نهمین دوره لیگ برتر فوتبال از امروز آغاز می شود

نهمین دوره لیگ برتر فوتبال از امروز آغاز می شود

چرخ بازیگوش روزگار کار خودش را کرده است و علاقه مندان فوتبال می توانند در همان هفته نخست نهمین دوره لیگ برتر شاهد رویارویی استقلال تهران و سپاهان اصفهان باشند. این بازی که به عنوان یکی از آخرین دیدارهای هفته اول ساعت 19 روز جمعه در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد، غیر از تقابل همیشه پایتخت و اصفهان این بار حساسیت های ویژه دیگری نیز دارد. جدایی امیر قلعه نویی از استقلال، درگیری های لفظی او با واعظی آشتیانی و سرانجام دخالت باشگاه سپاهان در دعوای سرمربی سابق و مدیرعامل که به انتشار بیانیه ها و مصاحبه های تند و تیز انجامید، همه وهمه انگیزه های جانبی آبی ها و زردها در دیدار روز جمعه است؛ انگیزه هایی که به بازی استقلال و سپاهان ظرفیت های بیشتری نسبت به یک مسابقه معمولی می بخشد. روز جمعه باید چشم انتظار اتفاقات جالبی در ورزشگاه آزادی بود. البته شاید عدم حضور تماشاگران که به حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و به عنوان جریمه استقلال رخ می دهد، بخشی از این اتفاقات را کم کند اما رویارویی امیر قلعه نویی و تیم سابقش با شاگردان و تیم جدید در روز نخست بدون شک نقطه عطف نهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران خواهد بود. پیش از این بازی بزرگ ترین دلمشغولی اصفهانی ها آماده نبودن محرم نویدکیا است. کاپیتان سپاهان که به دلیل کشیدگی عضله پا مدت ها از تمرینات به دور بود، در یکی از آخرین دیدارهای تدارکاتی تیم 15 دقیقه در میدان حاضر شد. او طی چند روز گذشته زیر نظر پزشکان این تیم تمرینات فیزیوتراپی را انجام داده و گفته می شود در صورت صلاحدید امیر قلعه نویی می تواند مقابل استقلال به میدان برود. مجید بصیرت سرپرست سپاهان ضمن تایید این خبر همچنین وضعیت سیدمهدی رحمتی دروازه بان جدید تیمش را که گفته می شد از ناحیه شانه دچار مصدومیت شده، خوب توصیف کرد. به گفته بصیرت، رحمتی نیز می تواند سپاهان را در دیدار مقابل استقلال همراهی کند. با این حال وضعیت ابراهیم توره همچنان نامشخص است. این مهاجم سنگالی هنوز به اصفهان نیامده و قرار است مدیریت باشگاه در خصوص او تصمیم نهایی را اتخاذ کند. اما دیگر دیدارهای هفته نخست نهمین دوره لیگ برتر به شرح زیر است.

راه آهن شهر ری- فولاد خوزستان

یک سال از انتقال راه آهن به شهر ری گذشته است با این حال این تیم اولین بازی دور جدید لیگ را هم در تهران میزبانی می کند. راه آهن که در فصل جدید رکورددار بیشترین تغییر در بین تیم های تهرانی است، با سرمربی هلندی جدید خود اردویی دوهفته یی را در ترکیه برگزار کرد. از سوی دیگر سرنوشت فولاد خوزستان یک بار دیگر با لوکا بوناچیچ گره خورده است. هرچند هنوز بسیاری از رسانه ها و هواداران فولاد درباره دلایل جدایی مجید جلالی از این تیم ابراز بی اطلاعی می کنند، اما نام بوناچیچ همواره برای قرمزپوشان اهواز با خاطراتی خوب همراه بوده و همین مساله بزرگ ترین دلگرمی برای تیم فولاد است. ارنی براندتس سرمربی هلندی این فصل راه آهن با بیان اینکه بازیکنانش آماده اند بدون استرس و با ارائه یک بازی زیبا، در نخستین دیدار لیگ نهم برنده شوند، در مورد شناختش از فولاد خوزستان می گوید؛ «از دستیارانم اطلاعات خوبی نسبت به این تیم کسب کرده ام ما تمام تمرکزمان را صرف موفقیت در این دیدار کرده ایم تا بتوانیم به هدف اصلی خود یعنی پیروزی در این دیدار، دست پیدا کنیم.» دیدار تیم های راه آهن شهرری و فولاد خوزستان امروز ساعت 15/17 با قضاوت سعید بخشی زاده در ورزشگاه اکباتان تهران برگزار می شود.

مس کرمان- پرسپولیس تهران

پرویز مظلومی اعتقاد دارد پرسپولیس ناشناخته ترین تیم لیگ است. سرمربی مس تا حدودی حق دارد، چراکه پرسپولیس نسبت به فصل گذشته تغییرات عمده یی را چه در ترکیب بازیکنان و چه در کادر فنی تجربه کرده است. این تغییرات به حدی است که شناخت از این تیم به چند هفته زمان نیاز دارد. از سوی دیگر مس کرمان با حفظ استخوان بندی فصل پیش و اضافه کردن مهاجمی چون علی سامره به ترکیب خود به نظر می رسد قصد دارد فصل خوبی را پشت سر بگذارد. علاوه بر این آنها به عنوان یکی از نمایندگان ایران در جام باشگاه های آسیا انگیزه های فراوانی برای درخشش خواهند داشت. پیش از شروع بازی امروز که ساعت 30/19 در ورزشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می شود، غیبت محمد منصوری هافبک تیم پرسپولیس به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه کشاله پای راست قطعی شده است. زلاتکو کرانیکار سرمربی جدید پرسپولیس در مورد دیدار امروز تیمش می گوید؛ «در دو هفته گذشته با تمرینات ویژه تیم را به آمادگی کامل رسانده ام و در حال حاضر می توانم با قدرت بگویم امروز خیلی بهتر از گذشته هستیم.» کرانیکار درباره شناخت از حریف نیز می گوید؛ «بازی دوستانه مس کرمان و پیکان را از نزدیک دیده ام و تصویر خوبی را در ذهنم می بینم. از بازیکنان انتظار دارم برنامه های من را به خوبی در زمین پیاده کنند تا دست خالی به تهران بازنگردیم.»

ذوب آهن اصفهان- سایپا کرج

شاگردان منصور ابراهیم زاده که مقام قهرمانی فصل پیش را تنها به دلیل تفاضل گل و در روز پایانی از دست دادند، فصل جدید را با تغییرات عمده مدیریتی آغاز می کنند. جدایی سعید آذری عامل اصلی موفقیت های این تیم اصفهانی، بزرگ ترین کمبود این تیم است. با این حال تغییرات اندک در ترکیب تیم و حفظ کادر فنی موفق فصل گذشته هواداران ذوب آهن را به نتایج این تیم در فصل جدید امیدوار کرده است. سایپا هم با محمد مایلی کهن تغییرات بسیاری را شاهد بوده است. جدایی بازیکنانی چون کیانوش رحمتی و حسین کعبی عمده ترین تغییرات تیم کرجی به حساب می آید، اما مایلی کهن امید دارد با بازی دادن به جوانان موفق شود. سرمربی ذوب آهن درباره ارزیابی اش از سایپا می گوید؛ «سایپا در همه دوره های لیگ از تیم های قدرتمند بوده و ویژگی محمد مایلی کهن این است که تیمی منسجم و متحد را تشکیل می دهد. بی شک ذوب آهن برای شروع خوب در لیگ نهم سعی می کند اولین دیدار خود را با پیروزی پشت سر بگذارد. اما بازی اول برای هر تیمی سخت است و به احتمال فراوان در طول مسابقه مربیان نسبت به هم به شناخت بیشتری خواهند رسید و تغییراتی که آنها تا پایان بازی در تیم شان ایجاد می کنند، سرنوشت بازی را رقم می زند.» ذوب آهن و سایپا ساعت 15/17 فردا در ورزشگاه فولاد شهر اصفهان مقابل هم قرار می گیرند.

پاس همدان - استیل آذین تهران

منصور پورحیدری به رغم اعلام مخالفت چند باره اش نسبت به حضور روی نیمکت پاس به عنوان سرمربی، ظاهراً قبول کرده در نخستین هفته لیگ، پاس را مقابل استیل آذین ارنج کند. در آن سوی میدان هم تیم تازه وارد با ترکیبی از بهترین های فوتبال ایران نظیر علی کریمی، فریدون زندی، امیر شاپورزاده، حسین کعبی و... قصد دارد از همین ابتدا در جمع مدعیان حضور داشته باشد. حضور حمید استیلی به عنوان سرمربی استیل آذین می تواند یکی از جذابیت های لیگ در هفته نخست محسوب شود. او در مورد این بازی می گوید؛ «همیشه اولین بازی برای هر تیمی مهم است. با توجه به اینکه استیل آذین نسبت به سایر تیم ها دیرتر شکل گرفته ما در وهله اول به دنبال ارائه یک بازی خوب هستیم و در کنار آن به دنبال نتیجه لازم هم خواهیم بود.» سرمربی استیل آذین همچنین در مورد شایعه پیوستن مهدی مهدوی کیا به این تیم می گوید؛ «مهدوی کیا بازیکن بزرگی است که حضورش برای هر تیمی غنیمتی بزرگ به شمار می آید. اما حقیقتاً من از گفت وگوی مسوولان باشگاه استیل آذین با او بی خبرم و کسی در این رابطه با من صحبت نکرده. به نظرم پیوستن مهدوی کیا به استیل آذین در حد همان شایعه است.» بازی استیل آذین و پاس ساعت 18 روز جمعه در ورزشگاه شهید مفتح همدان برگزار خواهد شد.

پیکان قزوین - مقاومت سپاسی شیراز

جذب بازیکنانی چون محمدرضا طهماسبی، علیرضا عباسفرد و ایمان رزاقی راد در کنار سرمربیگری حمید درخشان نشان از جدی گرفتن فصل جدید توسط مسوولان پیکان دارد. آنها می توانند یکی از شگفتی سازهای لیگ نهم باشند. اما بدون شک اتفاق اصلی آن سوی میدان رخ می دهد، جایی که مقاومت شیراز سرانجام پس از 9 سال بدون غلامحسین پیروانی پا به میدان می گذارد. اما این مساله نمی تواند موجب شود آنها را نسبت به فصل های گذشته دست کم بگیریم. مقاومت سپاسی شیراز به احتمال فراوان همچون همیشه خواهد بود؛ تیمی بدون حاشیه و با انگیزه های فراوان برای خلق شگفتی. حمید درخشان سرمربی پیکان در مورد این تیم می گوید؛ «آنها هم مثل ما در این فصل دست به جوانگرایی زده اند. با تغییرات انجام گرفته نمی توان از سبک و سیستم آنها صحبت کرد. اما بازی شان مقابل پاس همدان را دیده ایم و شناختی نسبی در موردشان داریم.» این بازی راس ساعت 18 روز جمعه در ورزشگاه شهید رجایی قزوین برگزار می شود.

شاهین بوشهر - ملوان بندرانزلی

نبرد جنوب و شمال بهترین واژه برای توصیف این مسابقه است. هواداران بوشهری که نخستین حضورشان را در لیگ برتر تجربه می کنند، خوشحال ترین حاضران در ورزشگاه شهید بهشتی این شهر خواهند بود. شاهین در شرایطی رو در روی ملوان قرار می گیرد که این تیم شمالی با تغییراتی فراوان پا به دوره نهم لیگ گذاشته است. اما بوشهری ها در این زمینه نسبت به حریف شان بی حساب اند، چرا که تقریباً هیچ کس شناخت درستی از آنها به واسطه نخستین حضورشان در لیگ برتر ندارد. شاهین و ملوان ساعت 18 روز جمعه با هم دیدار می کنند.

استقلال اهواز- ابومسلم خراسان

استقلال اهواز با وجود سرمربی پرسروصدایی چون خداداد عزیزی، خیلی بی هیاهو کار خود را آغاز کرد. آنها در فصل نقل و انتقالات نیز با همین سیاست پیش رفتند. شاید این مساله باعث شود ابومسلم روز سختی را در اهواز تجربه کند. بازی این دو تیم ساعت 30/19 در ورزشگاه تختی اهواز انجام می شود.

صبای قم- تراکتورسازی تبریز

با تغییر نام صباباتری به صبای قم محل بازی های این تیم هم از صباشهر به ورزشگاه یادگار امام قم منتقل شد. شهریاری و همکارانش نیز رفتند تا ملاحی و دوستانش جای آنها را بگیرند. حالا شهریاری یک بار دیگر به صبا بازگشته است تا محمدحسین ضیایی را به عنوان سرمربی تیم معرفی کند.

ADNAN ŞENSES - ترکیه - ایستانبول
بازی صبا و تراکتور کی انجام می شه ؟
پنج‌شنبه 15 مرداد 1388

Alireza88 - ایران - تهران
در هر شهری که مسابقات لیگ برگزار میشود تماشاچیان آن شهر برای تداوم نهضت مان باید از پرچم سبز ، کلاه سبز و .. استفاده کنند تا در تصاویر تلویزنی نمود داشته باشد
پنج‌شنبه 15 مرداد 1388

ARASHK_97 - اتریش - اتریش
اگه این عوضیا هستند که رنگ تیم پاسم عوض میکنن.
پنج‌شنبه 15 مرداد 1388

eteraaz_2 - ایران - تهران
ما پرسپولیسیها فردا با استقلالیها فریاد مرگ بر رژیم دیکتاتوری اسلامی را سر میدهیم.بچههای با غیرت تهران الان فوتبال دیگه مهم نیست براشون فقط خون جوانان شهید مهمه...میدانیم فردا هم وسط تماشاه چیان اطلاعاتی میفرستید ولی کور خواندید دیگر اثر ندارد.پرسپولیسیها یادشان نره.مرگ بر مایلی کهن مرگ بر ساکت کثیف سرپرست سپاهان مرگ بر تاج مرگ بر رضازاده...
پنج‌شنبه 15 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.