بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۱۱ مرداد

بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۱۱ مرداد

تیترهای اول

"آغاز محاکمه اصلاح‌طلبان بازداشتی" تیتر اول آفتاب یزد است، "اصلاح طلبان در جایگاه متهمان" عنوان اصلی اعتماد، "اتهام: انقلاب مخملی" در صدر عنوان های ابتکار آمده، اعتمادملی با "اعترافات بی اعتبارست" گزارش مربوط به دادگاه دیروز را منعکس کرده، فرهیختگان با تیتر "کیفرخواست علیه خیلی ها" به همین گزارش پرداخته است.

"شهید دیالمه سی سال قبل گفت موسوی و رهنورد در مقابل نظام می ایستند" عنوان وطن امروز است و "زلزله سیاسی با افشاگری سران کودتا " تیتر ایران روزنامه دولت، جام جم همین گزارش را با "دروغ تقلب را گفتیم که آشوب ها شکل بگیرد" از زبان محمد علی ابطحی نقل کرده، " و رسالت با "تقلب دروع بود تا آشوبها شکل بگیرد"، جوان روزنامه دیگر هوادار دولت با "اعترافات تکان دهنده ابطحی و عطریانفر" گزارش را نقل کرده و کیهان در عنوان درشت صفحه اول خود نوشته "اسناد خیانت خاتمی و موسوی فاش شد".

روزنامه جمهوری اسلامی "سکوت حیرت آور درباره خروج هجده و نیم میلیارد دلار ارز و طلا از کشور را تیتر اول خود قرار داده، سرمایه هم از "تشکیل کمیته بررسی کانتینر 18 و نیم میلیارد دلاری " خبر داده است و "کا هش بهای سبد نفت اوپک" تیتر ابرار است.

گزیده مقالات

دادگاه اصلاح طلبان

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته: "کسانی که در آغاز آشوب ها به فریب سران فتنه و بی آن که از اصل ماجرا باخبر باشند به خیابان ها آمدند و بعدها به تدریج و با پی بردن به هویت واقعی از فتنه انگیزان از آنها کناره گرفتند تا آنجا که در آشوب پنج شنبه گذشته، تعداد بسیار اندکی از این طیف حضور داشتند و صحنه در اختیار موسوی و خاتمی و جمعی از اراذل و اوباش بود که مطابق اسناد موجود از سوی سران فتنه برای قمه کشی و عربده جویی با هدف به اصطلاح گرم کردن تنور آشوب، اجاره شده بودند."

به نظر حسین شریعتمداری دومین رخداد، رسوایی خواص آلوده و فتنه انگیز و برملا شدن خیانت و جنایت آنهاست. سران فتنه مصداق بارز مفسد فی الارض هستند که قتل مردم بی گناه، برهم زدن آرامش مردم، همکاری با دشمنان بیگانه از جمله جنایات نابخشودنی آنان است. بنابراین محاکمه و مجازات عوامل میانی فتنه، اگرچه ضروری است ولی مسئولان محترم باید توجه داشته باشند که محاکمه آنان نمی تواند پایان ماجرا باشد و چنانچه با سران اصلی فتنه که ناشناخته نیستند، برخورد جدی نشود، محاکمه و مجازات عوامل میانی می تواند برای آنها حاشیه امن ایجاد کند تا کماکان به فتنه انگیزی ادامه دهند .

سردبیر رسالت در سرمقاله این روزنامه نوشته آنچه در کیفر خواست دادستان تهران آمده است تنها بخشی از اتهامات متهمان است که مستند به اسناد مشهود است و نیازی به اعتراف و اذعان متهمان نیست ، چون مردم خود بهتر از هر کس می‌دانند زیرا این فجایع را دیده‌اند و حس کرده‌اند و بر بانیان آن لعن و نفرین فرستاده‌اند!آنچه که می‌توان آن را گناه نابخشودنی دانست که هیچ مجازاتی برای آن کافی نیست آن است که با بیان این رویدادهای تلخ ضربه بزرگی به وحدت ملی ما زدند و یک ملت متحد و یکپارچه را به خیال خود چند پاره کردند و در صدد برآمدند برادرکشی راه بیندازند که خوشبختانه هوشمندی مردم ، طراحان شورش و غارت اموال آنها را رسوا کرد.

به نظر کاظم انبارلوئی گناه دیگر متهمان تضعیف اقتدار ملت ایران در برابر دشمنان قسم خورده نظام است و تحریک طمع آنها برای یک انقلاب مخملی که آن هم خوشبختانه با درایت مسئولین و مهار شرارت حضرات ره به جایی نبرد و معصیت دیگر آنها هدف قرار دادن اصل دموکراسی در ایران و تهدید جدی برای جمهوریت نظام بود .

اقرار بی اعتبار

پروفسور احمد آخوندی استاد برجسته حقوق در مقاله ای در سرمایه با تاکید بر این که در دنیای کیفری امروز اقرار پایگاهی ندارد نوشته اقرار در گذشته در امور کیفری مثل امور مدنی بود. هرگاه به نفع دیگری و به ضرر خود باشد اقرار معتبر است اما اقرار دیگر در امور کیفری امروز جایگاهی ندارد و فقط در دنیای قرون وسطی بود که اهمیت داشت و آن هم به این دلیل که متهم را شکنجه می دادند تا اقرار کند و در آن زمان شکنجه به حدی جان فرسا بود که متهم ترجیح می داد خود اقرار کند تا شکنجه نبیند.

به نوشته این استاد برجسته حقوق در سرمایه "در دنیای امروز وضع به کلی عوض شده است و اقرار جایگاه قانونی ندارد. اگر اقرار با اوضاع احوال موضوع مسلم باشد می تواند به تشخیص قاضی به عنوان اماره تلقی و ارزیابی شود. همچنین طبق قانون 129 آیین دادرسی کیفری اغفال متهم ممنوع است و متهم نباید با وعده های بازجو مبنی بر تشویق بر اقرار مورد اغفال قرار گیرد."

انقلاب پنبه ای

آفتاب یزد در سرمقاله خود انقلاب پنبه ای را در مقابل انقلاب مخملی دیده و این نامی است که به تحرکات دولت داده است. به نوشته این مقاله انقلاب پنبه ای آن است که به راحتی می‌توان دستور رهبری را نادیده گرفت و در عین حال مدافعانی در میان مدعیان سینه چاک حمایت از رهبری پیدا کرد. در شرایط پس از انقلاب پنبه‌ای، دستور صریح رهبری تاویل و تفسیرهای متفاوت پیدا می‌کند و حتی ادعا می‌شود که » نامه رهبری، سرّی بوده و ایشان از انتشار آن رضایت نداشته‌اند!« هیچ کس هم توضیح نمی‌دهد که »انقلاب پنبه‌ای چه بر سر کشور آورده است که نامه سرّی رهبری - آن‌هم به دستخط ایشان- به خبرگزاری‌های رسمی کشید.

سردبیر این روزنامه تاکید کرده در کشوری که احکام صریح خدا و پیامبر او نادیده گرفته می‌شود و تذکرات همفکران دولت در خصوص خون بناحق ریخته شده تعدادی از جوانان، مورد بی توجهی قرار می‌گیرد، انقلاب پنبه ای آنقدر بی‌تفاوتی در کشور ایجاد می‌کند که وقتی یکی از مراجع تقلید خواستار آزادی زندانیانبی گناه می‌شود هیچ کس سوال نمی‌کند مگر قرار است زندانی بیگناه هم وجود داشته باشد؟ !‌

در پایان سرمقاله آفتاب یزد آمده اگر اراده آرامش خواهی جدی گرفته شود و مواردی از نقض صریح قانون اساسی که در فضای انقلاب پنبه‌ای به وقوع پیوسته است ترمیم گردد می‌توان به آرامش ‌‌فضای کشور امیدوار بود. همه می‌دانند کشور به شدت نیازمند آرامش است که البته برخی حوادث ناگوار بعد از انتخابات، رسیدن به این آرامش را مشکل کرده است .

نشنیدم کسی بمیرد

اعتماد مصاحبه خبرنگار خود را با بیژن نوباوه نماینده رایحه خوش خدمتی مجلس با عنوان «چرا حرف بی ربط می زنید ما که نشنیدیم کسی بمیرد.» نقل کرده که در جمع خبرنگاران پارلمانی صورت گرفت.

-
آقای نوباوه برای بازداشتی ها چه کار می کنید؟ شما پسر روح الامینی را می شناختید؟ پیگیری می کنید چرا ایشان در روند بازجویی فوت شدند؟

کی این حرف ها را می زند؟ حالا ممکن است سرش به زمین خورده باشد .

-
اما امیدوار رضایی بالای سر جنازه وی بوده است؛ جسد وی چیز متفاوتی نشان می دهد .

چرا چرت و پرت می گویید؟ باید از دولت بپرسیم و بررسی کنیم .

-
ممکن است بررسی های شما طول بکشد و هر لحظه به میزان این اتفاقات افزوده شود .

این حرف ها جرم است. این حرف ها را نزنید. به هر حال باید بررسی شود .

-
من یک سوال ساده پرسیدم، در مورد پسر روح الامینی معتقد هستید باید بررسی صورت بگیرد؟

مگر روزی 27 نفر در تصادف جاده نمی میرند .

-
فوت جاده با فوت... فرق دارد .

چه فرقی دارد؟ بعد هم ما که نشنیدیم کسی بمیرد.

دلار و طلای صادراتی

مساله خروج مقدار معتنابهی ارز و شمش طلا در کشور عنوان اصلی چند روزنامه امروز صبح است چنان که سرمایه نوشته خ برگزاری ها از خروج 5/7 میلیارد دلار آمریکا و 11 میلیارد دلار شمش طلا از کشور در اکتبر سال گذشته (مهر 87) به وسیله یک کانتینر و از گمرک و مرزهای ایران به گمرک ترکیه خبر داده اند.

به نوشته این روزنامه علت افشای این خبر مهم پس از سکوت طولانی، اعتراض تاجری ایرانی به نام اسماعیل صفاریان نسب است که پس از موضع گیری وزیر کشور ترکیه مبنی بر انکار وجود کانتینر 5/18 میلیارد دلاری، تصمیم گرفت با رسانه ای کردن موضوع، دولت ترکیه را تحت فشار قرار داده و به استرداد کانتینر وادار کند و با این نیت حتی گفته می شود اکنون و پس از 11 ماه، فیلم مربوط به زمان توقیف کانتینر 5/18 میلیارد دلاری توسط مقامات ترکیه روی «یوتوب» قرار داده که اکنون به یکی از پربیننده ترین فیلم های مورد استقبال کاربران اینترنت تبدیل شده است.

این خبر تیتر اول روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی هم شده است که نوشته این محموله حیرت آور که قطعا از مرز بازرگان و همچنین گمرک این نقطه مرزی گذر کرده این پرسش را پدید آورده است که چگونه چنین محموله با ارزشی با این همه تدابیر حفاظتی گمرک و مرزبانی موفق به خروج از ایران شده و این در حالی است که مسئولان ذیربط به ویژه گمرک کشور فعلا از این ماجرا بی اطلاع است .

گزارشگر روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داده در حالی که گمرکات کشور هزینه های هنگفتی صرف تهیه و خرید تجهیزات گوناگون و دستگاه های ایکس ری برای بررسی و کنترل ورود و خروج کالا از ایران کرده است و گروه های انسانی سی تا چهل نفره را به کشورهای خارجی برای آموزش می فرستد بی خبری و این گونه بیرون بردن سرمایه ملی مایه اعجاب است .

کاهش دستمزدها

فرهیختگان خبر داده که خبر کاهش تدریجی حقوق کارکنان دولت در تیرماه که طی روزهای اخیر با تکذیب جدی مقامات دولتی روبه‌رو شد، روز گذشته با دو روایت متفاوت از سوی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مهر تایید خورد .

به نوشته این روزنامه با وجودی که از اول امسال به خاطر اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، سقف حقوق کارمندان و بازنشستگان افزایش یافت اما این روند در آخرین دریافتی‌ها برای برخی از کارمندان و بازنشستگان با کاهش مواجه شد. این کاهش گرچه جمعی از کارمندان دولت و بازنشستگان را به ابراز گلایه و تعجب واداشت اما رئیس سازمان بازنشستگی کشور و برخی مسوولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را در موضع انکار قرار داد .

در ادامه گزارش فرهیختگان آمده روز گذشته دو روایت مختلف از این کاهش مطرح شد که نشان می‌دهد آنچه به صورت تلفنی در نخستین روزهای پیگیری این اتفاق به برخی تماس‌گیرندگان گفته می‌شد دلیل اصلی این ماجرا است "افزایش حقوق‌ها علی‌الحساب بود." به گفته برخی تماس‌گیرندگان، به آنان گفته شده بود حقوق ماه‌های اردیبهشت و خرداد ٨٨ به صورت علی‌الحساب بوده اما ظاهرا در محاسبات بعدی که از تیرماه صورت‌گرفته، اشتباهی در محاسبه ضرایب حقوق رخ داده و باعث کاهش ارقام شده است.

معجزات گوشه های حرم

روزنامه خبر درباره محمد علی خواچه پیری که حکم سرپرستی او برای وزارت ارشاد از سوی رئیس‌جمهور پس از عزل محمدحسین صفار هرندی صادر شد، خبری دارد که در آن آمده وی در یک همایش خ طاب به حاضران گفته یک رازی را به شما یاد می‌دهم که یکی از اهل حال‌های خراسانی به من گفته است و چون نگفته است که نگو می‌توانم آن را برای شما بگویم .

به نوشته این روزنامه خواجه‌پیری که رئیس دفتر ترویج فعالیت‌های قرآنی وزارت ارشاد و مشاور قرآنی صفار هرندی بود با این مقدمه و نشان دادن مکانهایی در حرم امام رضا و برشمردن شرایطی برای طلب حاجت کردن و دعا گفته او گفت و ما عمل کردیم و نتیجه هم گرفتیم، و بقیه هم که به این مسئله عمل کردند، نتیجه گرفته‌اند.

از قرار وی و پس از آن به مکان دیگری در حرم رضوی اشاره کرده و گفته اگر در آنجا بایستید قطعاً حاجت می‌گیرید در حالی که به نوشته خبر اظهاراتی اینگونه در سالهای اخیر به شدت مورد انتقاد علما و مراجع قرار گرفته است اما باید منتظر ماند و دید که آیا احمدی‌نژاد سکان هدایت فرهنگ کشور و مبارزه با تهاجم فرهنگی و خرافات را به دست محمد علی خواجه‌پیری خواهد سپرد؟

"آنها" در زباله دان تاریخ

سرمایه نوشته محمود احمدی نژاد در جمع اساتید بسیجی از آغاز دوره ای جدید خبر داد که بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری به ظهور رسیده است وی با گفتن این که انتخابات اخیر مبانی دموکراسی لیبرال را در تئوری و عمل زیر سوال برد.» احمدی نژاد خاطر نشان کرد مردم در این انتخابات استیلای قدرت، ثروت، حزب و رسانه را در هم شکستند و الگوی جدیدی برای بشریت ارائه شد.


گزارشگر سرمایه نوشته رییس دولت نهم برای تحقق آرمان خود از اساتید بسیجی که آنها را «همکاران عزیزم» خطاب می کرد خواست به او کمک کنند و با یک حرکت همه جریان منتسب به «آنها» را به زباله دان تاریخ بریزند که این درخواست با تکبیر حضار که بر صندلی های سرخ سالن صبا تکیه زده بودند همراه شد .

به نوشته این روزنامه احمدی نژاد در ادامه با عصبانیت از کسانی که «آنها» خطاب می کرد به اطلاع حضار رساند که جدیدی آغاز شده بگذارید مراسم تحلیف برگزار شود، دولت کارش را شروع کند، یقه شان را می گیریم و سرشان را می چسبانیم به سقف.

ir1234 - انگلستان - لندن
همانطور که میبینید سیاست خیلی کثیفه.اینم از بیشرف بازیهای سران دولت همچون خاتمی احمدی نژاد موسوی کروبی ابطحی بهزاد نوبی و....یکی از دیگری نامردتر و قدرت طلبترند.حیف عده ای از جوانان که فریب سخنوری و تظاهر دجالان را خورده و عزیزانی پرپر شدند.مرگ و ننگ بر فریب دهندگان ملت.شاید اعترافات بزور بوده اما مطمئنا کاسه ای زیر نیم کاسه بوده.اینده همه چیز را روشن میکند.
یکشنبه 11 مرداد 1388

sepanta_mehr - ایران - تهران
میرحسین موسوی روز شنبه در گفت‌وگویی کوتاه با قلم‌نیوز، درباره شعارهای نهضت سبز در اجتماعات اظهار کرد: «شعارهایی مورد حمایت راه سبز میلیونی مردم است که فراتر از قانون اساسی جمهوری اسلامی نرود. خواسته مردم دفاع از جمهوریت نظام در کنار اسلامیت آن است و شعار جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد در بیان این جنبه از مطالبات آنان نقش راهبردی دارد!!!عجب همه را سر کارگذاشته یعنی جواب اینهمه خون ریخته شده اینه؟؟
یکشنبه 11 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
دوشنبه (12 مرداد) از خانه هایمان بیرون بیاییم و خیابانهای تهران و سایر شهرهای ایران را فتح کنیم . بگذار آنها نمایش مسخره و مذبوحانه خود را با ترس و لرز در سوراخهایشان برگزار کنند. مهم اینست که ما بیرون باشیم ، با هم باشیم و شهررا در اختیار بگیریم . ما دیگر یاد گرفته ایم چه بکنیم . میدانیم که باید در خیابانها و میادین اصلی شهر مانند ولی عصر و انقلاب و بهارستان و غیره تجمع کنیم . میدانیم که باید همراه و هماهنگ با هم شعار دهیم و تظاهرات کنیم . میدانیم که مانند 8 مرداد ماه باید با تجمعا ت گسترده و پراکنده چماقداران بسیچ را درمانده (14مردادهم)سیاه بپوشیم
یکشنبه 11 مرداد 1388

you39 - بلژیک - هاسلت
بنظر من اکثر یا شاید تمام این روزنامه ها همشون دستمالهای رژیم هستند که فقط می خوان مسیر افکار مردم رو تعقییر بدند. تو هر مقطع تا یکی از هزاران گندکاریهای رژیم رو میشه اینها در ابتدا با زیر سوال بردن و مهم جلوه دادن مسئله شروع می کنند و بعد از مدتی یا ولش می کنند و یا هرجور که آقایان بخواهند خاتمه می دهند . و به برکت این رژیم انقدر دل و دزدی زیاده که خیلی وقتها فرصت پبگیری برای ماست مالی کردن نمی مونه..... جای شکرش باقیه که امروزه خیلی از مردمان داخل ایران به کمک شبکه های اینترنتی مختلف خیلی راحت می تونند پی به صحت و واقعیت اخبار ببرند. با این حال من در اجبم از این وقاعت و بی شرمی عوامل این رژیم فقط موندم با چه رویی جلوی آینه وایمیستن و به قیافه کریه خودشون نگاه می کنند... روو رو برم
یکشنبه 11 مرداد 1388

یکی مثل همه - انگلستان - لندن
ir1234 - انگلستان - لندن . ما میدانیم که سیاست خیلی کثیف است و اتفاقاً برای همین هم به آن حساسیم! . تفکر شما دقیقاً همان چیزی است که کودتاگران میخواهند ، بیتفاوتی مردم نسبت به وقایع روز!. و بدبینی به انان که با گذشت از بسیاری از موقعیت ها با مردم همراه شده اند یعنی اصلاح طلبان! . شاید شما ترجیح میدهید همیشه زیر بار امثال احمدی نژاد ها باشید. من که برای این اعترافات پشیزی ارزش قایل نیستم. مطمئنم بیشتر مردم اگاه ایران نیز مثل من فکر میکنند!. .
یکشنبه 11 مرداد 1388

arta-aria mehr - ایران - تهران
روز تنفیذ دروغین به خیابانها میآییم تا با فریاد و خون خود به همگان و جهانیان نشان دهیم آریاییان فریب بت های دروغین و ضحاکان مار دوش را دوباره نخاهند خورد و نخواهیم گذاشت که جوانان ما را در زندانها خوراک ضحاکی چون خامنه ای بکنند. ***************مادر من بداند دیگر پسر ندارد******************. دیدار ما روز 12 مرداد دست در دست هم و نفس به نفس تا آخرین نفس. زنده باد ایرانی سبز و آباد
یکشنبه 11 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
بچه ها !!! اگه تاریخ رو ورق بزنیم میبینیم که در انقلاب فرانسه دانتون که یکئ از رهبران انقلاب بود بعدها به دست روبسپیر که اون هم از رهبران جنبش بود کشته شد. حالا اینها به جون هم افتادن !!!. ولئ احمدئ نزاد داره کار هیتلر رو انجام میده!!!شروع به پاکسازی وزارتخانها کرده! که بتونه کودتا کنه!!!المان
دوشنبه 12 مرداد 1388

mehditm - ایران - تهران
لعنت به هر چی اسلام و اینجور اراجیف که باعث بدبختی ایران و ایرانی شده
دوشنبه 12 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
دوستان عزیز: از این پس در تمام مناسبتها و مراسمی که مستقیم از صدا و سیمای دیکتاتوری پخش می شود شرکت نموده و فریاد مخالفت خود را اعلام نماییم این اقدام هزینه های بسیارهنگفتی برای رژیم در برداشته و آنها را شدیدا" مستاصل خواهد نمود و نقشه ها و برنامه های آنان در صدا و سیما و نقشه های عوامفریبی آنان را نقش بر آب و نمی توانند بسیاری از این برنامه ها را پخش رادیویی و تلویزیونی نمایند، علاوه بر آن با حضور در این تجمعات فریاد اعتراضات به تمام نقاط کشور خواهد رسید. این برنامه می توانند شامل:1- حضور در تمام ورزشگاهها بخصوص آنها که پخش مستقیم تلویزیونی دارند. نتیجه این اقدام علاوه بر تعطیلی ورزشگاهها می توانند محل تجمع قانونی و بسیار مناسبی برای اعتراضات باشند تمام مسابقات به تعطیلی کشیده و دیدارهای ملی و بین المللی ورزشی نیز لغو خواهد شد. 2- در تمام مراسمهای مذهبی از جمله نماز جمعه ، عزاداریها و جشنهای مذهبی با پوشش مورد قبول آنان شرکت کرده ولی اقدامات خود را انجام می دهیم.3- تمام اجتماعات و مراسمهای بزرگی که توسط رژیم آخوندی انجام شده و بخصوص از صدا و سیما پخش می گردد
دوشنبه 12 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.