رئیس کمیته مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان استعفا داد

رئیس کمیته مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان استعفا داد

جلالی قبل از به نتیجه رسیدن ماموریت کمیته ویژه از ریاست کمیته استعفا داد

رئیس کمیته مجلس برای پیگیری بازداشتیان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران از عضویت این کمیته کناره گیری کرده است.

روز سه شنبه، 4 اوت (13 مرداد)، خبرگزاری فارس گزارش کرد که کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و رئیس کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات بعد از انتخابات در ایران استعفای خود از کمیته را تایید کرده است.

کمیته ویژه به دستور رئیس مجلس و با عضویت تعدادی از اعضای کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی، آموزش و تحقیقات و همچنین کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تشکیل یافته بود تا به شرایط بازداشتیان نا آرامی های اخیر رسیدگی کند.

پیشتر گزارش هایی از کناره گیری آقای جلالی از میته پیگیری انتشار یافته بود اما این گزارش ها تایید نشده بود.

روز سه شنبه هم روزنامه جام جم خبر داد که برخی از اعضای کمیته ویژه از عضویت در این کمیته کناره گرفته یا در صدد کناره گیری بوده اند و افزوده بود که آقای جلالی این خبر را تایید یا تکذیب نکرده اما گفته است که بعد از ظهر روز سه شنبه در این مورد سخن خواهد گفت.

برخی منابع، موانع موجود بر سر راه فعالیت موثر کمیته پیگیری به خصوص جلوگیری از دسترسی اعضا به بسیاری از بازداشتیان و تعدادی از بازداشتگاه ها را علت اصلی تصمیم آقای جلالی به کناره گیری از این کمیته عنوان کرده اند.

قرار بود کمیته ویژه از بندهای دیگر اوین و بازداشتگاههای دیگر بازدید کند

خبرگزاری فارس در گزارش مربوط به کناره گیری آقای جلالی، از قول وی نوشته است که این کمیته با تبیین برخی نقاط ضعف از جمله نحوه بازداشت ها و شرایط بازداشتگاه های موقت، به خصوص بازداشتگاه کهریزک، زمینه ایجاد اعتماد عمومی را فراهم آورده و با زندانیان در یکی از بندهای زندان اوین دیدن کرده بود.

به گفته آقای جلالی، اقدامات کمیته باعث شد تا کسانی که "از اتهامات سبکتری برخوردار بوده یا متنبه شده بودند" آزاد شوند.

به نوشته خبرگزاری فارس، کاظم جلالی گفته است که قرار نبود خبر استعفای او در رسانه ها منعکس شود و زیرا انتشار این خبر باعث بهره برداری "در راستای جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی" می شد.

مشخص نیست که آیا تنها آقای جلالی از این کمیته کناره گیری کرده و یا اینکه اعضای دیگری نیز تصمیم به استعفای از آن گرفته اند.

تحقیقات مجلس

دادستان تهران در جلسه ویژه یکی از کمیسیونهای مجلس شرکت کرده است

در پی انتشار گزارش هایی در مورد نحوه برخورد ماموران دولتی با اعتراضات مردم نسبت به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، از جمله کشته شدن شماری از تظاهر کنندگان و تایید درگذشت چند نفر از بازداشت شدگان در زندان، مجلس دو گروه را مامور رسیدگی به این اتفاقات و تهیه گزارش هایی در این زمینه کرد.

ماموریت کمیته پیگیری مجلس رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان و نحوه رفتار با آنان در زندان و بازداشتگاه ها بود در حالیکه گزارش بدرفتاری با زندانیان نگرانی هایی جدی را پدید آورده بود.

اعضای این کمیته روز یکشنبه این هفته با خبرنگاران گفتگو کردند و آقای جلالی گفت که اعضای کمیته از یکی از بندهای زندان اوین کرده اند و ماموران وزارت اطلاعات به آنان گفته اند که با زندانیان به خوبی رفتار می شود و هیچکدام از بازداشتیان شکایتی از وضع زندان ندارند.

به گفته آقای جلالی، قرار بود این کمیته بعدا از سایر بندهای زندان اوین و مکان های دیگری که از آنها به عنوان بازداشتگاه استفاده می شود نیز بازدید کنند.

با استعفای آقای جلالی و احتمالا برخی دیگر از اعضای کمیته پیگیری، مشخص نیست که آیا این بازدیدها صورت خواهد گرفت یا نه.

پیش از تشکیل کمیته پیگیری وضعیت بازداشتیان، مجلس هیات دیگری را تحت عنوان کمیته حقیقت یاب تشکیل داده بود تا به حوادثی که در جریان تظاهرات اعتراضی در کوی دانشگاه تهران و مجتمع مسکونی سبحان روی داده بود رسیدگی کند.

به گزارش این کمیته، روز 25 خرداد، گروهی از نفرات نیروی موسوم به لباس شخصی ها به کوی دانشگاه تهران و مجتمع مسکونی سبحان، اقامتگاه تعدادی از نمایندگان مجلس، وارد شدند و به ضرب و شتم شدید دانشجویان و دستیگری عده ای از آنان مبادرت کردند.

در حمله به کوی سبحان نیز، خساراتی به اموال ساکنان این محل وارد آمد.

اقدام مهاجمان انتقاد تعدادی از نمایندگان را برانگیخت و در نتیجه، رئیس مجلس دستور رسیدگی به این حوادث معرفی عوامل این حملات را صادر کرد.

خبرگزاری مهر به نقل از حمید رضا کاتوزیان، عضو کمیته حقیقت یاب، گفته است که گزارش کمیته به زودی نهایی و در جلسه غیرعلنی مجلس مطرح می شود و بخشی از آن به اطلاع عموم می رسد.

دادستان تهران در مجلس

شاهرودی: سلب حقوق افراد توسط ماموران قابل پیگرد است

خبر ااستعفای رئیس کمیته پیگیری مجلس همزمان با حضور سعید مرتضوی، دادستان تهران در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در روز سه شنبه انتشار می یابد.

به گزارش ایرنا، آقای مرتضوی در این جلسه، اعتراضات به نتیجه انتخابات را به مداخله مجاهدین خلق نسبت داد و گفت که "برخی از منافقین در ستادهای انتخاباتی برخی نامزدها نفوذ کرده و برخی نیز رهبری و هدایت اغتشاشات بعد از انتخابات را برعهده داشتند."

دادستان تهران گفت که "برخی از منافقین نیز به عنوان آمران، به فتنه و کودتای مخملی" کمک کرده بودند و افزود "این سه گروه هم اکنون در زندان به سر می برند."

در خبری دیگر در همین زمینه، معاون حقوقی نیروی انتظامی گفته است که "اگر ثابت شود که ماموران این نیرو بی دلیل به شهروندان در حوادث بعد از انتخابات آسیب رسانده اند، به عنوان مامور خاطی تلقی شده و قاطعانه با متخلف برخورد می شود."

وی گفته است که اثبات تخلف ماموران مستلزم معرفی شاهد توسط طرف های آسیب دیده و قبول شهاد آنان است و افزوده "کسانی که توسط پلیس خسارت جانی و مالی دیده اند، به شرط قابل استناد بودن، می توانند خسارت دریافت کنند."

در جریان تجمع های اعتراضی بعد انتخابات، گزارش ها تصاویر متعددی از برخورد خشونت آمیز ماموران ویژه نیروی انتظامی، شبه نظامیان بسیج و افرادی که از آنان با عنوان لباس شخصی ها یاد می شد با تظاهرکنندگان انتشار یافته و انتقادات شدیدی را در داخل و خارج از ایران در پی آورده است.

همزمان، محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه روز سه شنبه از هیات سه نفره این قوه برای رسیدگی به برخورد ماموران و دستگاه های مختلف با معترضان به انتخابات خواست تا هر چه زودتر نتیجه عملکرد خود را به مردم گزارش دهند.

آقای شاهرودی افزود که مطابق قانون مجازات اسلامی، اگر مقامات یا ماموران وابسته به نهادهای و دستگاه های حکومتی بر خلاف قانون به حقوق افراد تعدی کنند، مستوجب تنبیه های اداری و مجازات های کیفری خواهند بود.

قازقلنگ - ایران - تهران
ادم حلال زاده کارهایی که خامنه ای و سعید مرتضوی میکنند رو نمیتونند بکنند تنها از حرامزاده این جنایتها بر میاد . این نماینده هم که استعفا داده دیده سر همه این جنایتها به بیت رهبری وصل میشه و پیش خودش گفته هوا پسه و فرار و بر قرار ترجیح داده. یکی نیست به خامنه ای بگه تو برو تریاکتو بکش دیگه چرا ادم کشی میکنی
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

Yek aryaee - ایران - تهران
درود. من یه مقداری مطالعات تاریخی در مورد ایران دارم. غرض اینکه یه تحقیقاتی راجع به نژاد این آخوندا انجام دادم که خدمتتون عرض می کنم. همه از تاریخ ایران و فتوحات کوروش بزرگ مطلعیم. کوروش پس از حمله به قفقاز جلوی قومی به اسم یاجوج و ماجوج سدی بنا می کنه که باعث میشه یه هزار سالی به زحمت بیفتن تا سد رو سوراخ کنن و بیان بیرون. بعد هم که اومدن به قصد انتقام از امپراطوری باقیمانده کوروش بزرگ و انتقام از مردم اون کشور و با هدف نابودی کامل سرزمینی که بنا شده بود با نیرنگ های مختلف وارد شدن ولی در پایان با لباس دینی جدید و هدف نابودی دین باستانی ایران(زرتشتی) و همچنین فرهنگ ایران دست به کار شدن و اکنون پس از سال ها با لباس روحانیون (خامنه ای و خمینی و ...) با هدف نابودی کامل فرهنگ و مردم ایران به کارشون ادامه می دن. دشمنی اینها با کوروش و همچنین موضعشون در مقابل تخت جمشید , آرامگاه کوروش و بقیه آثار باستانی ایران کاملاً مشخص است.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

قازقلنگ - ایران - تهران
اینها تا کی میخواهند بگویند که اینها منافقند اینها امریکا و اسراییل هسند اینها دشمنان خارجی هستند و از این چرت و پرتها اخه این 3 میلیونی که اومدند بیرون و تو تهران راهپیمایی کردند همه امریکا و اسراییل و منافق بودند؟
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

Man-ariyamehr - ایران - ایران
چهارشنبه روز تحلیفه. روز تحلیف رییس جمهور موسوی.اگر میخواهیم ثمره همه تلاشهای چند ماهه گذشته خودمون و آزادیخواهان را ببینیم باید در این روز حتما در این تجمع بزرگ شرکت کنیم.دیگه بهانه ای نیست. حداقل اینه که کسایی که به موسوی رای دادند برای رایشون در مراسم تحلیف رییس جمهور موسوی شرکت کنند.خود دولت که میگه نزدیک دو میلیون توی تهران به موسوی رای دادند.اگه این دومیلیون و حتی بیشتر هم در این مراسم شرکت کنند و با فریادهاشون مراسم تحلیف دولت کودتا رو با توجه به پخش زنده تلویزیونی رسوا کنند بزرگترین پیروزی خواهد بود و خون شهیدان هم به ثمر خواهد نشست.اگر در تجمعات بعد از تنفیذ یا روزهای بعد از فرمان کشتار 30 خرداد توسط خامنه ای به هر دلیلی ترس از باطوم و یا مایوس شدن و یا . شرکت نکردیم حداقل برای رایی که به موسوی دادیم شرکت کنیم. وعده ما چهارشنبه برای تحلیف رییس جمهور موسوی همزمان با تحلیف دروغین ا.ن، بهارستان.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

irani1 - المان - هسن
عجب فیلمی بازی میکنند.رسیدگی به امور بازداشت شدگان .خفه شید شما که تمام زندگیتون دروغ و نیرنگه.میخواهید ببینید چه کسی که زیر فشار مثل طوطی حرفهای دیکته شده ی سراپا دروغ شما را جلوی دوربین صداوسیمای ننگین تکرار نمیکند بکشیدش. مرگ بر علی گدای رذل. لعنت بر دین شما.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

black chador - امریکا - ولدن
اقایان دادستان و عضوهای کمیته میدونیم که شما از ما باهوشتریید ولی فکر کردم بهتون یک نکته کوچک را یاداوری کنم. شما که از عکسها و ویدیو کلپ های دوران اعتراض مردم از دزدیدن رایشون استفاده کردید تا بچه های مارو ستگیر و بعد شکنجه دادید میتونید از همون عکسها و کلپ های یوتوب استفاده کنید و اوبااشهای خامنه ای و پسرش را بجرم کشتن ندااهای ما دستگیر کنید. یا میتونید خودتون رو به خریت بزنید ولی لطفا به مردم ایران و دنیا اهانت نکید چون ما خر نیستیم.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

vezveznazi - ایران - ایران
بزودی همه حیوانات باغ وحش جمهوری اسهالی محاکمه خواهند شد.زنده باد ایران
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

سربلند ایران - ایران - تهران
جلالی باید خودشو می کشت استعفا که چیزی نیست!!!!!. حالا می فهمم چرا محمد علی شاه مجلس رو به توپ بست.جاش خیلی خالیه الان.خاک بر سرای نفهم
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

aryapirouzfar - ایران - تهران
مرتضوی از خردسالی در حوزه علمیه قم دست به دست میگشته و خیلی از سران نظام اسلامی او را مورد تعرض جنسی قرار داده اند و البته ایشان مایل به این اعمال بودند واینک مزد ان از خود گذشتگی ها.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

hamed_58 - سوئد - گوتنبرگ
آرش حجازی- عکس قاتل احتمالی ندا را تایید کرد. https://www.youtube.com/watch?v=wUnYjjMu8ds.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرتضوی حرامزاده روزش میاد که تو همین اوین چوب نیم سوخته به م.....د فرو میکنند . اون روز کثافت حرامزاده باید جواب پس بدی .که با زهرا کاظمی و دیگر شهدا در اوین چه کردی . حالا فعلا بخند تا روزش بیاد که به امید خدا روزش خیلی نزدیک . مردک عقدی
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرتضوی حرامزاده روزش میاد که تو همین اوین چوب نیم سوخته به م.....د فرو میکنند . اون روز کثافت حرامزاده باید جواب پس بدی .که با زهرا کاظمی و دیگر شهدا در اوین چه کردی . حالا فعلا بخند تا روزش بیاد که به امید خدا روزش خیلی نزدیک . مردک عقدی
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

hamed-irooni - ایران - زابل
نیم رخ جان لطقا پاسخ دهید. یادتان هست حدود یک سال قبل که حزب الله لبنان برای بدست آوردن حق قانونی خود چندین ماه اعتصاب را در کشور لبنان راه انداخت تا توانست به حق خود برسد، صدا و سیما په با غرور و افتخار از آن یاد کردند.آیا خواستن حق، تظاهرات، تجمع، تحصن و بست نشینی فقط برای دیگران خوب است؟.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

paltalk - امارات - دبی
hamed_58 - سوئد - گوتنبرگ. صبح بخیر .این خبر مربوط به ۳ هفته پیش بود
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

bager63 - نروژ - شی
دوستان غیر عزیزی که به اسلام بد میگویید و در جنبش سبز که اکثریت آنها خود را مسلمان میدانند آگاهانه!! و نا آگاهانه نفاق می اندازید. آیا کره شمالی/روسیه زمان استالین/ونزوئلا / ووو دهها حکومت مانند ایران امروز هم کشورهایی مسلمان بودنند؟ و مشکل آنها بر اثر مذهب بوده؟. در اینکه خواسته مردم جدایی دین و سیاست است شکی نیست اما به باورهای این اکثرییت توهین نکنید
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

hamed_58 - سوئد - گوتنبرگ
paltalk - امارات - دبی. صبح به خیر دوست عزیز. ولی شما مثل اینکه مطلب را نگرفتی.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
لطفا به هموطنان عزیز اطلاع رسانی کنید. اگر هر خلبانی بخواد این بیناموسها را با پروازهای خصوصی فراری بده یا بچه های برج مراقبت اجازه پرواز بدن و یا هر کسیکه کمک به این جانیان ییناموس دزد .......کند از نظر ملت خائن و دادگاه های ملی باید پاسخگوی ملت باشند .جون اخبار و اسناد حاکی از فرار جمع کسیری از بیناموسان دزد جنایتکار و........با ثروتهای آنچنانی و میلیونها میلیون دلار و طلا و... که یک نمونه 18.5 میلیارد دلار در ترکیه لو رفته یا دیگری که چند صد میلیون دلار در چمدان داشته و در انگلیس لو رقت و ..... این بیناموسان دزد و قاتلان جانی و وطنفروشان پست و ......نمیتوانند جان سالم از دست ایرانیان بدر برند. بهتر است سر عقل آمده و بملت بزرگوار ایران بپیوندند.هیچکس از رفسنجانی که در این نظام اسهال زرنگتر نبود.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

limoo - ایران - علی اباد کتول
قازقلنگ راست میگه طرف نتونسته ین همه ناحقی رو تحمل کنه گفته ما که رفتیم
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

esmal - ایران - آبادان
با سلام. دوستان عزیز کسی فیلترشکن نداره.ممنون میشم.
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

masooleh - ایران - تهران
سلام مردم عزیزم-. دنیامی ترسید محموداحمدنژاد حکم رئیس جمهوری ایران شد دنیاخیلی نامرد... انشالله مردم ایران کوشش وتلاش کنیدیک میلیون نفرراهبیمائی کنیدوهم محکم مردم به بسیج وغیره میزند و تا مردم حمله به خامنه ای گردن میگیردمردم وطن ما ایران هستید دنیاتوجه نکنیدمرگ بر دولت سیاسی آخوندهاوبسیج هاورهبر حزب الله. متشکرم.
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

ضد ولایت وقیح - ایران - تهران
وای...این مرتضوی رو فقط بگیری تر...شو بدی
چهار‌شنبه 14 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.