محاکمات ننگ‌آور در تهران

محاکمات ننگ‌آور در تهران

آغاز رسیدگی به پرونده بازداشت‌شدگان رخدادهای اخیر

آغاز محاکمات فعالان سیاسی و برخی از رهبران گروه‌های اصلاح‌طلب بازتابی گسترده در رسانه‌های آلمان داشت. به نظر برخی از رسانه‌های آلمانی، محاکمات اخیر در ایران، یادآور دادگاه‌های نمایشی در دوران دیکتاتوری استالین است.

رادیو دویچه وله : مشابهت فراوان میان متهمان تحقیر و شکنجه‌شده در دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی با مخالفان استالین در دادگاه‌های نمایشی اتحاد جماهیر شوروی سابق حیرت‌آور است. روزنامه تاتس با اشاره به این شباهت‌ها می‌نویسد که متهمان به اجبار تن به اعتراف و اقرار دادند و درباره تئوری توطئه‌ای سخن راندند، که از سوی قدرتمندان به آنان دیکته شده بود. به گفته‌ی این روزنامه سرکوب و کشتار تظاهرکنندگان در خیابان‌ها و شکنجه‌ی بازداشت‌شدگان در زندان‌ها نشان آنست که رهبران رژیم جمهوری اسلامی به شدت دچار ترس و تردید شده‌اند.

رژیمی که در چند هفته‌ی پیش با اطمینان بر اریکه قدرت تکیه زده بود، حال چنان خود را زیر فشار احساس می‌کند، که حتا از برگزاری سنت‌ها و مراسم اسلامی نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. به رغم عدم مجوز از سوی مقامات رسمی، در روز شنبه ۱۰ مرداد هزاران نفر در تهران به یاد کشته‌شدگان حوادث اخیر به خیابان‌ها آمدند.

در پایان تفسیر روزنامه‌ی تاتس آمده است: رژیم مشروعیت خود را در آینده از کجا به دست خواهد آورد؟ شاید نمایش دادگاه انقلاب اسلامی با اعدام برخی افرادی پایان یابد که چندین دهه در ادارۀ کشور نقش داشته‌اند، اما این عمل ننگین از فروپاشی جمهوری اسلامی جلوگیری نخواهد کرد.

تقویت احمدی‌نژاد به برکت بحران

به رغم اعتراضات و تظاهرات مردم و با وجود برخی حملات از سوی اصول‌گرایان به محمود احمدی‌نژاد در ارتباط با پشتیبانی وی از رحیم ‌مشایی، به نظر می‌رسد، که رئیس‌جمهور ایران همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. به گفته‌ی روزنامه‌ی فرانکفورتر الگماینه، احمدی‌نژاد بارها به دوستان منتقد یادآور می‌شود که در صورت شکست او، گزینه‌ی پیش رو میرحسین موسوی خواهد بود. احمدی‌نژاد به دوستانش تفهیم کرده، که وی بی بدیل است و تنها دو راه وجود دارد، یا حمایت از وی و یا سقوط جمعی جبهه تندروها.

برخی از اصول‌گرایان و تندروها، نظیر "بازاری‌ها" به هیچ‌یک از دو جبهه مخالف تعلق ندارند. اما اکثریت نمایندگان در مجلس را تشکیل می‌دهند. تاکنون این جریان در دولت سهیم نبوده و احتمالاً احمدی‌نژاد مجالی به آنان برای ورود به دولت آتی را نیز نخواهد داد.

به گفته فرانکفورتر آلگماینه، گرچه پیروزی بحث‌برانگیز احمدی‌نژاد در انتخابات سبب بروز بحران شد، اما با تعمیق بحران، موضع وی نیز بیش از پیش تقویت می‌شود، زیرا نیروهای حکومتی، بدون گزینه‌ای دیگر، مجبور به حمایت از احمدی‌نژاد در آینده خواهند بود. فرانکفورتر در پایان می‌نویسد، به رغم تحکیم موضع احمدی‌نژاد در رژیم جمهوری اسلامی، اپوزیسیون بیرون از حکومت، ترسی از آن به خود راه نخواهد داد.

رژیم از درون به لرزه در آمده است

رژیم ایران با نیروهای اپوزیسیون تصفیه حساب می‌کند. در نخستین دادگاه نمایشی حدود ۱۰۰ نفر در مظان اتهامات سنگینی قرار گرفته‌اند. در کنار اتهام "انقلاب مخملین" به فعالان سیاسی، محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم، مدعی شد که از عملیات تروریستی برنامه ریزی شده در زمان انتخابات جلوگیری به عمل آمد.

روزنامه زوددویچه تسایتونگ با استناد به سخنان محمد خاتمی محاکمات را "ننگ‌آور" خوانده، می‌نویسد که دور اول محاکمات در دادگاه انقلاب همه نشان از یک دادگاه نمایشی داشت. دادگاه، نیروهای اپوزیسیون را عوامل خارجی خواند و متهمان زیر فشار مجبور به اعتراف و اقرار شدند. از سوی دیگر وکلای مدافع دسترسی به پرونده‌ها و موارد اتهام را نداشتند و حتا از حضور آنان در دادگاه جلوگیری شد. در تفسیر زوددویچه آمده است که تظاهرات و اعتراضات خیابانی رژیم جمهوری اسلامی را غافلگیر کرده و پایه‌های آن را از درون لرزانده است.

به گفته زوددویچه، پیش از شروع دادگاه، گزارش‌هایی از شکنجه‌ی دستگیرشدگان منتشر می‌شد. کسانی که از زندان‌ها به تازگی آزاد شده‌اند، در اینترنت، از وجود ضرب وشتم و شکنجه در زندان‌ها خبر می‌دهند. این روزنامه به نقل از یکی از مسئولان رژیم درباره زندان اوین می‌نویسد: «روش‌های بازجویی در جمهوری اسلامی خروس را نیز وادار به تخم‌گذاری می‌کند.»

mehdi.mat - فیلیبین - مانیل
گر بر اوج فلکم باید مرد عمر در گند به سر نتوان برد شهپر شاه هوا اوج گرفت زاغ را دیده بر او مانده شگفت رفت و بالا شد و بالاتر شد راست با مهر فلک همسر شد لحظهای چند بر این لوح کبود نقطهای بود و سپس هیچ نبود
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
آفرین بر شرف آلمانیها که تا حالا شرافتمندانه ترین و بی غش ترین و راسخ ترین موضع را در برابر حکومت متقلب ایران در بین کلیه کشورهای غربی و آمریکا اتخاذ و اعلام کرده اند.
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
چهارشنبه روز تحلیفه. روز تحلیف رییس جمهور موسوی.اگر میخواهیم ثمره همه تلاشهای چند ماهه گذشته خودمون و آزادیخواهان را ببینیم باید در این روز حتما در این تجمع بزرگ شرکت کنیم.دیگه بهانه ای نیست. حداقل اینه که کسایی که به موسوی رای دادند برای رایشون در مراسم تحلیف رییس جمهور موسوی شرکت کنند.خود دولت که میگه نزدیک دو میلیون توی تهران به موسوی رای دادند.اگه این دومیلیون و حتی بیشتر هم در این مراسم شرکت کنند و با فریادهاشون مراسم تحلیف دولت کودتا رو با توجه به پخش زنده تلویزیونی رسوا کنند بزرگترین پیروزی خواهد بود و خون شهیدان هم به ثمر خواهد نشست.اگر در تجمعات بعد از تنفیذ یا روزهای بعد از فرمان کشتار 30 خرداد توسط خامنه ای به هر دلیلی ترس از باطوم و یا مایوس شدن و یا . شرکت نکردیم حداقل برای رایی که به موسوی دادیم شرکت کنیم. وعده ما چهارشنبه برای تحلیف رییس جمهور موسوی همزمان با تحلیف دروغین ان، بهارستان من از تمامی اعضای خانواده ام تقاضا میکنم که حتما شرکت کنند وامیدوارم که نیروی انتظامی بخاطر انبوه جمعیت با همشهریان و برادران و خواهرانشان برخوردی نداشته باشند.
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

saharrr - امریکا - فلوریدا
روش‌های بازجویی در جمهوری اسلامی خروس را نیز وادار به تخم‌گذاری می‌کند.» . وووایییی بمیرم واسه جوونای بیگناهمون تو اوین :(((( خامنه ای خداااا ازت نگذره چلاق حرررومزاده مااادر ---
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

ir1234 - انگلستان - لندن
اولا که المانی نژاد پرست تو دیگه ور نزن.از خجالت بمیرید که در دادگاهایتان امنیت جانی وجود ندارد.بانویی را در حضور رئیس دادگاه 40 ضربه چاقو میزنند و جالب که پلیس هم نشسته و نظاره میکنه.
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
ir1234 - انگلستان - لندن. توئ ایران که 30 ساله دارن جوان میکشن...چرا اونجا صدات در نمیاد? شده مثاله, قربون برم خدا رو یک بوم و دو هوا رو ? چقدر رو دارین شما دیگه!!
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
ir1234 - انگلستان - لندن. یه سوال دیگه, این ارقام نجومئ رو از کجا میارین , مثله 24میلیونتون که جدیدا شده 30000000, این ضربات چاقو هم شد 40 تا??ننکنه شیوه ضرب و بعضافه عوض شده و ما خبر نداریم!! ریاضیدانان عزیزئ که توئ این سایت هستن لطفا کمک کنید..!!!
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
ir1234 - انگلستان - لندن . 40 ضربه نه و 17 ضربه. اگر در آلمان این اتفاق در عرض چند دقیقه اتفاق میفتد در ایران بالاترین مقام سیاسی از طریق تلویزیون عمومی دستور قتل عام صادر میکند. نیروهای پلیس ضد شورش با همکاری اراذل و اوباش 50 روز است به کشتار مردم و خونریزی مشغولند و مراجع ذیصلاح 50 روز است به نظاره مشغولند
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

ضد ولایت وقیح - ایران - تهران
این زاهدی ریاضی دان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بیشتر شبیه باقالی فروش هاست تا وزیر علوم. مردک عوضی شیاد...... (با عرض پوزش از باقالی فروشهای محترم)
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

amirbidgoli - ایران - کاشان
. ir1234 - انگلستان - لندن. اولا که المانی نژاد پرست تو دیگه ور نزن.از خجالت بمیرید که در دادگاهایتان امنیت جانی وجود ندارد.بانویی را در حضور رئیس دادگاه 40 ضربه چاقو میزنند و جالب که پلیس هم نشسته و نظاره میکنه. من هم موافقم . ولی بقیه..........
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

Aso22 - ایران - تهران
من به آزادی مرغان قفس می اندیشم . نه به پرواز و نگاه آنان...
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
هواداران حکومت اسهالی و جنایت پیشه ایران.لطفا ان دهان پر از......تان را ببندید.شما ها با ان علی گدا رفتنی هستید.
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

hezarpa - ایران - تهران
ir1234 - انگلستان - لندن. شما هم که مثل صدا و سیما صحبت میکنید . یه کمی به عقلتون مراجعه کنید
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

Ezhaq - ایران - تهران
ستالین هم پیش اینها کم می یاره . ir1234 - انگلستان - لندن: فکر می کنم شما یکی از اعضا قدیمی باشید که با یک اسم دیگر می خواهی خودت را نشان بدهی البته درجایی گفته بودم امثال شما را می بینم خوشحال می شوم٬ شما مثله یک موش آزمایشگاه هستید که دوستان سعی می کنن یاد بگیرند٬ وقتی احمقی مثله شما در جای دیگر روبرو بشوند چگونه کم نیارند و جوابش را بدهند.
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

reza224 - ایران - ورامین
من رضا یک مسلمان شیعه اما اگر در آن دادگاه آلمان بودم من . ... آن زن مصری وهابی..
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.