سکته سریعا با خانواده تماس گرفته نشده است و همچنین رسیدگی در موارد دیگر هم کامل نبوده و به اصطلاح دلسوزانه نبوده است ولی نیاز به بررسی بیشتر است و پزشک قانونی با نمونه‌برداری گفته‌اند که یک ماه دیگر اطلاع داده می‌شود.

آیا اظهار نظری در مورد دلیل سکته از طرف بیمارستان اعلام شده است؟

تنها دکتر مسئول بیمارستان خورشید اعلام کرده است که امکان تداخل دارویی بوده است که از نظر خانواده ایشان این مطلب قانع کننده نبوده و بیمارستان باید جوابگو باشد که این مطلب به مشکوک بودن این مرگ می‌افزاید .

چه پیگیری هایی تا امروز از سوی شما در خصوص مرگ علیرضا انجام شده است؟

تنها پیگیری انجام شده تا امروز پزشک قانونی بوده است و در ادامه با وکیل نیزصحبت کرده‌ایم .

از شکنجه‌هایی که علیرضا در مدت بازداشت تحت آن‌ها قرار گرفته اطلاعی دارید؟

در هنگام بازداشت علیرضا، فرد مطلعی تمام جزئیات شکنجه بروی وی را اعلام کرده است. ولی بعد از آزادی علیرضا به ما گفت که به هیچ وجه شکنجه نشده است. اما اواخر درهنگام بیماری اعلام کرد که سه روز وی را آویزان کرده بودند. علیرضا بعدها می گفت که واقعا در زندان به علت فشار زیاد متوجه مطلب زیادی نشده و حتی صحبت های پدر و مادر خود را به یاد نمی‌آورده است .

علیرضا در فعالیت های انتخاباتی و درگیری های بعد از آن هم شرکت داشت؟

پدر علیرضا داوودی در این خصوص می‌گوید علیرضا در قبل ازانتخابات خیر فعالیتی نداشت ولی بعد از آن بله. در روز اول تظاهرات و اعتراضات از ستاد خبری وزارت اطلاعات با منزل تماس گرفته و علیرضا را احضار می کنند. وبا اصرار بنده علیرضا به ستاد خبری مراجعه کرده و با دادن تعهد آزاد می شود و به منزل بر می‌گردد. دو روز بعد از آن به تهران می رود و دو هفته در زمان اعتراضات در تهران بوده است.

تا امروز با فشار یا تهدید هم مواجه بوده‌اید؟

روز یکشنبه قبل از مراسم ختم در مسجد ، مسئول پرونده علیرضا با منزل تماس گرفته و به بنده گفت که عمل خاصی در این مراسم انجام نشود . و در ادامه گفته شده که باز هم با ایشان صحبت خواهد شد .

در پایان این دیدار اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر حاضر در جمع ضمن همدردی با خانواده علیرضا داوودی خواستار رسیدگی عادلانه مراجع ذی‌ربط به مرگ مشکوک وی و روشن شدن عوامل منجر به حادثه شدند.

shahram khosh maram - ایران - تهران
روز به روز تعداد شهدا بیشتر میشود و این خونها دامن ستمگران و ظالمان را خواهد گرفت. ما ملتی هستیم که در تاریخ همیشه به حمایت از مظلوم گرایش داشته ایم. از سیاوش و امام حسین گرفته تا نبرد جوانمردانه ایرانیان در چالداران در زمان شاه اسماعیل صفوی. هرگز در کشور ما ظلم دوام نخواهد اورد.
دوشنبه 19 مرداد 1388

گاگولی - مالزی - سایبور
خامنه ای چه جوری می تونی دم از قرآن بزنی نامسلمون ؟. اینن خامنه ای دچار همون بیماری ای شده که دایی جان ناپلئون هم دچارش بود ( نمی دونم اسشیزوفرنیه یا بیماریه دیگه ایه )هرچند که این پیرمرد کلکسیون بیماری های روحی روانیه , از جمله عقده حقارت , خود بزرگ بینی , چند شخصیتی , ازه من از زبونه آقا مجتبی شنیدم که دست بزنم داره
دوشنبه 19 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
این حرومزاده ها فقط به قدرت فکر می کنند و بس.البته این کثافتها در نهایت هیچ لذتی از زندگی نمی برند و همیشه در حال تظاهر و دروغ هستند. روح و روان این جوان شهید شاد باد و خونش دامنگیر تمامی این عمال رژیم اسلامی وحامیانش را بگیرد مخصوٌصا افرادی که مزدوان و حقوق بگیرانی که به هر نحوی خدشه به این جنبش صد در صد مردمی میزنند. اسید مهدی . نیمرخ. زینب زشت و بقیه مبلغین رژیم و خائن مردم کشورمون
دوشنبه 19 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
مرگ بر خامنه اى پیر خرفت که از انگشتاى کثیفش خون میچکه. به زودى نوبت نابودى خودت و نوکران کثیفت مى رسه. رهبر ما قاتله، ولایتش باطله.
دوشنبه 19 مرداد 1388

ضد ولایت وقیح - ایران - تهران
مرگ بر خامنه ای بی شرف
دوشنبه 19 مرداد 1388

jakjak - آمریکا - ماساچوست
صفا صفا است امروز روز صفاست امروز . خامنه ای دجال در مستراح است امروز . صفا صفا است امروز روز صفاست امروز . روح پلید رهبر با آخوندهاست امروز . صفا صفا است امروز روز صفاست امروز. مجتبی خامنه ای صاحب عزا است امروز . مرگ و نفرین بر خامنه ای کثیف لجن شیره ای دجال عامل اصلی کشت و کشتار و تجاوز و بی حرمتی به فرزندان ایران به فرزندان کوروش و داریوش . فرزندان زرتشت و آرش و رستم فرزندان کاوه جوانانی که خون پاکشان برای آبیاری خاک وطن ریخته شد و پر پر گشتند . مرگ و نابودی و خفت خامنه ای و یاران کثیفش در راه است و به زودی شاهد به دار آویخته شدن خامنه ای شیره ای و دار و دسته ولایت کثافت و اسهالی فقیه به دست جوانان عزیز ایرانی خواهیم بود . علیرضا بخواب که ما بیداریم بیداریم و انتقام خون به ناحق ریخته تو و عزیزان از دست رفته را می گیریم به امید آن روز . جوانان ایرانی مقیم آمریکا
دوشنبه 19 مرداد 1388

sahba - ایران - ایران
وعده ما روز جمعه. این حماسه بزرگ تر از حماسه قبلی خواهد شد.(از امروز به شدت اطلاع رسانی کنید).به امید ازادی.
دوشنبه 19 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
کشتن نسل جوون جامعه نشون چیه ؟ ترس از اندیشه و قدرت این نسل این رژیم خیلی سست بنیان و می دونه که با یک حرکت از بین خواهد رفت و کاری جز کشتن بلد نیست لعنت خدا به شما
دوشنبه 19 مرداد 1388

golf persia - ایران - شیراز
از اصلی ترین مواردی که توی این سی سال به کمک جمهوری اسهالی اومده تا بتونه هر چه بیشتر مردم رو سرکوب کنه پول نفت و بانکها بودند که در تمام شرایط مکمل هم بودند .حالا که وضع نفت خراب شده بهترین موقع برای ضربه زدن به این بازوی ج.ا یعنی بانک هاهست. خالی کردن تمام حسابهای پس انداز و جاری در یک زمان موثرترین روش میتونه باشه. هر ایرانی اگر بطور متوسط در یک روز فقط 100.000 تومان از حسابش بکشه ،رقمی بدست میاد حدود هفت هزار میلیارد تومان یا هفت میلیون دلار .اگه قبوض آب و برق و تلفن و.. رو هم بهش اضافه کنیم ببینید چه رقمی میشه !!!حالا اگه این پول رو فقط دو ماه از چرخه بانکی که دست حکومت هست خارج بشه ضربه بزرگی خورده .این از موثر ترین و کم هزینه ترین راههای نافرمانی مدنی هست واونهایی که هم تا حالا می تونستند ولی نتونستند کاری بکنند میتونند بزرگترین ضربه رو به پیکره مفلوک رژیم بزنند. همکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم .از همه اعضا خواهش میکنم به پاس گرامی داشت خون تمامی شهدای راه آزادی این کامنت رو توی سایتهای دیگه هم بگذارن و یک روز رو برای آغاز این حرکت تعیین کنند.
دوشنبه 19 مرداد 1388

golf persia - ایران - شیراز
از اصلی ترین مواردی که توی این سی سال به کمک جمهوری اسهالی اومده تا بتونه هر چه بیشتر مردم رو سرکوب کنه پول نفت و بانکها بودند که در تمام شرایط مکمل هم بودند .حالا که وضع نفت خراب شده بهترین موقع برای ضربه زدن به این بازوی ج.ا یعنی بانک هاهست. خالی کردن تمام حسابهای پس انداز و جاری در یک زمان موثرترین روش میتونه باشه. هر ایرانی اگر بطور متوسط در یک روز فقط 100.000 تومان از حسابش بکشه ،رقمی بدست میاد حدود هفت هزار میلیارد تومان یا هفت میلیون دلار .اگه قبوض آب و برق و تلفن و.. رو هم بهش اضافه کنیم ببینید چه رقمی میشه !!!حالا اگه این پول رو فقط دو ماه از چرخه بانکی که دست حکومت هست خارج بشه ضربه بزرگی خورده .این از موثر ترین و کم هزینه ترین راههای نافرمانی مدنی هست واونهایی که هم تا حالامی خواستند ولی نتونستند کاری بکنند میتونند بزرگترین ضربه رو به پیکره مفلوک رژیم بزنند. همکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم .از همه اعضا خواهش میکنم به پاس گرامی داشت خون تمامی شهدای راه آزادی این کامنت رو توی سایتهای دیگه هم بگذارن و یک روز رو برای آغاز این حرکت تعیین کنند.
دوشنبه 19 مرداد 1388

golf persia - ایران - شیراز
با هم میشه مثل ماه درخشید. میشه به زمین ستاره بخشید. با هم میشه تو روزای ابری . از گم شدن خورشید نترسید. با هم میشه آفتابو صدا کرد. خاکو معتبر مثل طلا کرد. با هم میشه سنگ بی صدا رو. با ناز ترانه آشنا کرد. با هم پشت ما کوهه . نمیترسیم نمی افتیم نمی بازیم. این آواز نمیمیره تا وقتی که . هم آوازیم. بتازه غصه تا میخواد بتازه. نسازه روزگار با ما نسازه. شب و روز طعنه دشمن دوباره. بباره از در و دیوار بباره. با هم پشت ما کوهه . نمیترسیم نمی افتیم نمی بازیم. این آواز نمیمیره تا وقتی که . هم آوازیم.گو گوش
دوشنبه 19 مرداد 1388

ماهی سیاه کوچولو - ایران - تهران
گاگولی - مالزی - سایبور (منبع موثق). دوست عزیز جهت تکمیل حرفهایت باید بگم که خامنه ای در دوران کودکی به شدت از طرف پدر مورد آزار و کتک های سنگین قرار میگرفته.روحیه افسرده و بیمار در دوران جوانی و حس حقارت و خونخواری در این زمان نشانه شدت بیماریشه
دوشنبه 19 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
جون بزرگ کنئ بعد به راحتئ از دست بدئ!! ائ خدا چرا چشماتو بروئ این ملت بستئ? چه تاوانئ رو دارن پس میدن ? بسه دیگه رحم کن !!
دوشنبه 19 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
روحش شاد / تو بیمارستان سرش رو زیر آب کرده اند...... ای جنایتکاران / بدانید زمانی که ورق برگشت تنها شما را بازداشت خواهیم کرد و تمامی اعضای خانواده تون رو جلوتون ریز ریز میکنیم.......
دوشنبه 19 مرداد 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
مرگ بر این اسلام نمایان،مرگ بر دولت کثیف احمقی نژاد و لعن خدا بروح پدر احمقی نژاد،این کثافتها رو دست شاه و دولتهای دیگه زدند تازه ناخنهای یکی از شهدا به نام امیر جوادی لنگرودی رو هم کشیده بودند
دوشنبه 19 مرداد 1388

طاطا - ایران - ایران
خدا به خانواده اش صبر بده . فقط انتقام و محاکمه این جانیان میتونه مرهمی بر زخم 30 ساله این مردم زجر کشیده باشه.
دوشنبه 19 مرداد 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
www.mowjcamp.com سایت موج سبز آزادی
دوشنبه 19 مرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
golf persia - ایران - شیراز. دوست عزیز. من کاملا موافقم که سقوط قیمت نفت بعد از یک دوره افزایش بی رویه ٬ به شدت دولت را ضعیف میکند به خصوص که با درامد اضافی نفت٬سرمایه گذاری درست و حسابی نکرده. این یک موقعیت استثنائی هست.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

نازی -تهران - ایران - تهران
دیشب از 20:30خانواده ترانه موسوی راگذاشت که دخترشان امریکاست وخواست شایعه هارا درمورد ترانه راتکذیب کند اما من خوانده بودم ترانه تک فرزند بوده اما دیشب خواهرش به اصطلاح با او در کاندا صحبت کرد شما فکر میکنید این دوباره یک نمایش دولت ایران بوده ویا واقعا ترانه نمرده البته من خودم به شخصه فکر میکنم این یک نمایش ساختگی بوده
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر شورش 57...مرگ بر این دین ام الفساد..مرگ بر ملایان از ریز و درشت...مرگ بر تمام اعوان و انصار رژیم..مرگ بر شکنجه گران بسیجیهای سرکوبگر....مرگ بر پاسداران متعفن.. روزی نوبت شما اشغالها خواهد رسید که در اتش انتقام ملت خواهید سوخت.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
نازی -تهران - ایران - تهران . از شما که در ایران هستید و روزانه شاهد اختناق دروغ این اشغالها هستید بعید است که دچار تردید شوید از نمایشات سراسر دروغ این جانوران اسلامی.
سه‌شنبه 20 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.