بریتانیا: دادگاه توهین آمیز است

بریتانیا: دادگاه توهین آمیز است

حسین رسام سندی را در دادگاه عرضه کرد که به گفته او "از لندن" ارسال شده و خواستار تحقیق درباره گرایش سیاسی ائمه جمعه، نمایندگان رهبر و سپاه و بسیج شده بود

وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به حضور حسین رسام، کارمند سفارت بریتانیا در تهران، در دومین جلسه محاکمه بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، اقدام ایران را "توهین آمیز" خواند.

بیانیه وزارت خارجه بریتانیا همزمان با آن منتشر شد که منابع خبری ایرانی به نقل از آقای رسام در جلسه محاکمه مدعی شده اند که او "به دستور مقامات سفارت" اقدام به "ارتباط گیری با افراد و عناصر ذینفوذ احزاب و گروه های سیاسی" کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد اقدام ایران برای محاکمه آقای رسام "به هیچ وجه قابل قبول نیست" و افزود این اقدام "مستقیما ناقض تضمین هایی است که ما از مقام های ارشد ایرانی دریافت کرده بودیم."

در این بیانیه آمده: "ما این دادگاه ها و به اصطلاح اعترافات زندانیان را که از حقوق بنیادین بشری خود برخوردار نبوده اند را محکوم می کنیم."

حسین رسام تحلیلگر ارشد سفارت بریتانیا در تهران، یکی از نه کارمند بومی سفارت بود که پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که به اعتراض های گسترده منجر شد از سوی مقام های امنیتی بازداشت شد و به قید وثیقه آزاد گردید. اکنون به گفته دادستان او به جاسوسی متهم شده است.

آقای رسام در جلسه محاکمه عنوان کرد که سفارت بریتانیا برای برقراری ارتباط با سازمان های غیر دولتی (NGO) "سالانه 300 هزار پوند از طریق وزارت خارجه دریافت می کرد."

همچنین او گفت: "گزارش هایی در تهران تهیه می شد که برای وزارت خارجه انگلیس ارسال می گردید که برخی از آنها تبدیل به سیاست می شد و توسط شبکه بی‌بی‌سی اجرا می شد."

بی‌بی‌سی همواره بر عدم وابستگی خود به دولت بریتانیا تاکید کرده و سیاست بی‌بی‌سی در دوری گزیدن از سیاست های دولتی باعث برانگیختن انتقاد سیاستمداران حزب حاکم در ادوار مختلف دولت بریتانیا شده است.

حسین رسام در گفته های خود اتهام مطرح شده از سوی معاون دادستان در کیفرخواست، مبنی بر حضور برخی دیپلمات های بریتانیایی در تجمعات اعتراضی را تایید کرد و همچنین گفت اعضاء سفارت بریتانیا "تا دو روز قبل از انتخابات" برای تحقیق درباره "گرایشات سیاسی مردم شهرهای مختلف و میزان مشارکت انها"به شهرهای مختلف ایران سفر می کردند.

او همچنین عنوان کرد دیپلمات های بریتانیایی با ستاد نامزدهای مختلف انتخابات نیز تماس گرفته بودند.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه خود اعلام کرده که از طریق سفیر خود در تهران در تلاش است از موضع صریح مقام های ایرانی اطلاع حاصل کند و سپس "درباره اینکه چگونه به تازه ترین توهین پاسخ دهد تصمیم گیری خواهد کرد."

علیرضا دادا - امارات - دبی
لطفا شما انگلیسیها حرفی از اعتراض نزنین.تمام این کارها زیر سر شما انگلیسیها و روساست.250ساله که شما دارین همه جوره به ما توهین میکنین.با اون ملکه های هاپ هاپیتون.روباههای پیر استعمار دیگه فرتوت شدند.دیگه هیچ غلطی نمیتوانند بکنند. هر غلطی که دلتون میخواست تو ایران کردین.همه جوره شاه رو آوردین. همه جوره سیستم دموکراسی آوردین..ولی این دفعه کور خوندین.مثلا میخواستین به مردم ایران کمک کنین که آزادی بدست بیارن نه؟. .. تو سرتون با این سیاستهای کثیف استعماریتون. فکر کردین ایران هم اوکراینه ؟خانم ملکه ایران ایرلند نیست
شنبه 17 مرداد 1388

RAHE SABZ - بلژیک - انتورپن
دود بر تمامی ایرانیان انهایی که راه ملت را انتخاب میکنند وبا سخنانشان مردم را دلگرم میکنند ما همه با هم هستیم خیلی معنی ها در این شعار هست بیایم با هم باشیم برای یک بار امتحان کنیم .حالا وقت ضربه زدن به اقتصاد این دیکتاتورهاست اعتراضات فقط در بازارهای تمام ایران و باعث شدن بستنن بازار باید شد از نظر امنیتی برای معترضین بهترین مکان و نیروهای سرکوب کمترین کنترول را دارند پیروزی با راه سبز استر
شنبه 17 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
هه هه مگه یادتون رقته اینا اخوند هستن? شما که اشنایئ دیرینه دارین! کلن
شنبه 17 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
همین مونده که تو استعمار پیر بیایی ..ر بزنی سفارت نیست که جاسوس خونس این مردک رسام هم از اون قالتاقهای روزگاره من خوب میشناسمش برا پول حاضره هر کاری بکنه
شنبه 17 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
آسید مهدی - ایران - تهران, ا مهدئ نبودئ چند وقت? راست بگو چند دفعه بهش رشوه دادئ? یا حالا بهش پول دادین که این اراجیف رو تحویل مردم بده, این جور که تو میگئ قالتاق , پس الان هم پول گرفته , . هم
یکشنبه 18 مرداد 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
آسید مهدی - ایران - تهران . همین مونده که تو استعمار پیر بیایی ..ر بزنی سفارت نیست که جاسوس خونس این مردک رسام هم از اون قالتاقهای روزگاره من خوب میشناسمش برا پول حاضره هر کاری بکنه . ......................................................... دادا ر..ی. اینهم خوب نیست که سگ دست اربابشو گاز بگیره. هر چی نباشه همینها شماها رو آوردن سر کار. یادت رفته زمان انقلاب همین بی بی سی چطور خودشو جرررر میداد تا شاه بره و شما بیایین؟؟
یکشنبه 18 مرداد 1388

ضد ولایت وقیح - ایران - تهران
آسید مهدی! انگار دل پر خونی داری از آقای رسام. چیکارت کرده بلا!!!
یکشنبه 18 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
آسید مهدی - ایران - تهران . چیه دیگه انقدر جسور شدی که پاچه اربابتم میگری
یکشنبه 18 مرداد 1388

هوای آزاد - ایران - ایران
حقه تونه بدبختا تا شما باشید نماینده نفرستید برای تحلیف حال کردم البته بیچاره این آقای رسام!!!!!! درود بر جد ایرانیان کوروش کبیر و تمام نوادگانش (که ما باشیم) البته امیدوارم به عنوان نوه قبولمون کنه
یکشنبه 18 مرداد 1388

33pooles - المان - دورتموند
اسید مهدی- ایران - تهران ترقه برا توپچی در میکونید .
یکشنبه 18 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.