هشدار اتحادیه اروپا به ایران در مورد محاکمه کارمندان سفارتخانه ها و شهروندان اروپایی

هشدار اتحادیه اروپا به ایران در مورد محاکمه کارمندان سفارتخانه ها و شهروندان اروپایی

حسین رسام سندی در دادگاه عرضه کرد که به گفته او "از لندن" ارسال شده و خواستار تحقیق درباره گرایش سیاسی ائمه جمعه، نمایندگان رهبر و سپاه و بسیج شده بود

اتحادیه اروپا رسما در مورد محاکمه یک شهروند فرانسوی و دو کارمند ایرانی سفارتخانه های بریتانیا و فرانسه در تهران به دولت ایران هشدار داده و خواهان آزادی فوری آن ها شده است.

جلسه دوم دادگاه رسیدگی به اتهام های بازداشت شدگان پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز شنبه هشتم اوت در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی یرگزار شد.

ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا که هم اکنون بر عهده سوئد است روز شنبه در واکنش با انتشار بیانیه ای از برگزاری این دادگاه ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه از این که ایران یک شهروند فرانسه و دو کارمند ایرانی سفارتخانه های بریتانیا و فرانسه را در زمره متهمان قرار داده انتقاد شده است.

نازک افشار، کارمند بخش فرهنگی سفارت فرانسه با اتهام "اغتشاشگری و ایجاد شبکه و پناه دادن به اغتشاشگران در بخش فرهنگی سفارت فرانسه" مواجه است.

برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه اتهام های مطرح شده علیه خانم افشار را بی اساس خوانده است و پسر وی نیز در گفتگو با بی بی سی دادگاه را مضحک توصیف کرده است.

کارمند سفارت بریتانیا نیز حسین حسام نام دارد.

وزارت امور خارجه بریتانیا در واکنش به حضور حسین رسام در دومین جلسه محاکمه اقدام ایران را "توهین آمیز" دانسته است.

ایران همچنین یک فرانسوی بنام کلوتید ریس را در رده متهمان قرار داده است.

نازک افشار کارمند بخش فرهنگی سفارت فرانسه است

اتحادیه اروپا به ایران هشدار داده است که هر اقدامی علیه یک کشور عضو این اتحادیه شهروندان آن ها یا کارمندان سفارتخانه های آن ها را اقدامی علیه کل اتحادیه اروپا می داند.

این اتحادیه هشدار داده است که محاکمه متهمان را از نزدیک زیر نظر دارد و در عین حال خواهان آزادی فوری کلوتید ریس و دو کارمند ایرانی سفارتخانه های فرانسه و بریتانیا شده است.

منابع خبری ایرانی به نقل از آقای رسام در جلسه محاکمه نوشته اند که او "به دستور مقامات سفارت" اقدام به "ارتباط گیری با افراد و عناصر ذینفوذ احزاب و گروه های سیاسی" کرده است.

دولت بریتانیا گفته است که اقدام ایران برای محاکمه آقای رسام "به هیچ وجه قابل قبول نیست" و در بیانیه رسمی خود می گوید این اقدام "مستقیما ناقض تضمین هایی است که ما از مقام های ارشد ایرانی دریافت کرده بودیم."

منابع خبری همچنین حضور احمد زید آبادی (روزنامه نگار و دبیرکل سازمان دانش آموختگان دفتر تحکیم وحدت)، علی تاجرنیا (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و نماینده مردم مشهد در مجلس ششم)، شهاب الدین طباطبایی (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت)، هدایت آقایی (عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی)، محمد جواد امام (عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) را در دادگاه روز شنبه تایید کرده اند.

حسین رسام در گفته های خود اتهام مطرح شده از سوی معاون دادستان در کیفرخواست مبنی بر حضور برخی دیپلمات های بریتانیایی در تجمعات اعتراضی را تایید کرد و همچنین گفت اعضاء سفارت بریتانیا "تا دو روز قبل از انتخابات" برای تحقیق درباره "گرایشات سیاسی مردم شهرهای مختلف و میزان مشارکت انها"به شهرهای مختلف ایران سفر می کردند.

او همچنین عنوان کرد دیپلمات های بریتانیایی با ستاد نامزدهای مختلف انتخابات نیز تماس گرفته بودند.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه خود اعلام کرد که از طریق سفیر خود در تهران در تلاش است از موضع صریح مقام های ایرانی اطلاع حاصل کند و سپس "درباره اینکه چگونه به تازه ترین توهین پاسخ دهد تصمیم گیری خواهد کرد.

آنتی اسلام - ایران - اهواز
دیروز سالگرد شهید وطن، فریدون فرخزاد بود. یادش گرامی باد:. فرخزاد:. برای ملتم می ایستم. سینه ام را سپر می کنم!. در مقابل مذهب، ملیت رو قرار میدیم. در مقابل الله اکبر، زنده باد ایران رو میذاریم. در مقابل عاشورا و تاسوعا ،عید نوروز رو میذاریم. از یه پاسپورت چُسکی اینها نترسید که بهتون میدن یا نمیدن!. خمینی نتونست از پس زبون من بر بیاد!. یک روزی ملت ما آزاد میشه و این روز زیاد دور نیست. فرهنگ همیشه غالب میشه بر زور و ستم و قلدری. آمریکائی ها چراغ سبز دادند که روح الله خمینی بر جان و مال و ناموس من و شما غالب بشه. انگلیسها هم به اونها کمک کردند.
یکشنبه 18 مرداد 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
بابا خسته شدیم ازاین هشدارها وبیانیه ها اه !بابا یک کاری کنین تا کی همش هشدارهای الکی اخهههه؟
یکشنبه 18 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
هه هه چئ فکر کردین تا خودتون باشین اگه به میمون نژاد تبریک میگفتین حالا این دردسرها رو نداشتین. این اروپایها هم یا احمقن یا خودشونو به حماقت زدن-نمیدونن که در ایران قانون قرون وسطایئ و بربریت حاکمه..خوابتون خوش عمو هر بذرئ که بکارئ همون هم درو میکنئ.نوش جانتون پیمان گواتالوپ یادتونه!!
یکشنبه 18 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
اه . کاش سهراب هم پاس اروپا داشت
یکشنبه 18 مرداد 1388

hajimakkar2000 - انگلستان - لندن
اما خداییشم اینا یه کارایی کردن!. چطور ایران به سفرای مثلا المان یا ایتالیا گیر ندادن؟!!.
یکشنبه 18 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
نه بابا تهدید کردند اوخی خیلی ترسیدیم. بی شرفها فقط دنبال آشوب و فتنه هستند. اینها را باید مثل قضیه بعد از دادگاه میکونوس اخراج کرد تا خودشان بعد از مدتی دست از پا درازتر و سرافکنده برگردند.
یکشنبه 18 مرداد 1388

golf persia - ایران - شیراز
برای مقابله با این دادگاههای مسخره از تمامی دوستداران جنبش سبز تقا ضا دارم سعی کنن برای جلوگیری از اقدامات مانند سال 67(هلوکاست ایرانی یا نسل کشی به سبک حوزه علمیه)تمام توانشون رو بکار بگیرن و افکار عمومی دنیا رو مطلع کنند.دوستان خارج از کشور با کمک وکلای ایرانی میتونن با شکایت و دادن کیفر خواست بر علیه کودتا چیان و عاملان قتل ندا سهراب ...عکس العمل به موقعی نشون بدهند. نماز جمعه 23 مرداد یادتون نره تمامی زندانی های سیاسی همکنون نیازمند یاری سبز ما هستند
یکشنبه 18 مرداد 1388

mehranmy - ایران - تهران
اتحادیه اروپا هم حرف مفت میزنه 2 روز پیش نماینده خودش رو به مجلس ایران فرستاد واسه تحلیف احمدی نجات حالا واسه من هشدار میده معلوم نیست چکار میکنن !!
یکشنبه 18 مرداد 1388

biston - المان - برلین
درود به شما!. بیاد هموطن شهید و عزیزمان فریدون فرخزاد ، میتوانید کنسرت سال ۱۹۸۷ او را در لندن ، اینجا دانلود کنید. https://zardos.mine.nu پیروز باشید! یادش گرامی‌ باد!
یکشنبه 18 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران, توئ میکونوس که شما رو محکوم کردن! تا اونجایئ که ما اطلاع داریم حکم بازداشت فلاحیان رهبرتو رو دادن! هیچ فکر نکردئ چرا به خارج سفر نمیکنن. والا که چقدر رو دارین شما. خنگه اگه خبر ندارئ برو یه ذره تحقیق کن ببین ریشه و خاندان اربابات سر از اورشلیم در میارن یا نه!!!!!
یکشنبه 18 مرداد 1388

bigmoeshah - امریکا - ویرجینیا
هر وقت که ایرانی جماعت دست از عربی صحبت کردن کشید ودر اعتصابات بجای شعار دادن بزبان عربی زبان قشنگ فارسی بکار برد انوقت میشه کشور مان را ازاد کنیم.زمان شاه ملت ازاد بودن که مسجد برن یا نه سینما برن یا نه نماز جمعه بخونن یا نه مشروبخوری زورکی نبود ولی از انقلاب 57 تا حالا چی پس جمع کنین امامزاده و سقاخونه را کجا رفت ایرانی ازاد از زنجیرو غلامی کردن به دشمن.ازاد ایران وایرانی...
یکشنبه 18 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.