غیبت بزرگان از مراسم سران

غیبت بزرگان از مراسم سران

عکس بالا مربوط به مراسم تنفیذ دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و عکس پایین مراسم تنفیذ دوره اول ریاست جمهوری اوست

حکم دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روز دوشنبه دوازدهم مرداد در تهران از سوی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تنفیذ شده شده است.

مراسم تنفیذ حکم رئیس دهیمن دولت جمهوری اسلامی، به علت غیبت پاره ای از شخصیت های نظام که برای اولین بار در چنین سطحی صورت گرفت و حضور آنها بخشی از مراسم تنفیذ بود با تغییراتی نسبت به دوره های پیش برگزار شد.

غیبت کم سابقه

در مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری چنان که پس از درگذشت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی آغاز و با انتخاب محمد خاتمی معمول شد، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، رئیس جمهوری سابق و رئیس مجلس خبرگان پشت سر آیت الله خامنه ای حاضر می شدند.

در سه دوره پیشین مراسم تنفیذ ریاست جمهوری، رهبر ایران طی حکمی که رئیس جمهور پیشین آن را قرائت می کند، حکم را از دست رئیس جمهوری قبلی می گیرد و آن را به فرد پیروز در انتخابات می دهد.

در زمان آغاز به کار محمد خاتمی و در دور دوم ریاست جمهوری او، اکبر هاشمی رفسنجانی حکم رئیس جمهوری جدید را قرائت و در دور نخست ریاست محمود احمدی نژاد، آقای خاتمی چنین کرد.

اما در مراسمی که روز دوشنبه ۱۲ مرداد برگزار شد، به علت غیبت محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران که از معترضان به نتایج انتخابات است و وقایع پس از آن را "کودتای مخملین" خوانده بود، شکل برگزاری مراسم تنفیذ تغییر کرد.

تغییر شکل مراسم

در غیاب آقای خاتمی، حکم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد را محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت الله خامنه ای قرائت کرد و به جای رئیس جمهور پیشین نیز شخصی گمنام حکم را به آیت الله خامنه ای داد تا به آقای احمدی نژاد بسپارد.

همچنین در پشت سر آیت الله خامنه ای نیز که در دوره های گذشته، رئیس جمهور منتخب، سران سه قوه، و روسای مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری حضور داشتند، دو شخصیت بلند پایه یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام) و محمد خاتمی غایب بودند.

این بار در جایگاه سران نظام، علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و محمود احمدی نژاد به عنوان فرد پیروز در انتخابات پشت سر آیت الله علی خامنه ای حضور داشتند.

غیبت به مثابه انتقاد؟

در سال های گذشته، اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم تنفیذ و انتقال قدرت به رئیس جمهوری جدید حضور داشت

به جز اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی شماری از شخصیت های فعلی و دولتمردان پیشین این کشور نیز در یکی از مهمترین گردهمایی های مقام های جمهوری اسلامی غایب بودند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات که معتقد به انجام "تقلب" در انتخابات هستند و خواستار ابطال و برگزاری مجدد آن شده اند، حسن روحانی، دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی و رئیس فعلی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای بیت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و علی اکبر ناطق نوری، رئیس دفتر بازررسی ویژه رهبر ایران از جمله شناخته شده ترین افرادی بودند که در این جلسه حضور نداشتند.

هرچند شماری از شخصیت های اصلاح طلب در زندان به سر می برند اما به جز دو نماینده فراکسیون اقلیت مجلس، اصلاح طلبان نیز عملا در این مراسم حضور نداشتند.

به اعتقاد برخی از ناظران مسائل ایران، غیبت شماری از شخصیت های طراز اول جمهوری اسلامی در مراسم تنفیذ، در شرایطی که هنوز مردم معترض در خیابان های شهر حضور دارند، نشان از روزهای دشوار برای محمود احمدی نژاد و طرفدارانش دارد که نه تنها مخالفان قانونی اش را از خود طرد کرده که در قانع نکردن شمار کثیری از شهروندان ایرانی نیز نسبت به عملکرد چهار سال گذشته و وقایع حول انتخابات ناکام مانده است.

biston - المان - برلین
سلام دوستان!. لینک طرز تهیه میخ پنچرکن https://zardos.mine.nu/. پیروز باشید!
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

palmera - ایران - اصفهان
ملت غیرتمند ایران با تحریم فیلمهای افرادی چون محمدرضا شریفی نیا جهانگیر الماسی و احمد نجفی به همه ثابت خواهد کرد که چقدر در تصمیم خود برای مبارزه با رژیم فاسد کنونی جدیست.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
میهمانان سه شنبه شب برنامه "صفحه 2 " در بی بی سی فارسی، مسعود بهنود و محسن سازگارا. زمان:23:00 به وقت تهران. موضوع: بررسی مراسم تحلیف !!!! رسانه شمائید
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

dannni - سوئد - سوئد
جایش اقاین افشین قطبی کاشانی رضازاده و سیاه لشکر اورده بودن
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
امیدوارم همشون غیبشون بزنه مثله غیبت مهدئ
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
از بس این میمون دوست داشتنیه. فقط برای بازی در پلنت ایپ میخوره تازه احتیاج به گریم هم نداره.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

dannni - سوئد - استکهلم
واقعا باید فرق قهرمان واقعی اینجا تشخیص داد یک زمانی بود دلی خوش از کریمی شجاعی مهدویکیا نداشتم وقتی اون حرکت جانانه جلوی چشم ملیونها نشون دادن همیشه اسم این 6 نفر تو دل مردم میمونه نه مانند رضا زاده قطبی ووو اینها خرجشون از مردم جدا کردن اقای رضازاده قهرمان با وزنه بالا و زور داشتن نیست قهرمان با کنار مردم بودن است
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

limoo - ایران - علی اباد کتول
واققا ایول که نیومدن .حق داشتن نیان
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

mahmoud_ahmadinejad - استرالیا - سیدنی
تازه بازی شروع شد؛محمود به نبردگاه ایران زمین خوش اومدی؛درسی بهت میدیم که هیچوقت یادت نره.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

xabrisham - ایران - اسلو
از مراسم تهان نه سران
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرک
احمدی نژاد عربزاده و خامنه ایی حیوان صفت دورانتان به پایان رسیده تف بر شما جنایتکاران قرن بیست و یکم
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
با همون لباسای 4 سال پیششون اومدن چرکولکا اینقدر می دزدین حداقل یه کم متنوع تر باشین آدم کمتر ازتون حالش بهم بخوره گدا صفتا خان ممه ای رو تو عکس 4 سال پیش سینه سپر و قیافه هار و پاچه گیر و امسال سرطان خفن و ملول شکست خورده موش خاک بر سر
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

peran33_mar - انگلیس - لستر
این باید بره رئس طویله بشه نه رئس جمهور.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

Nim Rokh - ایران - تهران
هیچ تفاوتی بین هاشمی و فرزندانش و موسوی و خاتمی و کروبی نیست. هاشمی رفسنجانی اولین فرمانده آشوبگری ها بود که در نامه به مقام معظم رهبری آن را به نمایش گذاشت. آقای هاشمی رفسنجانی در نامه به رهبری فرمان آشوب‌ها را صادر کرد، لذا خود آقای هاشمی و آقازاده های ایشان که نقش‌اشان در آشوبگری ها علنی بود باید در دادگاه پاسخگو باشند، و این خواسته مردم است که چرا وقتی فرزند هاشمی دستگیر شد، فقط چند ساعت بازداشت بود. مسئولیت خون‌هایی که ریخته و اموالی که تخریب شد، برعهده شخص موسوی و کروبی است و این دو باید همچون سایر هدایت‌گران اغتشاش محاکمه شوند.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
ولی خدائیش عجب برنامه ی مضحکی را انداختن . ولی یه چیزی را در این برنامه یادشون رفت انجام بدن اونم اینکه احمدی نژاد بپره وسط و جای دوست و دشمن را نشون بده . ولی مطمن هستم که از فردا اون صدا و سیماشون اینکار را میکنه و هر روز این انتری را میاره و جای دوست و دشمن را نشون میده . مرگ بر خامنه ای
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

mehraeen - ایران - تهران
Nim Rokh - ایران - تهران . بنابراین شاه نیز باید همین کار را با آخوندها میکرد. زیر که آنها رهبران آشوبهای خیابانی و مسوول مرگ آنها بودند
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

iranesabz - هلند - هلند
Nim Rokh - ایران - تهران. تو روح ت... و انتری نزاد و علی چلاغ. ... بر سر ..ت.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

Man-ariyamehr - ایران - ایران
چهارشنبه روز تحلیفه. روز تحلیف رییس جمهور موسوی.اگر میخواهیم ثمره همه تلاشهای چند ماهه گذشته خودمون و آزادیخواهان را ببینیم باید در این روز حتما در این تجمع بزرگ شرکت کنیم.دیگه بهانه ای نیست. حداقل اینه که کسایی که به موسوی رای دادند برای رایشون در مراسم تحلیف رییس جمهور موسوی شرکت کنند.خود دولت که میگه نزدیک دو میلیون توی تهران به موسوی رای دادند.اگه این دومیلیون و حتی بیشتر هم در این مراسم شرکت کنند و با فریادهاشون مراسم تحلیف دولت کودتا رو با توجه به پخش زنده تلویزیونی رسوا کنند بزرگترین پیروزی خواهد بود و خون شهیدان هم به ثمر خواهد نشست.اگر در تجمعات بعد از تنفیذ یا روزهای بعد از فرمان کشتار 30 خرداد توسط خامنه ای به هر دلیلی ترس از باطوم و یا مایوس شدن و یا .. شرکت نکردیم حداقل برای رایی که به موسوی دادیم شرکت کنیم. وعده ما چهارشنبه برای تحلیف رییس جمهور موسوی همزمان با تحلیف دروغین ا.ن، بهارستان
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
سلام بابا این هنرمندان و ورزشکارانی که توی مراسم بودن رو با تهدید اورده بودند. مثلا شریفی نیا سالها پیش بجرم مجاهد بودن زندانی بوده و بعد از توبه کردن و قیلا ز قتل عام آزاد شده . الماسی که تریاکی هست و حتما دست اینا آتو داره. رضا زاده هم که مسایل مالی و همکاریش با اون شرکت کلاه بردار در کشورهای حاشیه خلیج فارس هست. بقیه هم حتما یک آتویی دست این حرومزاده ها دارن که با اون تحت فشار قرار گرفتن. البته تحریم کگردن این جور افراد کار خوبیه که بقیه هم بقهمن که همکاری و همراهی با این وحشی ها براشون نفعی نداره
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

nooshin tehrani - ایتالیا - رم
رئیس جمهور سابق احمدی نژاد بود نه خاتمی. صحیح هم همون بود که اجرا شد. خاتمی در دوره قبل حکم ریاست جمهوری را قرائت کرده بود. این بار رئیس جمور سابقی وجود نداشت.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

sskk - اسپانیا - م
نیمرخ با ز تو اومدی و زر مفت زدی. مزدور عوضی آشغال . مرگ به تو وطن فروش و مرگ به تو خود فروش
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

Mazdak_36 - سوئد - استکهلم
Nim p.. =Nim Rokh لباس شخصی مزدور
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

bahareiran - ایران - ایران
بابا100 . بارگفتم این Nim Rokh - ایران - تهران را محل .. نذارین تا به درک واصل بشه از این جور اراذل باجخور دستمال ملا معدودی هستن که عنقریب جای ابطحی میشینن برای محاکمه
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

hamed-irooni - ایران - زابل
نیم رخ جان لطقا پاسخ دهید. یادتان هست حدود یک سال قبل که حزب الله لبنان برای بدست آوردن حق قانونی خود چندین ماه اعتصاب را در کشور لبنان راه انداخت تا توانست به حق خود برسد، صدا و سیما په با غرور و افتخار از آن یاد کردند.آیا خواستن حق، تظاهرات، تجمع، تحصن و بست نشینی فقط برای دیگران خوب است؟.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
مرگ بر محمد رضا شریفی نیا،مرگ بر احمد نجفی،مرگ بر جهانگیر الماسی،مرگ بر حسین رضا زاده هم محلی فروش که همه شان از چشمم افتادند،لاقل این مراسمها باعث میشه که آدم دشمن رو از دوست بشناسه و اون گرگهایی که لباس میش تو تنشونه شناسایی بشن!
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

farid abbasi - ایران - تهران
Nim Rokh - ایران - تهران خ..ه شو مزدور ک...ف
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.