عبدالعلی بازرگان: نظام قرون وسطائی ولایت فقیه اینک نزد اکثریت ملت مرده است

عبدالعلی بازرگان:
نظام قرون وسطائی ولایت فقیه اینک نزد اکثریت ملت مرده است

در قرآن آمده است که وقتی سلیمان(ع) مُرد، هیچ نشانه ای مردم را از مرگش آگاه نکرد مگر موریانه ای که عصای او را می جوید!! آنگاه که عصا شکست و سلیمان به زمین افتاد، فهمیدند که او مدت ها قبل مرده است!(سبا ۱۴).

در این فرازقرآنی، اگر نیک بنگریم، نمادی است که نشان از حیات ظاهری و موقت حکومت ها پس از مرگشان دارد. حضرت سلیمان که مُلک و حشمتش مثا لی تاریخی است، البته حاکمی به غایت سیاست مدارو الگوئی ازسلامت نفس و تقوا در آزمون قدرت بود، که شاخص شکر و تسلیم به حق شمرده شده است. با این حال مرگ افراد ناگزیر است.

تمثیل فوق گویا نکته نغزی را نشان می دهد که حاکمان را عصائی است که مدتی پس ازمرگ، هیکل و هیبتشان را حفظ می کند! همچون درختی که پس از خشک شدن و ریختن شاخ و برگ، سالیانی سرپا می ماند تا بادی پائیزی یا برفی زمستانی تنه پوسیده اش را به زمین اندازد.

مرگ رهبران سیاسی دو حالت دارد؛ مرگ طبیعی و مرگ مشروعیت! هر دو حالت نتیجه یکسانی دارد؛ عصای آنها مدتی برپایشان نگه می دارد. این عصا همان تنه درخت است که به رغم پوسیدگی مدتی می ماند. همان تشکیلات اداری امنیتی است که آوندهایش هنوز خشک نشده و موریانه "زمان" کارش را تمام نکرده است.

نظام کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی که دیواری آهنین از سانسور برای اختفای سرکوب خونین به دور خود کشیده بود، سال ها بود با کشتن آزادی های مردم ، مرده بود، اما تشکیلات سراسری حزب کمونیسم وسازمان مخوف "کا گ ب" آنرا سرپا نگه می داشت. سرانجام این عصای موریانه خورده با نسیمی از نظریات گورباچف، و سقوط مجسمه های لنین و استالین از میادین شهرهای شوروی سابق به دست مردم ، سقوط کرد.

محمد رضا شاه نیزهمان وقتی که دست به کشتار مردم در میدان شهداء و دیگرشهرهای ایران زد، مشروعیت خود را میان توده های عادی مردم از دست داد و با این کار خودکشی کرد ، هرچند نشانه های مرگش یکی دو سال بعد آشکار گردید.

اینک گردش روزگاراین ابتلاء الهی را برای حاکمیت فعلی عرضه کرده است. نظام "ولایت مطلقه فقیه" که به خاطر ساختار و ماهیت متمرکز فردی اش محروم از مشارکت آحاد ملت است، همچون درخت بیمار و آفت زده ای که رشد و شکوفائی ندارد، در سی سال گذشته به تدریج شاخه های خود را از دست داده و در سایه سیاست "همه با من" ( به جای همه با هم) ضعیف تر وضربه پذیر تر شده بود.

انتخابات ریاست جمهوری اخیرفرصت دیگری برای نظام ولائی بود تا به "جمهور" مردم اقبال نماید و بگذارد شاخ و برگ های باقیمانده از این شجره رشد و نموی بکند. متاسفانه سیاست سرکوب و برخورد خونین با مردم مظلوم و دفاع جانبدارانه رهبری ازجریان متهم به جنایت، "مشروعیت" ولی فقیه را نزد اکثریت ملت مخدوش کرد و مهر پایانی بر این نظریهِ به غایت عقب افتاده و مغایر با موازین قرآن و سنت و معیارهای مقبول در دنیای پیشرفته امروزی زد.

نظام قرون وسطائی ولایت فقیه اینک نزد اکثریت ملت مرده است، هرچند عصای تشکیلات امنیتی و سازمان های سرکوب آن همچنان مجموعه را سرپا نگه داشته است. این عصا را دیر زمانی است موریانه پوسانده و در شرف شکست است. باید صبر و استقامت داشت و سنت تغییر ناپذیر الهی را در امداد مظلومان وسرکوب ستمگران به تماشای عبرت نشست.

همه این تلاش ها برای تبدیل "اقتدار ملی" به "اقتداررهبری" است و نتیجه سلب حقوق اولیه شرعی، قانوی و بشری مردم، "استضعاف" است که عواقب عاقبت سوزی دارد.

به ضعف کشاندن یک ملت یعنی محروم کردن آن از حق رای و حاکمیت بر سرنوشت خویش با تحمیل نظام ولایت مطلقه فقیه.

به ضعف کشاندن یک ملت یعنی محروم کردن آن ازحداقل آزادی های مصرح در قانون اساسی و متهم و محکوم کردن خدمتگذاران ملت به " براندازی قانونی"!! و کودتای مخملی!! و شکنجه و زندان و مصاحبه و .....

به ضعف کشاندن یک ملت یعنی جواب انتقاد مسالمت جویانه آنان را( درادای فریضه عظیمه امر به معروف و نهی ازمنکر) با چوب و چماق و گلوله و گاز اشک آوردادن و گل های نوجوان را پرپر و روانه قبرستان کردن.

این قانون همیشگی خداست که ملت های به ضعف کشانده شده را آزاد و بر مدیریت و مقدرات و مملکت خویش حاکم سازد(قصص۵). فقط باید صبر داشت و با عنصر "زمان" کار کرد.

وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ

majid63 - فرانسه - پاریس
مرسی از صحبت شما.لعنت به ان کس که منکر این باشه.
شنبه 17 مرداد 1388

bij - المان - المان
نظام قرون وسطائی حکومت اسلامی رو به نابودیست وقتی مردم خردمندانه به احکام و تاریخ دین ضد بشری اگاهی مییابتد!
شنبه 17 مرداد 1388

iran-azad - ایران - تهران
بازهم دم اون موریانه گرم که با خوردن عصا به مردم فهموند سلیمان مرده وگرنه مردم باید از بوی تعفن جسد می فهمیدند سلیمان مرده
شنبه 17 مرداد 1388

parvaz39 - آلمان - هامبورگ
سبزها برای تکرار «نماز جمعه سبز» مهیا شوند؛ حماسه‌ای بزرگتر از حماسه‌ی اول!. حضور هاشمی در نمازجمعه این هفته قطعی شد
شنبه 17 مرداد 1388

blackswallow - ایران - تهران
ایشون از خواب پا شده فکر می کنه اکثریت تشریف دارن. خوبه یک سر به گوشه گوشه ایران بزنه ببینه که از امثال ایشون به عنوان قرون وسطای ایران یاد می کنن.
شنبه 17 مرداد 1388

bij - المان - المان
بحران اخیر که شکاف عمیقی در درون ساختار حاکمیت ایجاد کرده و سران پر نفوذ رژیم را در برابر هم قرار داده، اکنون وارد مرحله تعیین کننده‌ای شده است. روند حذف و نفی اصلاح‌طلبان از سوی حاکمیت، با رادیکال شدن خواست‌ها و شعارهای اعتراضی مردم، همآهنگ شده است. اکنون دیگر انتخاب فقط بین حکومت مکتبی(در کنارش حکومت مطلقه ولی فقیه) یا عرفی‌گرایی است! اصلاح‌طلبانی که آرمان‌های دموکراتیک داشته‌اند یا دارند چاره‌ای جز پیوستن به نیروهای تحول‌خواه و نفی حکومت مذهبی نخواهند داشت!
شنبه 17 مرداد 1388

گاندی - بلژیک - لیژ
با سلام به هموطنان عزیز ؛سایت شخصی ایشان را جهت اشنایی با شخصیت این مرد شریف برای کسانی که تا کنون آنرا نخوانده اند معرفی میکنم؛ https://www.bazargan.com/Abdolali/main1.html آرزومیکنم که اشخاص شایسته ای مانند ایشان که تعدادشان کم نیست بین ما ایرانیان رغبت و زمینه ای فراهم آید تا بتوانند در ایرانی آزاد کاندید ریاست جمهوری شوند و مردم ستمدیده ایران با آگاهی و مطالعه بدون تعصب و ولا یت فقیه و امثالهم، بتوانند انتخاب کنند و چنین مردانی نماینده ما باشند هر۴ سال
شنبه 17 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
به به چه زیبا تشبیح و نتیچه گیری فرمود. اما کو گوش شنوا. البته این رژیم سالهاست مرده و این موضوع را گدا علی و انگلها خوب میدانند.
شنبه 17 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
این رژیم کثیف از اول هم زنده نبود که حال مرده باشد این کثافتها از مردن مظلوم ایران بدبخت تر پیدا نکردن و هر چی عقده داشتن سر ملت خالی کردن امیدوارم این صبر به عمر ما که هیچ ندیدیم کفاف دهد حتی شده باشه 1 روز
شنبه 17 مرداد 1388

mahtabim99 - هلند - .دلفت
این اقا این جا هم دوباره تبلیغ مذهب میکند.شما مسائل را به صورت علمی و با منطق بیان کن.نه با خرافات مذهبی.چون منطقی نداری رو به فلسفه و مذهب میروی.ما 30 سال مذهب را دیدیم.کافی است دیگر.دلفت
شنبه 17 مرداد 1388

bij - المان - المان
کیست که منکر ارامگاه خاوران شود؟! کیست که نداند بدون امضای خمینی هزاران دگراندیش به مسلخگاه دین وحشت برده نمیشدند؟! و کیست که نداند که جنایت خمینی فقط از طرف معدود سران رژیم چون منتظری مورد اعتراض قرار گرفت؟! 30 سال زندان ایران با زندانبان حکومت مکتبی، ما ایرانیان را بس!!!
شنبه 17 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
مذهب در ایران مانند حکومت اسهالی در حال مردن است.
شنبه 17 مرداد 1388

malekh - ایران - ایران
خدارحمت کندپدربزرگوارت راو توفیق برای شما.ا
شنبه 17 مرداد 1388

mn4434 - انگلیس - لندن
این هم یک مسلمان خراقاتی بیش نیست. ولی با کراوات
شنبه 17 مرداد 1388

iranesabz - هلند - هلند
mn4434 - انگلیس - لندن. دوست عزیز شما از کجا فهمیدی که این ادم خرافاتی است. اینقدر تهمت به بزرگانی مثل بازرگان نزنید. پیروز باشید.
شنبه 17 مرداد 1388

atashh - ایران - تهران
هموطنان عزیز .اگر بزرگترین هدف این جنبش وحرکت حاکم کردن دموکراسی در ایران است .اولین شرط تحقق آن پیدا کردن امادگی ذهنی برای احترام گذاشتن به عقاید کسانی است که مانند ما فکر نمی کنند .بیایید به هموطنان عزیز و آزاده خود با هر عقیده ای که دارند احترام بگداریم
شنبه 17 مرداد 1388

khaneyeh parsian - ایران - شیراز
به نظر من به هر کسی که با این نظام همکاری داشته نباید توهین کرد.همه میدونند مردم با چه هدفی به خیابون ها ریختند سال 57.ولی مثل الان که رای ما رو به نفع خودشون مصادره کردند اون سال هم ارمان های ازادیخواهانه ی مردم رو به نفع خود مصادره کردند.
شنبه 17 مرداد 1388

jamsil - کزه - سئول
صحبت مذهب من و شما نیست صحبت ادمییته. چون در اخرین جمله ان هم به زبان عربی به نحو احسن کاملابیان شده . ولی اینها به گفتار خودشان همه چیز را می سنجند. تنگ نظری هم اندازه داره .
شنبه 17 مرداد 1388

avayedoor - امریکا - فلوریدا
atashh - ایران - تهران . من هم با تو موافقم. از اولین روزی که با این سایت اشنا شدم سعی کردم فقط کامنتها را بخونم وروی بعضیهاشم فکر کردم. ولی متاسفانه 90٪ کامنتها فقط توهین وانتقادهای غیر سازنده و تحقیر امیز بودهاست. بجای اینکه از همدیگر یاد بگیریم و بیکدیگر یاد بدهیم.(انکس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابد دهر بماند)
شنبه 17 مرداد 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
اگه تو اروپا چیزی به نام دموکراسی هست به خاطر اینه که ملتاشون شعورشو دارند ما چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟. هر کی شد رییسمون برای بوسیدن دست و پاهاش از سر وکول هم بالا میریم. ما ایرانیا از رییس و رووسامون بت میسازیم وبیشتر این ملتی که من میبیتم دنبال منافع شخصی خود هستند ونه به فکر هم نوع خودویا مصلحت کشور
شنبه 17 مرداد 1388

mehditm - ایران - تهران
اول بگویید اسلام را از ایران بیرون باید کرد بعد ازین حرفها بزنید . حکومت سکولار = ازادی
شنبه 17 مرداد 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
تمامی این دادگاه ها صوری هستند و احکامی که در آن علیه این آقایان صادر شود باطل و خلاف شرع میباشد و به یقین مورد تایید خدا و امام زمان(عج) نمیباشد آقای خامنه ای دست از این محاکمات تحت فشار بردارید،هیچ حیله ای از دید خدا پنهان نمیماند،شما در عمل ثابت کردید که بظاهر لباس پیامبر را پوشیده اید اما در عمل رفتار های شیطان پسندانه را انجام میدهید،امت حزب الله ایران شما طرف خدا و امام زمان(عج)هستید یا اینکه میخواهید در جبهه باطل علی خامنه ای و احمدی نژاد باشید،جهتتان را مشخص کنید زیرا از این پس قبولی نماز ها و روزه تان تحت تاثیر انتخاب حق یا باطل قرار میگیرد،از تاریخ 15 مرداد هشتادو هشت ولایت خامنه ای باطل شده و کسانی که تا ماه رمضان همچنان تحت رهبری او باشند تمامی روزه و نمازهایشان در پیشگاه خداوند متعال باطل میباشد،این را به شما گفتم تا مبادا در روز قیامت عذر و بهانه ای بیاورید!
شنبه 17 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
((ما می‌خواهیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم!)). سوره قصص آیه 5
شنبه 17 مرداد 1388

neda85 - ایران - تهران
ایران آزاد ...خیلی باحال گفتی...دمت گرم
شنبه 17 مرداد 1388

RAHE SABZ - بلژیک - انتورپن
دود بر تمامی ایرانیان انهایی که راه ملت را انتخاب میکنند وبا سخنانشان مردم را دلگرم میکنند ما همه با هم هستیم خیلی معنی ها در این شعار هست بیایم با هم باشیم برای یک بار امتحان کنیم .حالا وقت ضربه زدن به اقتصاد این دیکتاتورهاست اعتراضات فقط در بازارهای تمام ایران و باعث شدن بستنن بازار باید شد از نظر امنیتی برای معترضین بهترین مکان و نیروهای سرکوب کمترین کنترول را دارند پیروزی با راه سبز استر
شنبه 17 مرداد 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
بهتر بود میگفت: اسلام قرون وسطائی اینک نزد اکثریت ملت مرده است. لابد روش نشد که جمله اش رو اینجوری بگه! اما چه بخواهیم و چه نخواهیم این جمله صحیح است و بالاخره بعد از 1400 سال ملت ایران بیدار شدند و باعث و بانی هم خود جمهوری اسلامی بود. از این لحاظ دست جمهوری اسلامی درد نکند که باعث نابودی اسلام ( تشیع) شد.
شنبه 17 مرداد 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
bluestar - ایران - تهران. بسیجی مزدور! سوء استفاده نکن! ما میخواهیم سر به تن نکبتی بنام اسلام و این زالوهای جانی اسلامی نباشد. مکتبی سراسر رذالت و فرومایگی که حتی یک نفر انسان فرهیخته را در طول تاریخ از بطن خود بیرون نداده و درمقابل تا دلت بخواهد انواع بیمارهای روانی از پیامبر کودک نواز آن گرفته تا خمینی و بن لادن و حسن خرس الله و علی خامنه ای تحویل بشریت داده مورد خواست ملت ایران نیست. ماهیت دیکتاتور پرور اسلام چنین چیزی را ناگزیر میسازد. صد بار برای تو بسیچی مزدور گفتم که ملت ایران مدتهاست که اسلام و نظام فاسد اسلامی را که بعنوان غذایی به ظاهر مطلوب اما در حقیقت فاسد به خوردشان داده شد مدتهاست که استفراق کرده اند. بیخودی تبلیغ اسلام و آیات مهملش را نکن! هیچ انسانی غذای مسموم را دوباره فرو نمیدهد. ملت ایران پس از این رژیم که مرگش به شماره افتاده هرگز نظام اسلامی را تحمل نخواهد کرد. استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی - حکومتی سکولار تنها با رای مردم.
شنبه 17 مرداد 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
آنتی اسلام - ایران - اهواز . درود بر تو دوست خردمند و ممنون از روشنگریهای شما در ارتباط با این مکتب سراسر رذالت و خونبار اسلام بخصوص مذهب جعلی شیعه که تاکنون میلیونها نفر را در طول تاریخ به مسلخ فرستاده و تمام مخالفانش را از دم تیغ گذرانده. ما باید خوشحال باشیم از این همه حماقت های عنتری نژاد که هدیه ای بود برای آزادی ملت ایران. رهبر معتادان جهان خائنه ای هم با حمایت احمقانه از این ملیجک بی اراده خود، نظام کذایی ولایت وقیح و اسلام را برای همیشه با خود به گورستان ابدی تاریخ برد.
شنبه 17 مرداد 1388

aliali6950 - ‫دانمارک - ارهوس
‫تنها دلیلی که اروپا و جهان غر ب در طول چند صد سال قبل پیشرفت کردند ، این بود که دین را از زندگی روزمره‌شان بیرون اوردند و کلیسا را بیقدرت کردند. تا زمانی که دین و نماز و خرافاتهای دیگه توی کلهامون هست، ایران هر دو نسل یک بار بدست این ملا‌ها خواهد افتاد. ملا‌ها و این اوباشها(احمدی نژاد) از دین و فرهنگ و آداب ما ایرانیها قدرت گرفتد، تا زمانی که درک نکنیم که اینها ثمر ه و میوه ی آداب و دین خود ما هستند، هیچ وقت لذت آزادی را نخواهیم دید. در آولین فرست باید اکثریت ایرانیها از دین اسلام بیرون بیان و رسما ایران رو از اکثریت اسلامی بودن در بیارن.
شنبه 17 مرداد 1388

experthoney - بحرین - بحرین
واقعا تحلیل جالب و منطقی بود.
یکشنبه 18 مرداد 1388

بابک - ایران - سبزوار
عین حقیقت را گفتی ببوسم ان زبانت را
یکشنبه 18 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
چه اسان می توان این ملت اسطوره ساز را فریب داد چه با عمامه چه با کراوات با سوره های سوسک عنکبوت پشه. یکی می شود روشنفکر دینی ان دیگری با ضد ولایت فقیه.. قابل توجه کسانیکه می فهمند و خنگ اسلامی نیستند /////پازرگان کسی بود که 15 سال پیش از شورش 1357 تئوری ولایت فقیه را مطرح کرد///// در عصر فضا این خل و چلها چسبیده اند به سلیمان و چرندیات مسخره ی این ادیان مروج حماقت.
یکشنبه 18 مرداد 1388

borzoopersia - انگلیس - بیرمنگهام
هم میهنان گرامی سری به youtube. بزنید و اراجیف این آخوند کراواتی در باره اسلام و ازدواج محمد با دختر 9 ساله را بشنوید. آخه الاغ مگر میشه پادشاهی بمیرد وسرپا بایستد تا عصایش را موریانه بخورد که وقت کمی هم نمی گیرد تا اینکه دور و بریها بفهمند مرده. این هم مغزش یبوست گرفته. مرگ بر اس...م
یکشنبه 18 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.