مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۵ مرداد

مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 15 مرداد

تیترهای اول

اعتماد "غایبان مراسم سوگند احمدی نژاد" را در بالای صفحه اول خود قرار داده، ایران و رسالت به نقل از محمود احمدی نژاد نوشته اند "انگیزه ای به جز خدمت به مردم و کشور ندارم"، حیات نو خبر داده که "روز گذشته با تدابیر شدید امنیتی مراسم تحلیف برگزار شد" کیهان از زبان رییس دولت نوشته "اخم و لبخند غرب برای ملت ایران ارزشی ندارد"، جوان نوشته "منتظر پیام تبریک غرب نیستم" و ابتکار در صدر گزارش مراسم تحلیف نوشته "کسی حق ندارد آزادی مردم را محدود کند".

"وعده انتخاباتی که یک ماه دوام آورد" عنوان اصلی اعتماد ملی است، "انتطار مجلس از دولت برنامه محوری و استفاده از نخبگان" تیتر اول جام جم است. دنیای اقتصاد "انتظارات دو قوه از دولت" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"بررسی علت فوت برخی بازداشت شدگان اخیر " تیتر یکم آفتاب یزد است و "دادگاه متهمان حوادث اخیر امروز برگزار نمی شود" عنوان اصلی مردم سالاری.

ابرار "به منافقین پناهندگی نمی دهیم" را از زبان نخست وزیر عراق در صدر عنوان های خود آورده و روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده که "دولت عراق درخواست پناهندگی اعضای گروهک منافقین را رد کرد".

گزیده مقالات

تحلیف و غرب

ابتکار با این سئوال که چرا سفیران غربی در مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد شرکت کرده بودند در سرمقاله خود نوشته غرب این روزها به دنبال درگیری با ایران نیست. چرا که در افغانستان عراق هنوز زمین گیرند و خوب می دانند اگر بخواهد با ایران وارد جنگ شوند روزهای جهنمی را باید تجربه کنند. بنابر این به مذاکره روی می آورد. لزوم مذاکره هم حفظ روابط با ایران و حفظ زمینه های مذاکره است. اروپایی ها نمی توانند به راحتی از کنار ایران بگذرند. چرا که در حال حاضر به رابطه با ایران در هر شرایطی نیاز دارند.

به نوشته این روزنامه به غیر از منافع اقتصادی در منافع سیاسی نیز اروپایی ها مشترکاتی با ایران دارند. ایران در منطقه ژئوپلتیک و استراتژیک بسیار مهمی قرار دارد که هر گونه بی اعتنایی به آن می تواند به منافع غرب نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورها نیز صدمه بزند. در افغانستان، عراق، فلسطین، لبنان، سوریه، آمریکای لاتین و حتی اروپا، غرب به وجود ایران و تفاهم با آن نیاز دارد.

مدیر روزنامه کیهان با اشاره به گفته های سخنگوی کاخ سفید در مورد انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران نوشته اعتراف آمریکا به قانونی بودن انتخابات و مشروعیت ریاست جمهوری احمدی نژاد به مفهوم آن نیست که دست از ادامه توطئه برمی دارد، بلکه آمریکا می داند و به وضوح درک کرده است در مقابل ایران اسلامی مقتدر و در برابر مردمی که با حضور بی نظیر 85 درصدی در انتخابات و رأی 40 میلیونی خود قبل از هرچیز بر پشتیبانی از نظام اسلامی تاکید ورزیده اند، تاب مقاومت ندارد.

حسین شریعتمداری بدون اشاره به توضیح بعدی سخنگوی آمریکا در مورد استفاده از واژه رییس جمهور منتخب نوشته آمریکا از این روی کوبیدن بیشتر بر آن طبل توخالی را به سود خویش نمی داند، چون ادامه آن را ناممکن می بیند نه آن که برای همیشه از ماجراجویی و فریب انسان ها دست بشوید.

وعده یک ماهه

اعتمادملی در تیتر اول خود گزارش داده که مجموع درآمد دولت در 4 ساله اول ریاست‌جمهوری آقای خاتمی معادل 773/66 میلیارد دلار بود و دولت احمدی‌نژاد به معادل 595/284 میلیارد دلار رسید یعنی درآمدهای دولت فعلی در 4 سال 426 درصد (بیش از 4 برابر) نسبت به دولت هفتم (دولت اول آقای خاتمی) افزایش یافت. در مقابل متوسط نرخ تورم در 4 ساله دولت اول آقای خاتمی معادل 03/17 درصد بود که در 4 ساله دولت نهم معادل 38/17 درصد است.

این گزارش با تاکید بر این که اما متوسط ضریب حقوق کارکنان دولت در دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی معادل 24/13 درصد افزایش یافت و در دولت احمدی نژاد د 84/11 درصد افزایش یافت اضافه کرده پرونده حقوق کارمندان اینگونه در دولت نهم بسته شد اما بازنشستگان نیز در چهار سال گذشته همنوا با کارمندان بوده‌اند و اگر وضع بدتری از آنان نداشته باشند بدون شک بهتر نبوده است.

در پایان گزارش اعتمادملی آمده بهار امسال با وعده‌های جالبی برای کارکنان دولت و بازنشستگان همراه بود. در باغ سبزهای فراوانی به آنان نشان داده شد اما پس از پایان انتخابات و ختم شدن اوضاع به نفع جریان حاکم بر حسب ظاهر در تیرماه ورق به گونه‌ای دیگر برگشت حقوق ها کاهش یافت خبری که بر اساس سنت دولت نهم ابتدا تکذیب و حتی دروغ خوانده شد اما با اختلاف چند روز از سوی رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی احمدی‌نژاد تایید شد.

پیشنهادی به شاهرودی

رضا سماواتی در مقاله ای در حیات نو نوشته اکنون در حالى که آیت‌الله هاشمى‌شاهرودى ریاست محترم قوه قضائیه روزهاى پایانى خدمت در این دستگاه را سپرى مى‌کند به ایشان پیشنهاد مى‌کنم به تبعیت از مسئولان سلف این قوه (آقایان بهشتی، موسوى اردبیلى و یزدی) که به دفعات در کنفرانس‌هاى خبرى با حضور خبرنگاران داخلى و خارجى شرکت مى‌کردند، با ترتیب دادن یک کنفرانس خبرى و شرکت خبرنگاران، به سوالات مختلف آنان پاسخ داده و به تشریح عملکرد این دستگاه مبادرت ورزند.

به نوشته این روزنامه بى‌تردید شرایط امروز کشور حادتر از سال‌هاى آغازین نظام جمهورى اسلامى نیست که شهید بهشتى دائم در کنفرانس‌هاى خبرى شرکت مى‌کرد. اگر پاسخگویى به سوالات آن روزها ضرورى بود امروز نه‌تنها از ضرورت آن کاسته نشده که از جهاتى به دلیل حجم سوالات بر ضرورت‌هاى آن افزوده شده است.

انقلاب مخملین و دادگاه؟

عماد افروغ در مقاله ای در اعتمادملی نوشته این روزها منتظریم، تا بالاخره ببینیم که دادستان و قاضی و دیگر افراد مرتبط با پرونده بازداشت‌شدگان اخیر چگونه و با استناد به چه ادله‌ای می‌خواهند ثابت کنند که بازداشت‌شدگان و متهمان اخیر، سران جریان‌ساز انقلاب مخملین در ایران بودند؟

نویسنده مقاله اعتمادملی به عنوان یک روش‌شناس اظهار نظر کرده متهم کردن یک فرد به جریان‌سازی انقلاب مخملین چندان آسان نیست، زیرا انقلاب مخملین تصمیمی نیست که یک شبه اتخاذ شود و عده‌ای در کمتر از یک ماه آن را به سرانجام برسانند و به هدف‌شان برسند.

در این مقاله آمده: در این دادگاه شاهد حضور افرادی بودیم که پس از گذراندن چند روزی در زندان، تحلیل‌هایشان تغییر کرده بود و حالا به این نتیجه رسیده بودند که نگاهشان در گذشته درست نبوده است،‌ بنابراین تغییر دیدگاه را چطور می‌توان به برنامه‌ریزی برای انقلاب مخملین ربط داد؟ چرا باید عده‌ای دستگیر شوند، آن هم تنها برای تنبه و اصلاح دیدگاه، فکر و عقیده‌شان یا حتی اینکه معتقد بودند تقلبی صورت گرفته است؟

ملاقات با زندانیان

اعتمادملی در گزارشی نوشته به نظر می‌رسد که چند روزی است ‌خانواده‌های بازداشت شدگان اخیر خبرهای خوشی دارند خبرهایی که از تماس تلفنی ‌یا ملاقات با اعضای خانواده‌شان حکایت می‌کند. در همین راستا دیروز مادر هنگامه شهیدی از تماس تلفنی 10 دقیقه‌ای دخترش با منزل پس از گذشت یکماه بی‌خبری از وی خبر داد. وی ضمن نگرانی از وضعیت دخترش گفت: «هنگامی که دخترم با منزل تماس گرفت گفت که دچار افسردگی شدیدی شده است و خواستار آن شد که پیگیر داروی قلب و افت فشار از پزشکش شوم.»

به نوشته این روزنامه برخی اعضای خانواده محمدرضا جلایی‌پور، سخنگو و مسوول پویش موج سوم، بعد از ۴۸ روز امروز موفق به ملاقات وی در زندان اوین شدند و گفتند روحیه محمدرضا و خانواده وی در این ملاقات بسیار خوب بوده است. جلایی‌پور گفته که روزی هزار بار در سلولش راه می‌رود و ورزش می‌کند و موفق به حفظ بخش‌های زیادی از قرآن شده است.

اعتمادملی از قول جلائی پور نوشته از دو روز پیش به بند عمومی منتقل شده ‌و به همراه ۴ نفر دیگر در یک سلول است. در این دیدار که حدود نیم ساعت به طول انجامیده جلایی‌پور ابراز امیدواری کرده است که به زودی تکلیفش معلوم شود.

تاثر نرخ ارزها

سیامک شهریاری در گزارش اصلی دنیای اقتصاد نوشته 11‌سال پیش یعنی سال 1377 نرخ دلار 850 تومان بود و در همان زمان حداقل مزد کارگران روزانه حدود 21 هزار ‌ریال اما اینک در سال جاری قیمت دلار به حدود 9900ریال رسیده که رشد حدود 17درصد را دارد، ولی از آن طرف حداقل دستمزد روزانه کارگران به رقم 77هزار‌ریال رسیده؛ یعنی رشدی 360درصدی.

به نوشته این اقتصاددان با رشد هزینه‌های تولید، تورم هر ساله به طور متوسط رقمی‌ در حدود 15‌‌درصد بالا می رود و خواه ناخواه روی هزینه‌های تولید اثر می‌گذارد، با این حال آیا تولید‌کننده داخلی می‌تواند با واردکننده کالا که در حال حاضر با دلار 9900‌ریال کالای خود را وارد می‌کند، رقابت کند؟

طنز آژانس شیشه ای

ابراهیم رها در طنز اعتماد احتمال داده که اگر ابراهیم حاتمی کیا آژانس شیشه ای را در شرایط امروز می ساخت روزشمارش چنین می بود:

بیست و سوم خرداد؛ حاج کاظم در دفتر آژانس زیر مبل ها، روی میزها، و لای کاغذها را می گردد. مسوول آژانس از او می پرسد؛ دنبال چی می گردی؟ و او جواب می دهد؛ دنبال رای ام.

بیست و پنجم خرداد؛ حاج کاظم بین انبوهی از جمعیت دیده می شود. یکی از مردم از او می پرسد حاج کاظم شما هم اومدین؟ او می گوید؛ به من نگو حاج کاظم، از این به بعد اسم من حاج خس و خاشاکه.

به نوشته طنزنویس اعتماد در سی ام خرداد؛ یک جوان 18ساله در خیابان سوار بر موتور، حاج کاظم را می گیرد و می گوید؛ ما هشت سال نجنگیدیم که شما بچه قرتیا الان توی خیابون قر بدین، و یک ماه و نیم بعد؛ غاز اینجا نقش حاج کاظم را به جای پرویز پرستویی، محمد ورشوچی یا احمد پورمخبر بازی می کند.ف حاج کاظم برای اعتراف می آید جلوی دوربین تلویزیون و دقیقاً مثل فیلم آژانس شیشه یی خطاب به همسرش حرف می زند.

گفته های جانباز جنگ خطابه فاطمه همسرش چنین است:فاطمه جان، فاطمه. من در زندان فرصت فکر کردن پیدا کردم و هی فرصت فکر کردن پیدا کردم و هی پیدا کردم، البته باور کن رفتار بازجوها با من خوب بود و همه اش از من امضا می گرفتند.،

به نوشته اعتماد فاطمه جان، فاطمه من اعتراف می کنم. راستش تقصیر میرحسین موسوی بود که بچه ها در جنگ کشته شدند. او نخست وزیر جنگ بود و بنا به استدلال های امروز کشته شدن همرزمان من پای اوست. الان هم عادتش را ترک نکرده و باعث آمدن مردم به خیابان ها شده و عامل کشته شدن آنهاست، من پیشنهاد می دهم او را بگیرند. هم برای این چند روز، هم برای آن چند سال. خیلی بگیرند.

Alireza88 - ایران - تهران
ایرانیان سرافراز در مسابقات لیگ اعلام کنید ما سرمربی خائن به ملت را برای تیم ملی کشور عزیزمان نمی خواهیم
جمعه 16 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.