هجده و نیم میلیارد دلار را خدا برای ترکیه رساند یا خزانه ایران؟

هجده و نیم میلیارد دلار را خدا برای ترکیه رساند یا خزانه ایران؟

هنوز معلوم نیست این هجده و نیم میلیارد دلار وجود خارجی دارد یا خیر

معمای هجده و نیم میلیارد دلاری که گفته می شود از ایران خارج شده و سر از گمرک ترکیه درآورده هر روز با خبرهای ضد و نقیض پیچیده تر می شود.

ماجرا از انجا در رسانه ها منکعس شد که شنول اوزل وکیل ترک در مصاحبه با یکی از شبکه های خبری ترکیه اعلام کرد فردی ایرانی به نام اسماعیل صفریان نسب با مراجعه به وی و ارائه اسناد و مدارک مدعی مالکیت این مبلغ شده و به او وکالت داده تا قضیه را دنبال کند.

البته گوش رسانه های ترکیه به میزان این مبلغ از پیش آشنا بود چرا که پاییز سال گذشته رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور با افتخار از ورود هجده و نیم میلیارد دلار ارز به ترکیه خبر داده بود آن هم در اوج بحران جهانی، اما هرگز سخنی از منبع این پول به میان نیاورده بود.

با این حال همین پیش زمینه سبب شد تا مصاحبه آقای اوزل با تصاویر آرشیوی سخنرانی آقای اردوغان در رسانه های ترکیه گره خورده، ابعاد تازه ای به این داستان بدهد.

حال با گذشت ده روز از مصاحبه جنجالی شنول اوزل و بعد از اینکه مقامات رسمی هر دو کشور ایران و ترکیه ورود و خروج این مبلغ را به کل تکذیب کرده اند، آقای اوزل طی نامه ای اعلام کرده که فریب خورده و در دام بازی موکلش افتاده است.

آقای اوزل در این نامه نوشته که از طریق یکی از خویشاوندان مورد اعتمادش با فردی به نام احمد آلاداغ اشنا شده که خود را شریک آقای صفریان نسب معرفی کرده و بدین ترتیب بعد از مشاهده بعضی اسناد و مدارک تصمیم به قبول وکالت آنها برای پیگیری این پرونده گرفته است.

او نوشته که موکلانش به او گفته اند در تاریخ هفت اکتبر ۲۰۰۸ هفت و نیم میلیارد دلار پول نقد و بیست تن شمش طلا را از طریق بار زدن بر ۳۰۸ کانتینر توسط همواپیمای باری ترانزیت ابتدا به فرانکفورت آلمان و از آنجا به فرودگاه اسن بوغای آنکارا منتقل کرده اند اما گمرک ترکیه محموله را توقیف و به بانک مرکزی این کشور فرستاده است.

آن طور که از این نامه بر می آید موکلان آقای اوزل مدارک ثبت شده ای به او داده اند که نشان از نامه نگاری آنها با بانک مرکزی ترکیه داشته و تأکید کرده اند در صورت تکذیب این موضوع از طرف ترکیه، سی دی فیلمهایی را که هنگام بار زدن محموله تهیه کرده اند در اختیار رسانه ها می گذارند و با سفر به آنکارا نشست مطبوعاتی برگزار خواهند کرد.

آقای اوزل با اشاره به این ادعاها گفته که چنین مدارکی سبب شده او واقعی بودن ماجرا را باور کند اما پس از آنکه وزیر مشاور در امور گمرک ترکیه و مدیر بانک مرکزی این کشور این موضوع را تکذیب کردند دیگر تماسی از جانب موکلانش با او گرفته نشده و حتی هزینه وکالت هم به دست او نرسیده است.

در جایی از نامه شنول اوزل هم آمده که خبری مبنی بر دستگیری آقای صفریان نسب در تهران به این وکیل ترک رسیده اما او پس از تحقیق در این باره از طریق یکی دیگر از موکلان ایرانی اش و تماس با وزارت اطلاعات ایران پی برده که این خبر نیز صحت ندارد.

آقای اوزل بعد از شرح این ماجرا از رسانه های ترکیه به خاطر "اقدام عجولانه اش" در باور این ماجرا عذرخواهی کرده و می گوید: "نمی دانم این افراد چه اهداف و منافعی را دنبال می کردند اما اکنون یقین دارم که مقاصد پلیدی داشته اند و من را بازیچه خود کرده بودند".

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پاییز سال گذشته با افتخار از ورود هجده و نیم میلیارد دلار ارز به ترکیه خبر داده بود آن هم در اوج بحران جهانی، و درباره منبع این پول گفته بود آن را خدا رسانده است.

او در ادامه می افزاید: "در این دوران سخت بحران مالی اقتصادی و در شرایطی که کشورم در حال گذر از موقعیت سیاسی حساسی است، از اینکه ناخواسته با گفته هایم به کشور ضربه زده ام عذرخواهی می کنم و امیدوارم خبرنگاران ترک و ایرانی به همراه تیم امنیتی دو کشور پرده از این ماجرا بردارند و حقایق را آشکار کنند".

تکذیبی که تأیید می کند

با این حال به نظر می رسد نامه آقای اوزل نقطه پایان بر این ماجرا نگذاشته و شروع سرخط جدیدی برای آن می تواند باشد. اینکه فردی در ارتباط با پرونده هیجده و نیم میلیارد دلار پول و طلا به این وکیل ترک مراجعه کرده و ادعای مالکیت آن را مطرح کرده در این نامه تأیید شده است.

به عبارت دیگر، فردی به نام اسماعیل صفریان نسب وجود خارجی دارد و احمد آلاداغ، شریک او هم بر آن صحه می گذارد؛ آقای آلاداغ که شماره تلفنش در نامه شنول اوزل درج شده، در گفتگو با بی بی سی می گوید: "بله درست است. آقای صفریان نصب دوست قدیمی من است. اما من ربطی به این ماجرا ندارم و او خود به این وکیل مراجعه کرده و از طریق سفارت ایران در ترکیه خواهان پیگیری ماجرا شده است".

از طرفی، این نامه اصل موضوع یعنی وجود هجده و نیم میلیارد دلار مجهول المالک را رد نمی کند و تنها مالکیت آقای صفریان نسب را انکار می کند.

احمد آلاداغ که گویا بیست سال است در ایران به سر می برد با تأکید بر اینکه تمایلی به ورود به این ماجرا ندارد می گوید: "اگر کسی پولی رد و بدل کرده و حالا هم پیگیرش است ارتباطی به من ندارد. من تنها این وکیل را از طریق برادرم پیدا کردم و به آقای صفریان نسب معرفی کردم".

مخالفان دولت در هر دو کشور پیگیر ماجرا

از همان ابتدای مطرح شدن این ماجرا در رسانه ها مقامات رسمی دو کشور سرسختانه راه انکار را در پیش گرفتند و به کل وجود چنین مبلغی را تکذیب کردند.

وزیر مشاور در امور گمرکی ترکیه با اشاره به اینکه برای حمل چنین مبلغی دست کم پنچ تریلی لازم است گفت: "اگر چنین محموله ای وجود داشت ممکن نبود بتوانیم آن را در گمرک پنهان کنیم".

وزیر اطلاعات ایران نیز چندی پیش با بیان اینکه در این باره تحقیقاتی انجام داده شده تأکید کرد که هرگز این میزان پول از کشور خارج نشده است.

با وجود این، احزاب و گروه های مخالف در هر دو کشور فرض را بر صحت ماجرا گذاشته و خواهان مشخص شدن منبع و محل این پول شده اند.

سه عضو نهضت آزادی ایران که از اعضای دولت موقت مهدی بازرگان بوده اند، با نوشتن نامه ای به نخست وزیر ترکیه از او خواسته اند تا هرچه زودتر تکلیف این سرمایه را که به گفته ایشان از ایران خارج شده مشخص شود.

عزت ‌الله سحابی، وزیر مشاور و رئیس اسبق سازمان برنامه و بودجه، احمد صدر حاج سید‌جوادی وزیر اسبق دادگستری و ابراهیم یزدی معاون نخست ‌وزیر و وزیر امور‌خارجه اسبق ‌ایران که امضاکنندگان این نامه هستند با اشاره به اینکه چنین مبلغی نمی تواند متعلق به یک شخص حقیقی باشد، خواستار بازگرداندن آن به خزانه ایران شده اند.

در ترکیه نیز احزاب مخالف همچنان پیگیر این هجده و نیم میلیارد دلار اسرارآمیزند.

هفته گذشته نمایندگانی از حزب جمهوری خلق و حزب دموکراتیک چپ در مجلس ترکیه از نخست وزیر خواستند تا هر چه زودتر درباره منبع این مبلغ توضیح دهد؛ مبلغی که آقای اردوغان سال گذشت ورود آن را در اوج بحران مالی دستاوردی برای دولتش خواند و در مقابل اصرار رسانه ها و احزاب مخالف برای یافتن سرچشمه این آب حیات اقتصادی گفته بود خدا آن را رسانده است.

Pixel - اایران - تهران
سران احمق و دزد و ترکهای بیشرف و شاه دزد.
شنبه 17 مرداد 1388

iran-azad - ایران - تهران
نکنه این وکیل بدبخت هم چند روز مهمون بازجو های مهربان وزارت اطلاعات بوده که حالا همه چیز رو انکار می کنه
شنبه 17 مرداد 1388

fatemeh shin - انگلیس - لندن
به این علت این ثروت عظیم گیرافتاد که سازمان مافیاپی جنایت وموادمخدر ومخوف ارگنه کن همکارنزدیک وشریک مافیای جمهوری اسلامی تحت تعقیب دولت ترکیه قرارگرفته ولزانتوانستند وجوهات آقامجتبی واحمدی نژاد(ثروت غارت شده ازملت مفلوک ایران)رابسلامت به مقصد برسانند.پس باید گفت درود به دولت شجاع اردوغان که بعداز چندسال مبارزه وسزشاخ شدن بامافیای قدرتمند ارگنه کن بالاخره موفق شد درحدود سه هفته قبل این سازمان عظیم جنایت را بدادگاه بکشانداولین بهره ملت ایران ازاین مبارزه جنجال عجیب وباورنکردنی هفت ونیم میلیارددلاربابسته بندی بانگ مرکزی ایران وبیست تن ناقابل طلای شمش خالص.
شنبه 17 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر شما و هواداران خل و چل شما بدزدید بکشید که دور دور شماست.
شنبه 17 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
خدا نرسونده این حاکمان غاصب ایران رساندن.
شنبه 17 مرداد 1388

jamsil - کره - سئول
حالا می خواهند با این پول چه کار کنند/؟
شنبه 17 مرداد 1388

ali200080 - ایران - تهران
دوستان 20تن طلا میشه 20هزار کیلو هر کیلو 25میلیون تومان 20000*25000000=500میلیارد تومان یا به عبارتی 500میلیون دلار این فاصله 18میلیارد دلاری رو چی پر میکنه؟
شنبه 17 مرداد 1388

ali1348 - ایران - تهران
Pixel - اایران - تهران چرا به تورکها توهین کردی! صفت خودت رابه تورکها نچسبان! سران ایران وطن فروش هستند چه ربطی به دیگران دارد.
شنبه 17 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
امدادهائ غیبی به ترکیه هم رو کردن !!!, خدا بزرگ فقط نمیدونم چرا کرمش شامل ایناست!!
شنبه 17 مرداد 1388

marko - انگلیس - لندن
عزیزم این طلا شمش بوده یعنی خالص نه طلای 18عیار بازار پس محاسبات درسته. انگلیس لندن
شنبه 17 مرداد 1388

ali_esf - ایران - اصفهان
غیر از اینکه طلای خالص بوده نه 18 عیار باید به دلارهایی که داخل کامیونها بوده هم اشاره کرده. پس هیجده و نیم میلیارد درسته
شنبه 17 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
دولت ترکیه با این پول میخواهد سرمایه گزاری کندزیرا دولت کودتا وبی ایروی ایران نمیتونست بگه این پول رو از ملت از بانک ملی دزدیدیم وحالا هم برای مقاصد کثیفمون میخواهیم خرج کنیم زیرا این امر به معنای حتی تغییردولت به حساب میایدامیدوارم این پول رو ترکیه به امانت برای ملت ایران نگه دارند تا پیروزی جنبش به نتیجه برسه این پول سرمایه ملی مردم شریف ومبارزایران است وباید به ایران باز گردد تودریا بریزیم بهتره بدیم ترک بخوره
شنبه 17 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ali200080 - ایران - تهران . 20 تن شمش طلا بود بقیه دلار...پول ملت کلیه فروش.مرگ بر ملایان دزد و قاتل.
شنبه 17 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
بازم مثل چی بگم دارید دروغ میگید توی انتخابات باختید اینهمه سوختن هم چیز خوبی نیست ها ...
شنبه 17 مرداد 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
آسید مهدی - ایران - تهران . مثله اینکه خودت بد جوری سوختی که دیدی دزدا خوب تو تله افتادن ها!سوختن زیادی هم خوب نیستا عمو بسیجی!. خب دیگه اق سید حقیقت همیشه تلخ بوده باور کنی یا نکنی اربابت یک دزده قاتله!
یکشنبه 18 مرداد 1388

ali200080 - ایران - تهران
...این مبلغ هنگفت به صورت ۷.۵ میلیارد دلار پول نقد در ساک‌های دستی‌ و ۲۰ تن شمش طلا به وسیله کانتینر با کامیون وارد این کشور شده است. عیار 999 بهترین عیار و خالص ترین نوع طلا بشمار می آید.قیمت شمش عیار 998 گرمی282هزار و 600ریال و شمشهای عیار 999 با قیمت تقریبی 283 هزار ریال در هر گرم مبادله شد. این شمش ها توسط معدن موته تولید شده که درحال حاضر تنها عرضه کننده طلا در بورس کالا است . دوستان تو این خبر که در همین سایت بود نوشته شده 7.5 میلیارد دلار پول نقد +600 میلیون دلار =8.1 میلیارد دلار. اگر هر شمش 30 میلیون تومان باشه که نیست و کمتره!!!. به نظر من این یک خبره جعلی از سوی خود دولته تا حوادث اخیر رو تحت الشعاع قرار بده.
یکشنبه 18 مرداد 1388

بابک - ایران - سبزوار
این ها برای روسها بوده که احمقی را رسمیت داده اند و برای رد گم کنی از ترکیه رفته است و گندش در امده است
یکشنبه 18 مرداد 1388

گروهبان قندلی - ایران - تهران
از برکات دولت احمدی نژاد به دوست و برادر ترکیه.
یکشنبه 18 مرداد 1388

fatemeh shin - انگلیس - لندن
آقایانیکه شک دارندویاضرب وتقسیمهای توام بااشتباه میکنندبهتراست به سایت آقای دکتررضا فرجی ساکن ترکیه مراجعه کنندفیلم دلارها وطلاهارا با چشم خود ببینندواز جنجالیکه درپارلمان وروزنامه های ترکیه به پاشده مطلع شوند. آدرس آی اس تی ال دات بی ال او جی اف ا دات کام
دوشنبه 19 مرداد 1388

ali200080 - ایران - تهران
fatemeh shin - انگلیس - لندن با سلام این آدرسی که دادین اعلام میکنه همچین وبلاگی موجود نیست و درخصوص ضرب و تقسیم اشتباه لطفا شما درستش رو در اینجا بنویسید تا ما هم استفاده کنیم اگر قرار باشه ما هم مثل این دولت دروغ بگیم چه فرقی با اینها داریم
دوشنبه 19 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.