کاتوزیان فرمانده نیروی انتظامی را مسئول قتل‌های کهریزک دانست

کاتوزیان فرمانده نیروی انتظامی را مسئول قتل‌های کهریزک دانست

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی

حمیدرضا کاتوزیان، نماینده تهران و عضو کمیته حقیقت‌یاب رویدادهای پس از انتخابات، شخص اسماعیل احمدی‌ مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، را مسئول قتل‌های صورت گرفته در بازداشتگاه کهریزک اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری های مهر و ایلنا،

حمیدرضا کاتوزیان در جمع خبرنگاران با اشاره به  بیانیه اخیر نیروی انتظامی مبنی بر عزل و بازداشت شماری از مسئولان بازداشتگاه کهریزک گفت: «فرمانده نیروی انتظامی به طور مستقیم مسئول وقایع کهریزک است.»

حمیدرضا کاتوزیان، ضمن ناکافی دانستن توضیحات فرمانده نیروی انتظامی به مجلس تصریح کرد: «در بازداشتگاه کهریزک قتل‌هایی صورت گرفته که در نتیجه ضرب و شتم‌ها رخ داده است و منجر به از بین رفتن جوانان این کشور شده است.»

این نماینده مجلس در حالی از وقوع قتل در بازداشتگاه کهریزک بر اثر شکنجه سخن می‌گوید که اسماعیل احمدی‌مقدم هم در همین روز در گفت‌وگو با خبرنگاران مرگ زندانیان در کهریزک را تایید کرده اما آن را ناشی از شیوع بیماری دانسته است.

حمیدرضا کاتوزیان که از نمایندگان طیف اصولگراست در ادامه به خبرنگاران گفت: «این وقایع باید صرف نظر از گرایش‌های سیاسی افراد بررسی شود.»

این نماینده مجلس با اشاره به بیانیه اخیر نیروی انتظامی درباره بازداشتگاه کهریزک گفت: «اینکه می‌گویند ما اطلاعی از این مسائل نداشته‌ایم درست نیست. براساس بررسی‌های ما گزارش‌های روزانه‌ای به این مسئولان داده می‌شده است از این رو رفتارهای خودسرانه در بازداشتگاه‌ها را خیلی بعید می‌دانم.»

این عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس با تاکید بر اینکه مسئولان مربوطه تاکنون پاسخ مشخصی به سوالات نمایندگان نداده‌اند، برخورد با «دو نفر مامور جزء» را کافی ندانست و گفت: «پدر آقای روح‌الامینی خواستار قصاص شده‌اند چون جنایتی صورت گرفته که منجر به مرگ شده است. با جانی باید مطابق قوانین جزایی و کیفری عمل شود. تشر زدن به دو نفر، نه فرزندان کسی را زنده می‌کند و نه توهین‌هایی که به نظام زده شده را پاک می‌کند.»

 علی مطهری: بیانیه نیروی انتظامی کفایت نمی‌کند

در همین حال علی مطهری یک نماینده اصولگرای دیگر مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بیانیه نیروی انتظامی درباره بازداشتگاه کهریزک، گفت: «این بیانیه، تنها کفایت نمی‌کند و افراد خاطی باید با اسم و رسم، نام خانوادگی و حتی عکس از صداوسیما و روزنامه‌ها معرفی و محاکمه شوند.»

علی مطهری همچنین به موارد مرگ دیگر زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «باید مجازات این خاطیان تعیین شود و بعد هم ترتیبی اتخاذ شود که مردم مطمئن شوند مجازات این افراد انجام می‌شود نه اینکه مثل حوادثی مثل زهرا کاظمی و زهرا بنی‌یعقوب معلوم نشود که آیا افراد خاطی مجازات شدند یا نشدند؟ بنابراین این مسئله باید کاملا شفاف باشد.»


فرمانده نیروی انتظامی: مرگ چند نفر در کهریزک ناشی از بیماری بوده است

در همین حال اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی نیز روز یکشنبه اذعان کرد که شماری از دستگیرشدگان انتخاباتی در بازداشتگاه کهریزک جان خود ار از دست داده‌اند.

فرمانده نیروی انظامی همچنین با تکرار موضع اعلام شده در بیانیه نیروی انتظامی مبنی بر نقش نداشتن مسئولان ارشد این نیرو در وقایع این بازداشتگاه، اعلام کرد که مسئول حفاظتی به همراه مسئول اردوگاه بازداشت و از کار برکنار شدند.

اسماعیل احمدی مقدم گفت: «مسئولان ارشد ناجا نقشی در مشکلات ایجاد شده در این بازداشتگاه نداشتند و یک مسئول حفاظتی و نظارتی که باید تخلفات را گزارش می‌کرد، به همراه مسئول اردوگاه برکنار و بازداشت شده است.»

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه «قصد ندارم از زیر بار مسئولیتی که دارم شانه خالی کنم»، گفت: «اما از همان ابتدا تاکید کردم که دانشجویان نباید به این بازداشتگاه رفته و افرادی که به این بازداشتگاه می‌روند، نباید در کنار اراذل و اوباش نگهداری شوند. اما در عین حال افرادی که به این بازداشتگاه فرستاده شدند، با احکام دادسرا به این محل اعزام شده‌اند. از سوی دیگر به دلیل کمبود جا نتوانسته بودند آنها را در محل‌های دیگری نگهداری کنند که به نظر بنده این کار به هیچ عنوان صحیح نبوده است.»

فرمانده نیروی انتظامی افزود: «در این پرونده سه ماموری که به صورت خودسرانه نسبت به تنبیه بدنی شدید تعدادی از بازداشت شدگان اقدام کرده بودند، بازداشت شده و افرادی که توسط این ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند، می‌توانند شکایت کنند.»

اسماعیل احمدی مقدم با این حال مرگ چند نفر در بازداشتگاه کهریزک را ناشی از ضرب و شتم ندانست و تنها آن را به شرایط زیستی و شیوع بیماری در بازداشتگاه مربوط دانست.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: «این که منشا بیماری و ویروس منتشر شده، از خود محل بوده و یا آن که از خارج از آنجا منتقل شده، هم اکنون توسط پزشکی قانونی در حال بررسی است.»

مواضع فرمانده نیروی انتظامی در مورد علت مرگ زندانیان در حالی بیان می‌شود که در بارزترین مورد، حسین علائی رئیس سابق ستاد مشترک سپاه با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کرد که محسن روح‌الامینی، فرزند مشاور ارشد محسن رضایی و رئیس انستیتو پاستور ایران زیر شکنجه جان باخته است. در این نامه به نقل از پدر محسن روح‌الامینی تصریح شده است که دهان این زندانی خرد شده بود.

مرگ امیر جوادی‌فر یکی دیگر از موارد مطرح شده است که به گفته یک شاهد عینی بر جسد زندانی، «آثار شکنجه‌های جسمی، از جمله کشیده شدن ناخن‌های پا، شکستگی دندان، و ضرب دیدگی‌های شدید»، دیده شده است. همچنین عکسی پس از دستگیری امیر جوادی ‌فر در بیمارستان منتشر شد که نشان می‌دهد وی از ناحیه گردن دچار مشکل شده است.

نیروی انتظامی که ضابط قوه قضائیه است، همچنین در بیانیه اخیر خود درباره بازداشتگاه کهریزک تصریح کرده است که تنها در «اندک» مواردی نقض قانون شده است.

نیروی انتظامی در این بیانیه، همانند آیت‌ الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و‌ احمد جنتی، دبیر شواری نگهبان، هشدار داده است که «تمام مسئولیت پیامدهای تحریک‌ها و بی‌قانونی‌های صورت گرفته» به عهده «تحریک‌کنندگان و اغتشاشگران» است.

bahareiran - ایران - ایران
مرگ بر خامنه یه دست خون همه کشته شده هاگردن کلفت خود خبیثشه
یکشنبه 18 مرداد 1388

annet353 - المان - بن
اشغالهائ پست فطرت بئ همه چیز این رو نگن چئ بگن ک....فتها. بقول گاندی اول نادیده می گیرنتون بعد بهتون میخندن سپس باهاتون میجنگند و در نهایت شکست میخورند. دور نیست سکست این ضالمان
یکشنبه 18 مرداد 1388

bij - المان - المان
در حکومت مکتبی هر مسئولی مدعیست که باورهای مکتبیش لکه دار شده اند و برای نجات این باورها از غیر خودی (سنیها وهابیان، بهاییان، اصلاح طلبان و دگراندیشان=مشرکین) باید نیروهای موازی (جزایی و اجرایی) را به خدمت بگیرد. در این راه هیچ چیز، جز مقدسات را نمی بینند! در دیکتاتوری مکتبی خطوط قرمز نظام در مقایسه با دیکتاتوری غیر مکتبی چندین برابر می شود.
یکشنبه 18 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
میاد اون روزی که تک تک تون رو تو همچین بازداشتگاه هایی تا ابد نگهداری میکنیم تا زجر کش بشین...
یکشنبه 18 مرداد 1388

m_r - استرالپا - سپد ن
با درد و سلام به همه ایرانی‌‌های آزاد اندیش. واقعا انسان nemidoneh چی‌ بگه به کی‌ بگه این جنایات و وحشی گری‌ها به خدا حیوانات از این کار‌ها نمیکنند بد اسم این را هم میگذراند مبارزه با اوباش و عیاش یا مثلا مبارزه با انقلاب مخملی از این داری واری ها. خدایا تا کی‌ دیگه؟ ریش ظلم و ستم آن هم زیر نقبا مذهبی‌ را بکن به آن‌های که جان ناموس بچه‌های مردم را آذر اذیت میکشند دردی بعده که دعوا ناداشته باشه از رهبر جانی شن گرفته تا رئیس جمهر دزد و کسافتشان.
یکشنبه 18 مرداد 1388

ARIYA_TEHRAN - ایران - تهران
لعنت به همتون .... مرگ بر جمهوری اسهالی
یکشنبه 18 مرداد 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
بنا به دستور سعید مرتضوى ( مقام قضا و غضب اسلامى ) اوباش لباس شخصى ها تعداد زیادى از دستگیر شدگان را به بازداشتگاه کهریزک ( شورآباد) مى برند که در آن قبلا تعدادى از افتابه دزدها نگهدارى مى شدند. صرف نظر از شرائط بسیار بد آنجا مطابق معمول تعدادى از اوباش اقدام به ضر ب و شتم افراد مى کنند که چندین نفر کشته مى شوند که مرحوم محسن روح الامینى یکى از آنها بوده و پس از اطلاع توسط خانواده اش با نفوذى که پدرش داشته خامنه اى دستور تعطیلى آنجا را مى دهد و بقیه سرگذشت را که همه مى دانند
یکشنبه 18 مرداد 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
Mousavi's First Official Video with English Subtitles ....... سخنرانی موسوی در تبلیغات انتخاباتی. https://www.youtube.com/watch?v=vxK7nGiemU8.
-----------------------------------
AYATULLAH KAZEMINI BORUJERDI Darafsh ... آیت الله کاظمی بروجردی. https://www.youtube.com/watch?v=gOuD7Va-TYg
یکشنبه 18 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر همه شما ویروسهای اسلام که هر کثافتکاری وجنایتی در دین ننگینتان مجاز است . اخوند زاده های سایت شروع کنید ایه و سوره بنویسید برای حقنه کردن دینتان.کهریزک قتلگاهی که نامش در تاریخ این مبارزات خواهد ماند.
یکشنبه 18 مرداد 1388

saharrr - امریکا - فلوریدا
مررررررگ بر خامنه ای مرررگ بر جمهوری اسلامی مر بر احمدی نژاد
یکشنبه 18 مرداد 1388

neda85 - ایران - تهران
صد رحمت به قرون وسطی...لعنت به شما که جوونای ما رو اینطور بیرحمانه به خاک خون کشیدید
یکشنبه 18 مرداد 1388

بابک - ایران - سبزوار
مقصر سید علی شیره ای و احمقی نژاد هستند
یکشنبه 18 مرداد 1388

کلاغ سیاه - ایران - تهران
تاکنون نمیدانستیم که ویروس های جدیدی در ایران شیوع پیدا کرده که میزنه فک ودندان و گردن و سایر اعضا زندانی ها را خورد میکنه . دروغ گفتن هم راه و رسمی داره. اخه اینقدر احمقانه و وقیحانه دروغ گفتن تا کی ؟
یکشنبه 18 مرداد 1388

hafez44 - ایران - شیراز
رو سیاهی مال زغاله بالاخره یه روز این خونها دامن تک تک مجرمان را خواهد گرفت000000000خونهای بی گناهی که فقط به دلیل پایمال شدن رایشان خونشان ریخته شد 0000000ننگ و شرم باد بر این 000000000حیف است که نام علی بر اوست چون علی مردی بزرگ بود و به دوستان توصیه میکنم از این به بعد بگویید الی خامنه ای
یکشنبه 18 مرداد 1388

victorsiamak - بلژیک - بروکسل
اقای کاتوزیان این پدر سوخته بازیها رابذارید کنار همه میدونند حناتون رنگی نداره شما نماینده گروه اصول گرا هستید کدوم اصول مردک قاتل ومسئول تمام این وقایع وکشتار ها اون علی گدا و دار و دسته اش که شماها باشید هستید خون تموم ان شهدا که از اول انقلاب تا حالا کشتید دامن شما و خانواده هایتان را خواهد گرفت نمونه اش اقای روح الامینی مرگ بر جمهوری اسلامی
دوشنبه 19 مرداد 1388

سکوت - ایران - تهران
درخت از ریشه کرم داره اینا میان شاخه‌هاش رو می‌چینن. انقدر این پایه‌های متزلزل این حکومت فاسد و گندیده‌شده که هرچی تقلا کنن درست و راستیش کنن امکان نداره. با عرض پوزش مردم آگاه یه وقت خر نشن چرا که اینان فقط قصدشان همین است. این غده بزرگ سرطانی را باید از ریشه خوشکاند. هنوز هم اگه از صمیم قلبتون گوش بدید صدای ناله‌ها و زجه‌های جوونای مملکتمون رو از سیاه‌چاله‌های ساختمان اطلاعات و صدجا شبیه کهریزک می‌شنوید. تا این ا.ن کریه هست تا همون افکار بیمار و چشمای کور تعداد زیادی از 5میلیون رای دهنده به ا.ن هست این شکنجه‌ها این قتل‌ها وجود خواهد داشت. تو رو خدا رسانه باشیم مردم‌آگاهی راه بیندازیم. نزاریم یه روز صبح که از خواب پامیشیم اولین نفسی که بکشیم گلومون مملو از کثافت و تعفن جنایت‌ها و گندکاریای اینا بشه. زنده باد انسانیت ،‌شرافت و آزادگی
دوشنبه 19 مرداد 1388

مانفرد - ایران - ایران
ایکاش روزی احمدی مقدم به دست ملت بیفته...
دوشنبه 19 مرداد 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
1- آقایان احمدی و رادان مسیول کشتار و قتل بازداشت شدگان مردمی بودند و هستند. 2- رادان برای رسیدن به این جایگاه از استان خراسان بعنوان سکوی پرش استفاده کرده (چون صلاحیت مدیریتی جایگاه خود را ندارد )بازداشت مردم و کشتن آنها از جمله کارهایی است که در کردستان (سقز) و زاهدان بارها انجام داده است. 3- احمدی هم فامیل فابریک احمدی نژاد است که از فرماندهی نیروی مقاومت شهر تهران(از بالای سر صدها فرمانده لایق) به جایگاه فرماندهی نیروی انتظامی کل کشور رسید. 4-اینها برای رسیدن و ماندن در قدرت هر کاری می کنند . 5- قطعاْ محاکمه عاملان اصلی باعث آشکار شدن ابعاد پیدا و پنهان موضوع خواهد شد.
دوشنبه 19 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.