کاریکاتوریست‌ها دوسالانه تهران را تحریم کردند

کاریکاتوریست‌ها دوسالانه تهران را تحریم کردند

بیش از صد کاریکاتوریست ایرانی با امضای بیانیه ای با انتقاد از اتفاقاتی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران روی داده است، اعلام کرده اند که به نشانه اعتراض به این اتفاقات در دوسالانه کاریکاتور تهران شرکت نمی کنند.

امضا کنندگان این بیانیه که شنبه ۱۰ مرداد (۱ اوت) منتشر شده است به انتخابات ریاست جمهوری ایران اشاره کرده اند و گفته‌اند که مردم با حضور " چشمگیر" خود در انتخابات خواهان بهبود وضعیت جامعه بودند.

در بخشی از این بیانیه به وقایع رخ داده بعد از اعلام نتیجه انتخابات اشاره شده و ضمن ناگوار خواندن این اتفاقات آمده: "روند اتفاقات اخیر به گونه ای است که هیچ انسان آزاده ای نمی تواند چشمان خود را بر آن ببندد و دم برنیاورد."

اشاره این بیانیه برخورد با کسانی است که به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعتراض داشتند.

کاریکاتوریست های امضا کننده این بیانیه اعلام کرده اند " از آنجا که نشاط فرهنگی در جامعه پس از رخدادهای اخیر از میان رفته است، ما لزوم برگزاری چنین دوسالانه‌ای را به مصلحت ندانسته، خندیدن و خنداندن در فضای کنونی را به دور از احساس مسئولیت می‌دانیم."

خندیدن و خنداندن در فضای کنونی را به دور از احساس مسئولیت می‌دانیم.

در میان امضا کنندگان این بیانیه نام بسیاری از کاریکاتوریست های مطرح کشور دیده می شود.

دوسالانه کاریکاتور تهران مهمترین رویداد در این رشته در ایران و یکی از دوسالانه های معتبر بین المللی است. این دوسالانه اولین بار در سال ۱۳۷۲ در تهران برگزار شد و تا کنون هشت دوره از آن برگزار شده است. در هشتمین دوره از این دوسالانه که در تهران برگزار شد بیش از هفتصد کاریکاتوریست از حدود هشتاد کشور جهان شرکت کردند.

نهمین دوسالانه کاریکاتور ایران قرار است در پاییز امسال برگزار شود.

یکی از کاریکاتوریست های ایرانی که این بیانیه را امضا نکرده است می گوید دلیل عدم حمایتش از این بیانیه بخشی از آن است که خندیدن و خنداندن در این شرایط را کار درستی نمی داند. او می گوید اگر این استدلال درست باشد " هیچ کاریکاتوریستی در هیچ جایی نباید کار کند و این فقط به شرکت در دوسالانه محدود نمی شود بلکه کار کردن در مطبوعات و سایت های اینترنتی را هم شامل می شود"

نیک آهنگ کوثر، کاریکاتوریست ایرانی مقیم کانادا اقدام کاریکاتوریست های ایرانی در امضای این بیانیه را اقدامی شجاعانه و منطقی می داند. او می گوید با توجه به اینکه این دوسالانه با حمایت وزارت ارشاد ایران برگزار می شود، تحریم این دوسالانه اعتراضی به اقدامات دولت و شرایط موجود در کشور است.

آقای کوثر معتقد است که اگر چه دوسالانه کاریکاتور تهران از جمله رویدادهایی در این رشته است که کاریکاتوریست های آماتور بیشتر مایل به شرکت در آن هستند، اما تحریم این دوسالانه توسط کاریکاتوریست های حرفه ای می تواند در اعتبار این دوسالانه تاثیر داشته باشد.

garfild - ایران - تهران
با اینکه نظرم اینه که کاریکاتور زبان انتقاد هست و باید در چنین شرایط بیشتر استفاده بشه ولی باز کاملا با کارشون موافقم / انصافا تو این روزا کارشون عالی بوده
دوشنبه 12 مرداد 1388

bij - المان - المان
یکی از اعتراضات کارامد همانا تحریم و اعتصاب در مقابل حکومت وحشتناک مکتبیست! درود بر شما پاینده راهتان!
دوشنبه 12 مرداد 1388

Nim Rokh - ایران - تهران
با پیروزی قاطغ و تنفیذ رهبری احمدی نژاد با قدرت به کار خویش ادامه خواهد داد و به او کمک خواهیم کرد.
دوشنبه 12 مرداد 1388

M.J.A - امارات - دبی
دست بریزاد. ای ول
دوشنبه 12 مرداد 1388

mahmood20052005 - ایران - یزد
نیم رخ-تمام رخ یا هر اسم مزخرفی که داری:. خ...ه شو لطفا...تو ...ه خوردی که عنتری نژاد پیروز قاطع این انتخابات شده....سگ زرد برادر شغاله...این تقلب میکنه و اون یکی هم تایید میکنه!!!.
دوشنبه 12 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
دمشون گرم
دوشنبه 12 مرداد 1388

ARIYA_TEHRAN - ایران - تهران
نیم رخ ..... حیف حیف که دستم بهت نمیرسه وگرنه معنی قاطع بودنو بهت نشون میدادم اشتباه نکن من مثل شما وحشی نیستم یه چیزی بهت میگفتم تا آخر عمرت بسوزی
دوشنبه 12 مرداد 1388

porteghal - ایران - درغوزاباد
ایول خیلی باحالید
دوشنبه 12 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
خوب حالا که این کاریکاتوریستهای محترم شرکت نمی کنند پیشنهاد می شود سخنان آقای موسوی را در مناظراتش در اکثر سایتها و صدا وسیما بطور مرتب تکرار وپخش کنند تا مردم شاد شوند و بخندند
دوشنبه 12 مرداد 1388

هوای آزاد - ایران - ایران
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. اتفاقا" منم همین نظر رو دارم البته در مورد چهره بسیار دلنشین دکتر و اطرافیانش!!!
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.