آیا می توان احمدی نژاد را محاکمه کرد؟

آیا می توان احمدی نژاد را محاکمه کرد؟

شصت تن از روشنفکران و فعالان مدنی ایرانی از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند پرونده‌ای برای محمود احمدی‌ نژاد با عنوان «جنایت علیه بشریت» تصویب کرده و در اختیار شورای امنیت قرار دهد تا وی تحت تعقیب قضایی قرار گیرد.

در این نامه با رد هرگونه طرح‌ جنگ و تحریمی علیه ایران، از جهانیان و سازمان‌های بین‌المللی خواسته شده از حقوق انسانی مردم ایران دفاع ‌کرده و "سرکوب و ارعاب و تبعیض" حکومت را محکوم کنند.

امضا کنندگان، از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته اند تا محمود احمدی نژاد و دیگر افرادی را که به گفته آنها در سرکوب مردم نقش مستقیم داشته و دارند، به محض خروج از ایران بازداشت کرده و به دست عدالت بسپارند.

مهدی خانبابا تهرانی یکی از امضا کنندگان نامه مذکور می گوید این اولین بار است که چنین درخواستی برای پیگرد رئیس حکومت ایران از سوی شهروندان ایرانی به یک نهاد بین المللی داده می شود.

او همچنین گفت "پیشینه نقض حقوق بشر توسط سران جمهوری اسلامی آشکارا در دادگاه میکونوس در برلین معلوم شد و حکم بازداشت تعدادی ازآنها هم در آن زمان صادرشد. اما با توجه به شرایط کنونی و کودتای انتخاباتی، دستگیری هزاران نفر و کشته شدن بسیاری نشان از آن دارد که حکومت ایران به ویژه دولت احمدی نژاد هیچ نوع مواضع قانونی را در نظر نخواهند داشت."

این افراد گوشت دم توپ نیستند و عصر ارباب رعیتی نیز به پایان رسیده است. شما باید جوابگوی تک تک این قتل ها، اذیت و آزارها و فشارهای روی آنها باشید. شما باید پاسخ این اتفاق ها را بدهید.

شهرنوش پارسی پور

او افزود "از آنجا که امکان چنین پی گیری در داخل ایران نیست، عده ای از شهروندان ایرانی از جمله من متنی را به صورت دادخواهی تهیه کردیم تا با آن به مراجع بین المللی مراجعه کنیم."

شهرنوش پارسی پور یکی دیگر از امضا کنندگان، دلیل امضا کردن چنین نامه ای را این طور شرح می دهد "ما مرگ افرادی چون ندا را دیدیم. در چنین حالتی می شود از یک دولت پرسید شما به چه حقی به خودت اجازه می دهی که مردم را بکشی."

خانم پارسی پور افزود "این افراد گوشت دم توپ نیستند و عصر ارباب رعیتی نیز به پایان رسیده است و شما باید جوابگوی تک تک این قتل ها، اذیت و آزارها و فشارهای روی آنها باشید. شما باید پاسخ این اتفاق ها را بدهید. هم جامعه ایران و هم جامعه بشری منتظر این پاسخ است."

اما آیا کمیساریای عالی حقوق بشر، این قدرت اجرایی را دارد که رئیس جمهور یک کشور را تحت پیگرد قضایی قرار دهد، و از سوی دیگر آیا می توان اثبات کرد که تمام اتفاقات رخ داده در روزهای گذشته از جمله کشته شدن تعدادی از شهروندان ایرانی به دستور آقای احمدی نژاد صورت گرفته است؟

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون جهانی جوامع حقوق بشر می گوید "ده سال پیش جرائم بین المللی در اساسنامه دادگاه جزایی بین المللی که به تصویب سازمان ملل متحد رسید، تعریف شده است. این جرائم شامل جنایات جنگی، جنایات برضد بشریت و کشتار دسته جمعی یا قتل عام می شود."

آقای لاهیجی گفت "هر چند ایران کنوانسیون مربوط به این دادگاه را امضا کرد ولی تا کنون الحاق قانونی آن صورت نگرفته چون مجلس ایران هنوز آن را تصویب نکرده است. بنابراین هنوز شرایط برای اینکه دولت ایران را به دادگاه بین المللی فراخواند از نظر قانون فراهم نشده است."

او افزود "در چهارچوب همین اساسنامه، تنها مرجعی که می تواند پرونده ای را در ارتباط با جنایات بین المللی به دادگاه جزایی بین المللی ارجاع دهد، شورای امنیت سازمان ملل است."

حقوقدانان می گویند کمیساریای عالی حقوق بشر اولا خودش توانایی تحت تعقیب قرار دادن مجرمان را ندارد و باید این درخواست را از طریق شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد به دادگاه کیفری بین المللی بدهد، اما هیچ تضمینی نیست که اعضای کمیساریا که اغلب از ایران حمایت می کنند رای به پیگرد قضایی آقای احمدی نژاد بدهند.

به گفته این دسته از حقوقدانان، حتی اگر چنین دادخواستی به دادگاه کیفری بین المللی داده شود، احتمال برخورد قضایی با متهمان به دلیل وجود حفره های قانونی و لزوم یافتن مدارک محکمه پسند اندک است.

برخی حقوقدانان پیشنهاد می کنند نهادهای بین المللی برای جلوگیری از تشویق شدن جنایتکاران به ارتکاب جنایات بیشتر، باید ساز و کار حقوقی تازه ای برای پاسداری از حقوق بشر تعریف و تعبیه کرد.

شاندل - ایران - تهران
تا مردم ایران خودشون نفهمن چه بلایی سرشون اومده و یه کم از این لاک بی خیالی و نا آگاهی بیرون نیان هیچ اتفاقی نمیفته.مطمئنم اگه همچین اتفاقی تو یکی از کشورای پیشر فته افتاده بود هرگز انقد طول نمی کشید.الان تقریبا فقط مردم تهران دارن اعتراض میکنن و تو بقیه شهرا مثلا اصفهان مردمی که تجمع میکنن نسبت به کل جمعیت 1%هم نیستن.تا جهل و ناآگاهی هست و تا ملت بیخیالن هیچ اتفاقی نمیفته.به امید آن روز
جمعه 16 مرداد 1388

zagros_FINLAND - فنلاند - هلسینکی
https://www.iltalehti.fi/kuvagalleria/data/yleinen/1220/8.shtml. حمایت مردم فنلاند از جنبش سبز مردم ایران در کنسرت دیروز مادونا در هلسینکی اینم لینکش:. https://www.iltalehti.fi/kuvagalleria/data/yleinen/1220/8.shtml
جمعه 16 مرداد 1388

سلمک - ایران - تهران
اینجا قیافش عین بچه درس نخوانایی که ادم دلش میخواد بزنه لهش کنه
جمعه 16 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
وای زینب و سید مهدی دق میکنند و نیم پخ هم میمیره اگرانتری محاکه بشه بعد کی اینجا کامنت خنده دار بزاره ما حوصلمون سر میره.
جمعه 16 مرداد 1388

arian1 - ایران - ابادان
روز رهایی مردم ایران از رژیم جنایتکار وستمگر اسلامی نزدیک است وموجودات زشت واهریمنی مثل خامنه ایی جنایتکار ومزدور دلقک او باید جواب گوی جنایتهای خود در طول حکومت پلید و ضد اتسانی خودباشند
جمعه 16 مرداد 1388

khodekhodeshe - بلژیک - انت ورپ
کجاس این نامه منم میخوام امضاش کنم.
جمعه 16 مرداد 1388

paradisemail - ایران - کرمان
اخه این بدبخت که کارهای نیست همه اینها فکر خامنه ای. باید پرسید ایا میتوان خامنه ای را محاکمه کرد؟
جمعه 16 مرداد 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
برای امضای نامه به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برید به: https://strike4iran.com
جمعه 16 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
فقط بدرد توالت شویی تو مسجداشون میخوره. ابروی هر چی ایرانیه برده و ما رو وادار کرده چهره کثیف ارتجاعی شو همه روزه به مردم جهان تفهیم کنیم. برید تو مسجداتون اینقدر سینه بزتید تا خسته شید. دست از سر ایران برداربد.
جمعه 16 مرداد 1388

artosh - ایران - تهران
سخترین کار دنیا محکوم کردن یک احمق است ( وینستون چرچیل)
جمعه 16 مرداد 1388

m_r - استرالپا - سیدنی
با درد و سلام حضور همه ایرانی‌‌های عزیز و آزاده. به نظر من از دید گاه دراز مدت خوب شد که این احمق دزد و با روش‌های غارت گرنه می‌خواد دوباره این قدر ظلم و ستم را زیاد کنه که امام زمانش ظاهر کنه تئوری یزدی و دار دسته این احمق‌های کثیف و جنایت کار که نه فقط ابرو و حیثیت مردم در خارج از همه مهمتر در داخل کشور به فنا دادند و حتا با این کار‌هاشون دارند چند نفری هم که دین دشتند بر میگرداند. خدا ریشه ظلم و ستم احمقی نژاد‌ها و یزدی‌ها و این قتیل فرنها را بکنه و دردی به همه آن‌ها بعده که دعوا ناداشته باشه شاید از این راه مادر ندا‌ها و کشته شدگان راه آزادی کمی‌ سبک بشوند.
جمعه 16 مرداد 1388

saeid mordaab - هلند - تلبورخ
مانیتورم خیس شد اخه عهد بسته بودم هر وقت عکسه این جانی رو میبینم ...به ریختش
جمعه 16 مرداد 1388

Black Rose - انگلیس - لندن
حمایت از منصور اوسانلو. https://www.amnesty.org.uk/actions_details.asp?actioniD=334 . حمایت کارگاه انگلیسی از مردم ایران. https://www.youtube.com/watch?v=KekdT8LuvJw.
جمعه 16 مرداد 1388

NAZANIN 2009 - ایران - ارومیه
کاشکی میشد .
جمعه 16 مرداد 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
ای محمود نادان! . شرط میبندم تو همون روزی 10 دقیقه هم مطالعه نمیکنی!
جمعه 16 مرداد 1388

peran33_mar - انگلیس - لستر
ای بابا بازم یادتون رفت کنار عکسش چائی نبات بزارید الان همه دل پیچه میگیرن.
جمعه 16 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
باید همه این حزب الله را انداخت در ته چاه مهدی در خواب
جمعه 16 مرداد 1388

سربلند ایران - ایران - تهران
این خدا زده تو سرش محاکمه نمی خواد!!!حالا شما میخواین این کارو کنین من حرفی ندارم.
جمعه 16 مرداد 1388

سنجاقک - امریکا - ا......
معلومه که میشه محاکمه کرد. 1-این همه جوان توی این مدت کشته شدند که باعث و بانی اون همین قاتل هستش. -2- به خاطر دزدی در رای. 3-به خاطر اینکه در شهرداری که بود 300 میلیون گم شد. 4- به خاطر اینکه این همه پول در دوره ریاست این بیعشور گم و دزدیده شده. میخواهید بازم بگم یا همین ها برای محاکمه این دزد کافیه
جمعه 16 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
میشه من مطمئنم نصفشو خدا انجام دادکه بی ابروشون کرد بقیشم دست ملت ایران هر کسی هم بیاد کمکه بی منظور ما مخلصشم هستیم وگرنه همین ایرانی که 57 گول خورد و اینهارو آورد خودش هم پرتشون می کنه بیرون / ما می خواهیم پس می توانیم
جمعه 16 مرداد 1388


persian_diamond - ایران - تهران
معلومه که نمیشه کرد! محاکمه برای آدم هاست!
جمعه 16 مرداد 1388

kamia1 - لمان - کلن
بچه ها اگه تو سایت با سید مهدئ این یارو از جیرفت و خواهر زینب برخورد کردین, اولا گلاب به روتون, در ثانئ بهشون بگین توئ مطلب اتاق امن, براشون یه پیام دادم که خیلئ مهمه!!!!! کلن
جمعه 16 مرداد 1388

irani1 - المان - هسن
لطفا لینک این درخواست را اعلام کنید تا ما هم انرا امضا کنیم. از خامنه ای رذل قاتل هم شکایت کنید ما امضامیکنیم.
شنبه 17 مرداد 1388

babak_khoramdin - ایران - - تهران
هوله کاست جدید در قرن بیست و یکم ساله 2009 در ایران . کهریزک .توسط خامنه ای کثیف و احمقی نژاد حرامزاده و بیسواد و مزدور لجن رادان و بقیه ارازل اوباش به وقوع پیوست . یکی نیست به این میمون احمقی نژاد حالی کنه که اگر در رخداده هولوکاست شک داری.ای احمق . هولوکاست جدیدی ساختی که هر گز فراموش نخواهد شد . مرگ بر شما و اسلام کثیف شما از هر نو ان
شنبه 17 مرداد 1388

openmind - امریکا - امریکا
محاکمه نمی خواد این جلاد که . به قول خودشون مفسد فی ال ارض .
شنبه 17 مرداد 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
1-کاربران عزیر لطفاْ بجای مظر دادن با کلمات بی فایده و فحاشی راهکار و پیشنهاد اراپه دهید. 2-garfild-ایران تهران :میگویند اسکندر قبل از حمله به ایران درمانده و مستأصل بود. از خود میپرسید که چگونه باید بر مردمی که از مردم من بیشتر میفهمند حکومت کنم؟ . ظاهراً یکی دیگر از مشاوران (به قول برخی، ارسطو) پاسخ میدهد: . «نیازی به چنین کاری نیست. از میان مردم آن سرزمین، آنها را که نمیفهمند و کم سوادند، به کارهای بزرگ بگمار. آنها که میفهمند و باسوادند، به کارهای کوچک و پست بگمار. بی سوادها و نفهم ها همیشه شکرگزار تو خواهند بود و هیچگاه توانایی طغیان نخواهند داشت. فهمیده ها و با سوادها هم یا به سرزمینهای دیگر کوچ میکنند یا خسته و سرخورده، عمر خود را تا لحظه مرگ، در گوشه ای از آن سرزمین در انزوا سپری خواهند کرد. 3-کاری که احمدی نژاد قرار است در دولت جدید خود انجام دهد همین کار اسکندر است.
شنبه 17 مرداد 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
irani1 - المان - هسن . لطفا لینک این درخواست را اعلام کنید تا ما هم انرا امضا کنیم. از خامنه ای رذل قاتل هم شکایت کنید ما امضامیکنیم. ////////////////////// . برای امضای نامه به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برید به: https://strike4iran.com .
یکشنبه 18 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.